Zavlažovanie trávnikaŽe zelený trávnik za akéhokoľvek počasia udržal svoju sviežosť, tráva rástla rovnomerne a priateľsky, majiteľ pozemku potrebuje špecializovaný systém na zalievanie trávnika.

Bez neho sa to nemôže z viacerých dôvodov:

 1. Plocha pozemku je príliš veľká, aby sa pôda zvlhčila ručne. To je príliš namáhavé a nedá sa zaručiť, že takéto napájanie bude rovnomerné.
 2. Použitie záhradnej hadice urýchli zavlažovanie, ale silný prúd vody nevyhnutne poškodí koreňový systém trávy, umyje pôdu a pretrhne celistvosť krytu. A opäť chodiť na smaragd koberec nestojí za to.

Zavlažovanie trávnika z hadiceZ tohto dôvodu majitelia záhradných a záhradných pozemkov majú veľký záujem o rôzne zariadenia na zavlažovanie trávnikov a systémy na ich základe.

Typy zavlažovacích systémov pre trávniky

Existujúce zavlažovacie systémy pre trávnik sú rozdelené na tie, ktoré pracujú v manuálnych a poloautomatických režimoch, ale v úplne plne automatizovaných konštrukciách.

Ručné zavlažovanie trávnikaHlavnou výhodou ručného zavlažovania trávnika je nízka cena všetkých komponentov. Nevýhodou je nepostrádateľná účasť osoby, ktorá:

 • rozhoduje o potrebe napájať sa z deaktivácie vlhkosti;
 • monitoruje stupeň zvlhčovania pôdy;
 • spája a prenáša hadice a všetky druhy kosačiek na trávu.

V skutočnosti takýto systém môže predstavovať jednoduchý obrys potrubí s odstránenými hydrantmi. Sú napojené na hadice a iné zariadenia na zavlažovanie trávnika, ktoré pomáhajú strihať vodný prúd a zabezpečiť maximálne zachytenie oblasti.

Usporiadanie zavlažovacieho systému sa vykonáva tak, že v zime potrubie netrpí mrazom. Preto sa hĺbka rúr v rôznych oblastiach môže líšiť.

Systémy pracujúce len v poloautomatickom režime musia byť včas zapnuté a vypnuté. Poloautomatické zavlažovanie trávnikaPre kvalitu pokropenia a pokrytia územia sú zodpovedné programovateľné postrekovače pre trávnik.

Automatické zavlažovanie trávnika odstraňuje od vlastníka pozemku prakticky všetky starosti o túto fázu starostlivosti o trávnik. Je to najdrahšie a najnepriaznivejšie v usporiadaní, ale zároveň šetrí maximum času, vody a je veľmi odolné.

Automatické zavlažovanie trávnika

Automatické zavlažovacie systémy zahŕňajú niekoľko typov zariadení:

 • podzemné potrubie;
 • čerpadlo alebo čerpacia stanica s riadnym výkonom;
 • senzory, ktoré merajú pôdnu vlhkosť a určujú potrebu zavlažovania;
 • zásobník na skladovanie a ohrev vlhkosti;
 • solenoidové ventily;
 • hydranty;
 • automatizačný komplex;
 • postrekovače pre trávnik.

Related  Typy pahorky, ich črty a pravidlá starostlivosti o rastliny

Automatické zavlažovanie trávnikaPodzemná časť zariadenia na zalievanie trávnikov, čerpacie systémy a automatizáciu sa vypočítava s prihliadnutím na produktivitu zdroja vlhkosti, ako aj na požiadavky na to. Rozprašovače sa vyberajú v závislosti od konfigurácie miesta, plodín vysadených na ňom a umiestnenia iných objektov.

Sprinklery na napájanie trávnikov môžu mať iný dizajn, na ktorom závisí plocha a spôsob zavlažovania. Takéto zariadenia môžu mať dva typy:

 • Rotačné konštrukcie s možnosťou kruhového otáčania hlavovej vody v pôde v polomere 11-20 m;
 • fanúšikové kosačky na trávu sa nemôžu otáčať a pokrytie až do 5 m je spôsobené rôznymi formami dýz.

Navrhovanie zavlažovacích systémov pre trávniky

Špeciálne navrhnutý zavlažovací systémZákladom pre návrh zavlažovacieho systému trávnikov je:

 • plán lokality zobrazujúci všetky budovy, ploty, chodníky, veľké a malé záhradné plodiny, ktoré vyžadujú pozornosť;
 • plán s vyznačeným miestom zdroja závlahovej vody;
 • údaje o dobrej produktivite a kvalite vody.

Posledný bod je mimoriadne dôležitý, ak sa používa samostatná dodávka vody. Napríklad vlhkosť z prírodných rezervoárov, drenážnych systémov a dažďovej vody môže obsahovať zvýšený počet mikroorganizmov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pôdu a rastliny. Preto sa táto voda bez predbežného ošetrenia a dezinfekcie neodporúča na zavlažovanie.

Navrhovanie zavlažovacieho systému a inštalácia zariadenia na zalievanie trávnikov sa vykonáva tak, aby rastliny nemali vlhkosť, ale nie sú v nadmerne navlhčenom podklade.

Miera zavlažovania sa určuje s prihliadnutím na:

 • druh pôdy na mieste;
 • frekvencia zrážok v teplom období;
 • teplotný režim;
 • potrieb dostupných kultúr.

Dobrý zavlažovací systém je rovnomerné navlhčenie celého trávnikaJe dôležité mať na pamäti, že zavlažovanie je určené pre zelené priestory, a nie pre chodníky, domy alebo záhradné lavice. Tento aspekt sa berie do úvahy pri určovaní umiestnenia postrekovačov na trávnik, ich kapacity a konštrukcie.

Vlastnosti inštalácie zariadenia na napájanie trávnika

Ak má trávnik jednoduchý tvar a na ňom nie sú vysadené žiadne iné ozdobné plodiny, inštalácia zariadenia na napájanie trávnika sa môže uskutočniť pred zasiatím trávy.

Keď sa trávnatá tráva osije medzerami medzi kríkmi, záhradnými stromami alebo na trávniku, kvetinové záhony sú rozbité, tieto okolnosti sa berú do úvahy pri navrhovaní a inštalácii zavlažovacieho systému.

V takejto situácii je lepšie spustiť rúry, inštalovať automatizáciu a ďalšie komponenty zavlažovacieho systému s veľkými plodinami vysadenými na plne pripravenej ploche pod siatie.

Related  Mená a fotografie rôznych druhov Kalanchoe

Ako je nainštalovaný systém zavlažovania trávnika? Postupujte podľa pokynov:

 1. Podľa plánu sa uskutoční usporiadanie miest, kde budú kladené rúrky, hydranty, distribučné zariadenia a postrekovače.
 2. Potom sa priehlbiny kladú tak, že rúrky sú pod hĺbkou mrazenia pôdy v oblasti a je zabezpečený sklon potrebný na udržanie tlaku.
 3. Potápačské práce a všetky potrebné zariadenia na zavlažovanie automatizácie sú položené.
 4. Po otestovaní systému sa nainštalujú zákopy a na zavlažovanie trávnika je inštalovaná sada postrekovačov.

Ak je počas zavlažovacieho systému poškodený trávnatý kryt, poškodené plochy sú vyrezané a na ich mieste je umiestnený trávnik rovnakého tvaru. Na tento účel môžete použiť trávnik na trávu. Po oprave musí byť povlak napojený.

Pri inštalácii videa a inštalácii automatického zavlažovacieho systému