bonsai - strom v miniatúrePodľa legendy sa čínsky cisár rozhodol, že sa bude starať o svoju krajinu z prvej ruky, pre ktorú majstri nebeskej ríše museli vytvoriť drobné kópie domov, ľudí a samozrejme stromov. Bonsai, strom v miniatúre, takmer pred pätnástimi rokmi prvý dobyli Japonsko, a dnes toto úžasné umenie si podmanilo celý svet.

Rovnako ako pred mnohými storočiami je cieľom kvetinárstva, horlivého bonsaja, reprodukcia samotných výtvorov. Znížené kópie dubov, javorov, borovíc, čerešňových kvetov alebo fíg majú reálne rozmery, žijú podľa príkazu prírody. Ak je listnatý strom pestovaný v hrnci, kvitne, pokrýva listy a listy na zimný mier.

Ako šikovná zdanie pravého dreva je tvorená ručne, pestovanie a starostlivosť o bonsai – je prácny a časovo náročný, vyžaduje znalosti, trpezlivosť a pochopenie pre potreby svojho zeleného maznáčika.

A stále viac a viac začiatočníkov sa nadšene pustia do tvrdej, ale veľmi vzrušujúcej práce. Ako pestovať bonsaje doma a starať sa o malú kópiu tohto stromu?

proces pestovania bonsaiMedzi nezasvätených do zložitosti starovekej poľnohospodárskej techniky sú toho názoru, že japonské bonsaje – rastlina odvodené svoje špeciálne semená. Nie je to tak. Skúsení pestovatelia sú si dobre vedomí, že drobný jedľa, borovica, jablko a vistéria sa vynoril z konvenčných osív, a aby im až stredne ich rast a meniť tvar mohol len ľudské ruky.

Ako pestovať bonsaje doma: bežné spôsoby

miniatúrne plne pestované rastlinyAk sa kvetinárka začína zaujímať len o bonsaje, najjednoduchším spôsobom je získať rastlinu už vytvorenú napríklad z fikusu alebo citrusov. Pomôže vám zvládnuť všetky spôsoby, ako sa vyhnúť zvyčajnému zavlažovaniu, aby ste mohli upraviť tvar kmeňa a konárov. Získané skúsenosti umožnia prechod na zložitejšie úlohy.

Rastú bonsai domy niekoľkými spôsobmi:

 • prostredníctvom výsevu semien kultúry, ktoré sa vám páči a následné “vzdelanie” sadenice;
 • s pomocou zakorenení odrezkov;
 • vytváranie sadeníc zo škôlky alebo voľne žijúcich zvierat;
 • prenos do hrnca a korekcia dospelého kultúrneho alebo divokého exemplára.

Najrýchlejším z týchto metód je tvorba koruny a koreňového systému jednoročných alebo dvojročných sadeníc. Takáto rastlina už rozvinula korene, zatiaľ čo jej základná časť poskytuje priestor na predstavivosť a podľa plánov kvetinárstva môže byť upravená.

Nadšenci, ktorí sa zaujímajú o to, ako pestovať bonsaje zo semien, by mali vedieť, že táto cesta je najdlhšia, ale aj vďačná. Tu je kontrola rastlín u ľudí doslova od okamihu kŕmiť semená a zmena tvaru výhonkov a koreňov je jednoduchšia kvôli ich pružnosti.

Nie je potrebné vyberať exotické plemeno dreva alebo kroviny. Hlavná vec je, že rastlina má malé listy a malé ročné nárast, inak “pokoriť” budúci strom bonsai bude oveľa zložitejšie.

Výber správneho stromu pre bonsai

Aké druhy rastlín sú vhodné pre bonsai, strom v japonskom štýle? Ak chcete rýchlo získať atraktívny strom, môžete venovať pozornosť:

 • na odrodách citrusových plodov, napríklad Kalamondin alebo spoločný citrón;bonsai citrón
 • o trpaslíkovom granáte;bonsai granát
 • neuveriteľne bežný a nenáročný Ficus Benjamin;bonsai ficus benjamin
 • o dekoratívnych odrodách jabloní;bonsaj jablka
 • na vŕbe;bonsai vŕba
 • na podhorských boroviciach;
 • na rôznych druhoch javoru.bonsai javor

Related  Výhody a škody spôsobené používaním zelených bôbov

Výber vhodných stromov pre bonsaje je neuveriteľne skvelý a mnohí z nich sú pôvodnými obyvateľmi Ruska a nachádzajú sa v záhradách, parkoch, námestiach a lesoch. Veľkolepé kompozície sa získavajú z borovíc a irgi, hlohu, akácie a brezy, staršieho a lípového, vretenového a dubového.

