Violet je chorýFialky, veľa-miloval mnoho pestovateľov v našej krajine, rovnako ako iné izbové rastliny, bohužiaľ, náchylné k napadnutiu škodcami, trpia nesprávnej starostlivosti a pomerne ťažko nesú hubové ochorenia, bakteriálne a vírusové povahy.

Aby nedošlo k strate rastlín, ktoré zdobia parapety, je dôležité čo najskôr problém rozpoznať. Popisy fialiek chorôb, ich liečby a obrázky, ktoré možno uložiť od smrti Saintpaulia pomáhajú rýchlo pochopiť situáciu, založiť starostlivosť o rastliny a vrátiť zdierky zdravie a krásu.

Prečo fialky nekvitnú doma?

Violet naliehavo potrebuje pomocTvárou v tvár problémom rastu Senpolia, dlhej absencii kvitnutia alebo porušeniu vývoja predajne, by mali amatérskych pestovateľov kvetov hľadať dôvody:

  • v nesprávnej starostlivosti o vnútorné rastliny;
  • u škodcov, ktoré sa usadili na fialkách alebo v pôde;
  • pri ochoreniach fialiek, ktoré majú odlišnú povahu a nebezpečenstvo pre rastliny.

Zvieratá nezkušených začiatočníkov často trpia negramotnou organizovanou starostlivosťou. Obzvlášť čoskoro sa na listoch objavia stopy nesprávneho zavlažovania, nedostatku osvetlenia a hnojenia fialiek.

S nedostatkom svetla, nové generácie lístia vyzerajú skromnejšie a menšie v porovnaní so starými. Stonky sú predĺžené, okraje listových dosiek sú ohnuté smerom hore. Rastlina sa rýchlo dostane do normálu, ak sa umiestni na osvetlený okenný parapet, chránený pred prievanmi.

Nadmerné navlhčenie pôdy vedie k úmrtiu rastlinyJedným z dôvodov, prečo fialky v domácnosti nie je kvitnúce, môže byť nadmerná kyslosť alebo salinizácia pôdy, nesprávny výber zloženia pôdy. V tomto prípade sa nielen tvorba stopiek spomalí alebo úplne zastaví, ale listy sú skrútené. Podobné symptómy možno pozorovať aj v nerovnováhe minerálnej kompozície, napríklad v prípade nedostatku dusíka alebo v prípade nadmerného napájania.

Fialky fialiek reagujú veľmi citlivo nielen na množstvo vlhkosti, ktoré vstupuje do pôdy, ale aj na jej teplotu.

Svetlé škvrny na listových listoch zrejme pripomínajú kvetinárstvu, ako správne vodu fialky. Táto reakcia zariadenia signalizuje nadmernú studenú vodu alebo popálenie spôsobené vystavením slnka na vlhkom povrchu listu. Preto skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú používať iba teplú vodu a zalievanie mesta iba večer, keď je pravdepodobnosť popálenia minimálna.

Choroby fialiek: hniloba listov a koreňov

Rozpad stoniek a listovNa najohrozenejšie hnijúcich stoniek fialky vytiahnuť separačné rastliny, obriezka a transplantovať apikálnej časť zásuvky alebo oddeľovanie detí. Príčinou tohto problému môžu byť po dlhom období relatívnej suchosti pôdy škodcovia aj nadmerné zalievanie. Na poškodených tkanivách sa hnilobné baktérie usadzujú obzvlášť rýchlo a poškodenie koreňov a stonky sa stáva najničivejšou.

Symptómy tejto fialovej choroby môžu byť považované za:

  • strata turgora listov;
  • strata prirodzenej farby vývodu;
  • vädnutie stopiek a listových listov.

S komplexnou povahou fialovej choroby, ako na fotografii, liečba môže byť len naliehavá a kardinálna. Poškodené tkanivá sú odstránené, senpólia má korene so zdravým listom, čo môže priniesť nové rozety.

Related  Ako je bazalka na ľudskom tele a aké je jej použitie

Veľmi mladé rozety, deti a zakorenené listy sú postihnuté hnedým rozpadom. V druhom prípade sa stonka v základni stáva hnedo-hnedá, zmäkčuje a zjemňuje. Na zemi pod rozetou sa nachádzajú belavé vlákna mycélia. A ak neprijmete naliehavé opatrenia, fialové ochorenie sa rozšíri do okolitých rastlín.

Ako profylaxia zakorenenie rastlín ošetrených fungicídom, ktorý pôsobí pri styku, nie je prehĺbil, a potom sa vykonáva za varu pod spätným chladičom drieku fitosporin alebo podobne chemickým pôsobením.

Kmeňový úpadokWithering a matná farba listov sa pozoruje aj s vývojom koreňovej hniloby. Pri odstraňovaní rastliny z pôdy nájdených Zmäkčenú hnedasté korene postihnutým spory škodlivých húb, ktoré sa rýchlo množia a nasadené vo vlhkom prostredí. Súčasne nízka kyslosť pôdy prispieva k rozvoju takejto infekcie, ktorá je nebezpečná pre senpol.

