Kvety spathiphyllum v dobrých podmienkachV apartmánoch a kanceláriách sa nachádzajú nepredvídateľné a jednoduché spathiphyllums, ktoré sú zdobené verejnými budovami a vzdelávacími inštitúciami. Bez akýchkoľvek trikov a úsilia zo strany majiteľa, ako odpoveď na rutinnú starostlivosť, kvetina spathiphyllum dáva novú kopijovitú lístie a produkuje stopky s bielou, vlajkovou alebo brzdou pokrytou zátkou.

Čo robiť, keď sa objavia žlté listyAvšak táto nádherná rastlina môže mať aj problémy, ktoré signalizuje všetkými dostupnými prostriedkami, napríklad zmenou farby listov, ich zvarom alebo ich vysušením. Prečo sa spathiphyllum stáva žltou a čo by mal urobiť kvetinár v tomto prípade?

Kŕmenie a transplantácia – potrebná starostlivosť o kvet

Spathiphyllum, ako vnútornú výzdobuŽltá na listoch nedávno zdravého zeleného kríka sa objaví rýchlo a môže byť znakom rôznych problémov. Vzhľadom na podobnosť symptómov môžu aj skúsení amatéri zriedka okamžite nájsť príčinu tohto správania rastliny. Ale nemôžete sa zdržiavať, pretože smrť listov prináša všeobecné oslabenie spathiphyllumu a niekedy môže signalizovať nezvratné hnilobné procesy na koreňoch.

Najčastejšie zdrojom problémov s spathiphyllum je starostlivosť o kvetinu, alebo skôr nedostatok pozornosti rastliny.

Ak je rastlina dlhá a hojne kvitnúca, žltnutie listov môže znamenať únavu kríkov, ktorá premárnila všetky sily a dostupné živiny. V tomto prípade lístie z nižších vrstiev prvej začína prežívať podobný deficit, rovnomerne mení farbu a potom kohúti.

Ak chcete pomôcť rastline oplodniť, a ak nie je zažltnutá spathiphyllum dlho transplantovaná, potom jej preloženie do nového, voľnejšieho hrnca s výživnou, voľnou pôdou.

Transplantácia rastlín s vysokou kapacitouV budúcnosti, aby sa predišlo podobným problémom, je potrebné dožiť rastlina dvakrát ročne a podľa potreby na jar transplantovať kefu do veľkosti.

Osvetlenie pre spathiphyllum

Ak chcete pomôcť rastline, je potrebné zistiť príčinu žltnutia listovSpathiphyllum sa stáva žltou, keď je dlho v nepríjemných podmienkach pre neho. Najčastejšie pestovatelia kvetov robia chybu vystavenia hrnca priamemu slnečnému žiareniu. Napriek tomu, že spathiphyll je veľmi fotofilný, horúci, najmä letné slnko sa stáva príčinou žltej farby a dokonca aj popáleninových listov. Ale s nedostatkom slnka spathiphyllum reaguje spomalením rastu a bledosti listov.

Ak je v lete hlavným nepriateľom závodu jasné slnko, potom v zime je nadmerná suchosť vzduchu škodlivá pre spathiphyllum.

Zariadenie naliehavo potrebuje pomocKeď sa hrniec nachádza v blízkosti vykurovacích zariadení, je nepravdepodobné, aby sa zabránilo odvlhčeniu nadzemnej a žltej. Žltnutie a potom zomieranie z listu začína od špičky, postupne sa rozširuje a zaberá väčšinu listovej dosky. V dôsledku toho rastlina oslabuje, predčasne zastaví kvitnutie a môže zomrieť.

Related  Poďme zistiť, prečo sú spathiphyll zelené kvety

Preto chcete, aby rastlina bola zdravá a krásna, môžete:

  • odstráňte spathiphyllum od batérie;
  • vložte do neho nádobu s vodou;
  • používajte zvlhčovač vzduchu;
  • Na rozstrekovanie rastliny použite sprej.

