bonsai ficusNa pestovanie bonsajov fikus sa používa nie je to tak dávno, ale to nezastavilo plast a reagujúce na starostlivosť o rastliny, aby sa stal jedným z najobľúbenejších medzi bonsaists. Je ťažké si predstaviť, že aj začiatočník v určitej trpezlivosti a usilovnosť, dokáže dať Ficus benjamina alebo mikrokarpa druh dospelých, ale malý strom, výška iba 30 až 60 cm.

Avšak práve tak! Súčasne pracovať na takej bonsai nebude trvať 15-20 rokov, ale oveľa menej. Dôvodom je závideniahodná ohybnosť stromu za výhodných podmienok:

 • výborné východiskové vzdušné korene;
 • infikujúce rany na kmeň;
 • vytváranie nových odvetví namiesto rezu;
 • tvarované drôtom a povrazom.

Dokonca dospelý k štandardnej veľkosti stromu v rukách nadšencov na niekoľko rokov sa môže stať originálnou bonsai. Čo potrebuje, aby sa najobvyklejšie fikus Benjamina premenil na naše bonsajové okná?

bonsai ficus v interiériNajprv musíte vytvoriť vhodné podmienky pre rastliny. Potom bude milovník japonského umenia musieť zvládnuť starostlivosť a základy formácie na dospelých rastlinách. Po skončení všetkých štádií môžete ísť do praxe a vytvoriť si vlastnú kompozíciu.

Starostlivosť o bonsai ficus v domácnosti

starostlivosť o bonsai ficusHoci bonsaje sa javia ako mŕtve vo vývoji, rastlina je nažive a vyžaduje plnohodnotnú starostlivosť, ktorá zahŕňa:

 • zavlažovania;
 • vrchný obväz;
 • transplantácie.

V teplej sezóne by fikus mal byť pod jasným, ale nie oslabujúcim slnkom po dobu najmenej 12 hodín. Pri výbere miesta na hrniec je potrebné dať prednosť rohu, chránenému pred ponorom a horúcim vzduchom, v zimnom období z batérií.

Optimálna teplota pre bonsai z fikusu je 18-25 ˚C. Ak je postrekovač vybavený postrekom, bude prežiť teplo bez šokov, ale chladenie pod 15 ° C bude vážnym testom pre tropickú kultúru. V studenej vlhkej pôde môžu byť korene bikasárneho fikusu mikro karpátu alebo Benjamina zhnité, čo je plné straty rastliny.

proces tvorby bonsaiFrekvencia zavlažovania závisí od sezóny, teploty vzduchu a stavu pôdy. Pri teplom počasí je obvykle sušenie vrchnej vrstvy pôdy vedené. V lete rastlina potrebuje vlhkosť viac ako v zime.

Suchý vzduch pomáha kompenzovať zavlažovanie koruny. Toto isté opatrenie podporuje tvorbu vzduchových koreňov, ktoré sú nevyhnutné, ak sa majú pestovať z malého listnatého fikusu bonsaju v podobe banyanu.

Špecializované krmivo pre bonsaje, ktoré rastú vo veľmi obmedzenom množstve pôdy, je potrebné. Sú vykonávané v intervaloch 2-3 týždňov, mesiac po transplantácii. Metóda oplodnenia listov funguje dobre.

Výber hrnca a pôdy pre bonsai ficus

starnutie fikus bonsai kufraOkrem tradičného orezania, fikus bonsai potrebuje odstrániť mŕtve alebo poškodené výhonky a korene. Môže sa prispôsobiť škodcom. V porovnaní s bežnou fikusovou starostlivosťou o domácu bonsai je laborantnejšia a náročnejšia.

Bonsai sa vždy pestuje v plochých hrncoch. Toto nie je poctou tradície, ale nutnosťou obmedziť objem koreňov a spomaliť rast nadzemnej časti, ako aj väčšiu stabilitu stromu.

Na dne zvoleného hrnca musí byť aspoň jeden drenážny otvor. Na prístup k vzduchu a odvodnenie vody môžu mať keramické fľaše nohy. Je vhodné, keď súprava obsahuje paletu. Pre bonsai vyrastený fikus Benjamina, ktorý je vysoký 30 až 50 cm, postačí hrniec o hĺbke asi päť centimetrov. Tvar a priemer sa volia podľa štýlu rastliny a myšlienky kompozície.

Silné orezávanie bonsaiAby sa rastlina cítila pohodlne, získala dostatok vlhkosti a výživy, hrniec musí byť naplnený správne vybranou pôdou. V Japonsku sa bonsai pestuje na hlinitom substráte vo forme granúl rôznych veľkostí. Ak nemáte takéto zloženie, môžete kúpiť základný náter pre palmy alebo narušiť samotnú pôdu na základe rovnakých podielov:

 • humus;
 • rašelinový mach;
 • ílový prášok;
 • umývaný piesok.

tvorba bonsai na skalnom úlomkuAko prísady do substrátu môžete odobrať malú expandovanú hlinkou a perlit, listovú pôdu a vermikulit. Kompozície môžu byť rôzne, ak je dôvod na presádzanie Ficus bonsaje bol voľný, pórobetón a obsahuje dostatočnú výživu pre rast stromov.

