luxusné záhrady wisteriaWisteria, ktorej starostlivosť a kultivácia v subtropickej zóne je bezproblémová, si vyžaduje osobitnú pozornosť v iných klimatických zónach. Druhé meno je wisteria a je jedným z najkrajších kvitnúcich rastlín. Keď ste raz videli, nemôžete sa zamilovať do elegantného viniča s vodopádom kvitnúcich kvetení a príjemnou sladkou arómou. Ak chcete mať taký poklad vo vašej záhrade, je to sen každého záhradníka.

Dovoľte mi, aby som sa predstavil

tunely z wisteria wisteriaWisteria je rastlina, ktorá externe predstavuje obrovské okrasné viniča, ktoré patrí do rodiny strukovín. V podstate je to stromovité a listnaté, ale niekedy na základni sú poloprsné, hrudkovité vzorky. Názov rastliny bol prijatý na počesť amerického profesora anatómie Caspar Vistara a v gréčtine znamená “sladká”. Na okrasné účely sa rastlina pestuje po celom svete. Hlavnou oblasťou distribúcie je však východná Ázia a Severná Amerika, najmä v subtropických zónach. Tiež sa nachádza v lesoch Číny, Kubane, Kryme, Severnom Kaukaze. Všeobecne platí, že existuje 9-10 odrôd, ale len dva rastú v záhrade – pyshnotsvetnuyu a Číňana.

Je to rýchlo sa rozvíjajúca trvalka (stromy žijú 150 rokov), rastúc do výšky 18 m. Vetvy sú zastúpené kučeravými lianami. Sú nahé (niekedy tam sú exempláre s pubescenciou) a spadli. Veľkosť rastliny je impozantná – v obvode viniča môže dosiahnuť 0,4 m. Wisteria výhonky sú tenké, zelené, kôra šedá.

Lístie neparnoperistye Wisteria, farebné tmavo alebo svetlo zelený odtieň je pravidelné a zložený z fragmentov 7-13, z ktorých každý má vajcovitý alebo podlhovasto eliptický tvar úzko. Všeobecne platí, že dĺžka archu dosahuje dĺžku 30 cm.

zoskupenie kvetenstva wisteriaKvitnutie wisteria sa vyskytuje dvakrát ročne. Prvýkrát – v marci až máji, druhý – v polovici alebo na konci leta. Niektoré druhy môžu mať iný čas rozpadu púčikov. Z vonkajšieho hľadiska je kvetina klesajúca skupina pozostávajúca z množstva husto zakorenených púčikov. V priemere je dĺžka klastra 10-80 alebo 100-120 cm. Kvety kvitnú od základne až po vrchol klastra a vyživujú jemnú vôňu. K dispozícii je biela koruna a zygomorphic perianth.

rôzne farby kvetov wisteriaFarebné pohľady sú rozmanité. V podstate ružové, biele, rôzne odtiene fialovej a fialovej.

Na konci kvitnutia sa vyrába ovocie – panvice o veľkosti 15 cm, ktoré obsahujú semená plochého tvaru, maľované hnedo-čiernou farbou.

Zaoberajúce sa pestovanie a starostlivosť o vistéria (foto kópie najluxusnejším znázornené), musíme mať na pamäti, že niektoré rastliny sú jedovaté, takže by ste mali byť veľmi opatrní a umyť ruky po kontakte dôkladne.

Wisteria: starostlivosť a chov v strednom pruhu

háčkovanie wisteriaNa rozdiel od zvyku v oblasti wisteria je rast stredného pásma problematický. Dlhé a veľmi chladné zimy zachraňujú iba mladý rast a odrod. Kvitnutie tiež očakáva, že je lepšie – dospelé rastliny kvitnú až vo veku 6-8 rokov. A kde je leto chladné a daždivé – musíte sa snažiť vidieť púčiky.

Ideálnym prostredím je konštantná teplota bez náhlych zmien počas dňa aj v noci a tiež veľa slnečného žiarenia.

Pre dobrý vývoj v strednej kapele musíte vytvoriť podmienky pre pestovanie a starostlivosť o wisteriu blízko k ideálu.

Related  Dekoratívna kapusta – pestovanie a starostlivosť

Výber pristátia a terénu

Wisteria – rastlina veľmi teplomilná, preto uprednostňuje solárne škvrny a steny budov obrátené na juh. Otvorené plochy sa neodporúčajú, je lepšie pristátie viniča pozdĺž vysokého plotu alebo pod stenou domu.

Dosiahnutie plného a hojného kvitnutia je možné len pri jasnom osvetlení najmenej 6 hodín denne. Tým by sa malo zabrániť vetru a prievanu.

Do pôdy nie je wisteria mimoriadne náročná. Zvyčajne dobre rastie na akejkoľvek pôde, ale obzvlášť výhodné sú černozemové alebo bohaté hliny. Avšak vápencový substrát alebo bažant je úplne neprijateľný.

Funkcie výsadby a starostlivosti

výsledkom správnej výsadby a starostlivostiV pôde je liane vysadená na začiatku júna, pripravuje vrt 60 – 60 cm a aplikuje predbežné minerálne trávenie vo výpočte 25-30 g na m2.