Jedným z účinných opatrení na boj proti tejto fialovej chorobe možno považovať zníženie frekvencie zavlažovania. Hoci rastliny zriedkavo dostávajú vlhkosť, porcie by mali byť hojné. Na prevenciu a liečbu fialovej choroby, ako na fotografii, používajte radikálnu liečbu fytosporínom. Znížte riziko šírenia pomocou pôdy, ktorá nie je príliš mokrá.

Sivá hniloba tiež vedie k skvapalneniu a oslabeniu zelených častí rastliny, zatiaľ čo na postihnutom povrchu je zreteľne vidieť šedý načechraný povlak. Všetky listy s príznakmi fialovej choroby, rovnako ako mŕtve listy ostrie a odrezky sú odstránené, nedovolí padnúť na zem. Na zníženie rizika infekcie počas chladnej sezóny je mimoriadne dôležité:

  • nedovoľte nadmernej vlhkosti vzduchu;
  • odmietnuť rozprašovanie;
  • správne zalievanie fialiek, zabránenie stagnácii vlhkosti a kondenzácii.

Z chemických prípravkov na úpravu výpustí a ich ochranu sa vyberajú scoria a základy.

Púpava v mestách

Plesnivá plesňaJeden z najčastejších chorôb spôsobených škodlivými hubami je tiež zasiahnutý fialkami Mozambiku. Z vonkajšieho hľadiska prejav tohto ochorenia fialiek pripomína múku rozptýlenú cez listové listy a korolky kvetov a infekcia senpolie sa vyskytuje pomocou hubových spór nájdených v pôde.

Fialky oslabené po transplantácii, nedávno vyblednuté vzorky, mladé a naopak staré rastliny sú najviac náchylné na túto chorobu.

Ako preventívne opatrenie sú vývody chránené pred teplotnými výkyvmi, fialky sú správne napojené a používané hnojenie. Ak dôjde k infekcii, mesto potrebuje liečbu fungicídom.

Fusarium ako fialové ochorenie

Fusarium fialkyNebezpečný pre prvú fialkami ochorenie postihuje korene rastlín, ktoré zjemňujú a hnilobu, a potom sa infekcia šíri do ciev v kmeňových, stonky a listových dosky na spodné listy. Keď choroba v tomto štádiu, väčšina starých lístia v dolnej úrovni kohútikov, stonky a hrany sa stávajú vodnaté, a potom úplne zomrie.

Rýchla smrť rastliny prispieva k jej oslabeniu po kvitnutí, nedostatku hnojív pre fialky, ako aj teploty pod 16 ° C.

Boj proti fusarióze spočíva v naliehavom odstránení chorých rastlín z okenného parapetu, ktorý obsahuje ďalšie fialky. Najlepšie je poškodiť vzorku s pôdou a dezinfikovať nádobu síranom meďnatým alebo dostupným fungicídom. Ako režimu zavlažovanie predbežnej opatrnosti, ktoré stanovuje, a v tomto prípade priamo do vody fialový roztok fitosporin. Tento postup sa vykonáva mesačne.

Related  Vlastnosti výsadby a starostlivosti o ročné dahlia

Neskorá fytofória senpulí

Phytophthora fialiekFytoforóza na rastlinách senpolie sa prejavuje vo forme hnedej a vysušuje škvrny na listoch. Keď sa ochorenie vyvíja vo fialkách, takéto škvrny sa šíria, postihnuté tkanivo prechádza nekrózou, rozeta kohráva. Obnovenie elasticity listov nie je dosiahnuté po napájaní.

Môžete uložiť rastlinu výberom zdravých listov na zakorenenieV prípade, že apikálnej časť zásuvky je poškodený, môže byť rez a pokúsiť sa koreň, predbežné ošetrenie antifungálne látky a odstráni všetky tkanivá zasiahnuté fialové ochorenia. Zdravý rez musí mať svetlo zelený odtieň. Na zakorenenie môžete mať zdravé listy.

Zvyšok výtoku je zničený, preventívna liečba je vystavená všetkým fialkám, ktoré susedia s chorým exemplárom.

Bronzové a listové vírusy

Choroby vírusovej povahy menia vzhľad listových listov, zásobovanie tkanív a vývoj rastlín. Tieto ochorenia môžu spôsobiť, že domáce fialky nekvitnú a potom sa úplne prestali rozvíjať.

Napríklad bronzový vírus vedie k vzniku škaredých listov so zmenenou farbou. Takéto rastliny niekedy nie sú životaschopné a sú zničené. V bytoch a škodcoch môže dôjsť k šíreniu fialiek. V tomto prípade je to trik.

Škodcovia na rastlinách umburských fialiek

Porážka senpolie škodcov môže spôsobiť vážne poškodenie miestnej kultúry, pretože sféra ich záujmov zahŕňa aj zelené časti rastlín a koreňov. Navyše nesú najznámejšie choroby fialiek.

Rastlina je postihnutá cyklámenovými roztočmiKleshchiki doma sa stávajú nebezpečnými škodcami vo vnútorných rastlinách. Vo fialkách sú cyklamické kliešte obzvlášť bežné a škodlivé, čo sa v počiatočných štádiách prakticky nevyskytuje. Iba vtedy, keď nové listy sa stáva zrejmé, že zásuvka je naplnený mikroskopické hmyzu, čo vedie k zastaveniu rastu Saintpaulia, zlyhanie fialky kvitnú v domácnostiach, povrchnosti a krútenie listov v stredu ružice.

