rôzne odrody ľalie na záhonOd staroveku ľudia zaobchádzali s ľaliou s úctou. Predpokladá sa, že táto kvetina už rástla v Rajskej záhrade a jej vôňa sa tešila prvým ľuďom. Po mnohých storočiach bola ľalia spojená s božskými osobnosťami gréckej a rímskej mytológie. V nominálnom kresťanstve sa kvetina stala symbolom čistoty a čistoty. A v Svätom písme je to najkrajšie zo všetkých divých kvetov.

znak panovníkovČasto sa používa na zdôraznenie sily lilie. Vo Francúzsku sa dlho uchvátila na znaky veľkých monarchov staroveku. Neskôr sa objavila na kráľovskom erbe a banneroch. Aj v našej dobe sa ľalia používa na náručí niektorých francúzskych provincií. Navyše, ľalia vyliata zo zlata zdobia slávny chrám Šalamúna. Aké je tajomstvo popularity jednoduchého záhradného kvetu? Pokúsme sa pochopiť.

Všeobecný popis rafinovanej krásy

lilie v škôlkeLilie rastú skoro v celej Európe. Sú známi obyvateľom severnej časti amerického kontinentu a Ázie. Ozdobí záhrady a pozemky Ruska. Jej jemná vôňa je obľúbená nielen ženami, ale aj mužmi. Preto sa na ňom skladajú mnohé básne a piesne.

Lily patrí do rodiny “Lily”. Jej blízkymi príbuznými sú tulipány, cibuľa a hazelnaté grousy. Rovnako ako v nich, kvety sú viacročné rastliny pestované z cibuliek. V prírode existujú rôzne druhy lilie. Biológovia majú asi 80 možností. Mnohé z nich sa stali základom pre vznik nových odrôd a hybridov.

žiarovka ľaliaŽiarovka ľalií sú nepochybné šťavnaté váhy. Sú umiestnené na spodnej časti rastliny, na mieste rastu koreňov. Preto sa považujú za voľné. Majú rozdielne rozmery. Napríklad malý – v priemere dosahuje len 1 cm, a veľké môžu byť asi 30 cm. Často žiarovky sú vajcovité alebo sférické tvar.

Korene rastlín sú:

 • bazálny;
 • navíjača;
 • nadlukovichnye.

Základné a zasúvajúce sa korene rastú v cibuľovej oblasti žiarovky. Nadlokovské korene sa tvoria na stonkách počas jednej sezóny. Po výhonku výhonkov zomierajú korene.

Pri transplantácii ľalií sa odporúča, aby nedošlo k poškodeniu hlavných koreňov umiestnených na spodnej časti žiarovky.

Záhradná ľalia má rovnú stopku, ktorá maximálne vyrastie až do výšky 250 cm. Niektoré druhy dosahujú len 15 cm, ale to ich nezbavuje šarmu. Po celej dĺžke výhonkov sú zdobené ľalia. V závislosti od typu, môžu sedieť na ňom v tvare:

 • špirála;
 • prasleny;
 • bazálna rozeta.

Sú lilie, ktorých listy sú tesne stlačené proti vertikálnemu stonku. Na základni ich oveľa viac ako na vrchole streľby. Ostatné odrody kvetu sú charakterizované tým, že v axilách listovej dosky vzduchových žiaroviek. Oni sú spravidla pripojení k stonku rastliny.tvorba vzduchových žiaroviek

Ozdobte priame výhonky pôvodného kvetenstva vo forme:

 • valec;
 • kužeľ;
 • dáždnik.

Na každej kefke v priemere rastie až 16 púčikov. Kráľovské odrody sa môžu pochváliť 30 kvetmi naraz. Všetci sú prepustení v poradí frontu. Najskôr nižšie potom horné púčiky. Každá z nich nezmizne do 9 dní, preto lilie vo všeobecnosti kvitne asi dva týždne.

kvety ľalieKvet ľalií obsahuje 6 okvetných lístkov (niektoré odrody majú viac). Obklopujú pistil a 6 tyčiniek s veľkými prašníkmi, ktoré sa nachádzajú vo vnútri pukov. Tvar kvetov je iný:

 • vo forme misy;
 • tubulárnej;
 • ako veľký zvon;
 • plochá varianta púčikov;
 • lievik;
 • hviezdicovitý;
 • Chalmovidnaya.