Pred rastúcim bonsajom, založenom na type rastliny, určite jeho budúcu výšku a štýl.

Ako pestovať bonsaje zo semien?

prípravu na výsadbu semienSemená stromov a kríkov vhodné na bonsai sú rozdelené do dvoch typov. Niektoré kultúry sú okamžite pripravené na klíčenie, ale v “programe” mnohých druhov je obdobie hibernácie stanovené vývojom, keď klíčky čakajú na chladnú sezónu. V domácnosti stratifikácia pomôže imitovať zimu.

Semená stromov pre japonskú bonsaju po dobu 3-5 mesiacov sa položia do mokrého piesku alebo sphagnového machu, po ktorom sa nádoba umiestni do chladničky. Pri malej pozitívnej teplote vo vlhkom prostredí sa osivo pripravuje na rast. Keď je prenesený na teplo, výhon sa rýchlo prebudí. Pre stále zelené druhy a rastliny so semenami, ktoré majú mimoriadne silnú škrupinu, sa na prebudenie používa teplo alebo kontrast teplôt.

Semená sa zasielajú od jari do jesene. Sadenice, získané v druhej polovici leta, už potrebujú osvetlenie, čo je jednoducho nevyhnutné na jeseň av zime.

Na klíčenie a prvých mesiacoch života sadenice používajú ľahký pieskový rašelinový substrát alebo namočené a vlhko vybrúsené rašelinové tablety. Zatiaľ čo povrch nevyzerá, koža by mala byť v tme pod filmom. Teplota vzduchu sa vyberá v závislosti od pestovania stromu bonsaje.

starostlivosť o mladé rastlinyAby sa zabránilo kondenzácii a hnilobe, skleník je vetraný. Keď vznikajú výhonky vnútri, poskytujú malý prístup čerstvého vzduchu a prenášajú sadenice na svetlo. Podľa potreby sa sadenice napájajú a oplodňujú komplexnými zlúčeninami. Keď rastlina dosiahne výšku 10-12 cm, je transplantovaná.

Related  Vlastnosti starostlivosti o oleander

tvorba bonsai korunyV tomto štádiu je hlavný koreň skrátený o tretinu, aby sa zastavil vertikálny rast stromu. Okamžite postupujte do formovania budúceho kmeňa, pre ktorý používa medený drôt.

Hrniec a hrniec pre bonsai

špeciálny keramický riadStrom bonsajov nie je márne nazývaný pestovaný na tanieri. Aby sa domáce zviera obmedzilo na rast, je vysadené zámerne malou a plytkou kapacitou, paralelne vytvára a odrezáva časť koreňového systému.

Pri výbere hrniec pre bonsai, je potrebné vziať do úvahy, že v priebehu rokov a strom sa stane ťažká, najmä keď môže nesprávne sklony alebo kaskády forma stratiť stabilitu. Preto je pre bonsai, s rozmermi od niekoľkých centimetrov až 9 metrov, tradične vyrobené masívne, často keramické hrnce, misy alebo nádoby rôznych tvarov a štýlov.

ukotvenie koreňov bonsaiNa dne nádrže by mal byť drenážny otvor a nie jeden. Používajú sa nielen na vypúšťanie vody, ale aj na upevnenie rastlín.

Chrániť rastliny a chrániť ho pred hubovou infekciou koreňového systému pomôže spracovanie banku pre bonsaje horúci roztok manganistanu draselného alebo oparenia s vriacou vodou.

Bonsai primer nie je určený len na zabezpečenie výživy rastlín a vlhkosti, mal by pomôcť koreňom získať oporu v pomerne malom objeme nádoby. Preto pre miniatúrnu kópiu skutočných dubov, limetiek, citrónov, javov a iných stromov používajte špeciálny substrát.

