žlté listy cyklámenPestovatelia kvetov, ktorí majú vo svojej kolekcii domácich rastlín cyklám, vedia, že táto rastlina je dosť náročná, čo znamená, že najmenšia nepresnosť v starostlivosti okamžite ovplyvňuje jej vzhľad. Predstavíme vám stručný prehľad problémov, ktoré vznikajú pri pestovaní cyklamínov a spôsoby ich riešenia. Kvety – sú ako ľudia, chorí a potrebujú našu pozornosť a starostlivosť. Po oprave chýb, ktoré urobil a neutralizoval “nepriateľa”, vo väčšine prípadov je celkom možné zachrániť zviera a zachrániť ho pred smrťou.

Prečo listy sú žlté?

silné zažltnutie cyklámenových listovJedným z najčastejších problémov je situácia, kedy cyklámen zožltne žlté listy. Neškodným dôvodom môže byť napadnutie rastliny počas obdobia odpočinku po skončení kvitnutia – v tomto prípade sa nemusíte obávať. Kvety sa teda začínajú pripravovať na prestávku a prenášajú všetky živiny z nadzemnej časti na cestičky.

Ak však cyklámen nepatrí k opadavým a zároveň sa stáva žltý vo fáze aktívneho rastu a kvitnutia, stojí za to byť pozorný a starostlivo skúmať Bush. Žltenie listov môže byť spôsobené týmito faktormi:

 1. Bush “prekonal” svoj hrniec a je strnulý. Mal by sa zmeniť hrniec na širší.
 2. Kvety nemajú vlhkosť v dôsledku chudobného alebo zmeškaného zavlažovania, ako aj nízkej vlhkosti. Je potrebné upraviť režim zavlažovania a nainštalovať palety s mokrými štrkmi v blízkosti cyklónov.
 3. Ak sa cyklámen zmení na žltú a zostane suchý počas kvitnutia, znamená to, že na tvári je nedostatok výživy a keš doplnené komplexným minerálnym hnojivom.
 4. Izba je veľmi horúca.
 5. Priame slnečné svetlo a v dôsledku toho horí.
 6. Cyklámen bol vybraný škodcami.
 7. Rastlina je postihnutá hubovou alebo bakteriálnou infekciou.

Odkiaľ pochádzajú krátke stopky?

krátke stopkyVýznamná hodnota pre cyklámen má zavlažovací režim. Je nemožné nechať pôdu úplne vyschnúť a naopak – naplniť kvetinu do stavu bažiny. Kombinácia týchto podmienok spolu s nízkou teplotou obsahu rastlín vedie k tomu, že cyklámen skracuje stopky.

Ak vaše kvetenstvo kvitne pod listami na krátkych stopkách, musíte upraviť zavlažovanie.

Cyklamenová choroba

Cyklámen, rovnako ako každá iná domáca rastlina, nie je imúnna voči rôznym chorobám. Ak nezačnete liečiť kvetinu v čase, môžete ju stratiť.

Related  Študujeme z fotografií a popisov rôznorodosti a rozmanitosti dahlí

Medzi chorobami cyklámenu stojí za pozornosť takéto infekcie, ktoré postihujú kvetinu častejšie:

 1. Sivá hniloba. Symptómy: listy sú žlté a sú pokryté sivým kvetom. Dôvod: vysoká vlhkosť vzduchu a nízka teplota obsahu zariadenia. Liečba: odstránenie všetkých postihnutých častí kríkov a ošetrenie cyklám Fundazolom. Okrem toho, aby sa zabránilo šedej hniloby by sa malo vyhnúť pretečeniu a pravidelne vetranie miestnosti.šedá cyklámenová hniloba
 2. Fusarium. Toto ochorenie sa nazýva aj fusarium wilt. Symptómy: najskôr listy na jednej strane žltnú, potom sa infekcia rozšíri na celú listovú platňu a potom zomrie. Postupne listy cyklámenu úplne vyblednú. Dôvod: huba. Liečba: odstráňte choré listy, nasypte krém s roztokom Fundundolu a topchín-M hojne rozstrekujte zvyšné listy.cyklámen fusarióza
 3. Vlhké hniloby. Atribúty: Bush sa náhle a rýchlo začne vyčerpať a rozširuje sa vôňu. Dôvod: zavlažovanie kontaminovanou vodou alebo státie vedľa chorých rastlín. Liečba: ak je žiarovka poškodená, kvetina je veľmi problematická. Môžete sa pokúsiť vyčistiť zhnité miesta, liečiť fungicíd a transplantovať ju do čerstvej pôdy. V opačnom prípade by sa cyklámeny mali izolovať od iných kultúr a zničiť, aby nedošlo k šíreniu infekcie.vlhké hniloby

