V záhradníctve a záhradníctve sú dusíkaté hnojivá hlavnou látkou, ktorá zabezpečuje dobrú kompaktáciu koreňov, vzhľad nových listov, rast kvetov a vývoj ovocia.

Dusíkatý make-up je obzvlášť dôležitý pre ovocné a bobuľové plodiny. Zvyšuje rast plodov a zlepšuje ich chuť. Dusík je ľahko trávený v takých druhoch pôdy ako podzolické, rašeliniská a černozemy.

Mnoho dusíka je obsiahnutých v organických zlúčeninách, avšak táto forma pôsobí ako druh návnady pre mnoho škodcov. Pod vplyvom veľkého množstva hmyzu nemusí rastlina prežiť. Preto obyvatelia v lete používajú formu dusíkatých hnojív, ktoré sú užitočné pre záhradnícke plodiny na báze minerálov.

Pri nedostatočných dusíkatých hnojivách rastlina veľmi slabne, vegetatívne orgány sa vyvíjajú pomaly, listy nerastia, ich vzhľad je sfarbený do žltkastého stavu a čoskoro sú predčasne spŕchané. Tieto procesy poškodzujú rastliny a môžu viesť k prerušeniu obdobia kvitnutia a zníženiu počtu plodov.

V priebehu času a správne zavedené dusíkaté minerálne hnojivá podporí zdravý rozvoj závodu a dosiahnutie požadovaného výsledku pre letného obyvateľstva.

Tekuté dusíkaté hnojivá

tekuté hnojiváVýroba tekutých hnojív je oveľa lacnejšia ako pevné analógy. Tekuté hnojivá sa preto môžu zakúpiť za nižšie ceny. Účinnosť týchto hnojív nezávisí od ich prirodzeného stavu.

Väčšina letných obyvateľov, ktorí práve začínajú záhradnú a zeleninovú činnosť, majú záujem o tekuté dusíkaté hnojivá?

Existujú tri hlavné typy zlúčenín dusíka určené na hnojenie pôdy:

  • Bezvodý amoniak;
  • Vodu amoniaku;
  • Aminového.

Bezvodý amoniak. Pomerne koncentrovaný roztok, ktorý vyzerá ako bezfarebná kvapalina. Bezvodý amoniak sa vytvára v továrni v dôsledku skvapalnenia amoniaku z plynného stavu pod vplyvom vysokého tlaku. Výsledná kvapalina obsahuje 82,3% dusíka.

Dusíkaté hnojivo v kvapalnom stave sa skladuje v tesne uzavretých nádobách. Neuchovávajte ho v nádobách vyrobených z medi, zinku a podobných zliatin. Odporúča sa používať železné kontajnery alebo oceľ a liatinu. Bezvodý amoniak sa musí skladovať v uzavretých nádobách, pretože má schopnosť rýchleho odparovania.

Related  Červená kapusta – pestovanie a starostlivosť

vodu amoniakuVodu amoniaku. Koncentrácia dusíka v tomto hnojive je minimálne 16,4% a maximálne 20,5%. Nevytvára ničivý účinok na železné kovy. Amoniaková voda má malý tlak, ktorý umožňuje skladovanie v nádobe z uhlíkovej ocele. Tento druh tekutého dusíkatého hnojiva používaného na dlhé vzdialenosti nie je prospešný a nie je praktický, pretože dusík má schopnosť rýchleho odparovania. Hnojivo na báze dusíka stratí niektoré z jeho pôvodných vlastností počas prepravy.

Zavedenie dusíkatých hnojív do pôdy je dosť jednoduché, ale môžu dôjsť aj k stratám dusíka v dôsledku odparovania voľného bezvodého amoniaku. Pôdne koloidy okamžite absorbujú dusík. Malá časť dusíkatých hnojív ako výsledok reakcie s vlhkosťou pôdy sa premení na hydroxid amónny.

V pôde nasýtenej humusom sa zvyšuje účinnosť dusíkatých hnojív. V tomto prípade sú straty amoniaku minimálne.

V piesočnatých a piesočnatých, nestabilných pôdach s minimálnym nasýtenim humusu stúpajú straty amoniaku niekoľkokrát, účinnosť aplikácie sa znižuje.

