ostružina bush na mriežkeV posledných rokoch sa ostružina stáva čoraz populárnejšou a v mnohých predmestských oblastiach sa neposkytuje menej priestoru ako dlhý a známy malin. A táto pozornosť je celkom zaslúžená, pretože záhradná ostružina, fotky odrôd a popis, ktoré ohromujú veľké veľkosti bobúľ, je nielen dobré a chutné, ale aj celkom jednoduché na starostlivosť.

Zákonodarcovia sveta “morušová móda” a vodcovia v pestovaní tejto bobule sú už dávno Američania. Nie je prekvapením, že väčšina moderných odrôd tvoria tvorcovia vedcov a nadšencov z USA, ktorí v chovateľskej práci používajú rôzne druhy ostružinov.

Typy ostružiny: fotka a popis

Zrelé bobuľové ostružiny (Rubus fruticosus)Vo väčšine Ruska a Európy sú divoké výsadby tohto trvalého keru tvorené sardinkou (Rubus caesius) a borúľom dubom (Rubus fruticosus). Existuje však niekoľko ďalších druhov, ktorých plody sú jedlé a rastliny majú spoločné znaky.

Blackberry obrie (Rubus armeniacus)Napríklad obrovská čierna z Arménska (Rubus armeniacus), niekedy nazývaná himálajčanmi, ktorá bola na fotografii dlhodobo vyobrazená, bola masívne kultivovaná v USA a Európe. Dôvodom popularity Bush bol jednoduchý – veľké, masívne zrejúce bobule so sladkou dezertnou chuťou. Ale druh mal významnú chybu. Táto kultúra sa zdala veľmi pichľavá a s príchodom ostružinového výbežku (Rubus laciniatus) bola opustená.

Blackberry rozdelená fotografia (Rubus laciniatus)Dnes plantáže severoamerického kontinentu a celého sveta pestujú odrody vytvorené na báze syrov ostružinových a ostružinových, rovnako ako kultivované formy bez trní, všeobecne známe ako Thornless.

V prípade voľne rastúcich druhov ostružinových bobúľ sa plody menia farba zo zelenej na červenú alebo hnedú, keď dozrievajú, a potom do tmavo purpurovej alebo takmer čiernej. V tomto prípade je koža plodov, ako je vidieť na fotografii ostružinového s modrým, pokrytá kvetom, ktorý určuje názov druhu a chýba v iných druhoch.

Blackberry sizaya (Rubus caesius)Existuje rozdiel medzi druhmi v štruktúre púšte a vzhľadom na listy. Je to obzvlášť pozorné pri pohľade na štrk, ktorý je jedinečný svojou vlastnosťou. Tento druh je silne rozrezaný pozdĺž okraja, pozostáva z 5-7 častí listov, multifilar kefy a chránené pružné výhonky.

Blackberry bushy a sizaya sú rozšírené druhy v Rusku, ktoré sa nachádzajú na okraji, zarastené kácenie, pozdĺž roklín a na brehoch riek. Avšak na záhrade rastliny boli len kvôli chovateľom, ktorí vytvorili veľké bobule a prinášajú odrody ostružin.

Odrody zo záhradnej ostružiny

Rastúce ostružiny na mrežiVzhľadom k tomu, niekoľko odrôd boli použité na chov odrodových bobúľ, trvalé kríky majú odlišnú štruktúru a druhy plodnosti. Rovnako ako ich divoké rastúce predky, mnohé odrody zachovali plazivý tvar. Rastliny s dlhými až niekoľkými metrickými výhonkami sa pestujú na mrežoch, čo vám umožňuje získať najvyšší výnos z jedného kefa.

Bush odrôd ostružiny sú skôr ako maliny. Takéto exempláre prinášajú ovocie na dvojročných výhonkoch, ktoré si zachovávajú vztýčený alebo polomoravý tvar. Výška rastlín dosahuje 2-2,5 metra a vyžaduje prerezávanie.

Zjednodušte starostlivosť o výsadby povolené na získanie odrôd ojedinelých ostružinov. Takéto odrody je možné ľahko identifikovať menom, ku ktorému sa pridalo bezstnaté pripútanie, to znamená “bez hrotov”.

Ostružina má dlhú vegetačnú dobu. Na jednej strane umožňuje, aby sa rastlina chránila pred jarnými mrazmi a opakujúcimi sa prechladnutiami. Ale na druhej strane zber dozrieva neskoro, a v severných oblastiach sa vaječníky, ktoré sa nenaplnia, idú pod snehom. Zrekonštruovaná ostružina, ktorá plodí počas sezóny, umožňuje vyriešiť problém.

