sasanku v prímestskej oblastiAko príjemné je pozorovať okolo seba tisíce krásnych kvitnúcich rastlín, ktoré naplnia Zem. Medzi nimi vyniká svetlá farba – sasanka. Je to jemná viacročná záhradná kvetina. Jeho názov pochádza z gréckeho slova “anemos”, čo znamená vietor. V ľuďoch sa kvetina nazýva sasanka kvôli jej jemným lístkom, ktoré reagujú dokonca aj na slabý zápach vetra.

Sasanka je viacročná rastlina, ktorej kvetenstvo má rôzne tvary a farby. Vyzerá to úžasne v spoločnosti iných záhradných rastlín a na pozadí dekoratívnych kameňov. Ak chcete potešiť tieto kvety, odporúčame im lepšie spoznať.

Jednoduché spôsoby pestovania sasaniek

kvete sasanky na záhonV prírode je veľa odrôd sasaniek. Niektoré z nich vyžadujú starostlivú starostlivosť, iné – absolútne nenáročné. Rozdiel je vysvetlený tým, že tieto rastliny sú hľuzovité alebo podzemky.

V súlade s starostlivými pozorovaniami milovníkov kvetov, zasadenie sasaniek a starostlivosť o ne nevyžaduje zvláštnu pozornosť. Okrem toho tieto kvety pohodlne tolerujú zimu.

Predtým, ako si vyberiete elegantnú záhradnú krásu, mali by ste si vybrať správne miesto. Ak chcete ochrániť citlivé okvetné lístky pred letným horúčavom, je lepšie nájsť mierne zatienú plochu. Tu sasanka dostane dostatok svetla a tepla pre plný rast.

Ak je na nechránenej oblasti od slnka, okvetné lístky strácajú farbu a padajú na zem. Na tmavom mieste kvety kvitnú neskôr a sú oveľa menšie.

Pretože existuje veľa rôznych typov vetra, požiadavky na osvetlenie, napájanie a zloženie pôdy sa značne líšia. Ale takéto univerzálne podmienky sú vhodné pre akýkoľvek druh:

  • mierne zatienená časť záhrady;
  • spoľahlivé odvodňovanie;
  • voľná úrodná pôda.

Práve tieto princípy pomáhajú rozširovať neznáme druhy rastlín pre začiatočníkov.

Na vytvorenie vhodnej pôdy je možné pridať malé množstvo piesku. Tým sa uvoľní a zabezpečí sa výborná cirkulácia vzduchu. Okrem toho takáto pôda nezachováva vlhkosť, čo prispieva k prosperite rastliny.

Keď je miesto na pestovanie pripravené, mali by ste si vybrať spôsob, ako pestovať sasanka na otvorenom priestranstve a starať sa o ňu. Najjednoduchšie je výsev osiva. Táto metóda sa používa extrémne zriedkavo, pretože nie je vždy efektívna. Podľa pozorovaní záhradníkov sa zvyšuje len malá časť osiva. A potom, ak sú čerstvé. Napriek tomu existuje taká metóda.

Zasiahnite semená v malých dierach. Pomôže to kvôli tendenciu stúpnuť nad zem a vytvrdnúť. Pôda musí byť porézna a voľná súčasne.

Ak na jeseň vysadíš jeseň, sadenice sa objavia na začiatku jari. Pri jarnej alebo letnej výsadbe – výhonky sú prepichnuté po mesiaci. Počas tohto obdobia by ste ich mali múdro zvládnuť, aby ste ich nepreháňali. Z nadmerného namočenia môže rastlina zomrieť.

Starostlivosť a vysadzovanie sasanky na otvorenom priestore vegetatívne využívajú skúsení záhradníci. Z tohto dôvodu sa odobrali rizómy alebo hľuzy. Potom sú úhľadne rozdelené na časti. V každom z nich je potrebné ponechať 2 alebo 3 púčiky. Následne sa stanú korunou elegantnej záhradnej kvetiny.

klíčenie semien sasankyAk sa vyskytne otázka, kedy sa majú vysadiť sasanky, na jeseň alebo na jar by sa mala zvážiť metóda chovu. Je lepšie uskutočniť variant jarného oddelenia na jar. Počas tohto obdobia je rastlina plná sily a ľahko reaguje na taký radikálny postup.

Je oveľa ťažšie pestovať tieto rastliny pomocou hľúz. Preto, pred výsadbou, sú naplnené teplou vodou. V kvapaline sa rastlinný materiál zvyšuje v objeme. To má priaznivý vplyv na rýchlosť klíčenia v otvorenom poli.

suché hľuzy sasankyĎalšou možnosťou na prípravu hľúz je niekoľko hodín zabaliť látku alebo polyetylén. Potom môžete pokračovať v vylodení. Je tiež dôležité zvážiť pravidlá, ako vysadiť anemóny na jeseň.

Horná časť hľuzy je vždy plochá, tak ju vložte do otvoru, ktorý by mal byť nasmerovaný nadol. Na dne jamy sa nachádza zmes humusu a popola z dreva, ktorá slúži ako východisková živina. Potom rozmiestnite hľuzy vo vzdialenosti 10 cm od seba. Pokropiť zem malým tlakom.vysadenie anemónu v otvorenom teréne

Nalijte čistú vodu. Vysádzanie sasaniek na jeseň v zemi sa vykonáva do hĺbky 3 až 7 cm.

