kureniec v klietkeChoroby kriedy sú rozdelené do troch typov: infekčné, parazitické a neinfekčné. Ich opis obsahuje informácie o symptómoch, metódach liečby a prevencii chorôb.

Infekčné choroby krovov sú spôsobené patogénnymi mikroorganizmami (baktérie, koky, vírusy) na pozadí zníženia imunitného stavu tela a celkového odporu. Choroby krevičích sa vyskytujú a rozvíjajú častejšie, ak neexistuje žiadna vakcinácia alebo plán na ich vykonanie je porušený.

Newcastleská choroba (pseudochum)

psevdochumaAkútne vírusové infekčné ochorenie prepelíc, ​​ktoré sa vyznačujú okamžitou smrťou. Často prebieha tajne. Orgány dýchania, trávenia, nervového systému sú ovplyvnené. Zdrojom vírusu je chorý a chorý vták, infikovaný vrh, perie, vajcia. Inkubačná doba je 2 až 15 dní.

Symetrická klasifikácia v popise choroby kureniec naznačuje dve formy:

  1. Typická forma: stúpa telesná teplota, zhoršuje sa koordinácia (paréza a paralýza). Vyskytuje sa slabosť, zväčšenie hrubého čreva, prúdenie z ústa znecitlivej kvapaliny, krvavá hnačka.
  2. Atypická forma ovplyvňuje mladé rastliny, príjmy bez charakteristických znakov.

V chronickom priebehu ochorenia dávajte pozor na krvavé zvuky. Tento príznak ochorenia kŕčoviek je charakteristický pre pseudohemia.

Liečba: nevyvinutá. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť nie je vhodné liečiť chorého vtáka. Vykonajte výmenu hospodárskych zvierat.

Výrazná paréza pri ochorení kureniec v Newcastle je zobrazená na obrázku.

Pulloroz

pullorozInfekcia ovplyvňuje prepelice, je spôsobená salmonelou. Je charakterizovaná poškodením čriev, vnútornými orgánmi, septikémiou. Výskyt je 2-6%, úmrtnosť – 80%.

Faktor prenosu je infikované vajcia krovín – nosičov salmonely.

Symptómy: inkubačná doba je 1-6 dní. Mladý chorý je oslabený, stojí so širokým rozstupom nohy, oči sú zatvorené, dýchajú ťažko. Vypúšťa sa belavá stolica s hlienom. Chumáčika okolo kloaky je uviaznutá spolu, kloaka a cloacite sú zablokované. Mladé zvieratá umierajú.

Je potrebné vyhnúť sa prehriatiu mladých zvierat, hypotermii, kŕmeniu nekvalitných potravín – toto zvyšuje náchylnosť.

Liečba: nevhodná kvôli salmonelám. Mladé kŕdle sú vyradené. Vykonajte hematologickú analýzu plemenných zvierat. Priestory, inkubátory a vajcia sú dezinfikované.

papagáj choroba

papagáj chorobaOchorenie dýchacích ciest chlamydia. Ovplyvňuje ostatné vtáky. Predovšetkým sa infikujú sliznice horných dýchacích ciest a spojoviek. Mladý rast je najviac náchylný.

Related  Poznavajući med travu za pčele, možete stalno dobiti dobar mito

Symptómy: inkubačná doba sa pohybuje od 3 dní do 3 mesiacov. Klinický obraz je slabo vyjadrený. Pacienti s prepelicami sú ospalí, oslabení a strácajú chuť do jedla. Niekedy dochádza k vydychovaniu z nosa, paralýze. Choroba končí smrťou v dôsledku kachexie (vyčerpanosti)

Liečba: nestrávim.

Ornitóza je náchylná na človeka.

aspergilóza

aspergilózaInfekčné ochorenie prepelíc spôsobené hubami aspergillius. Dospelí jednotlivci trpia latentnou formou.

Príznaky: mladí ľudia sú známi z dôvodu dýchavičnosti, smädu, všeobecnej slabosti, cyanózy (modrože) zobáku a labiek.

Liečba: špecifická. Zahŕňa antibiotickú terapiu, terapiu vitamínmi, použitie antifungálnych liekov.

