liepų medisLiepų medis mūsų aikštėse ir parkuose randamas ne mažiau kaip klevai, beržai ir paprikos. Tai vertinama dėl savo nepretenzybiškumo, išskirtinio ilgaamžiškumo, storo šilkinio karūna. Visas augalas, nuo gėlių iki medžio, yra labai naudingas. Žiedynai, žievė, pumpurai ir pažiedės yra vertingas vaistinių žaliavų, be kalkių šluota nedaro Bet viena Rusijos garinė pirtis, pagaminti iš tvirtas karnienos ekologišką indų, šlapime, Kanapės.

Žvelgiant į medžius, šis žalias grožis laikomas tikru likučiu. Be to, tai lengva auginti patys. Trumpai tariant, liepas pati prašo mūsų langų. Būtina išmokti sodinti ir rūpintis šio nuostabaus augalo sudėtingumu.

Senais laikais spaudiniai buvo pagaminti iš metalo, kuris buvo brangus ir sudėtingas perdirbant. Amatininkai pradėjo suklastoti juos, išpjaudę ruošinius iš minkšto ir lanksčiojo liepų medžio. Nuo tada į visus klastotės tvirtai pridedama “kalkių” etiketė.

Medžio aprašymas

susipažinimas su liepaRusijoje, kalkės yra aptinkamos visoje teritorijoje, išskyrus šiauriausias dalis. Kai kurios jo veislės įsisavinamos Tolimuosiuose Rytuose ir Pietų Sibire. Lipa atrodo nuostabiai tiek individualiose sodiniuose, tiek gyvatvorėse, alėjose ir žaliuose tuneliuose.

Kalkių medis priklauso Malvivų šeimos medienai. Jauni lapai turi stipulius, kurie greitai nukrinta. Žydintys lapai yra kaklo arba ovalo formos, su dantytais kraštais. Gėlės yra surenkamos žiedynuose-skėriose, kurios, skirtingai nuo visų kitų, nukrypsta nuo braškių. Pasibaigus žydėjimui, subrandina riešutmedžio vaisius su sėklomis.

Iš liepų erdvės išsiskiria vientisas ar daugiasluoksnis medis. Prispaudžiant daugiau kaip aukštas krūmas. Gyvenimo trukmė siekia 600 metų.

Liepų rūšys

lindo širdisMedžio genties Lipa apibūdina apie 45 rūšis. Rytų Europoje yra keletas veislių – liepa yra širdies formos (mažos ar žiemos). Jis išsiskiria melsva lapų apačia, ant kurios yra šviesiai rudų plaukų kekės.

Related  Kaip ir kodėl kalkina žuvų tvenkinius

didelio lapų lydaAntroji rūšis yra didelių lapų kalkės (plokščios lapelės arba vasarą). Jis atsibunda anksčiau pavasarį, turi didesnių lapų be melsvos dangos.

liepą sidabrasKaukaze, Kryme ir Vidurio Europos dalyje Rusijoje kalkės jaučiamos, veltinys ar sidabras. Labai gumbuojantys lapai jai liečiantys primena veltinį. Ši rūšis pasiekia 35 m aukštį, turi plačią piramidinę karūną.

Caucasian lindenKaukazo lydą išsiskiria dar didesnis aukštis, sferinis spindulinis karūnas ir rausvai rudos spalvos ūgliai.

Manchu lindenManchurian liepas yra mažas medis, turintis gerą žiemos atsparumą. Dažnai tai yra daugiasluoksnis. Jis yra plačiai paplitęs pietuose Tolimuosiuose Rytuose.

Lipu nėra sunku dauginti šakniastiebių ūgliais, stiebo ruožais, sėklomis ir sodinukais.

Kaip auginti liepų sėklą

liepų sėklaSėklų dauginimas yra ilgiausias auginimo būdas. Nuo momento, kai daigai pasisuks į jauną medį, praeis mažiausiai 10 metų.

Siekiant gero daigumo, liepų sėklos turi būti stratifikuotos. Jie įdedami į konteinerį su drėgnu pagrindu ir įdėkite į kietą tamsią vietą 5-6 mėnesius, periodiškai drėkiname.

Pavasarį šlapiosios sėklos pasodinamos atvirame lauke. Šūviai yra apsaugoti nuo vėjo ir stipraus lietaus. Vasarą pradžioje sėjinukai šeriami trąšomis su azoto kiekiu, antroje vasaros pusėje jie pereina į fosforo ir kalio mišinius.

Žiemai jaunoms daigoms reikia pastogės. Kitąmet augalai bus pasodinti į nuolatinę vietą, kuri yra pageidautina tvoros.

