KačicaKačice sa vyznačujú dobrou imunitou. Avšak aj tie najsilnejšie vtáky môžu byť prekonané chorobami kačiek. Choroby u dospelých vtákov a mladých zvierat sú rozdelené:

 • na infekčné, spôsobené prvokmi, vírusmi a baktériami, hlístmi, roztočmi a inými parazitmi;
 • na non-nákazlivé, nerozšíriť sa medzi zvyškom dobytka a ľudí.

Obe tieto choroby spôsobujú vážne poškodenie au pair a bez toho, aby prijímali naliehavé a čo je najdôležitejšie, účinné opatrenia, môžu zničiť väčšinu silných sľubných hospodárskych zvierat.

Časté príčiny chorôb kačiek

Malé kačacie sú najčastejšie postihnuté ochoreniamiNajviac náchylné na ochorenia kačacích. Ich odolnosť v prvých dňoch a týždňoch života doteraz vytvorená, tak, aby boli citlivé na zmeny teploty, vlhkosti, dostať zastarané alebo príliš hrubý posuv, nedostatok vlhkosti a vitamínov.

Aby sa zabránilo smrti mladých zvierat a potom rozmnožených kačiek, je potrebné najprv nasledovať:

 • podmienky chovu hydiny, teplotný režim, čistota priestorov a zariadení;
 • dodržiavanie pravidiel pre sadenie kačíc na jednotku plochy;
 • pre kvalitu daného nápoja a jedla, rovnováhu a sviežosť.

Ak sa nedodržia tieto pravidlá, vták oslabuje, stáva sa otvoreným útokom na nebezpečné infekcie a parazity.

Pri prvých príznakoch ochorenia je potrebné izolovať podozrivé kačice a kačice.

V závislosti na kačice príznaky sú ošetrené proti parazitom, liečbu antibiotikami alebo inými špecializovanými lieky predpísané kurz vitamínov alebo len spôsobiť vegetačných podmienok na odporúčaných hygienických noriem.

Avitaminóza a jej liečba u kačiek

Nesprávne kŕmenie v kombinácii so zlými životnými podmienkami vtákov vedie k oslabeniu imunity, spomaleniu alebo zastaveniu rastu. V prípade dospelých samíc padá vajíčko padá, vták získava rozcuchaný, nepríjemný vzhľad. Všetky tieto a ďalšie znaky naznačujú možnosť ochorenia kačiek. Najčastejšie sú neprenosné choroby spojené s nedostatkami vitamínov, minerálov a všeobecným oslabením hospodárskych zvierat.

Duck avitaminosisMnoho počiatočných chovateľov hydiny spôsobených nesprávnym obsahom a výživou avitaminózy sa nepovažuje za vážne ochorenia. A márne! Symptómy nedostatku vitamínu A, napríklad v zanedbanej forme, vyzerajú veľmi hrozivo:

 1. Kačice strácajú chuť do jedla.
 2. Trpia zápalom slizníc nosohltana a očí.
 3. Vzhľad operenia, ktorý sa rozpadne, špinavý, sa nemení k lepšiemu.
 4. Biele nohy a zobák.
 5. Takýto vták začína v raste zaostávať a takéto oneskorenie sa časom zvyšuje.
 6. Chod vtáka sa stáva nerovnomerným. Jednotlivé kačice padajú na nohy, odmietajú piť a kŕmiť.

Related  Romanovské plemeno oviec kladie na kožušiny

Kŕmenie bohatými karoténovými a vitamínovými produktmi z kačiek zabráni chorobámDobrou prevenciou a liečbou ochorení kačiek bude pravidelné zahrnutie bohatých potravín obsahujúcich karotén a vitamín A do stravy. K tomu je možné nosiť:

 • koreňové plodiny a vrcholy mrkvy;
 • ďatelina a zeleň z lucerny;
 • ihly;
 • silážna a bylinková múka, seno v zime;
 • dusená žihľava.

