sadenice paradajokParadajka alebo rajčiak – rastlina z čeľade Nightshade pochádza z Južnej Ameriky. Európania ho stretli až po objavení Nového sveta a “zakorenenie” paradajok, rovnako ako všetko nové, je dosť ťažké a dlhé. Napriek tomu je teraz paradajka jednou z najpopulárnejších a najpopulárnejších zeleniny na svete. Je ťažké si predstaviť aspoň jednu z národných kuchýň, v ktorej by sa rajčiaky nepoužívali. Niektoré jedlá bez rajčiaka a neviem si predstaviť – stačí pripomenúť ukrajinský boršč, taliansku pizzu, mexickú chili, americký kečup a oveľa viac.

Dôležitou podmienkou pre získanie bohatej a vysokokvalitnej úrody je správne vysadenie paradajok pre sadenice. Len silné a zdravé sadenice sa rýchlo a ľahko zvyknú v zemi alebo v skleníku, bude aktívne kvitnúť a spájať veľké a chutné ovocie.

Na sadenice rajčiaky v domácnosti boli zdravé a kvalitné, musíte dodržiavať jednoduché, ale veľmi dôležité pravidlá:

 • Správny čas na výsev semien je rajčiak na sadenie.
 • Udržiavanie teplotného režimu.
 • Stabilná bilancia vody.
 • Príslušný výber pôdy.
 • Výber odrôd pre otvorené terény a skleníky.
 • Opravte výsadbu paradajok do zeme.

Kedy zasievať paradajky na sadenice na podmienky vegetácie?

Rajčiaky sú skoré, stredne dlhé dozrievanie a neskoro. Medzi týmito tromi druhmi sú medziprodukty s rozdielom v dozrievaní 5-15 dní, ale v podstate je toto rozdelenie gramotné a správne.

 • Ranné odrody paradajok majú najkratšiu vegetačnú dobu od výsevu až po kvitnutie, a preto prinášajú najskoršiu a najcennejšiu úrody. Skoré sadenice paradajok umožňujú získať chutnú čerstvú zeleninu, ale vyžaduje si väčšiu pozornosť a úsilie na rast.
 • Odrody stredne dlhého plodu dávajú plody vo vrchole sezóny, sú najkrajší a užitočné. Doba vegetácie je dlhšia ako doba rannej paradajky.
 • Neskoré paradajky prinášajú ovocie z druhej polovice leta až do neskorej jesene, keď je teplé počasie teplé paradajky zostávajú čerstvé na kríkoch až do mrazov. Tieto paradajky majú najdlhšiu vegetačnú dobu.

Typicky, čoskoro paradajky – pekný pochúťka na stole po dlhej zime, stredného sprevádzal jedlo po celú sezónu, a neskôr prejsť na zachovanie a recykláciu.

Kedy je lepšie pestovať sadenice z paradajok?

sadenice paradajka na parapeteNa pestovanie sadeníc na okenné paradajky sa najlepšie hodí to sú skoré odrody, ako by mala byť zasiate sadenice skoro na jar, aby sa spadnúť na zem po mrazy vrátiť.

Ak je príliš skoro na pestovanie paradajok na sadeniciach, bude rýchlo rásť a vytvoriť a poveternostné podmienky vám nedovolia pristáť v zemi alebo pod filmom. Takáto sadenica sa roztiahne, bude krehká, bledá a bolestivá, bude ťažké prežiť v zemi a zle prinášať ovocie.
Zasiať neskoro – získať malé neformované sadenice. Načasovanie výsadby semien závisí od poveternostných podmienok v oblasti, kde sa plánuje pestovať sadenice, zvyčajne pre pestovanie sadeníc paradajok potrebujú 1,5-2,5 mesiacov.

Podľa typu rastu sú všetky paradajky rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 1. Determinant (slabý).
 2. Neurčité (energické).

Na pestovanie v skleníkoch zvyčajne vyzdvihnúť vysoké a silne rastúce odrody paradajok, pretože sú najproduktívnejšie v podmienkach uzavretého terénu a poskytujú veľkú úrody.
Ak plánujete pestovať paradajky na otvorenom poli, rastúce dobré sadenice môžu byť vyrobené z nízko rastúcich odrôd, sú menej ohrozené rizikom rozťahovania a prerábaním. Takéto rastliny vytvárajú silné kríky, ktoré často nevyžadujú ďalšie viazanie na mrežoviny alebo kolíky.

Ako pestovať sadenice paradajok v miestnosti?

sadenice v plastových nádobáchAk chcete získať dobré sadenice, musíte vybrať zdravý sadivový materiál, vyzdvihnúť vhodnú pôdu a nádoby na pestovanie, dodržiavať správnu teplotu a napájanie.

Na výsadbu vyberte zdravé kalibrované osivo, vyberavé a poškodené vyhadzovanie. Existujú dva spôsoby zasiatia semien – v spoločnom kontajneri s následným vychystávaním a okamžite do jednotlivých pohárov.