špeciálny náter pre bonsaiV Japonsku po mnoho storočí sa takáto zmes založená na určitých druhoch hliny nazýva akadama. Pre vyššiu výživnosť a drobivosť v granulovanej látke sa pridáva úrodná pôda a piesok:

 1. V prípade listnatých druhov stromov sa odporúča bonsai substrát so zahrnutím 7 podielov sódy a 3 častí veľkého umývaného piesku.
 2. Kvitnúce kultúry sa pestujú na zmesi 7 dielov sody, tri časti piesku a jednej časti vysokého živného humusu.
 3. Ihličnany, najobľúbenejšie medzi milovníkov bonsajov, potrebujú mimoriadne voľnú pôdu, na ktorú sa odoberajú 3 časti mletého trávnika a 2 časti vypraného piesku.

plnenie bonsaiPred naplnením hrnca sa vyberie bonsaiový základný náter, ktorý odstráni cudzie inklúzie, ktoré môžu poškodiť korene, triediť a sterilizovať. Na dne nádrže je usporiadaná drenážna vrstva na odvádzanie prebytočnej vlhkosti.

Bonsai strom starostlivosti doma

kvapkanie zavlažovanie pre bonsaiNestačí kúpiť miniatúrny strom, získať mladú sadenicu alebo zakoreniť stonku kamene, ktorá sa vám páči. Je dôležité vedieť, ako sa starať o strom bonsai.

Related  Metódy reprodukcie zamiokulkasa doma

Neustále obmedzuje rast, tvorí korunu a pestuje bonsaje v malom hrnci, človek úplne zmení život stromu alebo ker. Preto je starostlivosť o takú kultúru výrazne odlišná od starostlivosti o iné izbové rastliny.

Hlavnou úlohou kvetinárstva je upraviť zavlažovanie bonsai, čo nie je ľahké zvládnuť s malým objemom pôdy a plytkým hrncom naplneným koreňmi.

Predtým boli pre kvetinárstvo k dispozícii len ľanové, alebo mohli ponoriť hrniec z bonsai do misy s vodou, aby nasiakli pôdu zospodu. V súčasnosti sa aktívne používa zavlažovanie rastlín alebo zavlažovanie kvapiek, čo umožňuje tlmenie a bez rizika rozmazania zvlhčenia pôdy pod bonsai.

zloženie bonsayevPri zavlažovaní používajte len mäkkú, rozmrazenú alebo nestabilnú vodu. Počas vegetačného obdobia rastliny potrebujú viac vlhkosti, s nástupom jesene a blížiace sa vegetačného pokoja obdobia znížiť zálievku a menej míňať, so zameraním na stave podkladu.

Kŕmenie sa vykonáva s periodicitou 2-3 týždne, pričom sa používajú ich zmesi na rôzne plodiny a ročné obdobia. Pre japonské bonsai stromy sú minerálne vrchné obväzy na báze rias.

Nemôžete nechať rastliny bez jedla, ale je rovnako dôležité, aby sa neprekročili bonsaje. Preto sa pri starostlivosti o stromy bonsajov doma, horný obväz vykonáva veľmi starostlivo:

 • Na jar pri maximálnej intenzite rastu obsahuje hnojivo dvojnásobný obsah dusíka ako draslík a fosfor;
 • v lete, pomery zostávajú rovnaké, ale koncentrácia je znížená o polovicu;
 • bližšie k jeseniam, najmä v prípade listnatých plodín, zvyšujú obsah draslíka a fosforu dvakrát a naopak znižujú obsah dusíka.
 • kvitnúce a ovocné stromy a kríky potrebujú viac draslíka, čo vedie k tvorbe púčikov a vaječníkov.

bonsai v zimePri príchode zimy pre exotické evergreeny sa nič nemení, ale ihličnaté a listnaté stromy by mali byť pripravené na zimovanie. Ako sa starať o strom bonsai v zime? Ak to podnebie dovolí, zostanú na ulici alebo na nehožených terasách. Koreňový systém v malom hrnci na bonsai môže trpieť ako prvý, takže je dodatočne chránený a zem je trochu vysušená. S nástupom jari sa rastlina prebudí a opäť potrebuje zalievanie, kŕmenie a viazanie na tvorbu bonsai koruny a koreňov.

Ako pestovať bonsaj – video

Video pre výstavu bonsai