K lane nie je zhnité a nie mokré, spodná časť otvorov musí byť kladená dobrá drenážna vrstva. To dodatočne ochráni koreň.

Rovnako ako výsadba wisteria, ošetrovateľstvo má svoje vlastné jemnosti:

  1. Po výsadbe by mala byť rastlina dobre napojená.
  2. Mali by ste počkať na úpravu trvajúcu približne mesiac. Následne bude plodina rastie a bude musieť vytvoriť podporu.
  3. Pri horúcom počasí alebo počas sucha by malo byť zavlažovanie pravidelné a dostatočné.
  4. Je povolené sprejovať vinič v lete.
  5. Pri príprave letného obdobia sa zavlažovanie znižuje na konci.
  6. Ako vrchný obväz použite hnojený hnoj s vodou (20: 1) alebo minerálne hnojivá (20 g sa rozpustí v kôre s vodou).
  7. Keď lístie mizne, mali by ste prerezávať. Tiež sa vykonáva počas jari počas aktívneho rastu.
  8. Pred prvým mrazom je lán z nosičov odstránený, položený na doskách na zemi a opatrne pokrytý machom a po lutrasilome. Bazálne oblasti by mali byť “pochované” so zemou. Tento postup je obzvlášť dôležitý pre mladé rastliny.

Leningrad a región Rostov

Wisteria bonsaiMnoho záhradníkov pre pestovanie wisteria v oblasti Leningradu a starostlivosť o ňu sú vybrané čínskou alebo viacfarebnou odrodou. Bohužiaľ, pre túto oblasť je to úplne neprijateľné. Zariadenie zvyčajne zomrie. Ak môžete pestovať vinič, potom jeho kvet bude veľmi chudobný – len pár křehkých kvetenstvo.

Najlepšie je dať prednosť hybridnej triede, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti mrazu – “Blue Moon”. Jedná sa o veľkokapacitnú odrodu, ktorá sa nielen rozvíja dobre, ale bude tiež krásne kvitnúť. Výsadba sa vykonáva sadením, výsadba v zemi s nástupom v júni. Do závodu nezomrel v zime, pred zmrazením by mal byť vinič opatrne odstránený z nosičov a opatrne izolovaný lutrasilom. Podobne prichádzajú aj pri výsadbe a starostlivosti o wisteriu v regióne Rostov.

Ural a Moskva

veranda dekorácie s wisteriaWisteria netoleruje pokles teploty o viac ako 20 stupňov. Preto je pestovanie a starostlivosť o wisteriu na predmestiach veľmi komplikované. Existujú osobitné požiadavky na zachovanie viniča v zime. Najlepšie je zimovať rastlinu, keď kultivujete kultúru kontajnerom.

Malo by sa pamätať na to, že “domček” pre plievku nie je potrebný malý – minimálne 40 litrov. V kurze sú písma z plastu, vane, záhradné sudy.

Pestovanie v Uraloch je podobné. Áno, budete musieť tvrdo pracovať, ale výsledok vás prekvapí.

Related  Špeciálny kúzlo pridá do záhrady thuya Tini Tim

S príchodom jesene, pred prvým snežením, sa vinič v nádrži posiela na zimu v teplej miestnosti, kde môžete zabezpečiť minimálne šesťhodinové osvetlenie. V tomto prípade by mala byť rastlina jednou týždenne. Horný obväz je vylúčený.

S nástupom marca sa víno presúva do svetlej miestnosti a dobre sa napojuje 2-3 krát týždenne. Je povolené rozprašovať stimulátory rastu.

Pestovatelia prax ukazuje, že aj keď je semeno rastúca vistária mráz v Moskve a vínna réva Urals môže dať veľa dvoch jediného kvetu (leto a jeseň). Pravda pre začiatok bude musieť dlho čakať, keď je kľúčik otočený do stromu.

Sibír

vistérie v hrnciWisteria je neuveriteľne krásna. Nie je divu, že každý chce vidieť všetko v nej. Rastúce uzdravenie na Sibíri je však takmer nemožné. Aj taká odroda ako Blue Moon, vydrží mráz sorokogradusnuyu, ktorí sa prikloní k životnému prostrediu. Okrem mierneho a teplého podnebia potrebuje wisteria dlhé vegetačné obdobie. Je to on, kto je zodpovedný za hojné a dlhotrvajúce kvitnutie. Klíma Sibíri nemôže poskytnúť potrebné podmienky. Dokonca aj keď si vymyslieť pestovať vínnu révu, zatajovanie a chráni súčasne pred chladom (poskytujúca dobrú prístrešie na zimu) a opatrne je uistiť sa, že rastlina nie je mokrý, kvety asi nepríde. Ak sa stane zázrak, kvetenstvo bude slabé a jedinečné.

