Įvairios spalvos bulvėsLaukoje bulvės yra daugiametis Solanaceae šeimos augalas, kilęs iš Pietų Amerikos. Dėl bulvių bulvių auginamos daugiau kaip du su puse tūkstančio metų. Ir šiuolaikiniai veisėjai ir biologai nenutrūkstamai dirba naujomis veislėmis.

Laukiniai pirmtakai iš visų kultūrinių bulvių rūšių

Laukinės bulvėsKaip žemės ūkio kultūrą bulvės auginamos kaip metinis augalas, kuriame yra dvi glaudžiai susijusios bulvių rūšys visame pasaulyje:

 • Bulvės ar Čilės bulvės, iš pradžių iš Peru ir Bolivijos, dabar yra plačiai paplitę 130 pasaulio regionuose, turinčiuose vidutinį klimatą. Šio tipo bulvių išplitimas prasidėjo XVI amžiuje, o XIX a. Kultūra tapo masine, tapdama penktąja žemės ūkio augalų kategorija.
 • Andų bulvės, iš pradžių augintos Pietų Amerikos žemyne, dėl polimorfizmo buvo labai svarbios kuriant daugelį šiuolaikinių veislių ir hibridų.

Gumbai, dėl kurių taip pat auginamos bulvės, pradeda formuotis su pirmųjų pumpurų krūmais. Biologiniu požiūriu gumbai yra hipertrofinis šakniastiebis, kuris tampa natūralia maistinių medžiagų saugykla.

Bulvių klasifikavimas pagal paskirties vietą

Įvairių veislių bulvių derliusŠiandien, priklausomai nuo cukraus bulvių gumbų turinio, vitaminai, baltymai ir krakmolo rūšys yra suskirstytos į keturias grupes.

 • Stalo bulvės yra daržovė, kuri užima pirmąją daugelio tautų dietos vietą. Šių veislių gumbai yra dideli arba vidutinio dydžio. Jie yra apvalūs, su plona oda ir ne pernelyg gilesnės akys. Kuriant stalo veisles, ypatingas dėmesys skiriamas vitamino C ir krakmolo gumbų turiniui, kuris neturėtų būti didesnis nei 12-18%.
 • Techninės bulvės yra žaliavos, skirtos alkoholio ir krakmolo gamybai, todėl šio sudėtinio ingrediento padidėjimas daugiau kaip 16% į tokias veisles yra tik sveikintinas. Bet baltymų techninės bulvės yra blogos.
 • Pašarinės bulvės gamina didelius, krakmolingus, baltymingus stiebagumbius. Kadangi neseniai auginta bulvių kaip pašarinių kultūrų svarba, ypač svarbus yra didelis veislių derlius.
 • Universalios veislės gali sujungti visų šių grupių savybes.

Per metus į priemiesčio teritorijose ir ūkininkai bulvių plantacijose buvimas, visi naudoti, išorinis spalva gumbų gali būti beveik baltos, ir rudos-geltonos, rožinės arba beveik raudonos. Tačiau iki paskutinės pjaustytos bulvės liko balta arba gelsva.

Related  Gyvas iždo naudingų elementų – šilkmedžio medis

Kur purpurinės ir raudonos bulvės turi neįprastą spalvą?

Raudonos bulvėsTačiau šiandien veisėjai siūlo auginti gana neįprastas bulvių rūšis su spalvinga mėsa. Nuostabi spalvų schema bulvėms reikalinga biocheminė sudėtis arba, tiksliau sakant, antocianinai ir karotinoidai. Jei gumbavaisiai, turintys tradicinio balto minkštimo provitamino A yra ne daugiau kaip 100 mg 100 gramų bulvių, ji dvigubai geltonų veislių šerdies. Ir kuo šviesesnė gumbų spalva, tuo didesnė provitamino A koncentracija. Oranžinės ir raudonos bulvės jų kiekis pasiekia 500-2000 mg.

