Biele kvety bahnaStaroveká grécka legenda hovorí, že mincovňa je krásna víla Minta, ktorá sa zmenila na rastlinu. Bohyňa Persephone, ktorá sa dozvedela, že jej manžel Aida bola priťahovaná mladou krásou, zaviedla na nymfu kliatbu. Od tej doby sa na Kréte a ďalších rohoch Stredozemného mora objavila mäta.

Kde má dnes mäta rast? Bohužiaľ, je to len krásna rozprávka, inak by existovalo také množstvo vonných, korenistých aromatických a dokonca liečivých rastlín na svete zjednotených pod spoločným menom mincovne. Dnes má viac ako 25 druhov patriacich k rodine Yakovtkovcov niektoré spoločné črty, ale aj dôležité rozdiely. Aký druh mäty rastie v rôznych častiach sveta?

Ak chcete urobiť všeobecný opis pre väčšinu druhov, máta je bylinná rastlina s priamymi alebo zaostávajúcimi stonkami, v závislosti od druhu, od 20 do 150 centimetrov. Peppermint oválne, oválne alebo predĺžené listy asi 4-8 cm dlhé, často, ako stonky, pubescent. Okrem toho, mäta sa vyznačuje zvláštnou formou kvetu, ktorý dal druhý názov celej rodine – Gubotsvetnye.

Z celkového počtu existujúcich druhov sa aktívne pestuje nie viac ako tretina, ale voňavé a dokonca aj okrasné rastliny, ktoré sú veľmi vzdialené príbuzné, sa niekedy považujú za mätu.

Mátová lúka

Mátová lúkaNajobľúbenejšia lúka v Rusku je lúka alebo Mentha arvensis. Tento druh možno považovať za divoké rastliny v európskych krajinách a takmer všade v našej krajine od západných hraníc až po Ďaleký východ. Tento druh sa tiež nazýva mäta šľachticovej alebo Laponsko.

Olej získaný z kultúry obsahuje 60 až 92% mentolu. Napriek tomu je chuť lúčnej mäkkej mäty jemná, čo umožňuje používať listy a vrcholy výhonkov na varenie a lekárske účely. Stonky tohto trvalého druhu rastú na 80 cm. Rhizomes, ako sú príbuzné rastliny, sú plíživé, silné. Kvety majú ružovú alebo fialovú farbu, malé, zhromaždené na stonkách, ktoré sa nachádzajú pozdĺž stonky falošných krištáľov. Doba kvitnutia mätovej lúky začína v júni a končí až v októbri.

Mänová záhrada: fotografie a popis druhov

mäta pieporná záhradnéPeppermint alebo Mentha spicata sú trvalé byliny, ktoré nemajú takú živú chuť ako mäta pieporná, ale majú jedinečnú hmotnosť v európskych výsadbách. Vo voľne žijúcich druhoch sa tento druh vyskytuje na juhozápade a juhu Ruska, kde mäta rastie v mokrých tieňovaných oblastiach.

Tento druh mäty má ročné štvorcové stonky, dosahujúce dĺžku asi jeden meter, na ktorom sú umiestnené podlhovasto-vejčité, s špicatými špičkami, listy. Ako je vidieť na fotografii záhradnej mincovne, horná časť listu je dokonale hladká, najmenšie chĺpky sú len žily na zadnej strane. Výška rastliny nepresahuje 45 cm, ale šírka kefa rastie na 90 cm. Malé fialové kvety záhradnej mincovne, ako na fotografii, sa objavujú v júli a kvitnú až na konci leta.

Kulinárske využitie sú suché a čerstvé listy máty s výraznou vôňou a priamou, mierne ostrou chuťou.

Mincovňa je kučeravá

Mincovňa je kučeraváMincovňa kučeravá, kučeravá alebo Mentha spicata crispa je druh záhradnej mäty so špecifickou formou listov. Hoci si tento atraktívny závod v prírode len v niektorých častiach Ázie, Európy, južnej a severnej Afrike, kučeravá mincovňa sa rýchlo presunul do oblastí s miernym podnebím a pestuje nielen v európskych krajinách a Rusku, ale aj v Severnej Amerike.

Related  Prehľad celoročných kvetov pre chaty s fotografiami a menami

Výška celoročnej rastliny je 30 až 100 cm, stonky sú silné, vzpriamené, sedia so zelenkastými listami, zúbkované pozdĺž okraja, jasne zelené listy. Kvety kvitnej mäty piepornej sa veľmi líšia od farieb blízkych príbuzných druhov, majú svetlo ružovú alebo bielej farby a sú zhromažďované v zahalených kvetenstvách.

