Danica je guľovitý thujaMalé kompaktné odrody thuja sú mimoriadne náročné v dizajne krajiny. Tuya západná Danica – rastlina s hustým zaobleným kruhom až 80 cm vysokým a asi metr v priemere sa vzťahuje na trpasličí formy.

Taký stálezelený keb nevyhnutne má miesto v blízkosti vysokohorského kopca, na okrasnej hranici, v skupinových výsadbách medzi kvitnecimi trvalkami a ako osamelá rastlina medzi kameňmi alebo druhmi pôdy.

Popis spoločnosti Danica

sadenice Thuya DanicaPomaly rastúca odroda, dosahujúca maximálnu veľkosť najskôr 15 rokov, bola v polovici minulého storočia pestovaná dánskymi botanikmi. Odvtedy sa Thuya stala jednou z najpopulárnejších v dizajne malých pozemkov, kde je ťažké nájsť miesto pre väčšie plodiny.

Tuya danika a kvitnúce rastlinyPodľa opisu je Thuya Danika ihličnatým stálezeleným kerom, ktorého koruna sa skladá z množstva husto pokrytých jemných výhonkov. Väčšina z nich je orientovaná smerom hore, čo dáva malému rastlinu dodatočnú “plynulosť”. Mladé ihly, pokrývajúce konce výhonkov, majú ihlovitý tvar. Neskôr má formu vločiek priľnutých k dreve. V lete je západná koruna Danica zafarbená v bohatých zelených tónoch. Na jeseň ihly sú hnedé a zostávajú až do jari.

Rastliny sú odolné. S príslušnou starostlivosťou, rovnako ako iné odrody, Thuya Danika dokáže dosiahnuť vek 150 rokov.

Samozrejme, dnes už nie sú takéto staré kópie. Ale pre amatérov krajinného dizajnu sa tu objavila Tuya Danika Aurea, ešte originálnejšia ako tradičná rastlina. Tento ker nie je zelený, ale jasne zlaté ihly. On odoláva mrázom až do -29 ° C, je rovnako zimný viazaný a zároveň je viac závislý od slnečného žiarenia. Nezvyčajný odtieň ihličie v tieni stráca a koruna obyčajných a zlatých ihličnanov postupne stráca guľovitý tvar, čím sa stáva voľná, nedbalá.

tuya Danika vedľa tisu bobuleRovnako ako všetky ihličnany tohto rodu, tento druh tui kvitne takmer nepostrehnuteľne. Občas sa objavujú hnedo-hnedé kužele majú zaoblený tvar a priemer nie viac ako 6 mm. Avšak semená nie sú vhodné na reprodukciu. V kultúre sa táto kompaktná forma šíri iba pomocou odrezkov.

Related  Pestovanie a starostlivosť o pestovanie v rôznych regiónoch krajiny

Výsadba a starostlivosť o guľovitú thuju v tvare Danica

Danica starostlivosťAk chcete pestovať tuja, bola svieža a jasná, je dôležité, aby našla správne miesto. Ihličnany sa dokonale cítia na slnku a nesú polobu, ale spadajú pod husté koruny stromov alebo v tieni domu, rastliny riskujú stratu ich dekoratívnych vlastností.

Preto pre globálne keramické keramické duny Danica sa vyberie otvorené slnečné miesto s voľnou, aktívne prevzdušnenou pôdou. Je dôležité, aby koreňový systém rastliny netrpí blízkymi alebo stojatými vodami. Keďže mladé exempláre sú menej odolné voči prechladnutiam a popáleninám, miesto by malo byť chránené pred vetrom:

  1. Ak potrebujete sadiť na obrubník, jamy pod kríkmi kopajú vo vzdialenosti 30 cm od seba. To umožní, aby koruny susedných rastlín prekročili a vytvorili jednu nízku stenu.
  2. V jednotlivých plantážach je thuju western Danica vysadená vo vzdialenosti 50 cm od ostatných rastlín. Takéto opatrenie pomôže Bush vytvoriť krásnu, hladkú sférickú korunu.

