Viacfarebné zemiakyVo voľnej prírode je zemiak trvalkou rastlinou čeľade Solanaceae, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. V záujme hľúz boli zemiaky pestované viac ako dva a pol tisíc rokov. A moderné chovatelia a biológovia neúnavne pracujú na nových odrodách.

Divoké prekurzory všetkých kultúrnych druhov zemiakov

Divoké zemiakyAko poľnohospodárska plodina sa zemiaky pestujú ako jednoročné rastliny s dvomi blízkymi druhmi zemiakov rozdelených na celom svete:

 • Zemiakové alebo čílske zemiaky, pôvodne z Peru a Bolívie, sú v súčasnosti široko rozšírené v 130 regiónoch sveta s miernym podnebím. Rozširovanie tohto druhu zemiakov sa začalo v 16. storočí a 19. storočie sa kultúra stala masovou a stala sa piatou v hodnotení poľnohospodárskych rastlín.
 • Andské zemiaky, pôvodne pestované na juhoamerickom kontinente, vďaka polymorfizmu boli rozhodujúce pri tvorbe mnohých moderných odrôd a hybridov.

Hľuzy, kvôli ktorým sa pestujú aj zemiaky, sa začínajú vytvárať so vzhľadom na kroviach prvých púčikov. Z biologického hľadiska je hľuzka hypertrofovanou odrodou, ktorá sa stáva druhom skladovania živín.

Klasifikácia zemiakov podľa miesta určenia

Zber zemiakov rôznych odrôdDnes, v závislosti od obsahu hľúz zemiakov obsahujúcich cukry, vitamíny, proteíny a škrobové triedy sú rozdelené do štyroch skupín.

 • Tabuľové zemiaky sú zeleninou, ktorá zaberá jedno z prvých miest v strave mnohých národov. Hľuzy týchto odrôd sú veľké alebo stredne veľké. Sú okrúhle, s tenkou kožou a nie príliš hlbokými očami. Pri vytváraní odrôd tabaku sa osobitná pozornosť venuje obsahu hľúz vitamínu C a škrobu, ktorý by nemal byť vyšší ako 12-18%.
 • Technické zemiaky sú suroviny na výrobu alkoholu a škrobu, takže v týchto odrodách je len vítaný zvýšený obsah viac ako 16% tejto zložky. Ale bielkovinové technické zemiaky sú zlé.
 • Kŕmne zemiaky produkujú veľké škrobové hľuzy bohaté na bielkoviny. Vzhľadom k tomu, že dôležitosť zemiakov ako kŕmnej plodiny nedávno rástla, vysoký výnos odrôd je mimoriadne dôležitý.
 • Univerzálne odrody môžu kombinovať vlastnosti všetkých týchto skupín.

Za tie roky, že prítomnosť v prímestských oblastiach a poľnohospodári zemiakov plantáže sú všetky použité, vonkajšie farba hľúz môže byť takmer biely a hnedo-žltá, ružová alebo takmer fialové. Ale v rubrike až do posledného okamihu zemiaky boli biele alebo slabo žltej.

Related  Cockcomicóza čerešní je hrozbou pre vašu záhradu

Kde sú fialové a červené zemiaky nezvyčajné farby?

Červené zemiakyAle dnes chovatelia ponúkajú na pestovanie pomerne nezvyčajných druhov zemiakov s farebnými mäsami. Úžasné farebné schémy zemiakov vyžadujú biochemické zloženie, alebo skôr antokyany a karotenoidy. Ak v hľuzách s tradičnou bielou buničinou provitamín A neobsahuje viac ako 100 mg na 100 gramov zemiakov, potom je v stupňoch so žltým jadrom tejto látky dvakrát väčší. A čím jasnejšia je farba hľuzy, tým väčšia je koncentrácia provitamínu A. V oranžových a červených zemiakoch dosahuje jeho obsah 500 až 2000 mg.

Hľuzy farebných zemiakovKoncentrácia antokyanov, ktoré poskytujú fialovej, lila alebo fialovú farbu mäsa a kožou, v pestrofarebnej hľúz v dvoch desaťkrát vyššie ako v svetlým stolové odrody. 100 gramov fialové alebo modré zemiaky môže spadnúť z 9 až 40 mg anthocyanin. Koncentrácia pigmentu prírodného karoténu, a je vždy vyššia v šupke. Ale v tele, tieto látky môžu byť distribuované nerovnomerne, čo umožnilo chovatelia k získaniu rastlín s pestrý ako zvonku, tak vnútri hľuzy.

Fialové zemiakyOkrem toho, v červených, modrých alebo fialových zemiakoch dvakrát toľko ako v tradičných odrodách s ľahkou farbou buničiny, viac bioflavonoidov. Škrob v farebných hľuzách je však oveľa menší, takže môžu byť použité na výživovú a terapeutickú výživu a niekedy aj v surovej forme. Aktívny výber všetkých nových odrôd farieb a ich rastúca popularita medzi poľnohospodármi nám umožňuje povedať, že nie všetky užitočné aspekty zemiakov boli študované a používané. Vykonali biológovia a lekári z Kórey a americké výskumy ukázali, že zavedenie hľuzy fialovej a červenej farby pomáha organizmu odolávať ateroskleróze a onkologickým ochoreniam.

Látky v zložení červených a fialových zemiakov majú priaznivý vplyv na stav orgánov a ciev, zabraňujú predčasnému starnutiu a pomáhajú bojovať proti srdcovým chorobám.

