sadenicové paradajkyParadajky sú teplomilné rastliny, preto je dôležité poznať pravidlá ich výsadby. Mnohí nevedia, kedy rastú paradajky na otvorenom teréne a robia chyby, ktoré by mohli ovplyvniť plodiny. Jedným z najdôležitejších a najdôležitejších momentov je výsadba sadeníc. Avšak predtým, než začnete s týmto procesom, musia byť sadenice správne pripravené na takú dôležitú fázu. Koniec koncov, po pristátí rajčiaky začnú aktívne rásť a rozvíjať.

Ako správne pripraviť sadenice

je čas vysadiť sadeniceVysádzanie paradajok na otvorenom teréne začína prípravnou fázou mladých rastlín na podmienky prostredia. Aby počet rastlín rástol niekoľkokrát, musia sa sadenice podrobiť vytvrdzovaciemu procesu. Preto dva týždne pred výsadbou v otvorených podmienkach sú vytvorené podobné tým, v ktorých budú rajčiaky musieť rásť.

Najlepšou možnosťou je vytvrdzovanie na otvorenom priestranstve, zatiaľ čo čas zdržania by sa mal postupne zvyšovať. Táto úprava môže trvať až dva týždne. Počas tohto obdobia sa zariadenie zvykne na teplotu v ulici a slnečné svetlo. Nakoniec sa sadenice môžu ponechať cez noc, ale iba vtedy, ak sa neočakávajú mrazy.

Aby bolo možné určiť, či sú sadenice ostrieľané alebo nie, je potrebné pozrieť sa na ich listy. Skleník má svetlozelenú farbu listov, po prispôsobení vonkajším podmienkam získavajú tmavší odtieň.

Fialový odtieň stoniek a tmavozelené listy naznačuje, že sadenice sa prispôsobili slnečnému žiareniu, takže po pristátí na otvorenom teréne nezmiznú.

V akom čase je potrebné vysadiť sadenice na otvorenom teréne

výsadba sadenice paradajky na lôžkachPo tom, ako sa rastlina úplne prispôsobila vonkajším poveternostným podmienkam, zostáva otázka, kedy môžete pestovať paradajky na otvorenom priestranstve? Sadenice paradajok sa vysadia iba v teplej sezóne, zatiaľ čo hrozba zmrazovania by mala byť úplne vylúčená. Ak hovoríme o južnom regióne krajiny, vysádzanie sa uskutoční v polovici mája. V centrálnej časti – začiatkom júna.

Sadenie paradajok by sa malo vyskytnúť len vtedy, keď pôda v hĺbke 40 cm zahreje až na 15 stupňov. Nízka teplota pôdy bráni rozvoju koreňového systému.

Vysadené sadenice v skoršej sezóne, keď nie sú vhodné teplotné podmienky, budú často infikované plesňovými ochoreniami (napríklad neskoré plesne). Živiny v koreňoch budú plynúť pomaly a v dôsledku toho sa očakáva znížený výnos alebo smrť rastlín. Preto je dôležité vedieť, kedy sú paradajky vysadené na otvorenom teréne.

Ak budete postupovať podľa známych znakov, mali by ste venovať pozornosť takému stromu ako breza. Ak listy úplne kvitnú, znamená to, že pôda sa úplne zahriala, a vysadené paradajky prišli termín.

Related  Pestovanie koriandra zo semien – jednoduchá vec pre chuť a prospech

Pri rozhodovaní o tom, kedy sa rajčiaky pestujú v sadeniciach na otvorenom teréne, odporúčame vždy zamerať sa na poveternostné podmienky. Je tiež potrebné pochopiť, že v jednej lokalite sa môže teplota pôdy podstatne líšiť.

Sadenice sme sadili správne

výsadba sadeníc s uzavretým koreňomPrvým krokom je určenie oblasti, na ktorej rastú rajčiaky. Pôda musí byť dobre zohrievaná slnečným lúčom, nesmie byť žiadny prievan a žiadny vietor. V zatienenej oblasti sa rastlina nevyvíja správne a môžete zabudnúť na plodinu.

