na fotografii biela kapustaVyskytujúce sa zmeny klímy komplikujú pestovanie zeleniny. Ako sa v podmienkach neštandardných prírodných javov starať o biele kapustu a získať dobrý zber?

Biela kapusta je fotofilná rastlina odolná voči chladu. Pre jeho úplný vývoj a dozrievanie je potrebný svetelný deň najmenej 13 hodín. V závislosti od regiónu dozrievajú prvotné a stredne zrieďujúce odrody najskôr 70 dní alebo viac. Ako pestovať biele kapusta, aby ste získali dobrú úrodu v každom regióne? Ak to chcete urobiť, postupujte podľa niektorých pravidiel.

Ako si vybrať a pripraviť biele kapustové semená?

Rastúca oblasť zohráva významnú úlohu pri výbere semien na siatie. Severne od miesta, tým skôr je potrebné vybrať odrody. Na obale opis obsahuje podmienky siatia a orientačný zber plodiny.

Tieto údaje sú spravidla uvedené v prípade prísneho dodržiavania agrotechniky starostlivosti a kultivácie. Podobné porušenia, ako aj zlyhanie v klimatických podmienkach – sucho, hojné a dlhotrvajúce dažde, predĺžené mrazy – negatívne ovplyvňujú agrotechniku ​​rastúcej bielej kapusty.

Hlavnou úlohou prípravy bielych kapustových semien je zlepšiť ich klíčenie a ďalší zdravý rast klíčkov. Na tento účel sa vykonáva množstvo opatrení s osivom:

 • kalibrácia;
 • kalenie;
 • Stratifikácia – udržiavanie vlhkých semien v určitej dobe pri nízkych teplotách;
 • Namáčanie v dezinfekčnom roztoku;
 • Zahrievanie;
 • Liečba stopovými prvkami;
 • Klíčenie.

Proces môže byť opísaný nasledovne. Po kalibrácii sa suché biele kapustové semená po dobu 15 minút umiestnia do horúceho (asi 45-50 ° C)) vody. Potom ich minúť do studenej kvapaliny. Sprievodca riešenie s stopovými prvkami a vložte do nich 12 hodín. Po premytí čistou vodou a vložte do chladničky po dobu 24 hodín. Zostáva vyschnúť semená a zasiať.

Príprava pôdy na výsev a sadenie

Na semenákoch sa semená vysijú v škatuliach. Ale aby sa rastliny ľahšie preniesli na otvorenú zem, je lepšie sadiť každé osivo v samostatnom kontajneri.

biele kapustové sadenice v kazetových nádržiachMôžu sa kúpiť, ak neexistuje spôsob, ako samostatne vybaviť kazety na pristátie. Koreňový systém v tomto prípade nie je stresovaný, pretože je starostlivo presunutý do pripravenej studne s hrdlom zeme. Hoci kapusta nie je náročná na transplantáciu, tento spôsob výsadby vám umožní skorbu skôr.

Related  Pikantná broskyňa – záhradný stromček pre teplé podnebie

Plánovanie miesta na výsadbu biele kapusty sadenice, stojí za to spomenúť, ktorá kultúra bola jeho predchodca. Je žiaduce, aby tu pred tým, cibuľa, sideráty, obilniny, mrkva, uhorky a zemiaky rástli.
Je potrebné vylúčiť výsadbu rastlinnej kultúry namiesto krížovej rodiny – reďkovky, reďkovky, rôzne druhy a odrody kapusty, repy, okrúhlice a paradajok.

Krajina pre kapustu je pripravená vopred, je to lepšie od jesene. Ak je pôda kyslá, potom sa zavádzajú látky na vápnenie. Neutrálne pôdy sú najpriaznivejšie.

Na jar sa organické a minerálne hnojivá pridávajú rýchlosťou 1 m2:

 • Drevený popol – 3-4 poháre;
 • Odpustené organické – 1 vedierko;
 • Močovina – 1 lyžica;
 • Superfosfát – 2 lyžice.

Pôda je vykopaná, vyčistená od koreňov buriny a pripravuje lôžka a zavádza hnojivá. Varianty tvorby lôžok môžu byť niekoľko, to všetko závisí na preferenciách a fyzickej sile záhradníka. Výsadba v krabiciach, samostatné lôžko pre každú sadenicu, obdĺžnikové lôžka v 1 a 2 radoch atď. Je dôležité, aby pri vyprázdňovaní vody neklesla jedna kefa, ale bola rovnomerne rozložená po celej ploche a zavlažovala všetky rastliny.

Ak je región ovládaný suchým vetrom alebo sú problémy s vodou, vlhkosť pôdy bude pomáhať včasným uvoľnením a mulčovaním.

Ako správne sadiť biele kapusta sadenice

výsadba kapusta sadenice v zemiV pripravených postele robiť otvory. Je dôležité, aby ich hĺbka bola o niečo väčšia ako výška koreňového systému rastliny. Ak sa otvor otvoril viac ako je potrebné, pridá sa k nej trochu zeminy. Hlavná vec je, že hĺbka nie je menšia ako koreň. V opačnom prípade rastlina padne a zakopne.