Aby sa hľuzy neotáčali do otvoru, musia byť fixované. Jednou z možností je mulčovanie.

Kompetentná starostlivosť o krásu záhrady

Kto nemá rád záhrady, zdobené farebnými sasankami, ktoré tvoria viac ako 20 druhov odrôd. Hoci v prírode sú oveľa väčšie – asi 170 druhov, záhradné hybridy vyžadujú starostlivú starostlivosť.

mladé hľuzy sasanky pred uložením na skladovanieTakmer všetky veterné mlyny sú trvalky. Ale majú inú odolnosť voči prechladnutiu. Vzhľadom na túto skutočnosť stojí za to myslieť: je potrebné kopať sasanky na zimu, aby nezomreli.

Najčastejšie je životná sila rastliny uložená v hlbokých odrezkoch a kŕmnych hľuzách. Sú to výsadbové materiály kvetov skoro na jar alebo na jeseň.

V závislosti od poveternostných podmienok oblasti, v ktorej rastú veterné mlyny, je čas ich extrakcie zo zeme odlišný. Obvykle sú vhodné mesiace september alebo október. Preto sa záhradník rozhodne nezávisle, kedy kopať a ako v zimnom období skladovať sasanka.

Po extrakcii hľúz z pôdy sú sušené v tieni oblasti záhrady. Potom sa nadzemné stonky odrežú a prenesú do chladnej miestnosti. Tam sušia po dobu jedného mesiaca. Na zimu sa ukrývajú v pivnici, kde sú nádherne zachované.

Špecifický časový rámec na vysádzanie sasaniek závisí od klímy a vlastností samotnej rastliny. V južnom Rusku sa rastliny vysádzajú v otvorenom teréne od apríla do začiatku jesene. V chladnejších oblastiach by sa malo brať do úvahy teplota počasia a teploty vzduchu, aby sa zabránilo zamrznutiu rastliny.

K sasanke, ktorá sa má po pristátí ustúpiť, je potrebné zaistiť jej kompetentnú starostlivosť. Zahŕňa také dôležité body:

  1. Jemné ručné pletenie mladých výhonkov.
  2. Pravidelné uvoľňovanie hornej vrstvy pôdy.
  3. Dodatočná ochrana pred chladnými vetrom a mrazom.
  4. Mierne zalievanie rastliny.

Okrem toho je potrebné kŕmiť mladé kvety. Je lepšie to urobiť počas obdobia kvitnutia. Ak je pôda plodná, stačí raz.

Rhizoamické anemony môžu byť mulčené pomocou rašeliny a humusu. Minimálna vrstva je 5 cm.

Hľuzovité varianty a hybridné odrody sa oplodňujú minerálmi a stopovými prvkami. Tento prístup zvyšuje obdobie kvitnutia.

prírodné hnojivá pre sasankySprávna starostlivosť a výsadba sasaniek na predmestiach poskytuje vynikajúce výsledky. Druhy kozlíkov v tomto regióne sa prekvapujúco rozširujú, preto by sa mali pravidelne zmierňovať. Tak majú prístup k svetlu a vzduchu.

Niektoré odrody hľúz sú vyťažené na zimu. Tí, ktorí zostávajú na zemi, je žiaduce dôkladne izolovať spadnuté listy.

ochrana rastlín proti zmrazeniuNiekedy záhradníci používajú regálové materiály na pokrytie: ihličnatých lapiek alebo netkaných materiálov. Trvalky by mali byť omladené po 3 alebo 5 rokoch.

Očarujúce sasanky

Anemón je reprezentant rodiny rastlín motýľ. Biológovia klasifikujú viac ako 150 druhov. Po zvážení len niekoľkých z nich môžete okamžite zamilovať do tejto očarujúcej záhradnej krásy.

anemone tenderAnemone je tendenčne rastúca v horských oblastiach Európy a Malé Ázie. Miluje vlhké úrodné pôdy. Je hľuzová rastlina. Kvitne v máji asi 3 týždne s modrými alebo purpurovými púčikmi. Rastú až do výšky 20 cm. Existujú aj biele, modré a ružové druhy jemnej krásy.

sasanky lyutichnayaAnemone luthic má plazivý odrod. Rastá rýchlo a úplne zakrýva zem. Výška rastliny je až do výšky 25 cm. Kvitne v prírode s jasne žltými kvetenstvami v polovici mája. Kultivované odrody sú s fialovými listami a froté plátky.

anemonský dubový lesSasanka háďatá roste takmer vo všetkých európskych lesoch. Kvety s bielymi kvetenstvami do priemeru 4 cm. Niekedy existujú ružové, lilačné alebo krémové odtiene okvetných lístkov. V jeho dekoratívnej forme je viac ako 30 druhov.

Kvôli svojej atraktívnosti sa tieto kvety používajú na výsadbu skupín. Vyzerajú pekne na úpätí kríkov alebo v blízkosti záhradných chodníkov.

Každá taká elegantná krása prinesie radosť skutočným milovníkom kvetov.

Ako pestovať sasanka – video