Pred začatím liečby sa poraďte s veterinárnym lekárom.

Kiahne kiahne

kiahní kiahníNákazlivé vírusové ochorenie prepelíc, ​​sprevádzané horúčkou, papulózno-pustulárnou vyrážkou na hlave, okolo očí a na slizniciach.

Symptómy: ich prejav závisí od stavu imunitného systému a kože. Očné viečka, zobák (vzhľad bradavíc) sú ovplyvnené ospínkami. V ústnej dutine sa nachádzajú dipterotické prekryvy.

Liečba: obohacujte krmivo vitamínom A. K pitnej vode sa pridá jodid draselný. Podmienečne zdravá hydina dostáva drogy vo forme premixov so súborom širokospektrálnych antibiotík.

Obohate stravu vitamínom A a karoténom.

Parazitárne choroby kreviet

Parazitické choroby krevišť sú spôsobené parazitickými organizmami (hlístmi, hmyzom, prvokom).

Mallofagoz

mallofagozRozvíja sa, keď parazity na vtáčie telo puhoperoida.

Príznaky: vták je nepokojný a neustále sa trasie. Existuje svrbenie, vypadáva z pera. V dôsledku rezania sa objavuje kanibalizmus.

Liečba: uskutočňujú sa deakarizačné opatrenia: ničenie hmyzu na telo vtáka av miestach, kde sa nachádza. Aplikujte hmyzovo-akaricídne prostriedky: prášky, aerosóly, pyretroidné roztoky.

Singamoz

singamozNematodeoznoe helminthické ochorenie krovín. Tento parazit sa nachádza v hrtane, priedušnici a prieduškách.

Symptómy: manifestovaná laryngitída, tracheobronchitída, udusenie. Chorý vták vyjadruje kašeľ s hlienom, ktorý môže obsahovať hlísty.

Liečba: špecifická. S úspechom sa používajú antihelmintiká širokého spektra účinku.

Každý štvrťrok sa odporúča vykonávať profylaktické odčervovanie hospodárskych zvierat.

“Krapinová slepota”

korytnačka slepotaToto ochorenie ošípaných sa vyskytuje, keď je nedostatok vitamínu A v tele. Vykazuje sa konjunktivitída, suché oči a škvrny okolo očí. Neskôr sa vyvíja fotofóbia, rozvíja sa slepota. Oči sú často pokryté.

Related  Prečo sliepky nemajú sliepky, čo robiť a čo kŕmiť?

Liečba: aplikujte komplexné vitamínové prípravky, premixy s povinným obsahom vitamínu A. Zvýšte obsah karoténu v strave.

Zranenie oka

trauma okaPozorované s preplnenou hydinou a nadmerným osvetlením, ktoré sa používa na zvýšenie produkcie vajec. V dôsledku toho sa vyvíja kanibalizmus, žiarovka a traumatizmus oka.

Pri traumatických očných ochoreniach prepelíc a ich liečbe sa berie do úvahy závažnosť poranení. V závažných prípadoch sa prepelica vyhodí.

Aby ste sa vyhli zraneniu, postupujte podľa pravidiel vykládky vtákov a skráťte trvanie svetelného obdobia.

Vnútorné neprenosné choroby kreviet

hypovitaminóza

hypovitaminózaChoroba kriedy vzniká na pozadí nedostatku vtákov vitamínov skupiny B, vitamínov A, E, C.

Symptómy: vyvinutie dyspeptických javov zažívacieho systému, konjunktivitída, útlak, vyčerpanie. Sliznica bledá, perie sa roztrhlo. S avitaminózou – smrťou.

Liečba: doplnenie krmiva vitamínmi. Zdroje vitamínov: zelená krmovina, strukoviny, kŕmne kvasnice. Použite hotové kurací krmivo, premixy.

Opis výskytu kŕčových plodov, ktorý je uvedený vyššie, poukazuje na priamy vzťah medzi výskytom ochorení a vekom vtáka (mladí sú náchylnejšími) a podmienkami kŕmenia a údržby.

Liečba motúzov v prepeliciach – video