žiariace uhlieAsh je absolútne cenovo dostupné a vysoko účinné fosforečné a draselné hnojivo, ktoré obsahujú veľa látok a stopových prvkov, ktoré sú potrebné pre rozvoj a rast rastlín. Nemusíte ju kupovať, nemusíte používať prepravu na prepravu – toto hnojivo sa môže vykonávať samostatne. Prístupnosť a prospech z popola je nepopierateľný! Hoci je potrebné poznamenať, že kvalitatívne vlastnosti a hmotnostný podiel týchto alebo týchto mikroživín sa môžu meniť v závislosti od surovín použitých na výrobu popola.

Dôležité! Pri používaní popola ako hnojiva je potrebné mať na pamäti, že pri spaľovaní surovín sa dusík odparuje, takže jeho nedostatok musí byť kompenzovaný akoukoľvek prísadou obsahujúcou dusík.

Priemerné hodnoty hlavných prvkov popola po spaľovaní:

popol

draslík

 1. drevo:
  • ihličnaté – približne 8%;
  • listnaté – 14%;
  • Hroznová vňať – 40%.
 2. Bylinné suroviny:
  • slama – asi 20%;
  • zemiakové dosky – 40%;
  • slnečnica (kmeň, listy a hlava) – 40%;
  • sušená tráva (žihľava, quinoa, prasnica atď.) – 30%.
 3. Pohánka, slnečnica – 35%.
 4. Rašelina – 10%.
 5. Štiepky – nie viac ako 2%.

fosfor

 1. drevo:
  • ihličnany – 6%;
  • listnatý – nie viac ako 10%.
 2. Trávnaté suroviny – 1%.
 3. Rašelina – 1%.
 4. Shales – 1,5%.

vápnik

 1. Drevo – 45%.
 2. Trávnaté suroviny – 10-20%.
 3. Rašelina – 20-50%.
 4. Bridlica – asi 70%.

Dôležité! V žiadnom prípade sa nesmie použiť ako hnojivo po popálení: polyméry, domáci odpad, gumy, farebné lesklé časopisy, farebný papier a syntetické materiály. Pri používaní takéhoto “hnojiva” na plodinu možno vo všeobecnosti zabudnúť – pôda bude otrávená mnoho rokov.

Použitie popola na rôznych druhoch pôd

 • Agrotechnici sa neodporúča používať popol ako hnojivo na pôdy s vysokou zásaditosťou. Je to spôsobené chemickými vlastnosťami popola, pripraveného z akejkoľvek suroviny – dodatočne alkalizuje pôdu, čo môže výrazne komplikovať výživu rastlín.
 • Loamy a hlinitá pôda – pridaním iba 300-500 g / m2 popola, výrazne zlepšuje plodnosť a štruktúru zeme. Dokonca aj po jednej aplikácii hnojiva môže pozitívny účinok trvať až 4 roky.
 • Kyslých pôdach – pri výrobe dreveného popola ako hnojivo, vytvoriť rovnováhu medzi prirodzené odozvy zeme (kyseliny), a alkalické zložky (popol), čo má priaznivý vplyv na rast a vývoj rastlín. Výnimkou je kultúra, spočiatku, radšej kyslú pôdu, zemiaky, reďkovky, melón polia a niektorí iní, takže popol hnojiť rastliny musia byť veľmi opatrní, po zvážení potenciálne prínosy a možnému poškodeniu.

Metódy používania popola ako hnojiva

V praxi sa popol ako hnojivo používa 3 spôsobmi:

 1. Suchý únik do kmeňov stromov, pod kríky, v radoch medzi záhradnými plodinami a v otvoch pred výsadbou sadeníc.
 2. Striekanie alebo napájanie rastlín, koncentrovaný roztok a / alebo infúzia, pripravené z obyčajnej vody a popola.
 3. Vloženie do hromady kompostu (2 kg / m³). Následne sa kompost tradične používa.

