Jeden z typov aspleniaRozsiahla rodina Konstentsov zahŕňa mnoho druhov papradí so všeobecným názvom – asplenium. Rastúce ako v tropickom páse, tak v miernom podnebí Európy a Ázie môžu tieto rastliny viesť k pozemskému a skalnému životu. Medzi aspleniami sú epifyfy.

Ako vnútorné dekoračné a opadavé rastliny nie sú pestované najväčšie, ale najatraktívnejšie a neobvyklé asplenia. V tomto prípade závisí dobrý rast kapra a jej krása priamo od starostlivosti a podmienok, v ktorých sú rastliny umiestnené.

V prírode sa papradie radšej usadia na miestach, kde sú zaručené ochranu pred slnečnými lúčmi, existuje trochu voľnej podložky a vlhkosti. Zdá sa, že s takými skromnými požiadavkami v byte by tieto by mali byť úplne pohodlné. Ale niekedy kvetinárstvo čelí mnohým vážnym problémom.

Asplenium žltá a zomrie listyV žltej a žltej listy, papraď prestane rásť alebo sa na jej vajach objavia hnedé škvrny. Aký je príčinou zhoršenia kvetu a ako liečiť aspleniu?

Väčšina ochorení papradie je spojená s porušovaním podmienok zadržania alebo nesprávne organizovanej starostlivosti.

Asplenium prestala rásť: príčiny a spôsoby riešenia problému

Krásne asplenium domaTakže, ako sa vám páči rastliny? Najčastejšie na okenných parapetoch nájdete niekoľko odrôd asplenia. Medzi veľkými rozetami s celkovým alebo slabo rozdeleným listom sú:

 • asplenium nidus, u divo rastúcich druhov nachádzajúcich sa v tropickej zóne planéty;
 • prastarý starý, ktorý tiež žije pod vrcholom hustého hustého lesa v trópoch;
 • scapeloprene asplenium, čo je európsky a americký lesný druh.

Paprade z tejto rodiny s perličkovitými a takmer vláknitými listami predstavujú:

 • Asplenium bulbous;
 • Aspleusia viviparous.

Asplenium sa cíti dobre v obydlíFanúšikovia vnútornej kvetinárstva pestujú iné druhy papradí, ale sú veľmi citlivé na podmienky osvetlenia, teploty a vlhkosti. Pri starostlivosti o aspleniumom na fotografii berte do úvahy, že rastliny sú láskyplné a netolerujú príliš jasné svetlo. Prvá reakcia kapra na prebytok slnka je blanšovanie listov a potom nežiaduce účinky slnečného žiarenia rastlina reaguje s hnedými škvrnami na vayách, ich postupné vyblednutie a smrť.

Related  Použitie a správne použitie tinktúry zlatého fúzy na vodke

Rovnako citlivá na letúny a suchý vzduch, obzvlášť znateľné v zime, keď sú miestnosti vyhrievané, ako aj v horúcich letných dňoch. Suchý vzduch spôsobuje, že rastlina prestáva rásť, jeho staré listy začínajú zaniknúť a nové sa vôbec nevyskytujú.

Ak kvetinárka čelí takejto situácii, je potrebné prijať všetky opatrenia na zvlhčenie vzduchu.

Mladá vrstva asplenia pokrytá škvrnamiA tu dobrá pomoc pri starostlivosti o aspleniumom bude:

 • Zavlažovanie nadzemnej časti paprade teplou vodou;
 • použitie zvlhčovača pre domácnosť;
 • inštalácia hrnca s aspleniumom v palete s navlhčeným štrkom alebo jemnou expandovanou hlinkou.

So začiatkom sušenia sú hroty listov ošetrenia aspleniom zvýšené vlhkosť vzduchu na 60-65% a nastavenie zavlažovacieho režimu. Bude čoskoro vidieť, že rast papraďa sa obnovil a nekróza nezachytáva nové tkanivá vai.

V miestnosti s nízkou vlhkosťou bude zariadenie vyhovovať len vtedy, ak teplota neklesne nad 22 ° C.

V lete, pre papradie tolerantné voči odtieňom, musíte vybrať miesto, kde je priemerná denná teplota v rozmedzí 18-21 ° C, v zime môže byť vzduch o 3-5 stupňov chladnejší.

Pri prudkom poklesu teploty začnú listy suché a zmiznúV rovnakom čase, kedykoľvek v roku, je nemožné pripustiť, že papraď je v chlade. Pre tropické a horiace listy je kritická teplota 10-12 ° C. Po preniknutí do anabiózy prestane rast plodu, dôvodom je, že v tomto studenom vzduchu korene rastliny prestávajú absorbovať vlhkosť. A s dlhým pobytom v studenej mokrej zemi papraď nosorožec nevyhnutelne hnijú. Nie je dobré a postriekať pri nízkej teplote.

Chyby v starostlivosti, zavlažovaní a hornom obliekaní asplenia

Nesprávna starostlivosť môže viesť k úmrtiu rastlinyPreto okrem udržiavania komfortnej teploty vzduchu a jeho vlhkosti potrebuje papradie pravidelné, ale nie nadmerné zavlažovanie.

Suchý vzduch, porušenie teplotného režimu a negramotné zavlažovanie nie sú jedinými dôvodmi, prečo listy rastú bledé alebo hnedé na aspirém.

Často škvrny na paprave vayas sú znakom nevhodného používania hnojenia, ako aj útokov hmyzu, ktoré spôsobujú oslabenie, a niekedy aj smrť kapra.