Bieloruskom a Ukrajinou

rastúcich wisteria na UkrajineTieto krajiny sú v atmosfére oveľa teplejšie ako v strednej zóne Ruska. Takže leto obyvatelia môžu byť šťastní – oni sa podarí rásť wisteria. bielej wisteriaA môžu pestovať termofilné odrody, napríklad “čínske”.

wisteria v bieloruských záhradách

Pestovanie wisteria v Bielorusku, dať prednosť sadenice. Vo veku jedna sú vysadené na slnečnom mieste, keď sa pôda a okolie dobre zohrejú. dekorácie domuTento čas prichádza v apríli až máji. Kvitnutie v dospelých lianoch sa vyskytne v letných mesiacoch, počnúc koncom júna. S príchodom jesene by mala byť rastlina dobre izolovaná.

Reprodukcia wisteria

ponuka horlivosťExistuje niekoľko variantov násobenia wisteria, z ktorých každá je dobrá vlastným spôsobom.

vrstvenie

násobenie vrstvamiOkrem spoľahlivosti a jednoduchosti je metóda dobrá, pretože prenáša všetky známky materskej rastliny na deti. Zúčastnite sa na minuloročných výhonkov a pri príchode jari alebo jesene kopajte v ich blízkosti hĺbku 20 cm, prinesiete do nich pôdu bohatú na živiny a dobre vypustenú vodu. Na nakrúcanie tesne nad obličky urobiť malých rezov a umiestnený do únikového otvoru, nezabudnite ho pripnúť, aby sa dostal von a pokryté krajine.

Horná časť výhonku nemôže byť posypaná zemou, vďaka ktorej bude zariadenie “dýchať”. Bude to jednoducho spojené s kolíkom vo vzpriamenej polohe.

Výhonok, ktorý uniká z uzlov listov, je od “matky” oddelený až po 1-1,5 rokoch. Ak je jeho koreň silne rozvinutý – je okamžite transplantovaný do stálych v zemi, slabo – do hrncov a poslaný k ďalšiemu rastu.

Related  Evergreen akáci strom je striebristý (mimosa)

Odrevesnevshimi odrezky

reprodukcie lignifikovanými odrezkamiSú rozrezané na jeseň zo strednej zóny zrelých výhonkov. Každá vetvička by mala mať dva púčky a dĺžku 5 až 8 cm. Po výsadbe a ponechaní až do jari pri teplote 3 ° C. Od začiatku apríla do mája sú odrezky transplantované do kontajnerov s mokrým pieskom na povrchu pôdy. Výsadba sa vykonáva v zvislom smere do hĺbky 4 cm a pozorovanie vzdialenosť medzi drieky 10 cm. Na jar sa presadia do kvetináčov a odoslaný do chovu. O rok neskôr môžu byť viniči vyložené v zemi.

Zimné koreňové štepenie

šírenie koreňovMetóda je veľmi zložitá, ale prenáša všetky odrodové charakteristiky. Jeseň vykopanej sadeníc stupňa wistéria, oddelené koreň (hrúbka koreň musí byť minimálne 6 cm), ktoré sú transplantované do zásobníka piesku a odoslané na chladnom mieste bez svetla. V decembri a januári prinášajú teplo. Po dvoch týždňoch sa rezne očkovaním odrodu vistériu 6 cm dlhé, s 2 púčiky a ostrý rez 2-3 cm na dne. Podobný strih sa vykonáva na koreňovom podstavci pre dôvernejší kontakt. Miesto očkovania je dobre fixované náplasťou.

Ďalšie rezne sú zasadené do nádoby s živnou pôdou, zapustené plochy nie je štepu a krytý sklom. Podmienky ďalšej údržby: minimálne 15 ° C a vlhkosť 80%. Ak je všetko vykonané správne, po dvoch týždňoch by sa mali objaviť výhonky z axilárnych púčikov. Dobre zakorenené viniče môžu byť transplantované do zeme.

Wisteria zo semien

semená wisteriaSemená sa môžu vysievať v marci na otvorenom pozemku alebo v decembri v malých skleníkoch. V druhom prípade sa ako substrát použije zmes listovej a trávnatej zeminy s pieskom (4: 1: 1). Semená sú jednoducho položí na zem a ľahko posypané pieskom, pokrytý sklom a poslal v teplom (minimálne 20 ° C) a tmavom mieste. Zároveň sa uistite, že pôda je neustále vlhká.stratifikácia a očkovanie semien wisteria

Za mesiac sa budú vylievať semená, po ďalších 1,5 týždni sa prenesú na svetlo a najskôr sa tienia zo slnka. Ak sú 2 letáčky s nepárne nabitými číslami, strávte výber, snažte sa nepoškodiť korene. V budúcnosti sa tieto baktérie môžu použiť na očkovanie. Berte do úvahy, získané doma, wisteria zo semien neprenáša odrodové charakteristiky. Preto sa jej kvitnutie nemusí vyskytnúť alebo byť veľmi vzácne a potom po 8 rokoch.

Zdá sa, že narastajúce uzdravenie a starostlivosť oň v strednom klimatickom pásme majú značné ťažkosti. Ale nikdy nie je neskoro experimentovať. Pri zachovaní všetkých nuancií môžete vyrastať súčasnú krásu. Samozrejme, nie to isté ako v Číne, ale jej kvitnutie vás poteší.