Divoké melóny v južnej AfrikeSladké melóny, ktoré sa hojne pestujú po celom svete, v latinčine s názvom Citrullus lanatus. Táto veľká rastlina, ktorá tvorí dĺžku až 3 metre, sa považuje za dýňovú rodinu. Najbližšie divoké príbuzné sa dnes nachádzajú v južnej Afrike a história vodných melónov ako kultúrnych rastlín má viac ako tisíc rokov.

Spoločné znaky pre všetky druhy vodových melónov sú prítomnosť dlhých, silných rias, ktoré sú pokryté pýrskymi okrúhlymi listami s výrazným namodralým odtieňom. Na ukotvenie na vodorovných a zvislých plochách vodných melónov sa používajú úpinky, ktoré sú hrubé a vyčerpávajú počas vývoja rastliny.

Svetlé žlté samostatné kvety sa nachádzajú v axilách listov. Pri opeľovaní sa na mieste kvetu tvorí veľké ovocie. Je to preto, že tieto falošné bobule s tvrdou povrchovou vrstvou a šťavnaté jadro, ktoré sa pestuje melón. V prvých štádiách vývoja plody, ako stonky a listy, sú pokryté tvrdými chlpmi, ktoré zmiznú pri raste a sú považované za jeden z príznakov zrelosti melóna.

Zrelé, šťavnaté, sladké melónZrelé a podlhovasté, s priemerom 60 cm vodových melónov majú:

 • hladkú tvrdú pokožku, zvyčajne s tmavozelenou alebo pruhovanou farbou, ale sú tu šupky bielej, žltej, mramorovej a bodkovanej farby;
 • šťavnaté, sladké mäso ružovej, tmavo červenej, oranžovej, žltej alebo bielej farby s mnohými hnedými alebo tmavo hnedými semenami.

Melóny sú teplomilné a komfortne rastú len pri teplotách nižších ako 20-25 ° C.

Zároveň sa už niekoľko desaťročí uskutočnili výberové práce na získanie odrôd odolných voči suchu a odolných voči chorobám a predčasného dozrievania.

Preto sa severné hranice kultivácie kultúry za posledných sto rokov vážne posunuli. Čoraz viac ľudí vie o vodných melónoch nielen zvesť, ale aj pravidelne usrká sladké bobule. A na lôžkach sa nachádzalo ovocie, dozrievanie po 65-75 dňoch po výskyte prvých výhonkov.

Pôvod a história vodných melónov

Rastú melóny v púštiTo je veril, archeológmi a paleobotanists, pestovaných odrôd melónov má spoločné korene s malými divými členmi rodu Citrullus, stále hojné v púštnych oblastiach južnej Afriky, Mozambik a Zambia, Namíbie a Botswany. To je v týchto krajinách identifikované najväčšie množstvo genetických foriem melónov, ktoré dávajú plodom horkú, svieža a mierne sladké mäso.

V dávnych dobách boli divokí predkov moderných vodových melónov takmer jediným zdrojom vlhkosti pre zvieratá, pre miestne kmene a pre cestujúcich v púšti.

Vtedy začala história melónu ako kultúra používaná v potravinách. Ak by sa ťažké rastliny s vysokým obsahom glykozidov ignorovali, viac jedlých druhov pred 4 000 rokmi prišlo na sever Afriky a zaujímalo sa o národy, ktoré obývali údolie Nílu. Preto kultúra, ako hovorí história vodného melónu, sa rozšírila do Stredozemia, na Blízky východ a ďalej, až do Indie a Číny.

Related  Záhradná slivovica – výsadba a starostlivosť

Takéto vodné melóny sa pestovali v EgypteO pestovaní vodných melónov v Egypte, časy raného kráľovstva hovoria britskej encyklopédii. Spomína tiež prítomnosť fresiek, ktoré hovoria o zbere týchto rozoznateľných plodov na brehoch Níl.

Semená melóna alebo jej vzdialený predkov boli nájdené v hrobkách faraónov dynastie XII.

Existuje písomný dôkaz o kultivácii jedného z druhov divého rastúceho melóna v Indii v 7. storočí nášho letopočtu. Dokonca aj dnes sa malé plody druhov fistulosus Citrullus lanatus nachádzajú v Indii ako rastlinná plodina.

Takéto vodné melóny sa pestovali v EgypteV 10. storočí prišli vodné melóny do Číny, krajiny dnes, ktorá je hlavným dodávateľom tohto druhu melónov na svetový trh. A na území Európy, alebo skôr na Pyrenejskom polostrove, vodné melóny prišli s maurskými bojovníkmi.

V storočiach X-XII sa rastlina pestuje v Córdobe a v Seville, odkiaľ sa podľa stredovekých dejín dostávajú vodné melóny do iných kútov kontinentu. Ale kvôli klimatickým obmedzeniam nebolo možné získať stabilné výnosy nikde okrem južnej Európy a vodné melóny boli použité ako exotické rastliny v záhradách a skleníkoch.