Podklad nie je možné nechať vyschnúť, ale nadmerná vlhkosť pôdy nie je menej nebezpečná. Zavlažovanie sa kombinuje s vrchným obväzom, ktorý sa v lete uskutočňuje o 10-14 dní neskôr.

Zanechávajúc kapradinu bez zalievania, kvetinárka riskuje, že kvôli nedostatku vlhkosti listy asplenia začnú žltnúť a zomrieť. V tomto prípade neváhajte, pretože dokonca aj pri úplnej strate nadzemnej časti zostáva životaschopná oddenka. Ak včas prijmeme opatrenia na resuscitáciu spánku, papraď sa môže zachrániť.

Related  Vykonávame výsadbu a starostlivosť v otvorenom priestore za cudzou babianou

Zásuvka chorého zariadenia sa musí dôkladne očistiť pred poškodenímOdstráňte všetky zožltnuté alebo zvädnuté listy z rozety, prineste podzemku na čerstvú pôdu a jemne vodou a posypeme papradie. Prežívajúce spacie rudimenty listov sa prebudia v priebehu 10-15 dní, čo dokazuje prvý vzhľad hnedej a potom zelená oblička uprostred rozety.

Ako substrát pre asplenium je možné vziať:

 • pripravená pôda pre papradie, po pridaní malého vermikulitu a mletého uhlia,
 • pôda pre orchidey a epifyty, zmiešaná s malým množstvom živnej pôdy a vermikulitu;
 • domáce zmes rašeliny, listovej pôdy a humusu s prídavkom kúskov dreveného uhlia, perlitu a nasekaného sfarbenia.

Rozdelenie dospelých rastlínPočas transplantácie je potrebné dôkladne skontrolovať korene asplenia a ak sa zistí, že je sucho alebo zhnité, nezabudnite ich odstrániť. Zdravé odrezky sú hnedasté, husté, pokryté váhy. Označenie ochorenia sa môže považovať za čierne tkanivo podzemky a jeho zriedenie.

Aby sa zabezpečilo, že miesta na rezanie nie sú hnilé, sú ošetrené mletou škoricou, ktorá má mierne baktericídne vlastnosti alebo prášok z dreveného uhlia.

Choroby asplenia a škodcov na fotografiách a popisoch

Asplenium je zriedka chorý a poškodený škodcamiPapraďáci doma zriedka trpia akýmikoľvek chorobami, ale zanedbávajú starostlivosť potrebnú na depiláciu zobrazenú na fotografii, môžu sa stretnúť s bakteriálnymi a plesňovými infekciami.

Medzi najčastejšie Asplenium choroba – je koreň a stonka hniloba, pokiaľ je to možné porušenie pravidiel zalievanie, rovnako ako bakteriálne ochorenie listov, čo malo za následok listy strácajú šťavnatosť a silu, a potom zomrieť rýchlo.

Choroba asplenia spojená s šírením škodlivých húb typu Phyllosticta v dôsledku porušenia pravidiel starostlivostiPorušenie starostlivosti o rastlinu vedie, ako na fotografii, k chorobám asplenia súvisiacim s šírením škodlivých húb druhov Phyllosticta.

Vonkajšie sa táto choroba prejavuje vo forme oválnych alebo beztvarých, rýchlo sa rozširujúcich škvŕn na listových listoch. Po prvé, listové tkanivo nadobudne žltý odtieň, potom sa stáva hnedým a zomrie, pričom na listových platniach zostávajú otvory. Takže choroba vyzerá ako hniezdo v tvare asplenia, na špicatú korunu iných druhov listy sú žlté a zomierajú, čo veľmi rýchlo vedie k úplnej strate rastliny. V takomto prípade môžete ochorenie rozpoznať tmavou náplasťou na zadnej strane postihnutého listu a rýchlym zničením vysušeného tkaniva.

Related  Starostlivosť o doma pre nezvyčajné brugmansiya

Z hubových infekcií sa môžete zbaviť:

 • odrezanie všetkých ovplyvnených častí závodu;
 • niekoľkokrát zaobchádzalo s korunou a pôdou s fungicídom.

Po odstránení chorých listov a obnovení starostlivosti sa rastlina obnovíAko preventívne opatrenie pre takéto ochorenia sa musia odstrániť všetky suché listy, ako je to na fotografii, mali by sa vytvoriť zalievanie a starostlivosť o asplenium.

Z pôdy sa vyskytuje listový hlístV prípade, že listy zbledla, počnúc centrálnych žíl a suchá aj pri správnej starostlivosti o rastliny, paprade milenec by mal premýšľať o porážke hlísty pet plechu uväznených v rastline z pôdy. Bohužiaľ, to môže byť len ťažko Asplenium pomoc, takže papradie je lepšie odísť, a pôda a pot dôkladne v pare.

Táto rastlina je lepšie vyhodiťZvyšných škodcov, na fotografii, asplenia, ako choroba, môže byť porazený. Medzi hmyzom, ktorý napadne papradie, je možné uviesť škrabku, mäsiarku a papriku.

Kvetinové škodcoviaAk je rastlina neustále držaná vo vlhkej pôde, je možné vyhnúť sa výskytu hubových komárov a trias. Liečba asplenia z takýchto škodcov nevyhnutne zahŕňa liečbu insekticídmi, elimináciu príčiny, ktorá umožnila oslabiť rastlinu a zriadiť starostlivosť.

Video o scolopendrovom aspleniu