Zdravé hroznoBiela, ružová. Čierni ľudia používajú hrozno na rôzne účely. Na vidieku sa hrozno pestuje hlavne na čerstvú spotrebu, šťavy a voňavé domáce vína. Ak chcete získať dobrý zber, musíte študovať nielen pravidlá výsadby a starostlivosti, ale tiež sa naučiť slabé miesta rastlín, ich nepriateľov a chorôb. Na pozornosť návštevníkov stránky ponúkame sériu článkov o škodcoch a chorobách hrozna, ktoré vám pomôžu naučiť sa ako zabrániť chorobám v čase a pomôcť vašim záhradným zvieratám. Každý článok spresňuje niekoľko chorôb a spôsobov účinného boja.

Neinfekčné choroby

Ide o hroznové choroby spôsobené zlými podmienkami rastu a nie životnou aktivitou škodlivých živých organizmov.

blednička

Chloroze listy hroznaTam je infekčné (o tom nižšie, v ďalšej časti). Pri chlóroze strácajú listy zelenú farbu v dôsledku porušenia syntézy chlorofylu, zeleného pigmentu. Ďalšie pigmenty v chromoplastoch pretrvávajú, takže listy získajú svetložltú, krémovú, belavú farbu. Je to spôsobené nedostatkom železa v rastline. Samotná doska sa zmení na žltú, žily zostanú na chvíľu zelené. Ak chcete skontrolovať diagnózu, aplikujeme na list, železný chelátový roztok (citrónovú kyselinu) pásik, znak alebo symbol. Po niekoľkých hodinách na mieste aplikácie sa list zmení na zelenú.

Najčastejšie príčiny neinfekčnej chlorózy sú nasledovné:

  • Soľnosť pôdy.
  • Nadmerná vlhkosť.
  • Nadmerné, v porovnaní so železom, obsah medi, mangánu, fosforu a vápna v pôde.

Za takýchto podmienok je narušená absorpcia železa z pôdy, čo vedie k chlóroze. Chloróza hrozna je ošetrená 3-4 roztokmi foliových dresingov prípravkov železa, lacnejší ako celokovový vitriol. Je vhodné skombinovať vrchný obväz s pridaním ďalších stopových prvkov, stimulujúcich a terapeutických liečiv.

sucho

Vo vinohradníckej zóne nie je pre rastliny vždy dostatočné množstvo vlhkosti. Nedostatok vody je vyjadrený tak.

Shoots – dramaticky spomalil rast a vývoj, koruny zblednú, zomierajú, zomierajú.

Antény – hrdzavé, vyraste, začínajúc koncami, vypadávajú.

Listy – masívne žltá, začínajúca okrajmi spodných listov, môže zahustiť, zvlniť, spadnúť.

Bobule – Na začiatku jari vypadnú vaječníky. Keď sucho v hrách fáze – vysušiť a vysušiť, začínajúc od pod bunkami. Sucho vo fáze plnenia spôsobuje charakteristickú porážku: stmavnutie a získanie hnedej farby časti bobule, ako keby ju tlačil nektár. Pri lúpaní je vnútornosť zdravá. Výsledkom je, že bobule vyschnú ako hrozienka, ale bohužiaľ, stávajú sa nejedlé.

Related  Vyvážený a bezpečný vrchný obväz pre všetky rastliny – Gumi hnojivo

Zimné sucho je sprevádzané praskaním zeminy, zatiaľ čo malé korene sú roztrhané.

Odkvapkávajte vinohradKontrolné opatrenia – zavlažovanie a zachovanie vlhkosti v pôde: mulčovanie; prístrešok na zimu pôdy; malé uvoľňovanie kvôli rušeniu kapilár hornej vrstvy pôdy, čo sťažuje odparovanie. Zalievanie v koreňovej zóne na špeciálne vykopaných rúrach je výhodnejšie: úspornejšie a efektívnejšie.

úpal

Porovnanie zdravých a chorých listovV najhorúcejších mesiacoch sa hroznové zhluky môžu prehriať pod slnečným lúčom. Vo vzhľade sú bobule ako zaparená vriaca voda, neskôr sa zamračia a vysušia. Keď sú dotknuté, sú výrazne horúce. Listy, ktoré sa nachádzali pod ohrievaným železom, boli navlhčené zeleným časom. Listy s poškodenými šľabami trpia najprv: majú prívod vody na zníženie teploty je ťažké. Všetky škody sa vyskytujú iba na slnečnej strane kríkov, zatiaľ čo neexistujú žiadne obrázky s infekčnými chorobami. Bush sa snaží chrániť a intenzívne odparuje vodu na chladenie. Nepestuje, nehromadí živiny.

Kontrolné opatrenia. Hlavná vec je prítomnosť dostatočného množstva vody, takže – zalievanie, mulčovanie, ničenie pôdnej kôry z kožušiny. liečbu. V horúčave hádame všetky čerstvé výhonky “visor” na slnečnej strane. Môžete pokryť postihnuté zhluky všetko, čo je k dispozícii: noviny, lístie, apod uličiek nie je obkashivaem, počkajte s vedením krásy poveternostným poprohladnee … Pri vytváraní záložiek vyberáme rozteč riadkov tak, aby sa riadky dostatočne zakryli.

Infekčné choroby hrozna

Mlieko, (rosička, pernosporóza)

Hroznový list plný plesníMožno najčastejším ochorením. Príčinný činiteľ zimuje v pôde a zvyškoch rastlín, je odolný voči akémukoľvek počasiu, pretrváva 2 až 5 rokov a spory sa prenášajú vetrom na 100 km. Oospores klíčiť na jar, s pomocou dzhgutikov v najmenších kvapiek vlhkosti (rosy, zavlažovanie, dážď), aby sa na brehu prieduchov a kľúčik do rastlín, ktoré sa zavádzajú do živých buniek, ich likvidácia. Liečba kontaktnými fungicídmi po vyklíčení huby vo vnútri rastliny je neúčinná.

