kuracie kliešteKliešte sú malé parazity, ktoré sa plazujú na povrchu kože. Stane sa skutočným problémom, ak sa dostanete do chovu vtákov vo vašom slepom dome. Zdrojem infekcie môžu byť už choré kurčatá, rovnako ako voľne žijúce vtáky a hlodavce. Okrem toho, kliešte môžu oka na obuv alebo oblečenie, a tak sa dostať do kurča. Tieto parazity sú aktívne v teplom období, najmä v lete, ale niektoré druhy môžu prežiť v chladnom podnebí. Aj keď životný cyklus kliešťov je veľmi krátky – iba 5-7 dní, počas tohto obdobia môže každý parazit položiť viac ako 100 000 vajec. Preto sa pri úplnom zotavení zvierat musia liečebné kurzy opakovane opakovať.

Známky vzhľadu klíšťat u kurčiat

čistenie periaKliešte sa nachádzajú na rôznych miestach. Niektoré z nich žije trvalo na tele vtákov, a ďalšie – v kurník: v deň, keď schovať pod hrad v praskliny v stenách a pod vankúše, a v noci opustiť svoje úkryty kŕmiť nahor. Paraziti skusujú pokožku a sania krv. To môže viesť nielen k nepohodlie, ale aj k strate peria, chudokrvnosť, a v niektorých prípadoch dokonca k smrti vtákov.

Ak sa vaše sliepky náhle začali zdráhať chodiť do kurčiat v večerných hodinách alebo prestali používať hniezdiace miesta – to je istý signál, že majú kliešte.

prachové kúpeleKurčatá radi vzali prachové kúpele na suché pozemky pôdy alebo piesku. Ak pridáte do malého dreveného popola, kremeliny (to sa predáva v baleniach), bude to dobrá prevencia napadnutia kliešťami. Avšak, často vo veľmi horúcom a vlhkom prostredí, kde je populácia roztočov prospievajúce, alebo v období dlhotrvajúcich dažďoch, kedy mláďa nie je možné, aby sa prachové kúpele, táto metóda ešte nepomôže uniknúť z parazitov.

Príliš časté čistenie peria a štipľavé perie môže byť príznakom infekcie parazitmi.

Ak sú vaše kurčatá chované roztoče, uvidíte, že sú s väčšou pravdepodobnosťou k čisteniu peria a pinch perie pod krídlami a okolo ritného otvoru. Pri bližšom pohľade môžete vidieť malé červené alebo čierne škvrny okolo ritného otvoru a pri pohľade z kurníku s nimi zaobchádzajú nájsť červené krvné pruhy alebo čierne škvrny, ktoré sa cítil pri ruke nad hladinou.

Related  Ako chlpatí hostia môžu predpovedať počasie

Metódy boja proti kliešťom

Existuje niekoľko chemických riešení a prípravkov na boj proti klíšťam na trhu, ale väčšina z nich nebola testovaná na kurčatách, takže skúsení majitelia neponúkajú, aby okamžite využili svoje použitie. Je lepšie najprv vyskúšať komplexnú liečbu prírodnými prostriedkami.sprej proti roztočom

Kuracie džbán a postriekajte niekoľko dní v rade s nasledujúcou zmesou: 2 šálky vody, 1 šálka rastlinného oleja a 1 lyžica umývacieho prostriedku na umývanie riadu. Táto zmes pomôže zabiť kliešte. Pred použitím dobre premiešajte a rozpustite. Liečba kurčiat musí byť vykonávaná aspoň 1-2 krát týždenne počas niekoľkých týždňov, paralelne s liečbou kurčiat. Tento 100% prírodný domáci sprej vám pomôže zbaviť sa kliešťov v kurníku

Môžete nastriekať vrstvu rozsievkovej zeminy na podlahu sýpky a miesto hniezdenia a taktiež zotrieť zmes na povrch hniezd. Podľa potreby sa liečba opakuje.

éterické oleje proti roztočomPelyň (Artemisia) je ďalším efektívnym prírodným prostriedkom pre kliešte. Viazajte zväzky pelyňky na kôrovce, umiestnite sáčky na hniezdiská alebo zaveste rezané rastliny po celej dome. Je to skvelý nástroj, ktorý možno neustále používať na odpudzovanie kliešťov.

