Zasadenie trávy na trávnikuDobrý trávnik by mal byť rovnomerne zelený, dobre upravený a úhľadne ozdobený. Ak sú mechanizmy na mechanizáciu rezania trávy už známe, potom sa osivo na trávnik často nenachádza v arzenáli letného rezidenta. Toto zariadenie však nielen pomáha zmierniť namáhavú starostlivosť o trávnik, ale aj zabezpečuje rovnomerné rozloženie semien v krajine.

Výsledok nerovnomerného rozdelenia semienOdrážajúc usporiadanie trávnika, obyvatelia leta snívajú o tom, že sú zelené, bez dier a miest, kde hustota trávy je nižšia ako v susedných oblastiach.

Pri ručnej výseve na dosiahnutie ideálnej kvality náteru nebude fungovať. Šíriť z hŕstky alebo domácich úprav, semená padajú nerovnomerne. Nepomôže ani druhej, kolmo k prvému prechodu na mieste.

Vrták na trávnik rieši problém. Ale ako vybrať vhodný dizajn zo sady zariadení ponúkaných výrobcami?

Medzi sejačkami určenými na siatie trávnikov existujú modely, ktoré sú nápadne odlišné od seba:

 • vzhľadu;
 • rozmery;
 • princípy konania;
 • cena.

Zariadenie a odrody ručných vŕtačiek na trávniky

Sejačka na trávnikNajjednoduchšie a najlacnejšie sú ručné sejačky na trávnik. Najväčšie miniatúry ich odrôd sú určené na výsev malých plôch alebo na obnovu už existujúceho trávnika. Sú to rotačné zariadenia pozostávajúce z:

 • z nádrže na osivo;
 • zo zariadenia na ich kŕmenie;
 • z rotačného rozmetadla.

Správa celého procesu musí byť ručne a prenáša zariadenie na trávnik padá na ruky.

Sejačka na trávnik s veľkým bunkromAk chcete vytvoriť trávnatú plochu nie niekoľkých štvorcových metrov, ale trochu viac, nemôžete robiť bez väčšieho a produktívnejšieho modelu.

Takéto zariadenie je vybavené väčším zásobníkom na osivo, takže je nepohodlné ho nosiť na ruky. Premiestnenie sejačky pre trávnik umožňuje kolesový vozík. Osoba, ktorá ho spravuje, necháva zasadzovača cez trávnik a pozoruje úplné zabavenie celej obrábanej oblasti.

Také sejačky sa líšia:

 • objem násypky;
 • šírka a hustota sejačky;
 • dostupnosť ďalších funkcií.

Pri plánovaní nákupu takéhoto zariadenia je potrebné jasne predstaviť oblasť a konfiguráciu budúceho trávnatého trávnika, vypočítať počet semien na siatie.

V modeli s veľkým bunkrom nemusíte neustále nasypať osivo, ale objemné konštrukcie sa nie vždy otočia, sú ťažšie a drahšie. Miniatúrne sejačky sú mnohokrát lacnejšie, ale semená môžu byť aplikované rovnomerne a pomocou semien len v obmedzenom priestore.

V najjednoduchších a zároveň najdostupnejších modeloch sejačov na trávniku sa neposkytuje možnosť utesnenia semien, ktoré padli do zeme.

Použitie ručného sejača na aplikáciu hnojívPreto je po dokončení prvej fázy práce povinné rolovať miesto so špeciálnym valcom alebo jemne prejsť cez pôdu s húsenicami alebo dokonca trávou na zadnej strane bežného.

Related  Krištáľový keř – horiace kríky alebo vlčie náušnice

Všetky ručné sejačky na trávnik však môžu byť úspešne použité nielen na zamýšľaný účel. Sú vhodné aj na aplikáciu hnojív na trávnikoch a na zeleninových posteliach, na zemiakovom poli alebo na ovocných stromoch v záhrade.

V zime, na záhrade, je soľ rozptýlená cez sejačku, aby sa odstránil ľad na cestách a prístupových cestách.

Čím väčší je trávnik, tým ťažšie je zasiať. Preto sa majiteľom prímestských oblastí, s výnimkou sejačiek pre typ ručného trávnika, ponúknu mechanizované a profesionálne výkonné modely.Pomocou ručného sejača na trávnik v zime sa rozliatie soľ alebo piesok

Mechanizované sejačky na trávniky

Ak je objem jednofázového zaťaženia osiva väčší ako 10-15 kg, ručné posúvanie sejačky je už problematické.

Mechanizovaná sejačka na trávnik na veľkej plocheTakéto modely sú buď vybavené motorom a premenené na mechanizované vozíky poháňané benzínom alebo elektrickou energiou. V tomto prípade je výsev ešte viac automatizovaný a sú dokončené drahšie a dokonalé sejačky:

 • signalizačné zariadenie, ktoré funguje po vyprázdnení násypky;
 • mechanizmus na zmenu intenzity výsevu;
 • riadené uvoľňovanie semien.

Tažené a namontované sejačky na trávniky sa používajú na veľkých plochách, napríklad pri vytváraní a starostlivosti o trávnaté plochy na štadiónoch alebo v parkoch. Kvôli ťažkostiam, vysokým nákladom a potrebe používať traktorovú technológiu sa táto kategória sejačov na domácich pozemkoch používa veľmi zriedkavo.

Sejačka na trávniky – video