Vodové melóny pestované v skleníkochZaujímavé je, že melóny veľmi rýchlo aklimatizoval na brehu Nového sveta, kde melóny boli jednou dvoma spôsobmi: s európskymi kolonistami a otrokov, privozimymi z afrického kontinentu.

Je dobre známe, že história melónov v Amerike začala v roku 1576. V tomto vzdialenom lete na Floride, vodné melóny, vysadené španielskymi prisťahovalcami, už boli ovocné.

O niečo neskôr sa plantáže melónu objavili v Južnej Amerike. Vodové melóny boli na chuť indických kmeňov údolia Mississippi, rovnako ako miestne obyvateľstvo tichomorských ostrovov vrátane Havaj.

V Rusku bolo dovezené melóny, samozrejme, pozdĺž Hodvábnej cesty, ale kvôli zložitosti klímy do polovice minulého storočia, kultúra bola distribuovaná iba v južných oblastiach, napríklad v stepných oblastiach Ukrajina, Kuban a Volga. Dozvedieť sa o histórii vodných melónov všetko nebude fungovať, toľko času, že rastlina žije vedľa osoby. Dnes, ani korene kultúrnych druhov, pestované v mnohých regiónoch Ruska vo vidieckych chatkách, nie sú s určitosťou známe.

Veľké bobule sú pestované v južných oblastiach RuskaTo však nebráni ľuďom pracovať na zlepšení rastlín a získavaní nových odrôd. V súčasnosti existuje niekoľko stoviek odrôd a hybridy kultivovaných vodných melónov na svete. Vďaka tomuto vývoju a rozvoju skleníkových technológií bolo možné pestovať sladké ovocie, aj keď ľudia nikdy predtým nepočuli o obrovskom bobule.

S pomocou moderných technológií sa pestujú bobule rôznych foriemZároveň chovatelia už nie sú obmedzovaní na chov nových odrôd s tradične zelenou kôrou a šarlátovou dužinou.

Vodné melóny dozrievajú v lôžkach, v ktorých je pod bielou, čiernou, bodkovanou alebo žltej kože nielen červená alebo ružová, ale aj bielo-žltá mäso.

Dnes je nemožné prekvapiť bielu alebo žltú buničinu melónuA pre najsofistikovanejších gurmánov, poľnohospodári v japonskej provincii Zenzudzi, ktorí umiestnili vaječník do špeciálneho prípadu, zvládli kultiváciu prvých kubických, a teraz dokonca figovaných vodových melónov.

Related  Ochrana pred prípravkom Colorado chrobák Prestige

Chemické zloženie melónu

Veľké bobule sú cenné nielen pre šťavnatú buničinuČo robí ľudí po celom svete tak milujú vodné melóny? Najzrejmejšou odpoveďou je sladká osviežujúca chuť zrelého ovocia. Ale aké sú plné energie a chemické zloženie vodových melónov a aké látky môžu mať pozitívny vplyv na ľudské zdravie?

Na 100 gramov čerstvej karmínovej buničiny obsahuje:

 • 0,61 gramu proteínu;
 • 0,15 gramu tuku;
 • 7,55 gramov uhľohydrátov, z ktorých 6,2 gramov je cukor;
 • 0,4 gramov vlákniny z potravy;
 • 91,45 gramov vody.

Pri takomto zložení obsah kalórií vodného melónu nepresahuje 30 kcal, ale nekončí s použitím ovocia. 100-g plátok hmotnosti vitamínov, z ktorých 10% dennej hodnoty spotreby kyseliny askorbovej, a aspoň 4% z požadovaného počtu ľudského beta-karotén, vitamín B1, B2, B3, B5 a B6, cholín a základné mikro- a makroživín. Ide o vápnik, horčík a železo, draslík a fosfor, mangán, sodík a zinok.

Dôležitým miestom v chemickom zložení buničiny je lykopén, ktorý v 100 gramoch obsahuje až 4,530 μg. A v kôre vodného melónu je taká cenná aminokyselina ako citrulín.

Ako dlho by som mal melón skladovať?

Rezaný melón nepodlieha dlhodobému skladovaniuAk chcete maximalizovať výhody melóna, musíte jesť zrelé, kultivované ovocie, ktoré sa pestujú v súlade s pravidlami agrotechnického. A ako skladovanie, vodné melóny tiež strácajú niektoré vitamíny, vlhkosť a cukor. A to znamená, že otázka, ako dlho sa skladovať melón má prvoradý význam. Odpoveď na to závisí od typu a spôsobu ukladania.

Ak je mäso melón odrôd Spark a Crimson apartmáne pár týždňov po vybratí z riasy stratiť šťavnatosť a trochu zrnitý, šťavnaté čerstvé ovocné odrody chill skladovať až 5 mesiacov môže byť príjemným prekvapením na novoročné stôl.

Pri teplote miestnosti, mimo spotrebičov, vykurovania, slnečného žiarenia a vlhkosti, je melón skladovaný nie tak dlho, až mesiac. V podmienkach vetrania chladného pivnice alebo pivnice, celá vodné melóny zostávajú chutné v priemere od 2 do 4 mesiacov.

