Takže to vyzerá ako čierna škvrna na ružkáchProces pestovania ruží je nemožný bez prekážok. Najčastejšou chorobou rastliny je škvrny. Choroba je pre kvetinu veľmi nebezpečná, pretože vedie k jej smrti. Keď je na ružiciach patchiness, mali by ste s ňou okamžite začať bojovať.

Ako sa vyhnúť škvrnám na ružkách?

Čierne škvrny na ružkách nielen zkazia estetický vzhľad kvetu, ale prinesú aj veľa škody na rastline. Postupne sa ochorenie šíri po celom Bush a je schopné zasiahnuť najbližšie. Táto choroba je zrádna a ťažko sa vylieči. Najlepším riešením je zabrániť čiernym škvrnám na ružkách.

Ako zabrániť vzniku ochorenia:

 • pravidelne vykonávať správne prerezávanie stoniek rastlín, pretože “strihanie” zvyšuje odolnosť ruží;
 • odstrániť poškodené listy, pižmové listy, kmeňové stonky a nevyhnutne ich vypáliť na mieste mimo hrdzu;
 • trvalé pliesňovanie koreňovej oblasti;
 • Počas obdobia dažďov je prospešné posypať pôdu okolo kríka s popolom;
 • ošetrenie rastlín so špeciálnymi prostriedkami na ochranu ruží;
 • striekanie kríkov infúzie mullein alebo prasličky;
 • správny výber miesta pre sadenie ruží: nepríde na tmavé a zahustené oblasti;
 • časté ošetrovanie nástrojov s dezinfekčnými prostriedkami.

Je tiež dôležité vedieť, že existujú odrody ruží, ktoré sú odolnejšie voči čiernym škvrnám. Niektorí, naopak, sú geneticky predisponovaní. Preto sa pri nákupe sadiva musí zohľadniť toto.

Ako a čo zaobchádzať s škvrnami na listoch ruže?

V súčasnosti je v špecializovaných predajniach obrovský výber liekov, ktoré dokážu vyliečiť špinenie. Hlavná vec je kúpiť nie jeden nástroj, ale niekoľko.

Špeciálne prípravky by mali obsahovať:

 • triazol;
 • mancozeb.

Prípravky na ošetrenie čiernych škvŕn na ružkáchBudú musieť byť použité striedavo, pre účinnosť akcie. Prvých sedem dní postrekovali ružové kríky s liekmi, medzi ktoré patrí mankozeb. Napríklad: “Zlato” alebo “Zisk”. Po týždni začnite používať produkty obsahujúce triazol, ako napríklad “Topaz” alebo “Skor”.

Related  Výsadba a starostlivosť o reďkev v chatkách chaty

Na spracovanie kríkov je potrebné vo večerných hodinách, aby nebola prítomná rosa. Pred dezinfekciou je nutné zariadenie odstrániť pod koreňovým systémom. Po zmiznutí škvŕn na listoch ruže by ste mali starostlivo prezrieť kvet. Pri opakovaných príznakoch ochorenia je potrebné odstrániť poškodené časti rastliny a spáliť ich.

Profylaktické lieky

Na listoch ruže sa čierne škvrny začínajú objavovať až na konci leta a škody na rastline nastávajú na začiatku. Často choroba napadne kvet, ak je oslabená alebo nedostane správnu dávku živín. Preto je dôležité oplodniť ruže.

Ako určiť čierny bod:

 1. Po prvé rastlina prestane rásť;
 2. Po druhé, na zelenej farbe sa objavujú tmavé škvrny (ako podložky);
 3. Po tretie, žltá je viditeľná okolo listov.

čierne škvrny na ružkáchNiektorí skúsení záhradníci používajú ekologické metódy na boj proti tejto chorobe. Miesto, kde sa pestujú ruže, je obklopené výsadbou cesnaku. Táto zelenina má schopnosť zabrániť hubovým chorobám (čierna škvrna sa týka rodu plesne Marssonina rosae).

Tiež pre prevenciu môžete rozstrihnúť kríky s odvarmi cesnaku alebo tabaku. Infúzie nespôsobujú závislosť na pôvodcovi infekcie a nepoškodzujú rastlinu.

Správna starostlivosť

Je veľmi dôležité pravidelne rezať ruže. Tento proces posilní imunitný systém rastlín na hubové choroby, ktoré zahŕňajú čierne škvrny.

Tiež, ak sú na listoch ruže čierne škvrny, stojí za to odrezanie výhonkov na úrovni 2-3 obličiek od základne. Potom naneste krúžky chemickými prostriedkami (“oxychlorid meďnatý”, “Vectra”, “Cumulus”).

Všetky slabé, staré a suché vetvy sú najlepšie odstránené, pretože budú cieľom poraziť čierne škvrny.

Na jeseň a na jar je potrebné vykonať spracovanie stoniek síranom medi a kvapalinou Bordeaux.

Všetky poškodené listy rýchlo vyschnú, potom spadnú. Musia byť zbierané a spálené. V opačnom prípade húba prežiť, a na jar sa rozšíri do zdravých ruží kríkov.

Related  Ako sa starať o hrozno od jari do jesene

čierna škvrnaV priebehu vegetačného obdobia potrebuje rastlina voľný prístup na čerstvý vzduch, nedávajte iné plodiny príliš blízko. Zabráňte dlhodobému vystaveniu vlhkosti listom ruží. Ak to chcete urobiť, odstráňte výhonky a burinu. Priľahlé územie je lepšie pravidelne kopať do pôdy, aby sa fungicid (dezinfekčný prostriedok).

Šírenie ochorenia je uľahčené teplotnými zmenami a vysokou vlhkosťou. Ale nielen environmentálne podmienky môžu viesť k porážke ruže čiernym špinením, ako aj nevhodným poľnohospodárskym technikám. Preto predtým, než tieto kvety rastú, musíte sa opýtať, ako sa im náležite starať.

Čierne škvrny na ružkách (video)