Anglická ruža"Summer Song"Anglické ruže sú najkrajšie zo všetkých ruží. Táto nová odroda sa objavila v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Objavili sa vďaka anglickému chovateľovi Davidovi Austinovi prekračovaním prastarých ruží s modernými skupinami čajovo-hybridných ruží a ruží floribundovej skupiny.

Anglické ruže požičali veľa z dávnych ruží. Staroveké ruže nemajú veľkú škálu farieb. Ich paleta je obmedzená na biele, jemné ružové, fialové a fialové. A kvitnú až na začiatku leta. Avšak opojná aróma a harmonická forma kríkovia sa nepoznajú medzi rožkami rovno. Staroveké ruže vyzerajú skvele v záhradách, parkoch, záhonoch.

Obrovská škála farieb čaj-hybridných ruží, elegantné zväzky a opakovanie kvitnúceho floribunda – všetky tieto najlepšie vlastnosti absorbovali anglické ruže. Jednoduchosť a zdokonaľovanie ponuky starých ruží v kombinácii s novými odrodami pomohli vytvoriť druh ruží, ktorý ich prekračuje svojimi vlastnosťami o niekoľko rádov. Harmonické spojenie starého a moderného – to sú anglické ruže.

Hlavné výhody anglických ruží:

 • majú neporovnateľnú neprekonateľnú arómu;
 • majú dlhý kvitnúci cyklus až 4 mesiace;
 • obsahujú schopnosť rovnomerného rozkvetu v celom kvete od spodu k vrchu s veľkými kvetenstvami.

Tvar kvetu je rozdelený do nasledujúcich typov:

 • malá misa;
 • otvorená misa;
 • hlboká miska;
 • brmbolce;
 • zásuvka;
 • kruhová zásuvka;
 • reverzne ohnutá zásuvka.

Anglická ruža"Port Sunlight"

V ružiciach tohto druhu sa v rôznych klimatických zónach môžu vyskytnúť rôzne schopnosti.

Ruže tejto triedy sú svetlo milujúce ako všetky ruže, ale tiež sú odolné voči odtieňom, potrebujú 4-5 hodín slnečného svitu za deň. Závisí to od toho, že ich vlasťou je zakalené, daždivé podnebie Anglicka.

Anglická ruža Charlotte - foto

Nevýhody anglických ruží:

 • v období dlhších dažďov nie je možné otvoriť kvety niektorých odrôd s hlboko zakulaceným tvarom, musíme im pomôcť rukou;
 • mladé konáre silne ohýbať pod váhou kvetov, pričom strácajú svoje dekoratívne vlastnosti;
 • mierne opätovné kvitnutie v niektorých odrodách.

Výsadba anglických ruží

Ak chcete pestovať anglickú ružu, nemusíte byť veľkým špecialistom. Môžete úplne pristáť sami, dodržiavať jednoduché pravidlá.

Pred sadením sú korene ruže prerezané a nasiaknuté na deň vo vode. Vytvorte otvor 50×50, pridajte humus, kompost, premiešajte všetko s mletím a nalejte vodu. Pri výsadbe je potrebné venovať pozornosť miestu štepenia podpníkov. Hranica podnožky by mala byť zakopaná do zeme na 7-10 cm, aby sa zabránilo tvorbe divého výhonku. Po výsadbe je zemská časť kríža usmrtená, aby bolo možné lepšie zakoreniť sadenice.

starostlivosť

Všeobecné pravidlá starostlivosti o ruže sa vzťahujú na anglické ruže. Jedná sa o: napájanie, plevel, kontrolu škodcov a hnojenie. Zalievanie sa robí, keď sa pôda vysuší, obvykle večer, v množstve 5 litrov vody na jeden kef. pre horolezecké druhy – 15 litrov.

Pred začiatkom kvitnutia sa zavádzajú hnojivá obsahujúce dusík, v období kvitnutia – fosfor a potašové hnojivá. Od leta je potrebné na zimu pripraviť anglickú ružu. Zvláštnosť štruktúry dreva týchto ruží je viac drobivá než u iných druhov, obsahuje viac vlhkosti a preto toleruje mrazy horšie. Na podporu dozrievania dreva sa pravidelne zavádzajú potašové hnojivá.

Po daždi by sa kríky mali pretrepať tak, aby na púčiky nezdržiavalo vlhkosť, čo vedie k ochoreniu so sivou plesňou. Ak sú stonky už postihnuté, potom je potrebné odstrániť postihnuté oblasti do hornej časti vyvinutých obličiek.

Navyše, vo vlhkom počasí púčiky voľne kvitnú – horné okvetné lístky vyčarujú a nedovoľujú, aby sa otvorili. Preto musíte ručne pomôcť otvoriť pupen, odstrániť horné suché okvetné lístky z neho. Kvitnúce kvety sú tiež odstránené z kríkov, čo dáva podporu tvorbe mladých púčikov.

Zlatá oslava - fotografia

Anglická ruža potrebuje prerezávanie. Všetky slabé, nedostatočne rozvinuté, staré, choré stonky sú bezohľadne vyrezávané. Ďalej pokračujú na vytvorenie kríkov, v závislosti od toho, aké požiadavky sú na ne kladené. Ak potrebujete malý krík s veľkými kvetmi, stonky sa skrátia o polovicu a ak potrebujete veľký krík v záhrade s obrovským počtom pupienkov, potom ho znížte na tretinu. Výškové odrody ruží sú rezané o 1/5 dĺžky. Prerezávanie je v každom prípade nevyhnutné, pretože slúži na vytvorenie mladých, silných výhonkov. Na zimu je anglická ruža pokrytá vzduchom suchou metódou.

Anglické Bush ruže – video