Ďalším dôležitým bodom. Výsadba by mala byť sledovaná tak, aby ružica kapusty nebola zakryté zeminou. V opačnom prípade sa jej rast zastaví a kultúra zomrie.

Zelné klíčky pestované v hrnciPredtým, ako budete pestovať biele kapustu, je napojená. Ak sadenica sedí v samostatnom hrnci, potom po tom, čo sa zem namočila vlhkosťou, jednou rukou jemne otočte hore dnom a uchopte hornú časť kontajnera dlaňou druhej ruky. V tomto prípade musí zostať medzi prstami stopka. Jemným potrasením hrnca vystupuje hrot zeminy spolu s koreňom a zostane nedotknutý v dlani. Zostáva len to, aby sa z nej obrátili korene, ležali v diere, husto vylievali zem a voda.

Schéma výsadby pre skoré odrody je 40 x 25 cm, stredná a neskoro – 40 x 60 cm.

Ak sa po výsadbe sadeníc očakáva silné teplo, starostlivosť o kapustu s výnimkou mulčovania pôdy bude spočívať v ochrane mladých listov pred spálením. Ak to chcete urobiť, môžete vytvoriť malý baldachýn, ktorého základom je drevený alebo kovový rám, pokrytý netkaným materiálom alebo akoukoľvek ľahkou handričkou.

Related  Prečo ríbezle suché listy?

Potrebné podmienky pre pestovanie biele kapusty

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, je dôležité zachovať základné podmienky pre pestovanie bieleho kapusta:

 • Optimálna teplota vzduchu a pôdy počas vegetačného obdobia a dozrievania; inak povedie rastlinu k rozkvitnutým a iným problémom;
 • Dosť svetlo; nepestujte rastliny v blízkosti stromov a iných stinných miest; kapusta sa roztiahne; toto spôsobí zlú väzbu vidlice alebo hlavy;
 • zalievanie; kapusta je veľmi náročná na včasné hojné zavlažovanie; ale stojí za zmienku, že nadmerné každodenné zvlhčovanie spôsobí predčasné roztrhnutie vidlice;
 • Pestovanie – uvoľnenie, mulčovanie zníži množstvo napájania a poskytne voľný prístup vzduchu k koreňovému systému;
 • Minerálne a organické hnojenie;
 • Ochrana pred škodcami a chorobami.

Rastúca biela kapusta musí brať do úvahy vlastnosti za studena odolné rastlinám. Napríklad mrazuvzdornosť závisí od veku a typu kultúry. Na vzhľad klíčkov dosť 2-3 stupňov nad nulou. Ale priateľské výhonky sa objavia za 4-5 dní pri teplote asi 20 stupňov Celzia.

S vplyvom nočného mrazu, korenené semenáčiky s rozvinutým koreňovým systémom alebo vysadené v pôde nie skôr ako 10-14 dní, dokážu zvládnuť. Zároveň by mal byť teplomer najmenej o 3 až 5 stupňov pod nulou. Optimálna teplota vzduchu pre rast sadeníc je 13-15 ° C, a pôdu – o 2-3 stupne nižšie.

Ak je ťažké alebo nemožné udržiavať potrebné podmienky na otvorenom pozemku pre rozvoj a pestovanie kapusty, stojí za to postarať sa o vybudovanie skleníka. Je dôležité vybrať odrody, ktoré sú chované na pestovanie v uzavretom priestore. Tým sa zabráni mnohým chorobám, najmä hubám, charakteristickým pre rodinu kríža.

Tu vidíte biele kapustové odrody s fotografiami.

2 odrody biele kapusty

Aká je zvláštnosť pestovania kapusty v nezačatení?

neobrezanú metóduBiela kapusta pestovaná bez semien poskytuje vysoký výnos v predstihu 10-12 dní. Semená sú osiate 3-4 krát v jednom hniezde a okamžite na trvalé miesto. Aká je zvláštnosť tejto metódy?

Related  Výsadba a starostlivosť o repu na otvorenom teréne

Pri výbere miesta je potrebné byť veľmi opatrní, pretože sa objavia úplne nechránené rastlinné výhonky. Ochrana pred škodcami a chorobami je o niečo náročnejšia ako v skleníkových podmienkach. Pred vysadením je najlepšie čistiť pôdu od koreňov buriny a škodlivého hmyzu. Biela kapusta, ktorá sa týmto spôsobom pestuje, je vytrvalá, vytvrdená a výnosná.

Semená sú predbežne ošetrené a zasiate v dobre pripravenej mäkkej vlhkej pôde, posypané rašelinou. Po klíčení sa rastliny zriedia a zostávajú najsilnejšie.

Rastú dobrú úrody kapusty jednoducho (video)