Praktické rady pre poľnohospodárov

popol z drevaAko používať popol ako hnojivo?

Koľko popola je potrebná pre kultúru?

Ako správne pripraviť riešenie popola pre zavlažovanie a postrek?

Zaujímavé otázky? Dobre skúsení výrobcovia a agronomisti odporúčajú:

Tip! Zriedený popol vo vode, s napájaním by mali byť neustále mierne pretrepávané alebo miešané, aby sa vylúčil jeho pokles na dne.

 • Pred výsadbou sadeníc paradajok, paprík a baklažánu pridá 5 dezertné lyžice popola do každej jamky a jemne premiešajte na zem alebo ju pridať kopaním vo výške troch 200-gram šálky na 1 m.
 • Trávna tráva – pred sejbou pridajte vrchný obväz do vybranej oblasti, 300 gr. pre 1 m². Nedoporučuje sa posypať už naklíčené semená.
 • Hnojivo popol uhorky, paradajky a kapusta v priebehu rastu môže byť vykonaná, vopred pripraveným roztokom: 100 g / l 10 (popol / voda), po zmiešaní zložiek infúzie je pripravený po 24 hodinách. Pre každú rastlinu nalejte 500 ml infúzií alebo vytvorte pozdĺžne drážky a rovnomerne ich vylúčte.
 • Pre dobrú zber kapusty sa odporúča používať hnojivo viac ako raz a každých 10-12 dní. Tento postup by sa mal vykonávať počas celého obdobia rastu.
 • Pre stromy je vhodné aplikovať vrchný obväz aspoň raz za 3 roky:
  • Dospelí – 2 kg na každý strom, aby sa kruh okolo-kufor v čistej forme, to je možné, aby špeciálne drážky (vybranie 10 cm) v obvode, a aby hnojivo. V suchom počasí je povinné následné hojenie;
  • sadenice – 1 kg popola, ktoré sa naleje do jamy pripravenej na pestovanie, kde sa zmieša so zemou, potom sa vysádzanie tradične vykonáva.
 • Rovnako sa široko používa aj hnojenie popola z rastlín. Pre tento účel sa vleje do kvetináča (1 polievková lyžica. L. L 5. Pozemné), alebo prípravu infúzie (2 polievkové lyžice. L. 6 l. Vody), ktorý sa používa pre zavlažovanie.

Tip! Na dosiahnutie vrchného obliekania stromov a zakorenených sadeníc môžete použiť infúziu pripravenú z 1,5 kg popola a 12 litrov vody. Výsledná kompozícia sa jednoducho rovnomerne naleje okolo rastliny, nie viac ako 0,5 m od kmeňa.

Aplikácia popola pre rastliny ako ochrana pred chorobami a škodcami

vrchný obväz s popolomPoužitie popola pre rastliny znižuje nielen hnojenie pôdy, ale je tiež vynikajúcim prostriedkom proti mnohým škodcom a chorobám:

 • Spracovanie z kruhovitého bieleho – mixového popola a tabakového prachu v rovnakých pomeroch a opeľovanie výsledného zloženia rastlín.
 • Popolová infúzia je veľmi účinná pri používaní v boji proti múčnatke, ako aj vošky. Je veľmi jednoducho pripravený pre túto zmes: 12 litrov. studenej vody, 110 gramov domáceho mydla a popola, 20 gramov močoviny. Všetky zložky sú dôkladne zmiešané a infundované počas 2 dní.
 • Existuje názor, že pravidelné pridávanie popola do zeleninového záhrady prispieva k vylúčeniu drôtov.
 • Ako preventívne opatrenie rôznych hubových chorôb sa rastliny opeľujú aj popolom.

Tip! Postriekajte popol len vtedy, keď je ulica úplne pokojná, čo zaručuje, že výrobok padne na plánované rastliny. Najlepšie výsledky sú opeľovanie v skorých ranných hodinách, keď rosa ešte nespala.

Drevený popol ako hnojivo – video