čajová ružaAristokraticky krásne čajové ruže (pozri foto) s nádhernou vôňou, ladné farby jemných odtieňov môžu zdobiť každú chata a mestský trávnik. Oko nielen miluje, ale má aj jedinečné liečivé vlastnosti. Preto rastúca čajová ruža je veľmi vďačná a užitočná vec.

História pôvodu čajovej ríše

Rose čaj, ona je tiež voňavé pomenované tak pre úžasnú vôňu, ktorá vonia ako ten najlepší čínsky čaj. Európa poznala existenciu tejto rastliny v 19. storočí. Žltá ruža bola dovezená z Číny v roku 1824 a ružová ruža – o niečo neskôr, v roku 1860, prišla do Anglicka z východnej Indie. Vďaka práci chovateľov, dve odrody prešiel hybridy francúzskej ruže, šiel celú triedu moderné čaj-hybridné ruže, vrátane klastra odrôd a lobate-obklady.

Podľa inej verzie bola ruža nazývaná čajom kvôli skutočnosti, že z Ázie prišli kvasené rastliny na vysokorýchlostné plavidlá, tzv. Čajové nožnice, ktoré sa zvyčajne zaoberali prepravou čaju.

Prvé čajové ruže sa však obávali akýchkoľvek nepríjemných pocitov, neboli prispôsobené poveternostným zvláštnostiam Európy. Postupne absolvovali aklimatizáciu a kultiváciu, stali sa trvalejšími a rôznorodejšími. Dnes je väčšina opravných ruží (dlhý a opakovane kvitnúca), tak či onak, spojená s pôvodom čaju.

Odrody čajových ruží

Botanický popis čaju

 • Vyznačujú sa elegantnými tenkými, ale pevnými stonkami a pomerne veľkými dvojitými kvetmi, osamelými alebo zbieranými v kyticiach až 6 kusov.
 • Rozmery kríkov závisia od špecifickej odrody a podmienok rastu. Výška sa pohybuje od 50 cm (odrôd s nízkym rastom) až po dva metre a ešte vyššie (bičovité), ktoré sa šíria – od jedného metra po dva na šírku.
 • Veľké kožovité tmavozelené listy majú pravidelný oválny tvar s jemne zaoblenými okrajmi.
 • Každý kvet má až 60 okvetných lístkov. V otvorenej forme môže priemer kvetu dosiahnuť 10 cm, jeho tvar je predĺžený alebo pivonovitý. Rozsah farieb odtieňov je veľmi široký a pohybuje sa od bielej a jemne krémovej až po červenú a ohnivú oranžovú. Klasické stále zvažujú rôzne odtiene ružovej farby. Keď sú okvetné lístky úplne otvorené, v strede sa nachádzajú jasne žlté tyčinky.

Related  Ako sa máčať zemiak?

čajové hybridné ruže

Vlastnosti modernej čajovo-hybridnej ruže

 • Existuje mnoho odrôd odolných voči chorobám a poveternostným podmienkam, ktoré nevyžadujú starostlivú starostlivosť. Napriek tomu rastlina naďalej zostáva tepelne milujúca, netoleruje mrazy a nie je vhodná na pestovanie na otvorenom teréne v centrálnom páse Ruska.
 • V skleníkoch a skleníkoch sa používajú zimné ceruzky na čajové ruže, ako aj obsah ich podrodných odrôd v miestnosti.
 • V rozkvitajúcom stave sa šíri sladká, bohatá vôňa, silná, ale nie agresívna. Výraznosť vône závisí od farby púčiky: jasnejšia farba, tým intenzívnejšia vôňa.
 • Má veľa užitočných a liečivých vlastností. Petaly obsahujú vitamíny, éterické oleje, pektín, organické kyseliny, antiseptické látky. Chuť je horko sladká. Používajú sa na výrobu liečebného čaju, odvarov a vody, želé, džem a víno, mletie s cukrom alebo medom.

agrotechnika

S riadnou starostlivosťou o čajovú ružu bude poďakovať majiteľovi za dlhý kvitnutie.

čaj-hybridné ruže

Záhradná verzia čajovej ruže

 • Na kultiváciu sa odporúča, aby bola pôda nasýtená železom s nízkou úrovňou kyslosti.
 • V závislosti od klimatických podmienok na jar, zvyčajne v polovici mája, z kríkov odstráni zimnú ochranu alebo ich prenesie z hrnca na zem. Mulčovanie je vítané.
 • Zariadenie sa odporúča, aby sa vytvorilo, aby nasmerovalo všetky svoje sily na vývoj stopiek. Puzdrá sú očistené od suchých stoniek a zdravé vetvy sú rezané približne o tri štvrtiny pod uhlom 45 °. Asi za mesiac začne kvitnutie.
 • Rose miluje pravidelné hojné zavlažovanie, bez ktorých je koreňový systém málo rozvinutý. Zavlažovanie aspoň raz za týždeň, musíte zabezpečiť, aby voda neklesla na listy, aby nevyvolávali choroby.
 • K silnému rozkvetu rastlina nevyčerpá, vyžaduje sa každé dva týždne tekuté hnojivo, ktoré by sa malo prerušiť mesiac pred očakávaným mrazom. Použitie jedlej soli pomôže odtieniť tieňové kvety.
 • Bojí sa múčnatky. Na profylaxiu – posypejte infúziou žihľavy alebo odvarom poľného uchopenia.

Related  Očkovanie sladkého čerešňa na jar av lete

Izba verzia čajovej ríše

 • Hoci rastlina miluje teplo a slnečné svetlo v domácom pestovaní čaju ruže na okno na juh, sa neodporúča: púčiky zvädne v zárodku, a ona sa zvýšil (najmä mladých) môže dôjsť k strate v dôsledku prehriatia. Najlepšie zo všetkého je, že ruža cíti na parapete východného okna.
 • V lete, za horúceho počasia, musíte denne ružovú vodu a v chladnej sezóne – každý druhý deň alebo každé dva dni, aby ste sa vyhli vysušeniu zeme. Na kŕmenie kvapalnými hnojivami.

Video o čajových ružiach