Jarná výsadba sadeníc ovocných stromovKaždý záhradník chce vidieť svoju záhradu zdravú, krásnu a bohato plodnú. Kľúčom k dobrému rastu, bujnému kvitnutiu a ťažbe je správne zasadené ovocné stromy na jar.

Bohužiaľ, nie vždy vlastník lokality zodpovedný prístup k tejto procedúre výberu stromu prvé voľné miesto, nejako organizovanie výsadby diery alebo uvedenie elektrárne príliš často nie je vzhľadom k ich šíreniu. Čoskoro čakajte na ovocie a dobrá úrodu v tomto prípade nie je potrebná. Ako a kedy sa na jar budú pestovať sadenice ovocných stromov? Existujú nejaké tajomstvá, ktoré umožnia, aby rastliny rýchlejšie zakoreňovali a začali rásť?

Načasovanie výsadby ovocných stromov na jar

Po prvé je potrebné špecifikovať čas výsadby. V literatúre sa často uvádza, že výsadba stromov je výhodná pre jesenné stromy, ale treba mať na pamäti, že toto odporúčanie sa vzťahuje na južné regióny.

V súvislosti s dlhou teplého jesene zimovzdorné stromy a kríky majú čas na aklimatizáciu a zakoreniť, dosť dobre znášať zimu a na jar začína rásť. Na sever od záhrady, tým vyššie je riziko zmrazenia stromu.

Preto sa vysádzanie ovocných stromov na jar vyskytuje častejšie v severných regiónoch. Súčasne je možné šetriť sadenice dokonca aj z najtehorofilnejších plodín a tiež úspešne preniesť rastliny s otvoreným koreňovým systémom do pôdy. Je pravda, že takéto pristátie má jednu funkciu. Malo by sa uskutočniť čo najskôr, aby sadenica začala svoju vegetačnú sezónu v pôde v mieste trvalého pobytu. Stále “spiace” stromy nie sú citlivé na aktívne slnko a možné mrazy.

Výsadba sadenice s uzavretým koreňovým systémomKeď jarné rastliny ovocné stromy a kríky, ktoré už sa objavili lístie? V skutočnosti dnes, na jarnom predaji, môžete zakúpiť sadenice s už otvorenými púčikmi a dokonca aj listy. Počkajte, kým také kríky a stromy nemôžu. Ale je najlepšie ich zlikvidovať:

  • pri nástupe stabilného tepla, keď v noci nie je žiadne nebezpečenstvo omrzliny výhonkov a koreňového systému;
  • v oblakovom počasí, keď existuje menej nebezpečenstva spálenia slnkom na obličky a lístie, nie je zvyknutý na priame slnko.

Related  Vrcholom orientálnej kuchyne sú huby Shiitake

Špecifické dátumy pre výsadbu na jarných ovocných stromoch a keramických sadeniciach závisia od klimatických a poveternostných charakteristík regiónu, zloženia pôdy a umiestnenia lokality. Zvyčajne je v nížinách menej aktívny sneh, pôda vysušuje horšie, čo odkladá výsadbu.

Príprava sadeníc na výsadbuBez ohľadu na čas na výsadbu sadeníc ovocných stromov na jar, príprava na prácu začína na jeseň, výber miesta pre rastliny vopred a príprava výsadby.

Schéma výsadby ovocných stromov a kríkov na mieste

Hľadáte miesto pre budúcu ovocnú záhradu, treba pamätať na to, že pre rastliny je mimoriadne dôležitá nielen plodnosť pôdy a napájanie, ale aj osvetlenie. Pre mladé rastliny sa miesto vyberá tak, aby sa sadenice uchovávali vo svetle po dobu najmenej pol dňa. V rovnakej dobe krehké stromy potrebujú zabezpečiť ochranu pred chladným vetrom.

Pre rýchlu aklimatizáciu sa odporúča pestovať ovocné rastliny, keď rastú v škôlke. Určite orientáciu stromu na stranách sveta môže byť, začínajúc vo veku dvoch rokov pozdĺž dĺžky bočných výhonkov. Na južnej strane majú tendenciu byť lepšie rozvinuté ako zo severu.

Ale ako na jar vysadiť sadenice ovocného stromu, ak sa zo škôlky dostane rastlina tri roky staršia alebo staršia s asymetrickou korunou? V tomto prípade je užitočnejšie nasadiť tak, aby krátke pobočky vyzerali na juh. Za pár rokov, berúc do úvahy nápravné úpravy, koruna bude jednotná a pravidelná.

Zvládnutie novej stránky, obyvatelia začiatočníkov v lete často robia vážnu chybu. Pri výsadbe ovocných stromov na jar neberú do úvahy, že výška, šírka koruny a vlastnosti poľnohospodárskej techniky v vysadených druhoch môžu byť veľmi odlišné. Mladí vyzerá dobre upravenej záhrade a rastú spoločne, ale po niekoľkých rokoch zistili, že veľká hruška úplne zatienené trpasličí stĺpovité jablone, a pod baldachýnom cherry kríkov jahodových nie sú viditeľné.