V závislosti od toho sa veľkosť lískových púčikov tiež líši. Napríklad chalmoidné variácie v priemere môžu byť asi 10 cm, sú veľmi podobné čínskym modelom svietidla. Druhy kvetov v tvare lieviku majú priemer 4 cm a pozdĺž ich dĺžky dosahujú 15 cm. Ploché púčiky rastú až na 25 cm, naozaj nádherný pohľad!lievikovitý kvet ľalia

Farbenie lilie kvety je jednoducho úžasné svojou rôznorodosťou. Sú oranžové a marhule, svetlo ružové a jasne červené, snehovo biele a tmavo purpurové. Neuveriteľná krása – dvojfarebné možnosti s prepadom dúhy. K dispozícii sú kvety s malými škvrnami, ladnými ťahmi a dokonca aj s pôvodnou hranicou na koncoch okvetných lístkov. V prírode nie sú modré ľalie. Keď kvitnú púčiky, ovocie sa vytvára na rastline. Dlhé čisté krabice naplnené plochými semenami, dozrievajú v novembri. Tak končí koniec kvitnutia očarujúcej záhradnej krásy.rôznych odrôd ľalií

Ak chcete neustále vychutnávať ľalie, je dôležité správne ich pestovať. Aké je tajomstvo výsadby týchto krásnych kvetov? Len niekoľko sekvenčných operácií.

Základné pravidlá pre výsadbu ľalií

kvetinové záhony s ľaliami v krajineNa predmestskú dachu sa objavili citlivé a jemné ľalie, je dôležité správne ich vysadiť. Najmä v tejto potrebe exotických druhov. Existuje niekoľko pravidiel pre výsadbu a starostlivosť o ľalie:

 • výber vhodného miesta;
 • príprava pôdy;
 • hĺbka vylodenia žiaroviek;
 • schéma usporiadania ľalií v prednej záhrade.

Related  Hlavné metódy pestovania “nesmrteľného” kvetu gomfreny

Než si vyberiete miesto na pestovanie kvetín, mali by ste premýšľať o tom, ako budú vyzerať v tandeme s inými rastlinami. Ak chcete chovať veľké odrody, môžu byť vysadené v malých skupinách. Ďalšou možnosťou je umiestniť kvety na zadnej strane kvetinového záhonu a vytvoriť jedinečné zázemie pre miniatúrne rastliny. Nízkych výrastkov sa skvele kombinuje s ružovými kríkmi alebo pivonkami.

Blízkosť ľalií s ružami vám umožní vytvoriť spoľahlivé prístrešky od zimnej zimy. Pod spoločným závojom kvetov je nepravdepodobné, že by trpeli silnými mrazmi.

Väčšina druhov ľalií, ako sú otvorené slnečné oblasti záhrady alebo polostrove. Hlavnou vecou nie je ich pestovať pod rozlehlými stromami, kde je málo ľahké a suché pôdy. Vzhľadom k tomu, pri získavaní žiaroviek rastliny, mali by ste sa oboznámiť s preferenciami tohto typu kvetu.

príprava na prípravu ľaliíLily v záhrade môžu dlho zdobiť kvetinový záhon, je potrebné pripraviť pôdu pred výsadbou. Na tento účel prináša trochu hotového humusu, čistého piesku a prírodnej rašeliny. Takáto oplodnená pôda pomáha posilňovať žiarovku a v dôsledku toho aj aktívny vývoj kvetu. Okrem toho, v závislosti od odrody ľalií, vyberte vhodný základný náter. Niektorí preferujú kyslé prostredie, iné alkalické. Pre väčšinu farieb je vhodná neutrálna pôda.

výsadba žiaroviek ľaliíAk je miesto vybrané a pôda je pripravená, mali by ste pochopiť, ako ľalie rastliny správne. V prvom rade je dôležité zohľadniť odrodu kvetov a veľkosť ich žiarovky. Tiež zvážte schopnosť ľalií uvoľniť korene na výhonky.

Takmer vždy sadiaci materiál sa spustí do zeme do hĺbky, ktorá je 3 krát väčšia ako jeho priemer.

V závislosti od charakteru pôdy sa určuje hĺbka výsadby ľalií. V piesočnatých pôdach sa cibule vysádzajú oveľa hlbšie ako v ťažkej pôde. Z tohto dôvodu počas horúceho leta rastlina dostáva dostatočné množstvo vlhkosti. V chladných zimných mesiacoch vám táto hĺbka umožňuje vytvoriť vhodnú teplotu pre žiarovku. A na začiatku jari sa rastlina nebojí neočakávaných mrazov. Okrem toho sa v hĺbke vytvára veľké množstvo mladých žiaroviek a stoniek.