Okrem toho nepopierajte vtákov vo vodnej vegetácii.

S výraznou avitaminózou a mladým rastom je nevyhnutne potrebný rybí olej.

Kačice na pastvePodobné opatrenia na doplnenie stravy s minerálnou krmiva, kvasinky a poskytovanie vtáka chôdzu príležitosti sú potrebné v prípade, že kačice trpí nedostatkom vitamínu D. Príznaky tohto ochorenia kačíc, pernatej hroziace rozvoj krivica, zahŕňajú:

 • v slabom raste a prírastku hmotnosti;
 • v slabosti končatín, v dôsledku čoho tieto kačice spadajú;
 • pri zmäkčení zobáku a ohýbaní labiek.

Dospelí jedinci zle ponáhľajú a objavujúce sa vajcia sú bez škrupiny alebo majú zle vytvorenú ohybnú škrupinu.

Na hniezde chýbajú vitamíny skupiny BNevýhodou stravovania vitamínov B je nervozita vtáka, kŕče a slabosť končatín. S ťažko aktuálnym ochorením môžu kačice paralyzovať. Liečba a prevencia v tomto prípade sú v aktívnom začleňovaní ponuke kvasníc, naklíčené obilie, otruby, zeleninu a ďalšie potraviny bohaté na vitamíny a stopové prvky.

Neinfekčné choroby kačiek

Ak sú kačice naraz v niekoľkých zložkách vitamínovej sady, chovatelia hydiny čelia prejavu kloaidu.

V uzavretom priestore by mala byť miska škrupinyTáto kačica choroba spojená so zápalom sliznice v kloaky, často vyvolal nedostatok vitamínov A a E. najcitlivejšie mladé kačice. Ak chcete vylúčiť rozvoj choroby v potravinách zahŕňajú viac greeny, strúhaný mrkva koreňová zelenina, tekvica, a zimné trávne múčku a multi-vitamín siláž.

V chove hydiny a na dvore je nutne nainštalovaná kŕmna misa s drvenou škrupinou a kriedou, v menu sa uvádza kostná múčka, vtákovi sa poskytuje pobyt na vode a na voľnom priestranstve.

Ak je sliznica poškodená, existuje možnosť hnisania alebo zápalových procesov, ktoré už aktívne idú:

 • Cloaca takého vtáka sa umyje čistou vodou;
 • očistený od hnisu;
 • ošetrený alkoholovým roztokom jódu.

Related  Kako čuvati kokoši kod kuće?

Potom sa pri liečbe kačiek môžu rany ošetriť lokálnymi sušiacimi činidlami, ako aj antibiotickými masťami.

Spolu s kloaitidou u mladých kačiek môže dôjsť k ďalšej chorobe – prolapsu vajíčka. Stáva sa to pri vytváraní veľkých, často dvojvláknových alebo nepravidelne tvarovaných vajec. Je možné, že príčinou nepríjemných príznakov a choroby kačiek je nesprávna strava a výsledná hnačka a zápcha. Vajcovod je premytý ružovým roztokom manganistanu draselného a naplnený. Aby sa zabránilo zablokovaniu gotiky a pažeráka, používa sa zavedenie rastlinných olejov.

Kačica kanibalizmusKeď je vták držaný v špinavých, vlhkých miestnostiach, kačice trpia nepriepustnosťou, nedostatkom bielkovín a minerálnych solí, chovatelia hydiny pozorujú symptómy burl. Zobrazujú znaky istého druhu kanibalizmu, kačice trhajú perie a dokážu ublížiť svojich slabších príbuzných. Kačacie perie môžu stratiť svoje vlastné, a to sa nedeje počas pálenia, ale kvôli špinavému posteľnej bielizni.

A v takejto situácii pomôžu dať veci do poriadku v hydinárni, zabezpečiť chôdzu a obnoviť vyváženú stravu. Vtáky s príznakmi kanibalizmu sa vysádzajú a najagresívnejšie sú posielané na zabitie.