Related  Potrebujem vybrať kvety z zemiakov?

Pleseň a hroznové plodyPo zavedení vnútra rastliny sa vyvíjajú tenké vlákna huby – hyfy, nočné orgány vytvárajúce spóry sa rozprestierajú smerom von. Existuje toľko, že pre človeka to vyzerá ako ľahko vymazateľný šedý povlak na spodnej strane listu. Horná časť listov získava mastný odtieň, spočiatku malý, s jasným stredom, škvrny na liste sa zvyšujú a postupne sa zlučujú.

Na výhonkoch sa objavujú žltkasté predĺžené škvrny, ktoré postupne získavajú hnedú farbu. Ovocie postihnuté v suchom počasí – suché, vo vlhkom hnilobe a plesni. S neskorou infekciou plodov v blízkosti stoniek sa objavujú modrasté sivé škvrny, na konci bobule sa rozpadajú, rozpadajú, spadajú. Úplná strata plodiny je možná.

Kontrolné opatrenia – opakované ošetrenie fungicídmi.

Prvý sa vykonáva pred objavením sa príznakov ochorenia!

Používame pravidlo 3 desiatky: teplota 10 ˚С, dĺžka výstrelu 10 cm, spadnutie 10 mm zrážok. Podmienky sú splnené – je čas spracovať. Následné úpravy – v závislosti od počasia. V roku vhodnom pre chorobu môže počet ošetrení dosiahnuť 6-8 …

Prevencia. Po prvé, výber odolných odrôd. Nespoliehajte sa však príliš veľa, to nie je problém úplne odstrániť: v zlých rokoch vývoja ochorenia na stabilné a nestabilné druhy rôzne rýchlosti šírenia, trochu viac – a závažnosť percento zničených plodín. Takže budete pravdepodobne musieť spracovať to.

Oidium alebo múčnatka z hrozna.

Bush ovplyvnený oidiumS začiatkom rastu hrozna sa objavujú výhonky, lístie, ktoré zaostávajú v raste. Takéto listy sú zvlnené. Listy, bobule, zväzky vyzerajú ako posypané múkou, a preto názov choroby. Tento koláč je najlepším vláknom huby. Do závodu je pripevnený špeciálnymi prísavkami, nazývanými appressoria. Z nich je haustoria, cez ktorú sa huba kŕmi, zakotvená v plodoch. Rast plodov so súčasným zničením stien vedie k pretrhnutiu, semená sú holé. Na okraji hyfy sa objavujú zúženia, tieto kusy sú ľahko oddelené a prenášané vetrom. Po páde na ostatné viniče vyklíčte a infikujte nové kríky.

Pri čiastočnom poškodení, keď sa časť hrozna používa na víno, je potrebné triedenie pri výbere poškodených bobúľ. V opačnom prípade bude mať víno chuť plesne, úplne neoceniteľné znalosti …

Opatrenia na kontrolu oidium hrozna. Správna, dobre vetraná tvorba hrozna, ničenie vegetácie v uličkách pomáha predchádzať ochoreniu. Fungicídy a medené prípravky, ktoré pomáhajú proti plesniam, nie sú vhodné na ošetrenie múčnatky z hrozna. Výborný účinok sa venuje sirným prípravkom. Čím menšie sú síry, tým lepšie. Prášková síra pre opeľovanie by mala byť skladovaná správne, aby sa nelepila v prsiach vždy na suchom mieste. Počas spracovania je dôležitá teplota. Vzduch by mal byť zahriaty na 20 ˚С, inak nebude fungovať. Zároveň s horúcim horúčaním je možné popáleniny, v horkom leto spracovávame výsadbu ráno alebo večer. Je dobré používať špeciálne pasty z koloidnej síry, čím sa získajú zmesi z milodyu a oidium. V tomto prípade šetríme čas a úsilie a znižujeme počet ošetrení.

Related  Prehľad celoročných kvetov pre chaty s fotografiami a menami

Antracnóza hrozna (oko z vtáctva, krupobitie).

Antracnóza z hroznových listov a bobúľTáto choroba sa aktivuje po silných dažďoch s krupobitím, a preto sa jedná o názov. Na listoch sa prejavuje vzhľad malých suchých hnedých škvŕn, obklopených tmavšou hranicou. Neskôr uprostred miesta zomrie, nadobudne šedú farbu, často sa roztrhne. Listy sa stávajú netesní. Na výhonoch sa objavujú zárezy s tmavým okrajom, výstrely suché, zlomené. Podobne škvrny, sivé hnedé, rozčesané, s tmavým okrajom sa objavujú na plodoch. Trochu ako obraz oka oka, čo spôsobuje ešte viac jeho meno.

Chorá vetva hroznaKontrolné opatrenia. Keď sa ošetrí antraknózová infekcia, ošetrenie sa uskutočňuje s medenými prípravkami alebo systémovými fungicídmi. Choroba nie je márne nazývaná choroba krupobitia, keď silný dážď s krupobitím okamžite vykoná liečbu. Neodkladá sa ani napriek času po predchádzajúcom.

Choroba z hroznaHrozno potrebuje našu starostlivosť, inak je ťažké dúfať, že bude dobrá úroda. Je zrejmé, že to zahŕňa iba postrek s drogami. Správne vysádzanie, prerezávanie, hnojenie, zavlažovanie – všetko je dôležité. Silná rastlina bohatá na živiny lepšie odoláva akejkoľvek chorobe.

Boj s hroznovými chorobami – video