Pre zabezpečenie pohodlnej starostlivosti o ľalie na záhrade vybrať vhodný plán výsadby rastlín v kvetinovej záhrade. Existuje niekoľko možností:

 1. Jednoduchá možnosť pásku. Za týmto účelom sa žiarovky s koreňmi vysádzajú vo vzdialenosti asi 15 cm od seba. Šírka medzi radmi je až 50 cm.
 2. Dvojriadková metóda. Používa sa na ľalie strednej výšky. Priestor medzi rastlinami je 15 až 25 cm, medzera medzi čiarami je tiež 25 cm, šírka medzery medzi pásmi nie je menšia ako 70 cm.
 3. Trojlícový spôsob vysádzania. Najčastejšie sa používa pre trpasličí ľalie. Jednotlivé žiarovky sú rozdelené do otvorov s rozstupom asi 15 cm. Hlavné rady a ďalšie riadky sú umiestnené tak ako v dvojriadkovom vyhotovení.

Proces výsadby roztomilých kvetín sa tak robí. Najprv vykopať otvory na vyznačených miestach. Ich hĺbka by mala byť trikrát hlbšia ako priemer počiatočného sadivového materiálu. Na dne nálevy naliať ochrannú základňu, pripravenú z čistého piesku a popola. Nadľahlé žiarovky. Aby sa mohli rýchlo vzísť, korene sa opatrne rozšíria, potom jemne zatlačte na piesok. Potom je jamka pokrytá zemou, naleje sa studenou vodou a mulčuje sa rašelinou.

Lily môžete pestovať na jar, na jeseň a dokonca aj v lete. Jarná verzia pomôže chrániť žiarovky zariadenia pred zamrznutím. V súčasnosti je koreňový systém zvlášť aktívny, čo prispieva k úspešnému prežitiu. Lilie vysadené na jeseň, môže bezpečne zakoreniť pred začiatkom zimy. Vďaka tomuto zariadeniu dokáže odolávať jarným mrazom. V zime bude chránený ďalším prístreškom od majiteľa starostlivosti.

Užitočné rady pre starostlivosť o ľalie

Aby sa zaistilo správne zaobchádzanie so záhradnou ľaliou, mali by sa dodržiavať jednoduché odporúčania. Najprv je dôležité oplodniť rastliny počas celej sezóny. Na tento účel sa používa popol a špeciálne hnojivá. Na každý štvorcový meter pôdy sa rozptýli 50 gramov takejto zmesi. Proces sa opakuje trikrát:

 • na začiatku jari posilniť korene;
 • počas tvorby pukov;
 • po kvitnutí ľalie.

Na jarné hnojivo môžete použiť roztok dusičnanu amónneho z výpočtu 40 gramov na 10 litrov vody. Aj dobré podkormkoj sa považuje za hnis, zriedený v kvapaline. Podiel: 1 časť kravského hnisu na 10 litrov vody.

Pre lilie je dôležité zabezpečiť správne zavlažovanie. Spravidla by sa voda mala naliať pod koreň, aby neklesla na listy. V opačnom prípade kvapky priťahujú slnečné lúče, ktoré môžu spôsobiť popáleniny. Napriek tomu, že lilie nemajú radi nadmerné spúšte, v období sucha potrebujú pravidelné zavlažovanie.

Related  Rehabilitujeme umelé rastliny anthurium

lilac chrobákPrax ukazuje, že cibuľovité rastliny nemajú radi, keď sa v letných dňoch prehrieva pôda. To vedie k narušeniu rastu rastliny a jej bujnej kvitnutia. Ak chcete zabrániť problému, pomôže vám mulčovanie pôdy prírodnými materiálmi. Je obzvlášť dôležité používať slamu, svahovú trávu a dokonca aj piliny.

Často na listoch alebo púčiky ľalií sa objavujú lilac brouci a muchy. Zbaviť sa im pomôže špeciálne chemikálie určené pre takýchto škodcov. Niektorí milovníci kvetov zbierajú larvy hmyzu ručne, čo je tiež účinné.