Dokonca aj vo fáze plánovania sa určuje presná štruktúra stromu. Z tohto plánu bude následne závisieť od zdravia rastlín a výnosu, ktorý prinášajú.

Ako určiť, kedy sa vysádza minimálna vzdialenosť medzi ovocnými stromami?

Related  Čínska kapusta – pestovanie a starostlivosť

Pri výsadbe ovocných stromov je dôležité zachovať vzdialenosťMeraním vzdialenosti medzi sadenicami sa riadia celkovou výškou susedných dospelých stromov. Napríklad ovocná čerešňa dosahuje výšku troch metrov, takže medzi susednými stromami toho istého druhu a odrody by mala byť aspoň šesť metrov. Tým sa vytvoria všetky podmienky pre rozvoj, v dôsledku čoho:

  • koruny dospelých stromov nebudú blokované a nebudú sa navzájom zakrývať;
  • nič nebráni opeľovaniu kvitnúcich stromov, rastu a nalievaniu ovocia;
  • oveľa jednoduchšie starostlivosť o úrody a zber.

Okrem toho, s takýmto vysádzaním ovocných stromov a kríkov na mieste je vážne znížené riziko infekcie záhrady s hubovými infekciami a poškodením hmyzu.

Ako pestovať sadenice ovocných stromov na jar?

Nestačí dostať kvalitný sadivový materiál. Každé stromčeky môžu zomrieť, ak sa príprava na ich výsadbu uskutočnila “cez rukávy”. Pestovanie ovocných stromov naplánované na jar predpokladá, že jamy pod nimi budú položené na jeseň. Ak nie je to možné, a lopata letné návštevník je prijatá na jar, od okamihu položenia jamy pred tým, než dostane svoje korene stromov, by mali trvať najmenej dva týždne.

Príprava jamy na sadenieDvoch alebo troch rok jablká, hrušky, slivky a iné kôstkoviny nelíši vo veľkosti, takže pre nich kopať jamu nie menej ako 80 cm v priemere a rovnakú hĺbku. Pri výsadbe závodu s uzavretým koreňovým systémom je vhodné zamerať sa na veľkosť kontajnera, čím sa jamka 15-20 cm širšia a hlbšia.

Na upevnenie nového záhradníka na dno jamy je okamžite nasmerovaná pevná podpera, ktorá pomôže rastline udržať svoju vertikálnosť v nadchádzajúcich rokoch.

Podivne, starostlivosť o ovocný strom nezačíná po výsadbe, ale pred tým, ako sa hnojí a pripravuje pôda, v ktorej bude sadenica klesať. Od jesene je možné do jamy pridať čerstvý hnoj, ktorý bude na zimu vyčnievať a nebude mať horiaci účinok na korene. Ak je pôda na mieste príliš kyslá, je vápna alebo zmiešaná s dolomitovou múkou. Ak je to potrebné, príliš hustá pôda sa zmieša s pieskom a do piesčitého hliny sa pridá úrodná čierna zemina.

BAby v priebehu jarnej výsadby stromček ovocného stromu nie je v kontakte s hnojom alebo zrnité látky, jej vrstvy prášku hnojivo s malým množstvom úrodnej pôdy.

Zaradenie sadeníc podľa výšky zakoreneniaAko pestovať ovocné stromy v pripravených jamách na jar? Postupné prevedenie:

  1. Korene rastlín s otvoreným koreňovým systémom sa v prípade potreby rozšíria cez noc, aby sa obnovili zvlnené oblasti tónu.
  2. Na kužele úrodnej pôdy sa sadenice nastavia tak, aby korene boli voľne umiestnené v jamke a koreňový hrdlo je päť centimetrov nad povrchom pôdy. Správnu inštaláciu sadeníc môžete skontrolovať pomocou lopaty.
  3. Strom je pokropený pôdou, neumožňujúc prázdnotu medzi koreňmi a pod kmeňom.

Related  Draslík hnojivá ich význam a použitie

Zasadenie sadenice s uzavretým koreňovým systémom je oveľa jednoduchšie. Musíte len vložiť zvlhčenú zem do jamy, skontrolovať úroveň krku a vyliatať prázdnotu podkladu. Na konci postupu musia byť mladé stromy a kríky napojené.

Miesto vrhu nemôže byť pokryté pôdouSamozrejmosťou jemnosti tohto procesu pomôže video o výsadbe sadeníc ovocných stromov na jar. Starostlivý prístup k potrebám zariadenia a starostlivá príprava sa stanú zárukou toho, že získané teoretické poznatky budú v praxi užitočné.

Pravidlá pre výsadbu sadeníc – video