V každom prípade rastlina reaguje sviežou zeleňou. Mierne poškodené listy získavajú rovnakú farbu a listové dosky, ktoré začínajú sušiť, sa najlepšie odstránia, aby sa nestali ohniskom škodlivých húb a škodcov.

Spathiphyllum sa zmení na žltú kvôli porušeniu plánu zavlažovania

Nedostatok alebo nadmerná vlhkosťAk sa spathiphyllum zmení na žltú a zafarbenie začína na okrajoch listovej dosky, na ktorej sa tvorí suchý čierny okraj, môže to byť kvetinová reakcia na narušenie zavlažovacieho režimu:

  • Pri nedostatku vlhkosti sa zem vysychá a zariadenie neposkytuje dostatočnú výživu.
  • Nadmerne navlhčená pôda, najmä pri pomerne nízkej teplote vzduchu v miestnosti – to je vážne riziko vzniku hnilobných a parazitických húb spiifillum.

Optimálne, ak je substrát neustále vlhký, ale stagnácia vlhkosti sa nedá tolerovať.

Preto sa v zime znižuje intenzita a frekvencia zavlažovania. A v lete, kedy sa zvyšuje potreba vlhkosti, aby sa znížilo odparovanie, je pôda premiešaná kamienkami alebo mechom sphagnum.

Nedostatok mikroelementov – dôvod na žltnutie spathiphyllum

Rastlina potrebuje mikroživinyČo ak listy špargľového filtra úplne žltnú? Najčastejšie tento príznak možno považovať za znak nedostatku výživy alebo nedostatku jednotlivých prvkov v pôde. Prvá pomoc v tomto prípade je hnojenie komplexnými hnojivami pre vnútorné rastliny. Ak sú korene kvetu úplne pokryté hlineným hnojom, je lepšie okamžite transplantovať rastlinu a ak je to potrebné, rozdeliť veľký krík.

Spathiphyllum je veľmi citlivý na nedostatok horčíka. Nedostatok tohto prvku vedie k oneskoreniu rastu a letargie rastliny. Súčasne listy spathiphyllum sú žlté tak, že žily zostávajú zelené a tkanivá medzi nimi sú žlté alebo hnedé. Takéto krúžky sú napájané síranom horečnatým.

Related  Foto s popisom druhov a odrôd borievky pre chaty

Škodcovia a choroby spathiphyllum

Žltozelená je nielen dôsledkom nesprávnej starostlivosti o spathiphyllum kvet. Rastliny môžu byť ovplyvnené škodcami a chorobami, ktoré nie sú menej nebezpečné ako nedostatok potravy alebo koreňovej dutiny.

Na listoch rastlín boli nájdení škodcoviaMedzi škodcami, ktoré poškodzujú rastliny, mealybugs, roztoče a thrips sú bežnejšie. V tomto prípade po identifikácii zdroja nebezpečenstva:

  • kríky sa ošetria insekticídmi;
  • v prítomnosti pôdnych škodcov transplantovaných a kŕmených.

Ako preventívne opatrenie je rozumné vziať len dekontaminovanú pôdu, ktorá pomôže chrániť krík a infekciu škodlivými hubami.

Rozprávať sa o chorobe hubového pôvodu môže byť v situácii, kedy spodné listy spathiphyllum sa zmenili na žlté, začali vyschnúť a hnedé škvrny, rastúce, zaberajú listy vedľa seba. Ak neurobíte naliehavé opatrenia, ochorenie uchopí stonky a korene, čo spôsobí nenapraviteľné poškodenie rastliny.

Chorobná rastlina musí byť naliehavo liečená liekmi a transplantovanáV tomto prípade budú infikované časti rastliny musieť byť odrezané a ošetrené fungicídom. Bolo by nadbytočné skúmať korene a skrátenú stonku, pretože huba môže byť rozptýlená násobením hnilobných baktérií a poškodením týchto častí rastliny.

Spathiphyllum nie je vôbec náladový, ale iba zdravá rastlina, ktorá dostáva pravidelnú kompetentnú starostlivosť, môže rozžiadať kvetinárku s jasnou zeleňou a bohatým kvitnutím.

Video o správnom zavlažovaní spathiphyllum