jahody v pohári fotografiePestovanie jahôd sa môže zdať jednoduché len na prvý pohľad. Cieľom každej záhradníka, aby čo najviac z pristátia a tým k dosiahnutiu vysokého výťažku z krovia a bobule rastú byť veľké, sladké a šťavnaté. K tomu, on-line obchody potrebovať nejaké vedomosti o pestovaní jahôd nielen zo sadeníc, ale aj zo semien, ktoré ponúkajú po celom svete. Je stále viac populárne pestovať jahody doma na balkóne v špeciálnych hrncoch alebo na vertikálnych plochách.

Životný cyklus rastlín a výber materiálu

Úspešné pestovanie jahôd je možné, ak pochopíte životný cyklus rastliny. Rovnako ako väčšina z odolných trvaliek, jahody zomrie off v zime a začnú rásť energicky akonáhle slnečné lúče ohrievajú jarnej pôdy. Jahoda potrebuje aspoň 8 hodín slnečného svitu denne. Najpriaznivejšie oblasti sú mierne kyslá pôda, pH sa pohybuje medzi 5,5 a 6,8.

sadenice fotografie jahodyPred výberom odrody na pestovanie určite, aké požiadavky kladiete na rastlinu. Existujú dva hlavné typy jahôd, menovite ovocie nesené v lete a celoročne. Letné odrody môžu byť skoré, stredné a neskoro, ktoré prinášajú ovocie ku koncu leta. V každom prípade, keď kupujete a vyberáte sadenice, obráťte sa na predajcu v záhradnom centre, ktorý vám pomôže poradiť.

Nakúpte sadenice jahodových kríkov by mali byť bezprostredne pred výsadbou.

Či už máte na pestovanie jahôd v kvetináčoch alebo v otvorenom teréne, mladé rastliny nie sú stojí za to na dlhú dobu udržať bez potreby a krajine tak rýchlo, ako je to možné, takže si zachováva dostatok energie k rastu a zakorenenie pri výsadbe. Pri výbere zariadenia starostlivo skontrolujte krúžky. Listy by mali mať jasne zelenú farbu bez hnedých a žltkastých škvŕn, okraje listu by nemali byť suché a rastlina vybledla. Korene sú vlhké, dobre vyvinuté.

Určili ste miesto, kde sa budú vysádzať kríky a pôda sa musí pripraviť vopred. Pestovanie jahôd v škatuliach je z niektorých dôvodov výhodné, ľahko sa pohybujú a v prípade potreby je možnosť zachovania rastlín v miestnosti.

 Anatómia jahôd

 1. Strawberry Bush sa vyvíja z koruny alebo rozety. Pri výsadbe venujte osobitnú pozornosť jeho penetrácii, mala by byť tesne nad úrovňou pôdy.

Related  Všetky najzaujímavejšie o vodných melónov

Rozmnožovanie kríkov sa vykonáva rozrastajúcimi rozetami na kníračku maternicových kríkov. Čím je bližšie k materskému kríku, tým silnejšia a lepšia bude mladá rastlina. Nechajte maximálne tri sokety na jednom výhonku, aby ste získali dobrý materiál na výsadbu. Každý nový Bush by sa mal utopiť a nezabudnite navlhčiť pôdu pre rast koreňového systému.

 1. Semená sú dosť nezvyčajné. Na rozdiel od mnohých druhov ovocia sú na vonkajšej ploche. Pokiaľ máte na pestovanie jahôd zo semien, byť vedomí toho, že je oveľa ťažšie a uvidíte plody o rok neskôr ako v sadenice výsadbe.

Vyberte miesto a čas

čas

V závislosti od odrody závisí čas transplantácie. Väčšina rastlín sú zasadené bližšie ku koncu leta, sklonená – na jeseň, takže sadenice zvyknúť na nový web a vytvoriť zdravý koreňový systém.

miesto

vertikálne pestovanie jahôdMiesto pre jahodové kríky by malo byť teplé a slnečné, chránené pred vetrom. Rastlina má rád priame lúče svetla, nevyvíja sa dobre v tieni. Nebudete môcť získať dobrú úrodu, ak jahoda nebude mať dost slnka.

pôda

Vhodný na pestovanie je slabá kyslá pôda, piesčitá hlinka a hlinka. Ale za akýchkoľvek podmienok bude potrebné ďalšie kompostovanie a ak je pôda kyslá, pridanie dolomitovej múky. Je potrebné odstrániť buriny a obohatiť krajinu kyslíkom.

sadenice

Predtým, než odoberáte mladé kríky z kontajnerov, umiestnite koreňovú hromadu do vody asi hodinu. Toto zmierni šok rastliny od prechodu z hrnca na zem a korene budú dobre navlhčené. Pestujeme jahodové púšte v zemi a ponecháme korunu na povrchu nad líniou pôdy. Zatvoríme krajinu okolo krbu rukami. Vzdialenosť medzi kríkmi nie je menšia ako 35-40 cm, čo vám umožní získať bujnú kefu a vysoký výnos. Pod kríkmi je potrebné rozširovať slamu alebo suchú trávu, čo zabráni hnilobe plodov v kontakte so zemou.