Kontrola škodcov sa vykonáva pomocou fytovermu alebo iných insekticídov, ktoré predtým izolovali chorú rastlinu.

Lesia listov nematódouHáďatka nie je menej zákerný nepriateľ fialiek. Z pôdy vniknú červy do koreňového systému rastlín a nádob, ktoré kŕmia rozetou. Nasávajú šťavy, otrávia rastlinku toxínmi a narušujú zásobu tkanív. V dôsledku toho fialová vyzerá slabá, odmieta kvitnúť, rastie zle. Na zelenej časti rastliny sa nematódové lézie vyskytujú ako zhrubnutie stonky, brúsenie a zmena tvaru lístia, hromadenie detí.

Nematóda na koreňoch rastlínSúčasne sú jasne viditeľné uzliny a zahusťovanie bublín na koreňoch, kde sa vyvíjajú cysty červu.

S týmto fialovej je rozumné odísť, ale ak chcete propagovať vzácna odroda v žiadnom prípade nemôže mať listy z nižších úrovní, kde mohli žiť nematód. Ovplyvnená rastlina je zničená spolu s pôdou. Zásobník, hrniec a banka sú dôkladne dezinfikované.

Related  Skvelá japonská bonsai: javor v miniatúre

Poškodenie mealybugs
Voľne sa nachádzajú najľahšie lepkavé exkréty na lístie a hmyz samotný na zadnej strane listov a na stopkách na svojej základni. Poškodený môže byť umývaný mydlovým roztokom, snahou nie je nadmerné navlhčenie pôdy, rovnako ako prípravok Antitlin, fytophytom alebo tabakový prach.

Thrips ľahko prechádza z rastlín na rastliny sú najnebezpečnejšie pre domáce-senpolia. Okrem toho sa škodca, ktorý sa živí rastlinnými šťavami, rýchlo rozmnožuje a dokáže preniesť na rozety patogénov rôznych fialových ochorení. Zničte thripy pomocou Aktary alebo iného riešenia podobného prípravku. Pri spracovaní je nutne ovplyvnené a kameniny, a navyše odtrhnúť stopky zbaviť potraviny škodcu – peľ senpolia.

Poškodenie mealybugsPrítomnosť mealybugs produkuje biele vločky na listoch, stonky a stopky v mieste svojho pripojenia k stonke. V pôdnej kóme postihnutej rastliny sú belavé zrazeniny viditeľné. Toto sú miesta akumulácie karfiolu, ktoré sa živia rastlinnými šťavami. Infikovaná fialová rýchlo mizne, listy sa stávajú matné, žltkasté.

Ak nevykonáte naliehavé opatrenia, môžete nielen zomrieť chorú fialovú, ale tiež trpieť susednými rozetami. Liečba sa vykonáva zalievaním fialiek Mospilanom alebo Regentom, zvlnené časti sa musia odstrániť a zničiť.

Scaryidae vo fialkáchStsiaridy poznajú všetky kvetinárstva, pestovateľov vnútorných plodín. Malé čierne mušky nad hrnce sú nebezpečné a tie, ktoré živia šťavy Saintpaulia, a ako larvy môžu spôsobiť vážne poškodenie podzemných častí rastlín.

Boj proti škodcom senpolie je rozliať pôdu systémovým insekticídom a tiež zriadiť starostlivosť o rastliny. V tomto prípade je dôležité, ako vždy, správne zavlažovanie fialiek, pretože nadmerná vlhkosť v pôde podporuje násobenie a aktiváciu škodlivého hmyzu.

Ochranné preventívne opatrenia proti chorobám fialiek a ich škodcom

Znížiť riziko infekcie uzambarskih fialiek nebezpečných chorôb tejto kultúry, a chrániť domáce zvieratá pred škodcami môže napadnúť, dodržiavaním jednoduchých bezpečnostných pravidiel a nastavenia prevencia.

V nadobudnutých rastlinách odstráňte stopky, aby sa znížilo riziko infekcie kŕčmiAko dokazujú skúsení pestovatelia, najväčším nebezpečenstvom pre kolekciu sú nové rozety zakúpené v skleníku alebo v obchode. Takéto rastliny sa nikdy nenachádzajú vedľa dostupných fialiek, kým neprešli 3-4 týždne. Takáto karanténa je nevyhnutná na pozorovanie fialiek a aklimatizáciu.

Ak kúpite zariadenie kvitnúce, je lepšie odstrániť stopky. Týmto sa znižuje riziko infekcie záškubmi. Pred vysadením dezinfikujte nielen pôdu, ale aj hrnce. Od prvého dňa rastliny vytvárajú prijateľné podmienky pre osvetlenie, výživu a napájanie. Nemali by sme zabudnúť na používanie hnojív na fialky, ktoré sú potrebné najmä po kvete, keď sa rastlina vyčerpá.

Video o chorobách fialiek