 • Ak chcete udržiavať vodný melón dlhšie, môže byť zmrazená dužina alebo šťava.
 • Plátky melóna sa sušia a získajú sa pôvodné čipy. Z trhaného džúsu sa vyrábajú prírodné žuvacie sladkosti.
 • A taktiež je melón marinovaný, solené a nasiaknutý, aby ich šťava a kúsky ovocia džem, džem a voňavé kandizované ovocie.

Pri použití týchto metód sa trvanlivosť melónu predlžuje na jeden rok. Ale rezaný melón nemožno dlho uložiť. Dokonca aj v chladničke na deň na sladkej mokrej buničine sa vyvinie patogénna flóra a usadiť fermentujúce baktérie. V teple, tento proces začína o niekoľko hodín.

Známky zrelého melónu

Musíte vedieť, ako vybrať správne zrelé melónAk chcete rozpoznať zrelý, pripravený k jedlu melón je dôležitý nielen pre kupujúceho na pult, ale aj pre letného majiteľa, ktorý dostal bohatú úrodu. Zo správnosti výberu závisí to, ako dlho je melón skladovaný, a aké užitočné látky sa nahromadili v jeho buničine. Bez rezu ovocia môžete zistiť zrelosť vzhľadom na melón a bič, na ktorom sa nachádza.

Related  Druhy zemiakov: známe, užitočné a nie veľmi

Existuje niekoľko znakov zrelého vodného melónu:

 1. Kôra zrelého melónu má tvrdý, hladký povrch, je ťažké ho poškodiť nechtom, z ktorého zostáva len škrabance na kôre. Ak je matná zelená kôra matovaná, zrelý melón je pokrytý voskovým povlakom.Zber melónov
 2. Miesto nachádzajúce sa na dolnom povrchu, ktoré sa dotýka zeme, by malo mať teplý žltkastý odtieň. Ak je melón zrelý na škvrna nie sú žiadne pásy alebo iný vzor, ​​kôra je hustá, suchá a bez poškodenia. Predpokladá sa, že jasnejšia a nasýtená farba miesta, sladšia a zrelá ovocie.
 3. Znak zrelého melónu môže slúžiť ako suchý stopa a antény, ktoré sa tvoria v blízkosti sínusu, z ktorého odišiel ovocný kmeň plodu.Výber zrelých bobúľ
 4. Nebude nadbytočné zaklepávať na kôru vodného melónu. Zrelé plody budú reagovať s hlbokým, rozkvitajúcim zvukom. A tiež zrelý, pripravený na zber plodov, keď plávajú vo vode.

Norma dusičnanov v melóne

Pred jedlom sa kontroluje obsah dusíka v melóneRovnako ako ostatné rastliny, vodové melóny sú schopné hromadiť nielen užitočné látky, ale aj zlúčeniny, ktoré negatívne ovplyvňujú stav ľudského zdravia. Je známe, že normu dusičnanov v melóne možno vážne prekročiť, ak počas obdobia rastu melónu rastlina:

 • nedostatok tepla, ktorý sa prejavil v spomalení vývojového procesu;
 • dostalo nadmerné množstvo dusíkatých hnojív;
 • bol pod vplyvom pesticídov, čo viedlo k hromadeniu škodlivých látok;
 • trpí nedostatkom vlhkosti v pôde a v ovzduší;
 • bol v pôde molybdénu, síry, kobaltu alebo draslíka nedostatočný;
 • bol v pôde s vysokou kyslosťou alebo obsahom soli.

Jeden spôsob, ako otestovať zrelosť

Maximálna prípustná norma pre dusičnany v melóne je 60 mg / kg. A tu je dôležité mať na pamäti, že najväčšie množstvo škodlivých látok je sústredené bližšie k povrchu a najmä kôrke.

Pre dospelého sa stanoví prípustné množstvo dusičnanov, ktoré vstupujú do tela, z výpočtu 5 mg na kilogram hmotnosti. Obmedzujúce množstvo dusitanov je ešte menšie a nemalo by presiahnuť 0,2 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Zrelé melón líši šťavnatosť, arómu a sladkosťPri prekročení osoba dusičnan normy melón tieto látky spôsobujú narušenie metabolických procesov, a v pravidelných požití väčšieho množstva nebezpečných látok sa môže vyvinúť rakoviny, cyanóza, vážne poškodenia nervového systému a tráviaceho ústrojenstva, srdca a ciev patológiou. Negatívne dusičnany a dusitany ovplyvniť vývoj plodu počas tehotenstva.

Aby sme vedeli všetko o melóne určenom pre potraviny a aby sme si boli istí, že je bezpečná, je dôležité, aby sme dodržovali pravidlá poľnohospodárskej technológie pri pestovaní a využívali prostriedky expresnej analýzy.

Ako si vybrať sladký a zrelý melón – video