Marocká mäta

Marocká mätaMarockej mäty alebo menta spicata crispa marocké – to nie je nič iné ako kudrnatá mäta. Zvláštny názov je francúzskeho pôvodu a odkazuje sa na časy, kedy Maroko, okrem iných severoafrických provincií, bolo kolóniou Francúzska. Korenie, ovocie a rastliny, ktoré priniesla táto krajina, sa zdali divné Európania.

Marocká mäta sa pestuje v teplejšie ako v starom svete klímu, to obsahovalo viac éterických olejov a mentol, mal tiež neobvyklý vlnité plechy, a preto si zaslúžil oporu meno.

mäta vonná

mäta vonnáMentha rotundifolia alebo listy máty sú nazývané egyptské, zlaté a cukrárske. Často medzidruhový hybrid medzi dlho-listnaté mäty a voňavé mäty sa nazýva jablčná pepermint. Spočiatku tento druh pochádza z Malej Ázie alebo severnej Afriky.

A v strednej a južnej Európe, na Kaukaze a v Rusku, kde mäta rastie v záhrade kultúre, závod je cenený pre príjemnou, osviežujúcou chuťou, jemnú chuť.

Peppermint Mint AppleNa kulinárske účely sa používajú nielen mladé listy, ale celá zelená časť rastliny. Okrem obvyklých foriem mäta vonná so zelenými listami, pestré odrody dnes chované, kombinujúci dekoratívne a korenistú chuť. Tieto a ďalšie variácie jablčná mäty forma trávne kríky, výška 50 až 70 cm, ktoré s charakteristickým širokým forme zaoblené alebo vajcovité listy, ktoré jasne vidieť hustá hromadu.

Mátová čokoláda

Mátová čokoládaRastúca popularita čokoládovej mäty alebo Mentha piperita citrata Čokoláda predstavuje variáciu mäty piepornej, ktorá kombinuje mentolovú chuť so svetlými tónmi citrusov a čokolády.

Dojem, že mäta je skutočne príbuzná milovanej mnohými lahôdkami, podporuje farbenie rastliny, v ktorej je prítomných niekoľko anthokyanínov.

mäta vonná

mäta vonnáObyčajný v Stredomorí a Malej Ázie, rovnako ako v mnohých krajinách v Európe voňavej mäty alebo mäta voňavá – je trváca vonné rastliny, ktoré nachádzajú uplatnenie vo varení a medicíne. Vo voľnej prírode rastlina zaberá na slnku, ale nie na suché hrany.

V krajinách, kde tento druh rastie mäta, dosahuje výšku 30 až 100 cm. Pochádza vztýčené, dospievajúci potiahnuté srdce stredne veľké listy zelené. Plechové dosky sú zvlnené, s malými okrajmi na okraji. Kvitnúca voňavá mäta, ktorá tvorí husté kvetenstvo v tvare kužeľa a pozostáva z malých bielych kvetov.

Japonská mäta: popis a fotografia

Neznáme Európanov, a prezentované na fotografiu japonský mätový alebo Mentha japonica – je trváca rastlina vyskytuje iba na dvoch ostrovoch japonské súostrovie, Hokkaido a Honshu.

Japonská mätaMiesta, kde rastie japonská mäta sú väčšinou močiarne alebo vlhké lesy. Výška vzácny aj pre závod Japonsko nepresahuje 40 cm, stopky sú vztýčené alebo vyčerpaný, listy sú malé dĺžke ťažko dosahuje 2 cm. Malé Kvety sú biele alebo svetlo fialové odtiene zhromaždené v riedkych kvetenstvách. Čas na rozkvet japonskej mincovne, na fotografii, prichádza v auguste a trvá do polovice jesene.

Rovnako ako ostatné druhy rodu, rastlina obsahuje esenciálne oleje a používa sa na výrobu kozmetiky a používa sa aj ako korenisté aromatické korenie.

Lesná mincovňa: popis a fotografia

Lesná mincovňaForest mäty alebo amulet v našej krajine s názvom závod patriaci do čeľade Lamiaceae, ale je to len vzdialený príbuzný známeho mäty. Táto oregano alebo Origanum vulgare. V Európe a najmä v krajinách stredomorského regiónu je lesná mincovňa na fotografii známa ako oregano.