Infekčné choroby kačiek, symptómy a liečba

Infekčné choroby kačiek sú nebezpečné pre samotné vtáky, ako aj pre ostatných obyvateľov hydiny, a niekedy aj pre ľudí.

Kačica s kačicamiChoroba, sprevádzaná roztrhnutím, zhlukovaním očí, tráviacimi poruchami, nedostatkom chuti do jedla a letargiou, sa často javí ako paratyfid. Kačacia choroba s vyššie uvedenými symptómami vedie k smrti väčšiny hospodárskych zvierat a postihuje najmladšiu časť stáda.

Zdrojom infekcie sú kačacie kačice, ktoré sú už vo vajci infikované. Dokonca aj po úspešnej liečbe ochorenia kačice zostávajú nositeľmi pôvodcu ochorenia, čo je nebezpečné pre ľudí, ktorí slúžia v dome.

Pasteurelózy alebo hydinové cholera dostane do domu, a s chorými jednotlivcami, a vbehne do miestnosti hlodavcami, hmyzom a roztoče, parazitárnych na kačice. Infekciu môžu prenášať aj iné domáce zvieratá, s ktorými vták sused na zemi.

Related  Baytril a ďalšie prípravky na kurčatá, návod na použitie

Kačice sú nepokojné, ospalé a zle zjedenéČoraz viac chovateľov hydiny zisťuje hepatitídu u hydiny. Ide o vírusovú infekciu pečene kačíc, ktorá najviac negatívne ovplyvňuje zdravotný stav a správanie. Chorý vták sa veľmi neochotne pohybuje, je ospalý, apaticky, ťažko dýcha a zle sa stravuje. V serióznom štádiu padajú kačice a zrútia sa na ich bok s hlbokou hlavou a vytiahnutými končatinami. Smrť je takmer nevyhnutná.

Pri všetkých uvedených chorobách môže byť liečba kačiek neúčinná a ťažká. Avšak preventívne opatrenia prijaté včas zaručujú, že strašné choroby kačiek sa budú vyhnúť.

Helminthiázy a iné parazitárne ochorenia kačíc

Proti porážke stáda červa je propaiivayut špeciálne drogyVšetky vodné vtáky, vrátane kačiek, sú náchylné na infekciu hlístom. Obzvlášť nebezpečné sú takéto choroby pre vtáky, ktoré delia jedno rybníko s dobytkom, ošípanými a inými obyvateľmi farmy.

Príznaky kačacieho ochorenia spojené s infekciou červami zahŕňajú:

 • spomalenie a zastavenie rastu a prírastku hmotnosti;
 • meniace sa postoje k jedlu;
 • letargia;
 • vyčerpanie bez ohľadu na použitú stravu.

Okrem toho červy spôsobujú pokles produktivity vrstiev a v niektorých prípadoch aj parazity dokonca infikujú embryá. Keď sa objavia príznaky ochorenia, kačice sa okamžite ošetria na celé stádo.

Ako preventívne opatrenia:

 • vtáky sú nevyhnutne kŕmené zelenou cibuľkou, zelenými cesnakmi, nasekané borovicové ihly, tekvica a cuketou;
 • pravidelne vykonáva dezinfekciu hydiny, podávačov a nápojových misiek, ako aj umelé nádrže na chôdze;
 • pravidelne meniť miesta chôdze;
 • Zabráňte kontaktu s inými hospodárskymi zvieratami.

Podobne sa vtáky pravidelne ošetrujú z kliešťov, blech, pukov. Na sebakontrolu kačiek s kožnými parazitmi sa vtáky ponúkajú kúpanie.

Pri ochrane kačiek pred infekčnými a neprenosnými chorobami zohrávajú hlavnú úlohu dodržiavanie hygienických pravidiel, pozorný postoj k hospodárskym zvieratám a dodávka kvalitného krmiva pre hydinu.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, nebudú mať hygieniči príznaky kačacích chorôb a ich liečbu.

Prečo kačice padajú na nohy – video