Related  Strawberry Gigantella v krajine

zalievanie

Zvlhčovanie pôdy by malo byť pravidelné, nedovoľte vysušiť kameninovú kómu a vyhnite sa kalovým kalužiam. Optimálne zavlažovanie by sa malo vykonať, ak je horná vrstva pôdy vysušená o hĺbku 1 cm. Voda by mala spadnúť pod bush, namiesto na bobule, aby sa zabránilo hnilobe ovocia.

Ďalšie hnojenie

Vodorozpustné hnojivá s vysokým obsahom dusíka podporujú rast listov a koreňového systému a nekoncentrujú sa na tvorbu plodov.

Dôležité! Odstráňte prvé kvety, ktoré sa objavia na rastline. Takže dáte šancu, aby sa keš zvýšil a vytvoril koreň. Nechajte nasledujúce kvety.

Kvety sú odstránené počas kvitnutia a dozrievania bobúľ. Vyčerpajú jahodový kef a zbavia sa živín.

starostlivosť

Jahoda je pomerne odolná rastlina a stále vyrába bobule z roka na rok. Najmenej 3-4 roky by sa kríky mali úplne vymeniť. Ak existujú problémy s vývojom rastlín, infekcií a vírusov, jahody sú úplne nahradené mladými kríkmi predtým, bez čakania na termín.

Ako pestovať jahody v banke

Jahoda v kvetináčiRastlina má malé korene, takže sa cíti dobre v malých hrncoch a kontajneroch. To je veľmi výhodné, pretože môžete umiestniť jahodové kríky na terasu alebo balkón. Pestovanie jahôd doma vám umožňuje pestovať sadenice v hrnci kedykoľvek v roku, ale najlepší čas je na jar.

 • Vyberieme hrniec s vypúšťacím otvorom a naplníme dno zlomenou dlažbou, kameninou alebo kamienkami.
 • Priemer hrnca by mal byť minimálne 18 cm, naplňte ho zemou o dve tretiny. Jahody sa cítia dobre v pôdnej zmesi pri pH 5,3-6,5.
 • Rozliať vodou, kým nezačne vytekať zo spodnej časti hrnca.
 • Jemne zdvihnite jahodové puzdro z dočasnej nádoby, dôkladne pretrepte prebytočnú zem a oddeľte korene prstami.
 • Kruhy vložte do vody tak, aby bola rastlina nasýtená vodou. Nechajte aspoň hodinu.
 • Rozložte korene na povrchu zeme v hrnci v rôznych smeroch od rozetky kríža.
 • Posypte zem na úroveň zásuvky a zhutnite ju.
 • Vylijeme hojne s vodou, kde sa vytvárajú kvapky zeminy.
 • Teraz môžete umiestniť hrniec na slnečné miesto na balkóne.

Vertikálne pestovanie jahôd umožňuje zvýšiť počet kríkov na meter štvorcový. štvorcový meter. Toto je obzvlášť vhodné na malých pozemkoch alebo terasách. Pre tento účel sú vhodné špeciálne kontajnery alebo zariadenia vyrobené vlastnou činnosťou. Na tieto účely sa používa široká rúrka, v ktorej sa dierajú otvory. Zásada výsadby jahôd je rovnaká ako v banku.

Ako získať sadenice zo semien

 1. jahody zo semienNádoba by mala byť naplnená zeminou a opatrne naliata vodou.
 2. Držte prst na približne 6 mm v intervale 15 cm.
 3. V každej jamke znížte počet semien pomocou pinzety.
 4. Priporoshite zem a mierne kompaktné, ale netlačte silne, aby bolo zariadenie jednoduchšie dostať von.
 5. Zakryte fóliou a vložte na slnečné miesto. Pravidelne napojená, ale nevyplňujte rastliny.
 6. Akonáhle strieľanie strieľa film. Sledujte vlhkosť zeme.

Related  Odrody cukety pre dlhodobé ukladanie s fotografiou a popisom

Pestovanie jahôd je vzrušujúcou aktivitou. Preto, ako veľmi budete liečiť vaše rastliny, bude závisieť od kvality ovocia, ich veľkosti a chuti.

Všetko o pestovaní jahôd – video