Dnes, k dispozícii záhradkárov, existuje veľa zaujímavých odrôd ostružiny, čo dáva veľký dezert bobule. Zostáva len študovať fotografie a opisy odrôd ostružinových a na základe klimatických podmienok regiónu si vybrať ten správny.

Blackberry Thornless Evergreen

Blackberry Thornless EvergreenBlackberry Thornless Evergreen bol získaný vďaka pozoruhodnej prírodnej mutácii ostružinového odrezania. V dôsledku toho získali európski a americkí poľnohospodári na začiatku minulého storočia vždyzelenú rastlinu s vynikajúcimi výnosmi, navyše nemá tŕne.

Evergreen Thornless Blackberry BlossomHoci 3 gramové druhy bobúľ odrody čiernej farby zobrazené na fotografii sú oveľa menšie a väčšie ako väčšina nových odrôd, ich počet na štetke nie je rovnaký. V jednom kvetenstve je možné spočítať až 70 vaječníkov, ktoré po dosiahnutí starnutia získajú modročernú farbu, jemnú arómu a príjemnú sladkovohnedú chuť.

Prázdne, ale skôr husté lístie tohto druhu ostružiny zostávajú nažive a pod snehom, takže rastlina rýchlo obnoví rast na jar a kvety.

Zariadenie má mnoho výhod, medzi ktoré patrí výnos, nedostatok trní, mrazuvzdornosť a schopnosť transportovať bobule. Hlavnou nevýhodou, s výnimkou malého množstva plodov, je veľké čierne semienko Evergreen Thornless.

Blackberry Satén

Blackberry Fotky Čierny SatinĽahké výhonky ostružinových z tejto odrody majú polostrovný tvar a tvoria silný bush. Zatiaľ čo čierne steny čierneho saténu nedosahujú výšku 2 metre, rastlina si zachováva vzpriamený vzhľad. Vzhľadom k tomu, výhonky rastú, klesajú v čase plodenia dosiahnuť 4 až 5 metrov na dĺžku. Brilantné stredne veľké bobule majú hmotnosť od 5 do 8 gramov. Zrenie zaoblených alebo okrúhlych plodov je postupné, takže plodina je mnohokrát odstránená.

Zrelé bobule majú kyselú sladkú osviežujúcu chuť univerzálneho účelu.

Blackberry Natchez

Fotografie ostružiny NatchezV roku 2007 americkí vedci zo štátu Arkansas predstavili novú škálu ostružinového Natchez. Funkciou kultúry je skoré dozrievanie veľkého, 8-10 gramového bobuľa. Zber sa začína v prvom desaťročí v júli a pokračuje až do septembra. Lesklé čierne bobule tejto odrody majú podlhovastý tvar, malé semená, šťavnatú bobuľu dezertnej chuti a jasnú charakteristickú charakteristiku druhovej arómy.

Zberaná plodina bez straty kvality sa uchováva niekoľko dní a môže sa prepravovať.

Blackberry Agavam

Kartáčová ostružina AgavamPodlhovasté trblietavé ostružiny ostružinového Agavamu dozrievajú v auguste. Výkonný, rastúci až 3 metre výhonkov prináša ovocie v druhom roku života a odoláva bohatým výnosom. Avšak v zime bez prístrešku sú kríky poškodené mrazom a vyžadujú prístrešie. Pre odrodu zobrazenú na fotografii je charakteristický postupný výnos plodiny a vynikajúce chuťové vlastnosti bobúľ univerzálneho účelu trvajúci približne mesiac.

Blackberry Ruben (Reuben)

Opravené černice RubenHybridný ostružinový Ruben nesie ovocie na výhonkoch prvého aj druhého roka života. Prvá úroda je v júli, potom veľmi veľká, s hmotnosťou 10 až 16 gramov plodov dozrieva koncom leta a zbierať ich až do októbra. Oprava ostružiny sa vyznačuje nielen dvojnásobným zberom bobúľ, ale aj vysokými výnosmi.

Výkonné kríky sú vzpriamené, robia bez podpory a dobre znášajú mrazy.