Dauginimas pagal sluoksnius

kalkių pjaustymasNorint gauti stiebo liniją pavasarį prieš lapų išvaizdą, reikia sulenkti apatinius šakos prie žemės, uždėti juos sekliose griovelėse ir prikopat. Apytiksliai taip pat gaunamos serbentų ir agrastų sluoksniai. Po 1-2 metų filialams leidžiama turėti šaknis, o ant žemės atsiras naujas augalas. Jis nukirsta nuo motinos šaknies aštriu kastuvu ir persodinamas į nuolatinę vietą.

Kalkių dauginimasis su šaknų sluoksniais yra dar paprastesnis. Suaugusieji augalai gauna daugybę ūglių, kurie yra kruopščiai atskirti nuo tėvų medžio ir persodinami į naują vietą.

Lipu rekomenduojama augti šalia bitynams esančių sklypų, nes tai puikus medus. Dėl to bičių produktyvumas ir medaus kokybė daugėja.

Kaip auginti kalkių sodinukus

liepų sodinukai darželyjeKalkės yra nereikalingos dirvožemiui, tačiau nori lengvo smėlingo priemolio su dideliu humuso kiekiu. Nei toleruoja didelę požeminio vandens būklę.

Apkabinus liepų sodinukus, kad būtų sukurtas gyvatvoris, turėtumėte žinoti, kad jie pasieks pilną vystymąsi tik 25-40 metų.

Jauni liepų medžiai lengvai toleruoja šaknų nedidelį sužalojimą, bet vis dėlto, sodinant, reikia rūpintis, paliekant žemės paviršių nepažeistą. Pirkdami sodinuką darželyje, patariama pasirinkti pavyzdžius su uždara šaknine sistema.

Related  Ar žinote, kada iškasti hiacintas po žydėjimo?

Paprastųjų liepų sodinukai turi būti ne mažiau kaip pusės metro skersmens ir gilumoje. Iš apačios užpilkite drenažo sluoksnį – žvyro, griuvėsių, keramzitų arba skaldytų plytų. Virš drenažo dedamas subrendęs kompostas, sumaišytas su superfosfatu, apskaičiuojant 50-60 g kiekvienam sėjinukui. Tada sodinukai dedami į duobę ir padengti dirvožemiu tokia sudėtimi:

  • 1 dalis sodo žemės;
  • 2 humuso dalys;
  • 2 smėlio dalys.

jauno medžio fiksavimasNorėdami sustiprinti daigus, jums reikės akcijų. Iškėlimo angų kraštuose įkišami 2-3 špagatai, kurie yra prijungti prie bagažinės su minkšta kilpa.

Šaknies kaklelis yra žemės paviršiuje. Jei dirvožemyje duobėje šiek tiek nusėda ir kaklas yra šiek tiek mažesnis, tai liepsna yra nepatikima.

Pasodinus, kalkių medžių priežiūra gausiai laistoma. Pašarus išauginti medžiai du kartus per metus. Pavasarį pridėti vandens kibirą:

  • 1 kg mėšlo;
  • 20 g karbamido;
  • 25 g amonio nitrato.

Visi sumaišomi ir supilami į kamieninį ratą po laistymo švariu vandeniu. Rudenį į kibirą vandens pridedama 20 g nitroammophoska.

Vaiko priežiūra ir formavimas

apipjaustymo rūšysTik jauni augalai turi reguliariai drėkinti. Suaugusieji sausros egzemplioriai yra perduodami be problemų. Jie laistomi tik per sausiausią laikotarpį, esant 20 litrų vandens už 1 kv. m diapazono medis.

Dirvožemio atsiliejimas po liūto medį atliekamas keletą kartų per sezoną, pašalinant piktžoles. Prieš žiemą, sėjinukai yra mulke su lapų pakratais, pjuvenomis, medienos drožlių ar durpių 10-12 cm storio.

Apkarpykite liepą du kartus per metus. Pavasario sanitarinis genėjimas atliekamas prieš žydus pumpurus. Medis yra kruopščiai apžiūrimas ir išpjautas sausas, sulaužytas ir pažeistas šakas. Kai rudens liejimo genėjimas pašalinamas auga karūnos viduje ir labai susiteria filialus.

Pirmuoju genėjimo metu filialai sutrumpinami ne daugiau kaip 1/3 dalimis.

Dėl tokios atsargios priežiūros, liepų medis greitai pasidarys prabangiu, plačiu grožiu. Poilsis jos šešėlyje bus ramus ir gėlių aromatas atnaujins ir atgaivins geriausias prisiminimus liepos popietę.

Related  Originalios idėjos duoti ir sodą savo rankomis

Liepų medžių sodinimas priemiesčio rajone – video