Vzhľadom k tomu, že rajčiny sú dobre tolerované vychystávanie a presádzanie, s cieľom ušetriť peniaze a plochy, môžete zasiať paradajky v škatuliach alebo iných vhodných kontajneroch. Následne sa semenáčiky po prvýkrát potápajú, vysádzajú na dlhšiu vzdialenosť a potom sa transplantujú do samostatných kontajnerov, kde sa sadenice a bývajú pred pristátím v zemi.
V druhom variante sa semená osijú 2-3 v hrncoch alebo pohároch, potom sú slabšie rastliny následne vytiahnuté. Táto metóda je drahšia, výsadba bude zaberať značnú plochu, veľké množstvo sadenice v byte nebude môcť rásť.

sadenice v papierových škatuliachAko kontajner na výsadbu sadeníc je možné použiť takmer akýkoľvek nepriepustný kontajner. Amatérski záhradkári úspešne použitý na tento účel drevo a dokonca kartónových krabíc vyložených fóliou, jednorazové plastové alebo papierové poháre, obaly z kyslej smotany a jogurt, džús krabíc alebo vriec mlieka. U kontajnerov, z druhej ruky, je dôležité dôkladne vyčistiť obsah zvyškov, alebo môže zhniť, kontaminujú pôdu a zničiť sadeníc.

Pri rozhodovaní o tom, ako pestovať sadenice paradajok správne, musíte mať na pamäti, že táto rastlina je veľmi náročná na vnútornú teplotu, osvetlenie a napájanie. Vlhký vzduch škodí paradajky, takže keď sme Sadie sadenice paradajok, že je dôležité, aby pravidelne vetrať miestnosti, kde rastú, vyhnúť sa veľkým výkyvom teplôt a prievanu škodlivé pre rastliny. Posypejte vodou plodiny nie sú potrebné, môžu ľahko ochorieť a zomrieť.

Paradajky sú zasiate v podnosoch alebo škatuliach, ľahko posypané prosielenou zmesou živín a hojne postriekané, pokryté fóliou. Vlhkosť je potrebná iba kým nie je klíčenie semien a potom sa film odstráni.

Pôda pre sadenice by nemala byť príliš kyslá, to znamená, že čistá rašelina nie je pre túto rastlinu absolútne vhodná. Doma doma vyčistite pôdu pre sadenice pred chorobami a škodcami najjednoduchším spôsobom zmrazením. Aby ste to urobili, taška alebo krabica so zemou zostala na voľnom priestranstve, kde mrazy rýchlo zabíjajú všetky katastrofy pre sadenice. Zásobník so zemou by mal byť zakrytý dažďom, ktorý môže vyživovať živiny zo zeme.

Rastliny zdravé semená a klíčia veľmi rýchlo a do 2-5 dní od pôdy sa objavujú prvé “slučky”, a potom už plné a plné tela listy listy. Teplota v miestnosti by v tomto čase nemala klesnúť pod 25 stupňov a potom sa mierne znížila hladko. Nízke teploty sú pre túto rastlinu nebezpečné, už pri 10 stupňoch vážne poškodenie – začne žltnúť, plesne a vaječníky spadnú, rast sa zastaví.

Na sadenice paradajok na parapete bola silná a zelená, potrebuje veľa svetla. Ak je nedostatok prirodzeného svetla, pristátie by malo byť zľahčené, niekedy je to potrebné vykonať nepretržite. Paradajky by mali byť vybavené stabilným a rovnomerným napájaním bez nadmerného navlhčenia a sušenia, ktoré sú rovnako škodlivé pre rastlinu.

Dospelé semenáčiky paradajky sa po prvýkrát potápajú a po vzhľade páru skutočných listov sa uskutoční druhý krok v semenákoch. Pri vykonávaní tejto operácie mladá rastlina rastie úhľadne pozdĺž kotyledónových listov. Ak chcete poškodiť, alebo tým viac odtrhnúť kotyledóny, nestojí to za to – sú zdrojom živín pre rastlinu, ktorá sa začala rozvíjať. Potom sa spadnú sami, keď ich nepotrebujú.

Pomocou zberu môžete mierne znížiť účinok rozťahovania rastliny v počiatočných štádiách – prehĺbením sadenice a pridaním svetla, môžete urobiť sadenice silnejší a zdravší. Časť stonky, ktorá po vychystávaní bude v zeme, dá korene a dodá rastlinu dodatočne. Aby sa naklíčené sadenice mohli rýchlo a bezstratovo usadiť, pôda by mala byť dostatočne teplá a rovnomerne sa zalievať bez vyliatia. Ak správne sadeneme paradajkové sadenice, nakoniec dostaneme rastliny so silným, stabilným kmeňom, šťavnatými zelenými listami a všeobecným zdravým vzhľadom.

Často vzniká otázka: ako kŕmiť sadenice paradajok?
Počas obdobia rastu rastliny potrebujú komplexné hnojivá s prevažujúcim obsahom dusíka a povinným obsahom mikroelementov. Dospelé semenáčika potrebujú draslík, ktorý má nedostatok tohto prvku, rastlina sa stáva bodkovaná, natiahnutá, bledá a ochorie.

Správne pestované sadenice paradajka rýchlo zakoreňuje v zemi, tvorí silnú zelenú rastlinu, začína kvitnúť a prinášať ovocie v podmienkach stanovených pre túto odrodu.

Pestovanie sadeníc paradajok doma (video)