Spalvotųjų bulvių gumbaiAntocianinų, kurie teikia violetinė, alyvinė arba violetinės spalvos kūnu ir oda, per ryškiai spalvoti gumbavaisių dviejų dešimčių kartų didesnis nei šviesia stalo įvairovė koncentracija. 100 g purpurinės arba mėlynos bulvėse gali būti nuo 9 iki 40 mg antocianinų. Ir šio natūralaus dažiklio ir karotino koncentracija visada yra didesnė odos. Tačiau plaušienos viduje šios medžiagos gali būti paskirstytos netolygiai, kad veisėjai leido augalus gauti gausiai ir gurkšnose, ir išorėje.

Violetinės bulvėsBe to, raudonos, mėlynos arba raudonos bulvės dvigubai daugiau, nei tradicinių veislių su šviesios spalvos kūnas daugiau bioflavonoidų. Tačiau dažytų gumbavaisių krakmolas yra daug mažesnis, todėl juos galima naudoti dietiniam ir gydomajam maistui, o kartais net žaliavoje. Aktyvus visų naujų spalvų veislių pasirinkimas ir jų augantis ūkininkų populiarumas leidžia teigti, kad ne visi naudingi bulvių aspektai buvo ištirti ir naudoti. Atliko biologų ir gydytojai Korėjos ir JAV atlikti tyrimai parodė, kad stiebagumbius raudonos ir raudonos spalvos dietos įvedimas padeda organizmui atsispirti aterosklerozės ir vėžį.

Sudėtyje esančios raudonos ir violetinės bulvės sudarančios medžiagos daro teigiamą poveikį regos ir kraujagyslių organų būklei, užkerta kelią ankstyvam senėjimui ir padeda kovoti su širdies ligomis.

Raudoni ir mėlyni bulviniai iš NVS augintojai

Originali bulvių gumbų spalvaVeislių veislių, suteikiančių gumbų su spalvotą minkštimą, veisimą atlieka ne tik Vakarų veisėjai, bet ir Baltarusijos ir Rusijos mokslininkai. Rusijos federalinės augalų pramonės instituto darbuotojai gavo aukštos derlingos violetinės ir raudonos bulvių hibridus, sėkmingai zonuotas šalies vidurinėje zonoje.

Related  Populiarus tarp namelių gyventojų melon klases

Tačiau pirmoji spalvota bulvytė Rusijoje buvo gauta Tomsko regione. Čia nuo 2007 m. Sukurtos oranžinės, rožinės violetinės ir mėlynos bulvių veislės. Sibiro mokslininkai suskirstė ir augo daug įdomių bulvių rūšių, kurių sudėtyje yra daug karotino ir antocianinų.

Spalvotos bulvės su rausvu minkštimuDėl sėklų, gautų iš Peru bulvių auginimo centro, Vavilovas, taip pat iš mokslinių tyrimų centrų Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Baltarusijos mokslininkai, užsiimantys perspektyviausių pokyčių, buvo galima sukurti daugiau nei septyniasdešimt hibridai ryškumo nėra prastesnės pasaulio analogais.

Sąlyginiai naudingi bulvių tipai

Paklausa ryškiaspalviais rūšių bulvių, pagamintų daugiausia kryžmintis ir kruopščiai atrinkti, buvo nuolat auga visame pasaulyje, skatina smalsumą ir sodininkams, ir išreiškė naudingų savybių gumbų. Biologų tyrimai neapsiriboja tokiu atranka.

Modifikuota veislė su raudonai ruda odaGenetiškai modifikuota veislė Russet Burbank New Leaf yra viena iš didžiausių augalų genetikos įmonių, kurios pagrindą sudaro JAV supiltos raudonai rudos odos bulvės.