Aký hmyz chce jesť cyklámen?

závod má problémyĎalším problémom pri pestovaní cyklámov sú škodcovia. Šťavnaté listy cyklámen priťahujú pozornosť nielen kvetinárstva, ale aj rôzneho hmyzu. Po zistení, kto presne zaútočil na vašu kvetinu, môžete mu pomôcť zbaviť sa “nezvaných hostí”. To sa dá urobiť pomocou lupy alebo podľa povahy zmien, ktoré sa vyskytujú pri pouzdre.

cyklamen tickVzhľad cyklamenového kliešťa sa dá ľahko všimnúť týmito znakmi:

 • po prvé, listové platne začínajú strácať svoj tvar a škaredú vlnu;
 • potom prestane rásť a stáva sa tuhým;
 • kvetenstvo vybledne a kvetné stonky sa deformujú (zakrivené).

Bohužiaľ je často nemožné zbaviť sa hmyzu, pretože zvyčajné insekticídy a fungicídy nemajú na ňu požadovaný účinok. Zostáva iba dobrovoľne “zabiť” rastlinu, aby sa zabránilo kontaminácii celej kvetinovej zbierky.

Ak sa na cyklámen objavili tripy, listy rastliny:

 • najprv sú pokryté bielymi bodmi;
 • potom sa zlúčia do šedo-striebristých miest;
 • začať krútiť;
 • postupne zomierajú.

Related  Fotografie a názvy odrôd domácich fialiek (časť 1)

listy sú tričkáV boji s thrips používajte Aktaru alebo Phytoverm. V počiatočnom štádiu, keď škodcovia nie sú ešte veľa, môžu drogy pomôcť zbaviť sa. Pri masívnej porážke kvetina zomrie.

Jose stupnice na cyklámenJedným z najnebezpečnejších škodcov cyklámov je chrobák, hlavne z dôvodu, že je nemožné ho zbaviť pomocou liekov. Často pestovatelia kvetov si to ani nevšimnú, kým kvetina nezačne zmiznúť. Ak ste videli výčnelky s výčnelkami na stopkách, stopkách alebo na opačnej strane listov, nie je to deformácia rastliny, ale veľmi nebezpečný nepriateľ. Štít zhora je pokrytý silným polkruhovým krytom, ktorý ho chráni. Hmyz je pevne pripojený k kvetu, doslova ho spája do jedného, ​​a tu nebudú žiadne chemické prípravky. Zbaviť sa pochvy na cyklámen je možné len mechanicky, ručne odtrhnúť.

Aby sa proces uľahčil, pred odstránením škodcu musí byť stieraný tampónom namočeným v alkohole. Počas odstraňovania pôdy pod krídla by mal byť zakrytý, takže škrabka nespadá do hrnca.

voška na cyklámenČastý “hosť” na cyklámen a vošky. Tieto malé biele hmyz sať šťavu z listov, prinútiť ich, aby sa začínajú krútiť a deformovať, pokryté lepkavú vrstvou, a mladé listy sú menšie a sú tiež zakrivené.

Cyklóny sa môžu uvoľňovať z vošiek umývaním listových listov pravidelne roztokom zeleného alebo domáceho mydla a navyše postriekať puzdro Phytoverm.

Prečo cyklám nie kvitne?

slabý cyklámenový kvetNapriek tomu, že rastlina má veľmi krásne a dekoratívne listy, ich farba a tvar nie je hlavnou ozdobou Bush. Napriek tomu je cyklámen pestovaný pre svoje rozkošné motýle kvety, a to je veľmi urážlivé, keď sa nechcú objaviť.

Dôvodom pre neprítomnosť kvitnutia v cyklámenu môžu byť takéto faktory:

 • nízka vlhkosť v miestnosti;
 • chudé zavlažovanie;
 • vysoký teplotný obsah (nepáči sa mu);
 • príliš priestranný hrniec;
 • cibule sú úplne pochované v pôde (v odrodách, pre ktoré je to neprijateľné).

Upravením týchto chýb a vytvorením komfortných podmienok pre rastlinu čoskoro uvidíte jej kvitnutie.

Ako je zrejmé, väčšina problémov s pestovaním cyklámen vytvárame sami, neposkytujeme rastliny náležitú starostlivosť. Našťastie to môže byť opravené venovaním pozornosti včas na zmeny, ku ktorým dôjde pri kvete. Cykláma obklopujte s opatrnosťou a on vás poteší šikmým kvetom.

Záchrana zakúpeného cyklo – videa