Paradajky nie sú na tom istom mieste. Zem sa musí každý rok meniť. Tiež, ne sedieť paradajky po cibuľke a cesnaku.

Odporúčania pre výsadbu:

  1. Ak chcete získať dobrý zber, musíte sadiť silné sadenice. Najprv sa odporúča venovať pozornosť stonke – mala by byť silná a silná. V druhom otočení na listy – by mali byť od 6 do 8 kusov. Po vysadení po 1,5 mesiaci sa spodné listy rozpadnú, aby sa znížilo poškodenie phytophthory.
  2. Od večera pred výsadbou sú sadenice hojne napojené. Takže to bude jednoduchšie získať a nepoškodiť koreňový systém. Ak rastlina rastie v pohároch, potom by sa to nemalo robiť, pretože je oveľa jednoduchšie získať vysušenú zem zo skla bez poškodenia koreňa.
  3. Pristátie sa najlepšie vykoná v popoludňajších hodinách alebo v oblačnom počasí. Ak sa rozhodne, že ráno budete rásť, potom bude večerné zavlažovanie zrušené.
  4. Riadky by mali byť od seba vzdialené 70 cm a rastliny by mali byť vysadené s vzdialenosťou 40 cm.
  5. Koryty sú vykopané pozdĺž radov lopatou. Hĺbka bude závisieť od výšky sadenice (dlhé sú zasadené hlbšie). Počas výsadby je dôležité správne nalievať dieru a naplniť sadenice suchou pôdou alebo humusom.

Po nalodení sa odporúča začať odísť, takže je dôležité zoznámiť sa so všetkými jemnosťami tejto akcie. Rajčiaky potrebujú nielen zalievanie a správne teplotné podmienky, ale aj výživu pôdy živinami. Na tento účel sa zakúpia špeciálne komplexné hnojivá obsahujúce vápnik, bór, dusík, železo, horčík a používajú sa podľa pokynov.

Related  Najčastejšie choroby ryže a spôsoby, ako s nimi zaobchádzať

zalievanie sadenícPestovanie rajčiakov na otvorenom priestranstve poskytuje aj dvakrát týždenne, pričom sa usadzujú pozemky okolo sadeníc. Do koreňového systému teda prúdi dostatočné množstvo kyslíka, čo je tak dôležité pre vývoj a rast rastliny.

Ako viazať paradajky na otvorenom teréne

podväzkové paradajky na lôžkachPri správnej starostlivosti sa rajčiny rýchlo rozširujú v raste. V tomto momente vzniká otázka, ako sa dajú spájať paradajky na otvorenom teréne. Je potrebné poznamenať, že nie všetky druhy paradajok sú zviazané. Nízka-rastúce rastliny robia dobre bez podpory. Vysoké odrody sú zviazané tak, aby stonky ležali na otvorenom teréne, pretože ležiace kefy rýchlo hnijú a často sa zhoršujú.

Výhody viazania paradajok:

  • ľahšie zavlažovanie a proces hnojenia;
  • Viazané rastliny sú dobre vysušené a vetrané po silných dažďoch;
  • ovocie na viazaných kríkoch sa rovnomerne otepľujú slnečnými lúčmi, takže budú zrelšie.

podväzok sadbyNa viazanie sadeníc budete potrebovať obväz (napríklad pančuchy, pančuchy, nylonové šnúry), kovové tyče, tenké plastové alebo kovové rúrky alebo dlhé drevené závesy. Dĺžka kolíka by mala byť vyššia ako sadenica.

Obvazový materiál bude v kontakte s rastlinou, takže ho nepoužívajte v minulom roku, pretože môže obsahovať patogénne baktérie.

Aby sa viazať paradajky, podpora je riadený niekoľko centimetrov do zeme od Bush a je viazaný trupu rastliny (koncov podväzky materiálu možno natočiť alebo priečneho osem).

Vedieť, kedy pestovať paradajky na otvorenom priestranstve a ako sa o ne starať, môžete bezpečne pokračovať v pestovaní zeleniny.

Video o výsadbe paradajok na otvorenom teréne