Rastúci kôp v kontajnerochPsychológovia hovoria, že tento druh zelenej planéty pomáha prežiť zimný čas. Ak sa na okennom parapete rast kôpor a ďalšie byliny, budú prínosy z týchto plantáží bude mnohonásobne viac, pretože rastliny nie sú len pripomínajú lete, ale tiež prispeje k strave vitamínu zeleniny.

Napriek svojej nenáročnej nálade v záhrade potrebuje kôpor viac pozornosti v podmienkach bytu, ale v reakcii na správnu starostlivosť určite prosím s vôňou listov a dlhou vegetáciou. Ako pestovať kôpor doma? Aké vlastnosti výsevu a starostlivosti o túto kultúru existujú a čo môže zabrániť hojnej zbere zelene na parapete?

Výber druhu kôpru pre okenný parapet

Kopr na parapeteAk siatie petržlen alebo zeler očakávajú peduncle by mal byť iba na budúci rok, kedy sa pestovanie semien feniklu na suché a teplé mikroklíma miestnosti rastlina môže kvitnúť takmer bez tvorby zeleň. Preto je produktivita záhrade na parapete je predovšetkým závislá na výbere odrôd osiva.

Dnes existuje niekoľko desiatok hodnotných odrôd, ktoré sú dobre založené na otvorenom teréne. Pre rastliny v kvetináči budú fungovať rastliny, ktoré maximálne dlho a hojne produkujú zelenú hmotu.

Príklad takýchto odrôd môže slúžiť:

  • Špargľa kytice.
  • Superduke.
  • Beam beam.
  • Obilnolistny.
  • Kibray.

Tvorba hustého zeleného kešu kôprových rastlín na parapete sa cítia dobre.

Ak je to potrebné, aktívne rastúce výhonky môžu byť vyňaté, a nie spôsobovať vetvenie a vzhľad nového lístia.

Rastúci kôpra zo semien doma

Zvyšuje kôpor v hrncochRovnako ako ostatné kultúry kmeňa, kôp sa líši v tesnej klíčivosti. Dôvodom sú esenciálne oleje, ktoré chránia osivo, ale tiež spomaľujú jeho previs. Ako pestovať kôpor doma a priniesť zeleň do života?

Ak nechcete prijať osobitné opatrenia, aby čakať na klíčenie, aj keď je pravidelné zalievanie nutné najmenej po dobu dvoch týždňov, a aby urýchlila biologický proces, pred výsevom semien sú namočené. Za týmto účelom, teplou vodou alebo roztokom biostimulátorov, a v druhom prípade, potom, čo denný pobyt v roztoku alebo Kornevina Riba-Extra klíčky objaviť už počas 3-4 dní, a klíčenie sa zvyšuje na 100%.

Ktoré kontajnery sú vhodné na pestovanie kôpru zo semien? Pod výsevom kôpru pripravte široký kontajner alebo hrniec s drenážnymi otvormi. Kapacita sa vyberá tak, že niekoľko rastlín vysadených z intervalov 7-10 cm neboli príliš preplnené. Odtoková vrstva s hrúbkou 1,5-2,5 cm je vyrobená z malých expandovaných ílov alebo kamenných drobkov.

Fenikál rastie domaPôda na pestovanie kôpru doma by mala byť voľná, dobre zachovávajúca vlhkosť, nie kyslá a plodná. Hotová zmes pôdy pre zeleninové plodiny alebo sadenice je dokonale vhodná a je možné získať pôdu zmiešaním rovnakých podielov záhradnej pôdy, rašeliny, piesku a humusu. Výsev sa vykonáva vo vlhkej pôde do hĺbky asi centimetra. Na začiatok sa vyhýbajte nadmernej hustote sadeníc, semená sa uzatvárajú s intervalom 2-3 cm, rozstrekovaním na vrchnú vrstvu rašeliny a jemným zhutnením pôdy.

Vzhľadom k tomu, vznik ďalej riediť na rastliny, ktoré nie sú v rozpore so sebou a nemôže byť zrušené z dôvodu nedostatku priestoru, moc a svetla.

Vlastnosti starostlivosti

Fenikál rastie na balkóneTakéto opatrenie však zjavne nestačí. Osvetlenie dokonca aj v miestnosti orientovanej na juh je nižšie ako v záhrade a vzduch je niekedy suchší a teplejší než ideálny teplotný rozsah pre plodinu 16-22 ° C. Preto je ťažšie pestovať kôpor na parapete ako na otvorenom teréne.

Hoci je kultúra odolná voči chladu, a kôpkové krovy pestované doma nestratia schopnosť rásť ani keď teplota klesne na +8 ° C. Ale keď ste v horúcej miestnosti, s nedostatkom napájania, rastliny odmietajú tvoriť listy a rýchlo uvoľňujú stonky kvetov. Kopr dokonale reaguje na vlhkosť, ale tu je dôležité si pamätať: “Čím vyššia teplota, tým častejšie a hojnejšie zavlažovanie.”

  • Ak je okenná doska dostatočne chladná, nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu koreňového systému a smrť rastlín.
  • Pri horúcom počasí alebo pri zapnutom vykurovaní je nedostatok vlhkosti rýchlo rozpoznaný tichými výhonkami, ktoré sú sfarbené.
  • Pri teplotách nad +25 ° C by mal byť paroplynový parapet pravidelne striekaný, čo pomôže rastlinám vyrovnať sa so zvýšenou suchosťou vzduchu a tepla.

Zavlažovanie sa vykonáva, keď sa pôda vysuší v malých častiach, čím sa zabráni tvorbe hustých kôr na pôde.

Svieža krovia na parapeteTakže, ako rastú Bush, netrpia nedostatkom živín, dvakrát mesačne sa kŕmia na parapete s kôprom. K tomu môžete použiť komplexné prísady s malým obsahom dusíka, aby sa tento prvok nehromadil v prichádzajúcich zelených.

Svetelné podmienky pre pestovanie kôpru zo semien

Mladé rastliny potrebujú svetlo a vlhkosťZelené kultúry v byte sú označené najjasnejšími miestami, dávajúc pozor, aby priame slnečné lúče nespadali na hrnce.

Ak sa kŕmna kôpra aj doma prebieha od marca do augusta, na dobre osvetlených parapetoch vytvárajú svieže kríky a nevyžadujú si ďalšie osvetlenie.

Najčastejšie sa však v zimnom období pestuje kôpor doma. A tu nemôžeme robiť bez umelého osvetlenia pristátia. Najlepšie je zavesiť špeciálnu fytocentu v nadmorskej výške 50-60 cm od domácej plantáže, čím sa dosiahne spektrum potrebné pre rastliny. Ak to nie je možné, urobia sa fluorescenčné biele žiarovky. Pri zohľadnení osvetlenia by svetlo na kopci na parapete malo trvať až 13-15 hodín. Takéto opatrenie je obzvlášť dôležité v štádiu vzniku, kým rastliny nie sú zdvihnuté a posilnené.

Prijímajúc požadované množstvo svetla, kríky sa neohnú k okennému sklu, nevytiahnu sa a nevyzerajú oslabené.

Ako pestovať kôpor na okennom parapele, aby tok zeleniny na stole je neprerušovaný? Na rozdiel od petržlenu, po dlhý čas sa uvoľňujú nové listy namiesto zhromaždených, v blízkosti kôporu po rezaní, zelené sa prakticky netvoria. Preto 14-20 dní po prvom výseve sa zasiela ďalšia dávka semien. V tomto prípade bude kôpor vždy pripravený k zberu kôpru s komerčnými zeleňami dlhými asi 10 cm.

Ako pestovať kôpor doma v zime – video