 • Iš išorės tokios bulvės sunkiai skiriasi nuo įprastos geltonos arba baltos spalvos.
 • Jis turi gelsvą supjaustytą minkštimą ir odą tankią žievelę.
 • Išaugęs, veislė rodo didelį derlių ir atsparumą ligoms ir nugalėti Colorado vabalas.
 • Joje naudojama keletas didžiausių greito maisto grandinių pasaulyje.
 • Ši veislė, kuri vyrauja sodiniuose Jungtinėse Valstijose ir Australijoje, naudojama kaip maisto ir pašarinių bulvių.

Gumbavaisiai žaloja saulės šviesojeTačiau 2009 m. Rusijos gydytojų atlikto tyrimo duomenimis, genetiškai modifikuotų žemės ūkio augalų, įskaitant panašių rūšių bulves, žmonėms nelaikoma naudinga. Eksperimentiniai gyvūnai, valgantys tokius gumbus, atskleidė patologinius vidaus organų pokyčius, todėl genetiškai modifikuotų bulvių negalima platinti ir auginti Rusijoje.

Nepriklausomai nuo to, kokia yra spalvotų gumbų populiarumas, yra vienos rūšies neįprastos spalvos bulvės, kurios kenkia tik žmogui. Tai sodininkams gerai žinoma žalia bulvė, kuri tapo tokia po ilgo buvimo pasaulyje.

Pagal apšvietimo įtaką stiebagumbių pradeda kauptis natūralus alkaloidas – solaninas. Taigi augalas apsaugo stiebagumbius nuo aplinkos poveikio ir ligų, tačiau žmonėms solaninas yra visai nenaudingas.

Valgomieji saldžiosios bulvės, saldžiosios bulvės

Saldžiosios saldžiosios bulvėsJei Nekilnojamasis bulvės – yra augalinis, susiję bulvinių, paprikos ir pomidorai, tada Yam, suteikiant dideles krakmolingų gumbai, artimiausi giminaičiai bus auga laukinių vijoklis ir Morning Glory sodas.

Related  Aviečių medis Tarusa – pati vaisingiausia veislė

Šiandien daugelyje Azijos šalių, Afrikoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose auginanti saldžiųjų bulvių jamsas yra labai vertinamas dėl savo maistinių ir naudingų savybių. Tai populiari maisto kultūra pasaulyje, kurios gimtinė yra Kalviniai Kolumbijos ir Peru regionai. Kaip ir įprastos bulvės, saldžiosios bulvės, priklausomai nuo veislės, gali suteikti gumbus, kurių sudėtyje nėra labai skirtingų spalvų.

Viena iš saldžiųjų bulvių spalvųLabai žinomos karotino turtingos veislės, kad jų apelsinų gumbai yra naudingesni nei morkos. Sėkmingai išaugintos saldžiosios bulvės, kuriose yra daug antocianinų, kurių savybės panašios į tradicines violetines bulves. Tačiau pagal kalcio, angliavandenių ir geležies kiekį bulvės yra blogesnės už saldžiąsias bulves, kurios, be to, yra pusantro karto daugiau kalorijų.

 • Tropikose ir subtropijose saldžiųjų bulvių jamsiai auginami kaip daugiamečiai pasėliai, tokiu atveju stiebagumbiai pasiekia net 10 kilogramų svorio.
 • Metinės kultūros vidutinio klimato sąlygomis galima auginti ankstyviausias veisles, kurių gumbai sveria apie 3 kg. Rusijoje yra sėkminga saldžiųjų bulvių auginimo patirtis su 110 dienų vegetacijos laikotarpiu.

Saldžiųjų bulvių derliusAtsižvelgiant į daugelio veislių, kilusių duoda saldžiųjų bulvių pasaulyje, skiriasi ne tik pagal brandinimą, spalvos minkštimas ir nulupkite gumbus, bet ir skonį. Jei kai kurie iš saldžiųjų bulvių patiekalų turi saldus skonį, kiti negalima atskirti nuo tradicinių bulvių. Yra įvairių veislių, turinčių skonį kreminės ir riešutinio atspalvio.

 

 

 

 

Bulvių veislės – video