Výsadba a starostlivosť o lilie kvety znamená neustále monitorovanie rastlín. Ak sa očakáva vysoký druh, potom je pre nich pripravená podpora. Keď stonky rastú, spájajú ich s nimi, aby sa nerozlomili ani nespadli. Skúsení letní obyvatelia sa snažia vopred premýšľať, kde je najlepšie položiť podporu.

nakrájané ľalie po kveteLily vždy vyzerali atraktívne, zvlhčené pupeny by sa mali čistiť včas. Po rozkvetnutí rastliny sú stopky odrezané. Na konci sezóny je žiaduce rezať výhonky tak, aby sa v zime nestali vodičom studeného vzduchu do žiarovky. Okrem toho nebudú brániť ďalšie prístrešky z listov, pilín alebo ihličnatého lapnika. Ako môžete vidieť, keď viete všetko o ľaliách: pristátie, odchod a vonkajší popis, je jednoduchšie vybrať správnu možnosť. Existuje mnoho odrôd jemnej kvetiny známe na našom území? Viac ako skutočne vysadené na jednom mieste.

Vitajte v ríši rafinovaných ľalií

Takmer každý milovník kvetov dokáže predstaviť čírenie, na ktorom rastú stovky lilie. Všetci majú rôzne tvary, sfarbenie, výšku a chuť. Je ľahké si vybrať tie najkrajšie z nich? Ťažko. Asi s takou situáciou čelil americký botanik Jan de Graf. Na vyriešenie situácie systematizoval odrody ľalií do skupín. V základe každého z nich bol odobratý pôvod rastliny, pretože väčšina z nich vyžaduje rovnaké podmienky na pestovanie. Všetky kvety lekcie boli rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Asian;
 • zlatohlavá;
 • kandidujú;
 • US;
 • longiflorum;
 • tubulárne a orleánske;
 • východu;
 • medzidruhové;
 • dekoratívne.

Po zvážení niektorých z nich môžete navštíviť očarujúce kráľovstvo sódových kvetov.

Ázijská skupina hybridov

Tango OlinaTáto skupina zahŕňa ľalie, ktoré nevyžadujú osobitnú pozornosť. Nachádzajú sa na rôznych miestach planéty, dokonca aj na Sibíri a na Aljaške. Kvety dokonale tolerujú ťažké zimy. Za týmto účelom sa výhonky odrežú na úrovni zeme, takže ich sneh úplne zakryje. Lilie ázijskej skupiny majú malé biele žiarovky, ktoré sa dobre rozvíjajú v slabo kyslej pôde. Všetky z nich sú pomerne odolné a nenáročné na podmienky kultivácie. Vynásobia sa cibuľkovými deťmi. Kvitnú uprostred leta.

Asijská skupina zahŕňa hybridy rastúce na výške 1,5 m, rovnako ako trpasličí vzorky – až do výšky 40 cm. Niektoré z nich vyrábajú v axilách listovej dosky drobné žiarovky. Za to sa nazývajú bulbous flowers.

Na farbách sú:

 • biela;
 • krém;
 • žltá a oranžová;
 • tmavá a jasne červená;
 • kombinácie niekoľkých odtieňov.

Najznámejšie odrody ľalie z ázijskej skupiny nie sú neobvykle obdivované.

Druh Adeline

druh AdelineOčarujúce kvety ázijskej skupiny patria k ranným záhradným rastlinám. Rastú do strednej veľkosti. Najčastejšie sú puky sfarbené do žltej farby. Ich tvar pripomína východný pohár. Takmer vždy sa líši početný počet farieb pre sezónu.

Flora Fled

triediť FloruTerry krásy rastú na meter vysoký. V každom kvetenstve sa nachádza až 30 kusov púčikov, ktorých priemer dosahuje 20 cm. Kvet v závislosti od podnebia od mája do augusta. Dokonale toleruje ťažké zimy.

Related  Použitie a poškodenie zemiakov, ich šťavy, škrobu, vývaru, klíčky

Curly Marchongs

hybridy kučeravé marigónyOčarujúce hybridy tejto skupiny sa vyznačujú mimoriadnou vytrvalosťou. Kvety sú mrazuvzdorné, dlhé môžu rásť na jednom mieste a sú odolné voči rôznym chorobám. Pestujú sa aj na Sibíri. V stredných zemepisných šírkach je lepšie ich pestovať v tieni, aby ich chránili pred horiacimi slnečnými lúčmi.

Rozmanitosť Arabian Knight

Arabský rytierVeľkolepé vysoké lilie skupiny Marchon sa považujú za dlho živej. Ľahko znášajú zimné mrazy a hojne sa rozkvitajú v teplom období. Na každom stonku rastie obrovské kvetenstvo 50 púčikov. Sú burgundovo žlté s malými škvrnami a oranžovými tyčinkami. Tvar kvetov sa podobá východnému turbanu.