Blackberry Navajo (Navaho)

Ostružina odrody NavajoNerovný ostružiník Navajo tvorí veľký, vzpriamený krík vo výške od jedného a pol do dvoch metrov. Rastlina je nenáročná, vyžaduje minimálnu údržbu a nepotrebuje podporu. Zber veľkých, oválnych alebo zaoblených plodov dozrieva v auguste a jeho zbierka trvá asi mesiac. Hmotnosť bobuľa je fialovo-čierny odtieň je 5-7 gramov. Plody sú lahodné, sladké s ľahkou kyslosťou.

Výhody tejto odrody ostružiny – vysoký výnos, vynikajúca chuť a druh bobúľ.

Blackberry Triple Crown (Triple Crown Thornless)

Ostružinové ostružiny strieľajú Triple CrownĎalšia americká ostružinová odroda bola vytvorená chovateľmi rastlín v Oregone. Rastlina, ktorá poskytuje stabilné výnosy, tvorí ker s polorastajúcimi stonkami až do dĺžky 3 metre. Na dosiahnutie čo najväčšieho výsledku sú triple-branch Crown klíčky zaslané do mriežok alebo pevných podperiek, ktoré môžu vydržať kefy s veľkými bobuľami, ktoré dozrievajú v druhej polovici leta.

Špecialitou odrody je odolnosť plodov k vysokým teplotám a doprave, jasná chuť ovocia a ich stabilne veľké rozmery počas obdobia dozrievania. V priemere je úrodu z kešu asi 10 kg dezertných bobúľ, ktoré nemenia chuť ani keď sa pestujú bez tieňovania.

Blackberry Triple Crown, rovnako ako mnoho amerických odrôd, nemá vysokú zimnú odolnosť a potrebuje otepľovanie.

Blackberry Chester (Chester Thornless)

Černice bobule Chester po zbereZáhradné černice sa prirodzene líšia od divokých druhov podľa veľkosti plodov, výnos. Niektoré odrody, ako napríklad Chester blackberry, navyše nemajú tŕne, čo výrazne zjednodušuje pestovanie a starostlivosť o výsadbu. Kultúra sa týka odrôd neskorej splatnosti. Prvé bobule, ktoré vážia od 5 do 8 gramov, sú pripravené na zber v polovici augusta, posledné čierne voňavé ovocie je možné do konca októbra zbierať. Plody sú dobre zachované, udržujú tvar a sladkosť. Kríky so širokou korunou sa dajú ľahko čistiť a ľahko sa schovať na zimu.

Blackberry Karaka čierna (Karaka čierna)

Veľké černohorné bobule Karaka čiernePri štúdiu opisov a fotografií odrôd ostružiny môžete nielen oceniť zásluhy a slabosti kultúry, ale aj urobiť úžasné objavy. Napríklad nová černica Karaka Black – je rodák z Nového Zélandu a v rode rastlina má nielen jej najbližších príbuzných, ale aj hybridy získané pri prekročení ostružiny s malinami.

Táto metóda umožňuje vedcom dosiahnuť najväčšie bobule, posilniť ich jemnú arómu a urobiť plody vhodnejšie na prepravu. Hmotnosť pretiahnutých, lahodných bobúľ varietky ostružinového typu zobrazených na fotografii je asi 10 gramov. Koža je hustá, čierna lesklá. Buničina je šťavnatá, chutná.

V dôsledku postupného dozrievania sa zhromažďovanie konzistentne vysokého výťažku uskutočňuje počas 1,5-2 mesiacov.

Opis čiernej odrody Loch Ness (Loch Ness)

Fotografie ostružiny kartáč Loch NessBright aróma, vynikajúcu chuť s nádychom dortíků a krásne, lemované tvar bobúľ na 5 až 10 gramov hmotnosti – charakteristických rysov besshipnoy Blackberry Loch Ness, vďaka ktorému odroda bola veľmi uznávaný britskou Royal Horticultural Society.

Z každého kríža v prímestskej oblasti môžete získať približne 15 kg zrelých bobúľ, v podmienkach intenzívneho pestovania sa výnos zvýšil na 25 až 30 kg. V tomto prípade si ovocie zachováva vzhľad a chuť po dobu niekoľkých dní, čo je dôležité pre komerčné využitie výsadby. Podľa opisu je odroda Lochess pripravená na zber v polovici augusta.