Červené a modré zemiaky z chovateľov CIS

Pôvodná farba zemiakových hľúzChov odrôd, ktoré dávajú hľuzy s farebnou buničinou, nielenže vykonávajú západní chovatelia, ale aj vedci z Bieloruska a Ruska. Zamestnanci Ústavu rastlinného priemyslu Ruskej federácie dostali vysoko výnosné hybridy fialových a červených zemiakov, ktoré sú úspešne umiestnené v strednom pásme krajiny.

Related  Pestovanie jahôd na holandskej technológii

Prvé farebné zemiaky v Rusku sa však získali v oblasti Tomsk. Tu sa od roku 2007 vytvorili oranžové, ružové a modré odrodové zemiaky. Sibírsky vedci zónovali a pestovali rad zaujímavých druhov zemiakov s vysokým obsahom karoténu a antokyanov.

Farebné zemiaky s ružovým mäsomVďaka semennému materiálu získanému z centra pre pestovanie zemiakov v Peru, Vavilov, ako aj z vedeckých centier USA a Nemecka, bieloruských výskumníkov zapojených do sľubného vývoja, dokázali vytvoriť viac ako sedemdesiat hybridy, pokiaľ ide o jasnosť, nie nižšie ako svetové analógy.

Podmienečne užitočné druhy zemiakov

Dopyt po pestrofarebnými druhy zemiakov, vyrobené prevažne kríženie a starostlivým výberom, neustále rastie vo svete, poháňaný zvedavosť a záhradníkov, a vyjadril prospešné vlastnosti hľúz. Štúdie biológov nie sú obmedzené na takýto výber.

Modifikovaná odroda s červeno-hnedou kožouGeneticky modifikovaná odroda Russet Burbank New Leaf je jednou z najväčších spoločností zaoberajúcich sa genetikou rastlín založenou na zemiakoch s červeno-hnedou kožou rozšírenou USA.

 • Takéto zemiaky sa z vonkajšieho hľadiska ťažko odlíšia od bežnej žltej alebo bielej.
 • Má žltkastú drobivú dužinu a hustú kožovitú kôru.
 • Pri pestovaní odroda vykazuje vysoký výnos a odolnosť proti chorobám a porážku chrobáka z Colorada.
 • Používa niekoľko najväčších reťazcov rýchleho občerstvenia na svete.
 • Táto odroda, ktorá prevažuje v výsadbách v Spojených štátoch a Austrálii, sa používa ako potravinárske a kŕmne zemiaky.

Hľuzy rastú zelenou pod vplyvom slnečného žiareniaV dôsledku výskumu ruských lekárov v roku 2009 sa poľnohospodárske rastliny s pozmenenou genetikou, vrátane podobných druhov zemiakov, nepovažujú za užitočné pre ľudí. Experimentálne zvieratá, ktoré jedli také hľuzy, odhalili patologické zmeny vo vnútorných orgánoch, takže geneticky modifikované zemiaky nie sú povolené na distribúciu a pestovanie v Rusku.

Bez ohľadu na to, akú veľkú popularitu majú farebné hľuzy, existuje jeden druh zemiakov nezvyčajného sfarbenia, ktorý škodí iba človeku. Jedná sa o zelený zemiak známy záhradníkom, ktorý sa stal takým po dlhom pobyte na svete.

Pod vplyvom osvetlenia v hľuzách sa začína hromadiť prírodný alkaloid – solanín. Takže rastlina chráni hľuzy pred účinkami prostredia a chorôb, ale pre človeka solanín nie je vôbec užitočný.

Jedlé sladké zemiaky, sladké zemiaky

Sladké sladké zemiakyAk skutočné zemiaky – je zelenina, súvisiace baklažán, papriky a paradajky, potom yam, dávať veľké škrobovej hľuzy, najbližšia rodina bude rásť divoké plotný a Morning Glory záhradu.

Related  Ako pestovať sadenice sadeníc?

Dnes rastúci v mnohých ázijských krajinách, v Afrike a Spojených štátoch, sladká zemiaková jamka je vysoko cenená svojimi nutričnými a užitočnými vlastnosťami. Ide o populárnu potravinovú kultúru vo svete, ktorej rodiskom sú horské oblasti Kolumbie a Peru. Rovnako ako obyčajné zemiaky, sladké zemiaky, v závislosti od odrody, môžu dať hľuzy nie v veľmi odlišných farbách.

Jedna z farieb sladkých zemiakovDlhé známe odrody, tak bohaté na karotén, že ich oranžové hľuzy sú užitočnejšie ako mrkva. Úspešne pestované sladké zemiaky, obsahujúce veľké množstvo anthokyanínov, ktoré vykazujú vlastnosti podobné tradičným fialovým zemiakom. Ale podľa obsahu vápnika, sacharidov a železa je zemiak nižší ako sladké zemiaky, čo je navyše jedenkrát a pol násobne kalorický.

 • V trópoch a subtropických produktoch sa sladké zemiakové škvrny pestujú ako trvalé plodiny, v takom prípade hľuzy dosahujú až 10 kilogramov hmotnosti.
 • V podmienkach mierneho podnebia v každoročnej kultúre je možné pestovať najskoršie odrody, ktorých hľuzy vážia približne 3 kg. V Rusku je úspešná skúsenosť s pestovaním sladkých zemiakov s vegetačným obdobím až 110 dní.

Zber sladkých zemiakovVo svete sa vyrábajú mnohé odrody sladkých zemiakov, ktoré sa odlišujú nielen z hľadiska dozrievania, farby buničiny a šupky hľúz, ale aj s chuťou. Ak niektoré jedlá zo sladkých zemiakov majú sladkú chuť, iné sa nedajú odlíšiť od tradičných zemiakov. Existujú odrody s krémovým a orechovým nádychom chuti.

 

 

 

 

Zemiakové odrody – video