na konci mája kvitnú akáciové kvetinyNa konci mája sa na akaciach nachádzajú klastre voňavých kvetov a pre včely je čas na aktívnu prácu: tento hmyz zbiera nektár a vyrába med z akácie. Je považovaná za jednu z najlepších a najpopulárnejších odrôd a je ocenená svojou vynikajúcou chuťou a užitočnými vlastnosťami.

Akácie kvety sú liek, ktorý sa bežne používa v ľudovej medicíne. Po spracovaní včiel ich nektár, unikátny prírodný produkt s nielen hojením, ale aj bezkonkurenčnými chuťovými vlastnosťami.

Akácia je veľkorysá medová rastlina. Kvitnutie stromov netrvá dlho, ale za priaznivých poveternostných podmienok dostanú včelári z 500 až 1000 kilogramov medu z jedného hektára výsadby.

Opis a vlastnosti odrody

užitočný akáciový medAkáciový med sa vzťahuje na odrody monoflair, ktoré sú zhromažďované včelami z jedného druhu kvitnúcich rastlín bez vonkajších nečistôt. Tento produkt je vysoko cenený a je druhom kvality. Akáciový med má charakteristickú chuť a vôňu, ktorá je vlastná len v tejto odrode a najvýraznejším výhodným vlastnostiam. Existujú aj kontraindikácie, o ktorých budeme diskutovať neskôr.

Produkt získaný z nektáru akácie je priehľadný, s miernou chuťou a príjemnou jemnou arómou charakteristickou pre voňavé kvety tohto stromu. Nemá žiadnu horkosť, charakteristickú pre mnohé odrody a jej konzistencia je tekutá. Tento druh medu oceňujú gurmáni a je veľmi obľúbený medzi fanúšikmi včelích produktov.

Včely môžu produkovať med z nektáru bielej arabskej gumy (robinia) alebo žltej akácie (caragana). Tieto dve prírodné produkty sa od seba navzájom odlišujú tak vo svojich vlastnostiach, ako aj vo vzhľade:

 1. Med, získaný z bielej arabskej gumy, ľahký, takmer priehľadný.
 2. Produkt, ktorý produkujú včely zo žltej arabskej gumy, má svetlý nazelenalý nádych.

Hlavným rozlišovacím znakom akáciového medu je extrémne pomalá kryštalizácia. Za správnych podmienok skladovania môže byť tento výrobok v kvapalnom stave viac ako rok. Táto kvalita, ktorá nie je iná v iných odrodách, je spôsobená vysokým obsahom fruktózy.

kryštalizovaný akáciový medPo tomto čase začne kryštalizovať akáciový med alebo inými slovami cukor. Je to prirodzený proces, charakteristický pre všetky odrody prírodného medu. Po kryštalizácii získava svetlý krémový odtieň a jemnozrnnú štruktúru.

Related  Vrijednost temperature u inkubatoru za inkubaciju kokošjih jaja

Akáciový med: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

čerstvý akáciový medAkáciový med je nielen lahodným liekom, ale aj veľmi zdravým produktom s liečivými vlastnosťami. Cenné vlastnosti akáciového medu sú spôsobené obsahom veľkého množstva fruktózy, ktorý prevažne prevláda nad ostatnými cukrami. V niektorých prípadoch môže tento druh medu konzumovať ľudia s diabetom po konzultácii so zodpovedným lekárom.

Má priaznivý účinok na telo, zlepšuje funkciu pečene a obličiek, normalizuje trávenie a krvný tlak. Akáciový med má užitočné vlastnosti:

 • upokojujúce;
 • výživné;
 • antiseptikum;
 • tonic.

Tento výrobok sa odporúča užívať s nadmernou nervozitou, poruchami spánku a stresovými situáciami. Vodný roztok medu a masti na báze tejto látky sa používa na liečbu kožných ochorení. Široko používajte tento liek včiel v kozmeteológii ako súčasť masiek na pokožku a vlasy.

aromatický med z akácieOkrem priaznivých vlastností bielych akáciových medov existujú kontraindikácie. Sú spojené predovšetkým s individuálnou neznášanlivosťou tohto výrobku a s prítomnosťou alergických reakcií. Pamätajte tiež na vysoký obsah uhľohydrátov a vysoký obsah kalórií, čo je 335 kcal na 100 gramov. Je potrebné dodržiavať opatrenie a nesmiete ho používať v neobmedzených množstvách.

Medová biela akácia je najmenej alergénna, ktorá sa priaznivo líši od iných včelárskych výrobkov. Je to spôsobené tým, že obsahuje veľmi malé množstvo peľu. Odborníci na výživu odporúčajú zaradiť tento výrobok do detskej stravy.

Výber kvalitného medu

med akácie vo voštináchKeď sa naučíte, je užitočná akácia, a keď ste sa rozhodli pre túto triedu, je dôležité získať produkt vysokej kvality. Aby ste si boli istí svojou prirodzenosťou a vyhnuli sa falzifikátom, môžete si vo včelíkoch zakúpiť voňavý med.

Aby sme si vybrali skutočne vysoko kvalitný výrobok, dáme niekoľko odporúčaní, čo treba venovať pozornosť pri nákupe:

 1. Farba: veľmi ľahká, takmer priehľadná. Možné svetlo nažltlý alebo nazelenalý odtieň, bez inklúzií, nečistôt a sedimentov.
 2. Chuť: mäkká, bez horkosti a cudzích príchutí. Sladké, ale nie slizové, s príjemnou pachuťou.
 3. Vôňa: tenká, jemná, voňavá, s charakteristickými príjemnými tónmi kvitnúcej akácie. Neexistuje žiadny vonkajší zápach alebo karamelový odtieň – to znamená, že med bol ohrievaný.
 4. Konzistencia: tekutina a kvapalina. V priebehu jedného roka po prevzatí zvyčajne nekryštalizuje.
 5. Štruktúra: viskózna a homogénna. Kvalitný med musí byť viskózny. Mal by sa doslova navinúť na lyžicu a hladko ju vypustiť s nepretržitým elastickým pásom, čím vznikne “šmýkačka”, ktorá sa postupne rozširuje po povrchu. Ak sa med kvapká rýchlo alebo jednoducho odkvapká z lyžice – to znamená jeho zlá kvalita.

Medová akácia priniesla len výhody a nepoškodila telo, nemôže byť vyhrievané nad 45 stupňov alebo naplnené vriacou vodou. Vysoká teplota zničí užitočné prvky obsiahnuté v tomto produkte.

med z akácieNavyše, pod vplyvom na med sa môže vytvoriť karcinogénna látka oxymetylfurfuralu. Piť čaj s medom iba vpikusku. Ak ju pridáte do veľmi horúceho čaju, nebude tam žiadny väčší úžitok ako z bežného čaju s cukrom.

Related  Baykox a iné lieky na liečbu kurčiat

Video o včelách zbierajúcich peľ z akácie