Guinea Gold

trieda Guinea GoldLilie tejto odrody majú pupienky žltkasté, niekedy s ružovým sfarbením. Základňa kvetu je oranžová alebo žltá, okraje sú mierne svetlejšie. Všetky okvetné lístky na vnútornej strane sú pokryté množstvom škvŕn tmavej farby. Na stonke rastie až 10 kusov púčikov. Kvitne postupne.

Snehovo biele kandidá

Predchodcom tejto skupiny bola biela ľalia. Aj keď neobsahuje toľko odrôd, ale všetky sa líšia v pretrvávajúcej aróme. Púčiky často pripomínajú široký lievik alebo kanály. Farba – žltá, terakota alebo biela.

Sortiment Apollo

Odroda ApolloBiela ľalia kandidovej skupiny rastie na meter vysokú. Funkcia odrody – nemá listy kmeňov, sú zbierané v základni v rozetách. Spodné listy sú oveľa dlhšie ako horné, ktoré rastlina robí na pozadí iných farieb prednej záhrady. Jemné lilie púčiky, asi 7 cm v priemere, sa zhromažďujú v pôvodných zväzkoch na vrchole výhonku. Jedinou nevýhodou je, že kvety sú náchylné k chorobám, takže si vyžadujú osobitnú starostlivosť.

Druhy terakotových ľalií

terakotová ľaliaNajčastejšie sú kvety týchto exemplárov široko otvorené. Pozerajú a cítia dobre. Oni ohromujú svojou bohatou farbou. Príčina príjemného pocitu počas kvitnutia.

Americká skupina hybridov

americký hybridRastliny tejto skupiny sú pozoruhodné pre ich krásu a šarm. Často sa vyskytujú dvojfarebné varianty amerických hybridov. Ak sú púčiky svetlé, môžete vidieť červené škvrny na okvetné lístky. Také lilie milujú veľa svetla, takže rastú v otvorených priestoroch, potrebujú pravidelné zavlažovanie. Na zimu by mali byť pokryté, aby žiarovky neboli postihnuté chladom.

Cherrywood – jasný americký hybrid

Cherrywood LiliesMnoho obyvateľov leto rastú na svojich pozemkoch červené ľalie tejto skupiny. Bohatá farba a príjemná aróma púčikov, ktoré potešujú oko uprostred leta, ohromujú svojou eleganciou. Preferujú nekyslené pôdy a vyžadujú pravidelné zavlažovanie. Dobre tolerované ruské zimy. Pri výsadbe sa drenáž vždy pridáva do studní, aby sa rastliny rýchlo prispôsobili a nezabudli.

Lily z Cherrywood nemajú radi transplantáciu, takže je lepšie okamžite vybrať správne miesto pre takú elegantnú krásu.

Kolónové odrody ľalií

ľalia odrody MarleneMimoriadne krásne ľalie tejto odrody sú považované za najobľúbenejšie na území Ruska. Dokonale tolerujú silné zimy a zmeny teploty, sú odolné proti rôznym hubám a vírusom. Kvet na dobu 3 mesiacov av južných šírkach až do polovice jesene.

Správna výsadba a starostlivosť o ľalia kolónií prináša milovníkov záhradných kvetín dobré výsledky. Zvyčajne sa takéto rastliny vysádzajú v apríli v upravenej pôde. Ak má veľa hliny alebo piesku, je vhodné pridať trochu rašeliny alebo domáceho humusu.

Na vhodnom mieste vykopajte otvory vo vzdialenosti približne 12 cm, dno je pokryté odtokovou zmesou. Položte žiarovky a usnite na zem. Na konci výsadby by mala byť oblasť napojená hojne.

Starostlivosť o rastlinu zahŕňa:

 • mierne napájanie každé dva dni;
 • orezávanie stoniek, ktoré uprostred jesene vybledli;
 • ďalší prístrešok na zimu;
 • vrchný obväz 3 krát za rok (skorý jar, počas výskytu pukov, po kvitnutí);
 • v prípade potreby vytvoriť podpery;
 • transplantované nie viac ako raz za 3 roky.

Vykonávanie týchto jednoduchých pravidiel pre starostlivosť o kvety, môžete sa neustále radovať z ich prítomnosti v prímestskej oblasti.

Bohužiaľ, stane sa, že lily sú napadnuté škodcami, ktoré pohlcujú púčiky, listy alebo žiarovky. Patria sem ílové muchy, chrobáky, vošky, medvede, larvy čiernych chrobákov. Ak chcete účinne bojovať proti nim, je najlepšie použiť chemické prípravky. Takáto starostlivosť o ľalie prináša radosť a spokojnosť.

Amazing Lilies in the Garden – video