Ak existujú veľké množstvá pôdy, ktoré potrebujú hnojiť dusíkatými hnojivami, existuje špeciálna technika. Pomocou hnojiva sa na ľahkých pôdach prenesie hnojivo do hĺbky až 12 cm. To sa vykonáva s cieľom minimalizovať straty dusíka a zvýšiť účinnosť jeho činnosti. Povrchové zavádzanie do pôdy neprinesie žiadny výsledok.

Hnojivá obsahujúce dusík sa tiež zavádzajú do zmrazenej pôdy na jeseň alebo pri pestovaní pôdy pred kampaňou na výsev.

dusičnan amónnyAminového. Výroba amoniaku je spôsobená miešaním vodného amoniaku a dusíkatých hnojív. Výsledná kompozícia má asi 30 až 50% dusíka. Je to v amoniaku v rôznych zlúčeninách a pomeroch (dusičnanová a amidová forma)

V prípade záhradných a záhradných plodín nie je amoniak v kvapalnom stave nižší ako pevné typy dusíkatých hnojív.

Na vytvorenie pôdy s kvapalnými hnojivami by mala byť špeciálna uniforma, aby sa zabránilo vnikaniu na pokožku a do dýchacích ciest, ako aj na sliznicu. Na ochranu očí by sa mali používať okuliare a masky na ochranu dýchacích ciest alebo respirátory.

Related  Ako vykonávať letnú starostlivosť o hrozno, aby ste získali dobrý zber?

Druhy dusíkatých hnojív a spôsoby ich použitia

Dusík je jednou z hlavných zložiek komplexu minerálnych hnojív na kŕmenie rastlín. Jeho hlavnou funkciou v tomto komplexe je zvýšiť plodnosť ovocných sadov.

Pokiaľ ide o dávky na aplikáciu do pôdy, potom pre bobuľové a ovocné plodiny je norma 9-12 g / 1 m2 pôdu. Pre plodiny, ktoré majú vnútornú kosť, sú tieto hodnoty 4-6 g / 1 m2 pôdy. S jednoduchým vrchným obväzkom, aby sa udržal celkový stav plodu, použite dávku až do 4 g / 1 m2 area.

Hlavné druhy dusíkatých hnojív:

  • dusičnan amónnyDusičnan amónny. Jedná sa o univerzálne hnojivo s vysokorýchlostným efektom. Obsah dusíka je 35%. Realizuje sa vo forme bielych ružových granúl. Dusičnan amónny sa zavádza do pôdy na jar v množstve od 25 do 30 g / 1 m2. Lítium sa zriedi vodou v pomere 20 g / 10 l. Má silný vyživujúci účinok na chernozem;
  • síran amónnySíran amónny. Má formu kryštalickej soli. Množstvo dusíka v ňom dosahuje 21%. V pôde môžete urobiť na jar a na jeseň. Síran amónny nie je vymytý zo zeme. Medzi vlastnosťami hnojív môžeme pozorovať funkciu malého okysľovania pôdy. V pôde tvorí až 40-50 g / 1 m2 pred sadením a nakŕmiť 25 g / 1 m2;
  • močovinaMočoviny. Jedným z hlavných dusíkatých hnojív je 46% dusíka. Má formu kryštalickej soli. Pre obyvateľov v lete je toto dusíkaté hnojivo používané hlavne na kŕmenie na jar. Jesenný karbamid sa používa pre ťažké pôdy v pomere 20 až 25 g / 1 m2. Na doplnenie rastlín naneste až 10 g / 1 m2 je chovaná v 10 litroch vody. Na postrek sa používa koncentrovanejší roztok – od 30 do 40 g / 10 l. voda.

Dusíkaté hnojivá zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji sadových a záhradných plodín. Hlavnou úlohou letného obyvateľstva je včasné kŕmenie rastliny týmto typom hnojív. O tom, ako používať dusíkaté hnojivá a v akých rozmeroch sú podrobne uvedené v pokynoch na obaloch av informačných zdrojoch.

Related  Vlastnosti rastúcej zimnej pšenice

Aplikácia dusíkatých hnojív na ovocné stromy (video)