Cesnaková šťava v kombinácii s rastlinnými silicami je osvedčeným nástrojom boja proti roztočom

Ak chcete vyliečiť kurčatá, posypte ich sprejom na základe cesnakového džúsu. Britskí vedci v oblasti hydiny zistili, že tento nástroj je schopný zabiť 100% všetkých kliešťov za 24 hodín. Môže sa používať na liečbu vtákov a ako preventívne činidlo.

Ak chcete pripraviť takýto prirodzený sprej, budete potrebovať:

  • 300 ml vody
  • 30 ml cesnakovej šťavy
  • 1 čajová lyžička (celkom) akejkoľvek kombinácie týchto silíc – bobkový list, škorica, klinčeky, koriander, levanduľa, mäta a / alebo rasca.

Zmiešajte všetky zložky vo fľaši s dobre rozprašovačom a posypte kurčaťu týmto liekom dvakrát týždenne na profylaxiu alebo každý druhý deň po dobu 2-3 týždňov, ak sú infikované kliešťami. Venujte zvláštnu pozornosť oblastiam okolo konečníka a pod krídlami. Po postreku sa tiež odporúča ošetriť kurčatá kremelinou, vtlačiť prášok do kože a perie. Dávajte pozor, aby ste do očí a pľúc nedostali prach (alebo vy). Súčasná liečba kurčiat a spracovanie kurčiat pomôže úplne zbaviť klíšťat.

Ak má kuračka na svojich labkách kliešte, váhy nebudú hladké, ale hore

 Kliešte na labkách sú ďalším druhom vonkajších parazitov, ktoré sa skrývajú pod váhy, z ktorých vychádzajú.

Related  Ako pestovať a pestovať červy pre kurčatá

roztoče na labkáchAk si všimnete takéto príznaky, posypete labky slepačiek roztokom cesnakovej šťavy a potom ich namažte prírodnou vazelinou (alebo jej analógmi s prírodnými doplnkami). Takéto ošetrenie pomôže nielen vydesiť, ale aj zničiť roztoče – zomrú z udušenia.

Výrobky bohaté na železo pomáhajú pri liečbe kurčiat infikovaných kliešťami

Pri liečbe roztočov infikovaných roztočmi sa odporúča zvýšiť príjem železa na prevenciu anémie.

potraviny bohaté na železoPotraviny s vysokým obsahom železa zahŕňajú vajcia, mäso, ryby, hydina, morské ryby, špenát, zelené repy, púpava zelené, sladké zemiaky, brokolica, kel, kapusta, kučeravý, jahoda, melón, hrozienka, pšeničná výrobky, ovsené vločky, kukurica, melasa. Zavedenie týchto produktov do stravy kurčiat prispeje k lepšiemu vymáhaniu oslabených vtákov – ak je infekcia zníži nielen v krvných hladín železa, ale tiež oslabuje imunitný systém. Pridanie strúčikov cesnaku čerstvého v pitnej vode alebo cesnakový prášok na potraviny je dobrá prevencia infekcie, ako paraziti nepáči chuť krvi týchto vtákov v potrave, ktorá je prítomná cesnak. Navyše tento užitočný výrobok zvyšuje imunitu chorých kurčiat počas liečby.

Pravidelná kontrola kurčiat odhaľuje známky infekcie v počiatočnom štádiu

Najlepšou prevenciou väčšiny problémov spojených s ochoreniami je častá kontrola a vedomosti o tom, ako by malo vyzerať zdravé a choré zviera.

inšpekcia kurčiatPravidelná, častá a dôkladná kontrola kurčiat pomôže odhaliť a vyriešiť problémy skôr, než sa dostanú mimo kontroly. Ak pozorne preštudujete zónu pod krídlami a okolo konečníka, môžete parazity chytiť predtým, ako začnú násobiť. Detekcia prvých príznakov ochorenia a rýchla liečba pomôžu zabiť roztoče pred začiatkom masívnej infekcie vtákov. Zóny pre prašné kúpele naplnené suchou pôdou alebo pieskom, kremelina a popol z dreva sa tiež stanú dobrým spôsobom, ako zabrániť mláďatám pred zamorením vašich kurčiat.

Skúsenosti s bojom s mláďatami – video