Anglická ruža"Summer Song"Anglické ruže sú najkrajšie zo všetkých ruží. Táto nová odroda sa objavila v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Objavili sa vďaka anglickému chovateľovi Davidovi Austinovi prekračovaním prastarých ruží s modernými skupinami čajovo-hybridných ruží a ruží floribundovej skupiny.

Anglické ruže požičali veľa z dávnych ruží. Staroveké ruže nemajú veľkú škálu farieb. Ich paleta je obmedzená na biele, jemné ružové, fialové a fialové. A kvitnú až na začiatku leta. Avšak opojná aróma a harmonická forma kríkovia sa nepoznajú medzi rožkami rovno. Staroveké ruže vyzerajú skvele v záhradách, parkoch, záhonoch.

Obrovská škála farieb čaj-hybridných ruží, elegantné zväzky a opakovanie kvitnúceho floribunda – všetky tieto najlepšie vlastnosti absorbovali anglické ruže. Jednoduchosť a zdokonaľovanie ponuky starých ruží v kombinácii s novými odrodami pomohli vytvoriť druh ruží, ktorý ich prekračuje svojimi vlastnosťami o niekoľko rádov. Harmonické spojenie starého a moderného – to sú anglické ruže.

Hlavné výhody anglických ruží:

 • majú neporovnateľnú neprekonateľnú arómu;
 • majú dlhý kvitnúci cyklus až 4 mesiace;
 • obsahujú schopnosť rovnomerného rozkvetu v celom kvete od spodu k vrchu s veľkými kvetenstvami.

Tvar kvetu je rozdelený do nasledujúcich typov:

 • malá misa;
 • otvorená misa;
 • hlboká miska;
 • brmbolce;
 • zásuvka;
 • kruhová zásuvka;
 • reverzne ohnutá zásuvka.

Anglická ruža"Port Sunlight"

V ružiciach tohto druhu sa v rôznych klimatických zónach môžu vyskytnúť rôzne schopnosti.

Ruže tejto triedy sú svetlo milujúce ako všetky ruže, ale tiež sú odolné voči odtieňom, potrebujú 4-5 hodín slnečného svitu za deň. Závisí to od toho, že ich vlasťou je zakalené, daždivé podnebie Anglicka.

Anglická ruža Charlotte - foto

Nevýhody anglických ruží:

 • v období dlhších dažďov nie je možné otvoriť kvety niektorých odrôd s hlboko zakulaceným tvarom, musíme im pomôcť rukou;
 • mladé konáre silne ohýbať pod váhou kvetov, pričom strácajú svoje dekoratívne vlastnosti;
 • mierne opätovné kvitnutie v niektorých odrodách.

Výsadba anglických ruží

Ak chcete pestovať anglickú ružu, nemusíte byť veľkým špecialistom. Môžete úplne pristáť sami, dodržiavať jednoduché pravidlá.

Related  Ak chcete pestovať dobré sadenice, používame kokosový substrát

Pred sadením sú korene ruže prerezané a nasiaknuté na deň vo vode. Vytvorte otvor 50×50, pridajte humus, kompost, premiešajte všetko s mletím a nalejte vodu. Pri výsadbe je potrebné venovať pozornosť miestu štepenia podpníkov. Hranica podnožky by mala byť zakopaná do zeme na 7-10 cm, aby sa zabránilo tvorbe divého výhonku. Po výsadbe je zemská časť kríža usmrtená, aby bolo možné lepšie zakoreniť sadenice.

starostlivosť

Všeobecné pravidlá starostlivosti o ruže sa vzťahujú na anglické ruže. Jedná sa o: napájanie, plevel, kontrolu škodcov a hnojenie. Zalievanie sa robí, keď sa pôda vysuší, obvykle večer, v množstve 5 litrov vody na jeden kef. pre horolezecké druhy – 15 litrov.

Pred začiatkom kvitnutia sa zavádzajú hnojivá obsahujúce dusík, v období kvitnutia – fosfor a potašové hnojivá. Od leta je potrebné na zimu pripraviť anglickú ružu. Zvláštnosť štruktúry dreva týchto ruží je viac drobivá než u iných druhov, obsahuje viac vlhkosti a preto toleruje mrazy horšie. Na podporu dozrievania dreva sa pravidelne zavádzajú potašové hnojivá.

Po daždi by sa kríky mali pretrepať tak, aby na púčiky nezdržiavalo vlhkosť, čo vedie k ochoreniu so sivou plesňou. Ak sú stonky už postihnuté, potom je potrebné odstrániť postihnuté oblasti do hornej časti vyvinutých obličiek.

Navyše, vo vlhkom počasí púčiky voľne kvitnú – horné okvetné lístky vyčarujú a nedovoľujú, aby sa otvorili. Preto musíte ručne pomôcť otvoriť pupen, odstrániť horné suché okvetné lístky z neho. Kvitnúce kvety sú tiež odstránené z kríkov, čo dáva podporu tvorbe mladých púčikov.

Zlatá oslava - fotografia

Anglická ruža potrebuje prerezávanie. Všetky slabé, nedostatočne rozvinuté, staré, choré stonky sú bezohľadne vyrezávané. Ďalej pokračujú na vytvorenie kríkov, v závislosti od toho, aké požiadavky sú na ne kladené. Ak potrebujete malý krík s veľkými kvetmi, stonky sa skrátia o polovicu a ak potrebujete veľký krík v záhrade s obrovským počtom pupienkov, potom ho znížte na tretinu. Výškové odrody ruží sú rezané o 1/5 dĺžky. Prerezávanie je v každom prípade nevyhnutné, pretože slúži na vytvorenie mladých, silných výhonkov. Na zimu je anglická ruža pokrytá vzduchom suchou metódou.

Related  Herbicídy na zemiaky: aké prípravky sa používajú na spracovanie príjmov po vzniku

Anglické Bush ruže – video