Ficusy vyzerajú skvele na kamene, prípadne ich obalujú v koreňoch a vytvárajú úplnú ilúziu prirodzeného obrazu. Pred vytvorením bonsaju z fikusu s takouto blízkosťou sú korene rastliny ošetrené hustou ílovou kašou, upevnené drôtom a kontaktom s pôdou.

Ako pestovať bonsaje z figovníka Benjamina vlastnými rukami?

transplantácia bonsai ficusMladé rastliny pre pestovanie bonsajov získané zelené zakorenenie rezne apikálnej dĺžka 8 až 12 cm. V takých intervaloch výhonky spí na niektorých rastových bodov, ktoré sa následne stávajú konáre a korene stromov. rezne:

 • sušené na miestach;
 • ošetrené mletým aktívnym uhlím;
 • vložte roztok stimulujúci rast.

Vo skleníku pri teplote vzduchu 25-27 ˚C, vysokej vlhkosti a jasného svetla sa jasné svetlo na výsadbovom materiáli čoskoro objaví koreňové základy. Keď rastliny môžu začať samostatný život, transplantujú jeden alebo viac sadenice do vopred pripravených hrncov s drenážou piesku a bonsaiovým základným náterom. na dekoráciu môžete okamžite použiť kamene.

Formácia na bonsaji z Benjamin ficus začína štipkou horného bodu rastu, keď rastlina dosiahne plánovanú výšku.

Vytvorenie bonsajov z fikusu Benjamina

bonsajová myšlienkaMedzi najznámejšie medzi kvetinármi patrí fikus Benjamina. Avšak, pre pestovanie stromov neuveriteľné miniatúrnych foriem použiteľných v iných druhov, ako sú Ficus Bengálsko, rzhavolistny,: Peach známy na chutné a zdravé ovocie.

A na základe fikusu bobajov z mikrokarpánov sa stáva ešte ľahšie ako zo sadeníc maloplodého druhu Benjamina. V tomto prípade môžete radikálne orezanie odstrániť celú zelenú časť. Zostávajúce stonky s koreňmi budú slúžiť ako základ pre budúce bonsaje.

Na niekoľkých sadeníc, zasadených do jedného hrnca, často používajú techniku, ako je tkanie. Na tento účel sa kmene rastlín, až kým nie sú zaplavené a nie lignifikované, úhľadne prepletajú a upevňujú vybranú polohu lankom. Aby sa stonky spojili, odstránia kôru v miestach svojho kontaktu a ošetrujú drevo špeciálnou zmesou.

Vytvorenie koreňového systémuV bonsaji je obzvlášť ocenené, keď strom úplne reprodukuje obraz zo života, preto je potrebné vytvoriť nielen kmeň, ale aj korene. Práca na nich začína 3-4 mesiace po zakorenení mladého fikusu. Pomocou špeciálnej špachtle a tyčinky je koreňový systém rastliny, začínajúci od koreňového límca, zbavený pôdy. Počas transplantácie nadmerné korene odstraňujú alebo skracujú celý zväzok. Vyliahli, napríklad z bonsajov Ficus microcarpa, vzduch je smerovaný do podzemného podzemku, narovnal a príkop sa k výrobe efektné Banyan.

zmena tvaru kmeňaPráca so zmenou tvaru kmeňa je veľmi opatrná. Tu sa nemôžete ponáhľať.

Pri výbere materiálov pre začiatočníkov je lepšie uprednostňovať lano alebo textíliovú pásku ako drôt, ktorý môže poškodiť drevo. Ak nemôžete robiť bez drôtu, je lepšie, aby ste materiál odobrali v opletení, položení plsti alebo inej tkaniny pod ním.

Navíjanie pomocou lana alebo drôtu je vykonávané zdola nahor, od základne striešky alebo kufra smerom k vrchu. Smer sa mení opatrne, aby sa neporušila vetva. Fixácia ostáva na strome 45-60 dní, po ktorej je odrezaná.

upevnenie medeného drôtuJednou z najdôležitejších techník na pestovanie bonsajov z figovníka Benjamina s vašimi vlastnými rukami je prerezávanie. Vykonáva sa ostrými nožnicami a nožom najmenej každých 6 mesiacov. Najlepší čas je skorý jar, až do pádu môžete upraviť tvar bez obáv z vážneho poškodenia rastliny:

 1. Korene a celé vetvy sú hladké, bez konope.
 2. Miesta veľkých častí sú ošetrené záhradným vínom.
 3. Vetvy sú skrátené, keď sú na nich 8-10 listov.
 4. Odstráňte listy opatrne, nedovoľte denudáciu korunky.

Transplantácia Bonsai Ficus

transplantácia a zalievanie bonsaiDospelé bonsaje z fikusov transplantovaných zriedkavo a starší strom a tým nižšia rýchlosť rastu, takže je menej pravdepodobné, že tak urobia.

Pred dosiahnutím veku piatich rokov sa rastliny premiestňujú do novej pôdy a hrnca každé dva roky. Potom sa nemôžete dotýkať fikusu takmer 5 rokov.

Počas transplantácie dochádza k korekcii koreňového systému bonsai ficus. Vyčistí sa z mŕtvych častí a odrezáva sa od dna o tretinu. Oblasť tejto rastliny sa prenáša na čerstvú pôdu, ktorá sa stará o drenáž. Utesnené a upevnené v hrnci ficus napojené, a po pol hodine odčerpanie nadmernej vlhkosti.

Tvorba bonsai z fikusu – video