Thuya Danika pozdĺž cestyTui môžu dlho stráviť bez zavlažovania, ale rastú najlepšie na vlhkej úrodnej pôde. Priekopy na výsadbu kríkov sa robia o niečo viac ako koreňový systém v kontajneri. Na spodnej strane odvodňujte od zlomených tehál, kamennej drviny alebo expandovanej hliny. Pôda na plnenie záhradnej jamy je zmiešaná s minerálnymi látkami a dobre preniknutou organickou látkou. Po naplnení sa zem ľahko prerazí a zalieva a kruh pod korunou je husto premiešaný s rašelinou, ktorá zostala po kosení, triesok alebo inej kompozícii.

Po výsadbe starostlivosť o Danja, ako na fotografii, je zalievanie, mulčovanie a sledovanie stavu koruny.

V horúcom období by mali krby dostať vodu. Na nasiaknutie koreňov sa do každej rastliny naleje 10 až 20 litrov. Grunt pod tymián jemne uvoľniť a zaspať mulčovanie. Pri dlhšom období sucha a tepla môže byť koruna zavlažovaná teplou vodou.

Related  Vysádzanie a pestovanie neobvyklého čistenia na pozemku

tuya Danika v krajinnom dizajneNa jar sú ihličnany kŕmené špeciálnymi zmesami, ktoré umožňujú, aby boli ihly čo najjasnejšie.

Charakteristickou črtou rastliny je nízka rýchlosť rastu, ktorá má iba šírku a výšku 4 až 5 cm. Preto hnojivo nemá vážny vplyv na rast koruny.

Zvyčajne oceňovaná v dizajne krajiny, tuja Danika nepotrebuje špeciálne prerezávanie tvarov. Avšak bez toho, aby ste mohli rezať staré, mŕtve alebo nesprávne pestované vetvy nemôžu robiť. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva skoro na jar. Počas toho:

  • odstráňte suché konáre;
  • odrezať vetvy rozbité vetrom alebo snehom,
  • rozstrihli ihly, vysušené jasným jarným slnkom.

Thuya Danica pod snehomMladé rastliny na jeseň sú lepšie pokryté lapnikom, ktorý ich ochráni pred mrazom a všadeprítomnými hlodavcami, často sa priaznivý priestor pod korunou pre zimné obydlie.

V mrazu sú tie kríky pokryté snehom. Ak chcete zaručiť jasnú farbu koruny, pole zimnej zimy pomôže pokryť pásikom alebo netkaným materiálom.

Tui Danica v dizajne krajiny

tuya danika v krajineNízke krídlové thujy s korunou, ktorá má prirodzený globulárny tvar, nemohli nájsť svoje miesto v záhradníctve.Tuya Danika ako zabezpečenie

Thuya Danica vedľa ihličnatýchAk väčšie druhy vyžadujú veľa priestoru, komplexnú starostlivosť a pravidelné zrážky, môže byť ľahko zastúpená trpaslická tuya západného Danica, ako na fotografii:

  • na skalnatom kopci v najmenšej záhrade;
  • ako súčasť nízkej hustoty obrubníka;Tuya Danika na pravidelnom kvetinovom lôžku
  • v kontajneri, ktorý možno ľahko umiestniť na terasu alebo lodžiu, používaný na ozdobenie priestrannej sály alebo terasy;
  • na kvetinovom lôžku v rámci plodných trvaliek;Tuya Danica na záhon
  • na pozadí vysokých okrasných listnatých kríkov alebo jasných vysokých kvetov.

tuja Danica v zmiešaných kompozíciáchNenáročná ozdobná ephedra, dokonca s takými skromnými rozmermi, sa stáva vždy ozdobou akejkoľvek záhrady a jej odňatie nezbavuje veľa času, ani úsilia záhradníka.