Blackberry Polar (Polar)

Mrazuvzdorný ostružinový polarPoľskí chovatelia boli zavedení ostružina Polar, zaujímavé pre ruských pestovateľov kvôli vysokej mrazuvzdornosti a schopnosti pestovať kríky bez prístrešia. Silné rastliny poskytujú stabilné výnosy veľkých oválnych plodov s lesklou čiernou kožou a vynikajúcou sladkou chuťou. Plody môžu byť použité na domáce konzervovanie a jesť čerstvé.

Blackberry Loch Tay (Loch Tay)

Blackberry Loose odroda Loh TeiBessy blackberry Loch Tay komplexný hybridný pôvod dáva sladké veľké bobule s hustou buničinou a hladkou lesklou pokožkou čiernej farby. Zladené ovocné dezerty začínajú dozrievať v posledných desiatich dňoch v júli, neskôr sa zhromažďovanie nezastaví asi mesiac. Polopriepustné kríky sú vytvorené z pevných, bezhlučných výhonkov, ktoré tvoria kompaktnú, ľahko udržiavateľnú korunu.

Popis Blackberry Thornfree (Thornfree)

Blackberry Thornfrey, foto bobule bobuleJeden z prvých bezvychnyh odrody ostružiny, ktorý stále má veľmi zaslúženú popularitu medzi letnými obyvateľmi. Podľa opisu odrody tvorí ostružina Thornfrey veľký polostonalný kebus pozostávajúci z výhonkov dlhých 5 metrov.

Pevné stonky dokonale odolávajú hmotnosti dozrievania v auguste-septembri oválnych plodov o hmotnosti 5 až 8 gramov.

Odroda sa vyznačuje odolnosťou voči chorobám a vysokým výnosom.

V jednej kefke môže byť od 30 do 120 plodov. Čierne lemované ovocie má šťavnatú buničinu a vynikajúcu sladkú a kyslá chuť, ale pri úplnom dozretí bobúľ sa rýchlo vráska a nie sú uložené.

Popis Blackberry Giant (Bedford Giant)

Blackberry Bedford GiantSardinské plantáže Bedford Giant majú rovnako dobrú skúsenosť v oblasti priemyselnej a súkromnej záhradníckej výroby. Podľa popisu odrôd, černice Giant – rastlina s dotvarovanie, pokryté ostňami klíčky, ktorý začína v júli, dozrievanie hustého čierneho ovocia s hmotnosťou až 7 gramov. Plody majú vynikajúcu chuť, stopky dobre rastú a znesú zimu.

Blackberry Arapaho (Arapaho)

Blackberry ArapahoBlackberry odrody amerického chovu sú niektoré z najpopulárnejších na svete. Blackberry Arapahoe, získané vedcami z štátu Arkansas v roku 1993, vstúpil do obrovskej série rastlín pomenovaných podľa kmeňov amerických indiánov. Medzi odrody bezshipnyh, táto odroda je považovaná za najstaršie.

V druhej polovici júla dozrievajú plody s hmotnosťou do 7 gramov. Sladké ovocie s čiernou lesklou pokožkou má široký kónický tvar a šťavnatú buničinu, ktorej chuť prakticky neovplyvňuje malé semená.

Vysoko produktívne kríky sa nebojí chorôb a odolávajú mrazom až do -24 ° C.

Blackberry Kiowa

Veľké bobule z morušovej KiovaIná odroda od vedcov z Arkansasu poskytne záhradníkom neuveriteľne veľké bobule, ktoré sa dajú nazvať záznamom. Kiwi ostružina produkuje ovocie s hmotnosťou až 20 gramov so stredne veľkými semenami, hustou pokožkou a vynikajúcou chuťou s buničinou. Bobule dozrievajú postupne, prepravujú dopravnú studňu a neskončia na konci sezóny. Samotné kríky, tvorené vzpriamenými výhonkami až do výšky 160 cm, odolávajú mrazom na -23 ° C.

Blackberry Apache (Apache)

Foto americkej odrody Blackberry ApacheOdroda odolná proti mrazu Apache od USA bola prvýkrát predstavená v záhradníckej komunite v roku 1999. Bessship blackberry s energickými vzpriamenými výhonkami dáva veľké až 10 gramov pretiahnutých bobúľ sladkej chuti. Voňavé ovocie je rovnako vhodné na použitie v čerstvej forme a na zmrazovanie. Odroda sa vyznačuje vynikajúcim výnosom, porovnateľným s najlepšími komerčnými odrodami, ako aj vysokou odolnosťou voči mrazu.

Preskúmanie plodenia niektorých odrôd ostružiny – video