V Rusku, kde oregano alebo lesná mäta rastie takmer divoko po celej krajine, sa kultúra používa ako liečivá rastlina. V strednej časti európskej časti a na Sibíri sa oregano nachádza na lužných lúkach a výrub v dubových lesoch a pozdĺž prameňov ihličnatých lesov.

Vo Francúzsku, Taliansku a USA sa lesná oregano alebo oregano hodnotí ako korenie pre zeleninové a mäsové jedlá, pečivo a marinády. Preto sa v týchto regiónoch aktívne kultivuje bylinná trvalka. Stonky mäty dreva začína sa rozdeliť už nad úrovňou pôdy, rastúce až 30 -. 70 cm sme oregano listy podlhovasté oválne tmavé hore a výrazne ľahšie na zadnej strane. Kvetenstvo nie je zahalené alebo karpálne, ako v mäte, a scutellaria, ktorá pozostáva z ružových alebo svetlo fialových malých kvetov.

Related  Hnojivá na sadenice zeleniny – typy a odporúčania výroby

Peppermint mexická

Peppermint mexickáMexická mincovňa, väčšina z ktorých rastie na severoamerickom kontinente, prichádza so záhradnou mincovňou v jednej rodine a dokonca aj v skupine, ale má iný názov. Botanici a záhradníci, je táto rastlina lepšie známy ako Lofant alebo Agastache Agastache scrophulariifolia.

AgastacheJe to veľkolepá trvalka, ktorá tvorí kríky až do výšky jedného metra a polovice a má pomerne silnú vôňu, ktorá dala dôvod nazvať rastlinnou mexickou mincovňou.

Voňavá mexická mincovňaLofant v ruských oblastiach sa pestuje ako atraktívna dekoratívna kultúra, nádherná medová rastlina a liečivá rastlina. Pravda o mexickej mincovne v európskej časti stredného pásma, Západná Sibír a Urals prežili zimu, je potrebné pokryť kultúru a záruku, že korene rastliny na jar sa nezobrazí vo vode.Lofant

Na jednom mieste sa viacfarebná farba rozrástla na 6 rokov. V súčasnosti sa odvodzujú mnohé odrody s rôznymi odtieňmi od fialovej a bohatej modrej až oranžovej a purpurovej.

Mincovňa: fotografie a popis druhov

Ak mexickej mäta alebo oregano, neplatí pre budúci kín známych záhradníckych odrôd, sa stále používa ako liečivá a korenie rastlina, mäta domov patrí do rodu Plectranthus – je výlučne okrasné rastliny.

Vyžadovať si právo nazývať sa domácou mincovňou, je nárokovaný veľký počet rastlín, rod ich tropických zón Ázie, Afriky, Austrálie a Južnej Ameriky.

Plectranti sú trvalky, z ktorých niektoré sa nachádzajú v domácnostiach, ako sú izbové rastliny, a niektoré sú pestované ako okrasné záhradné rastliny. A medzi bylinnými rastlinami sú tiež vysoké kroviny.

Plukovníky bushwormPlectranthus fruticosus alebo rastúci až meter vysoký krušinový buster je jedným z mätových druhov. Krov sa skladá z povrchných plíživých koreňov, pýrovitých rozvetvených výhonkov, lemovaných srdcovitými špicatými listami dlhými 10 cm. Listy vykazujú zaoblené zuby.

V domácej mincovni, rovnako ako na fotografii, lila voňavé kvety, v kombinácii voľné kvetenstvo na vrcholoch výhonkov.Coleus

Related  Pikantný koriander na parapete vašej dachy

Coleus alebo žihľava s jasným motley listy tiež odkazuje na rovnaký druh, ako na fotografii, domácu mätu.

Veľká mäsová kefaĎalší ker, ktorý dosahuje rekord vo výške 2,5 metra, sa nazýva Plectranthus ecklonii. V Južnej Afrike, kde mincovňa rastie túto exotickú odrodu, rastlina preferuje osvetlené plochy alebo čiastočný odtieň. Ker robí pomerne pomaly, kvitne ročne, dáva na koniec výhonkov svieže kvetenstvo modrej, ľiarej alebo bielej. Vynásobte takýto plectrum môžu byť odrezky alebo odrezky. V Rusku je potrebné úkryt na zimu a výhonky výhonky, takže rast je dobre zrelý až do zimy.

Home mätaPlectranthus druhu Plectranthus oertendahlii je pomerne malá domáca rastlina, ktorej výhonky nie sú dlhšie ako 50 cm a majú lemovaný vzhľad. Listy domácej papriky uvedené na fotografii majú zaoblený oválny tvar a neobvyklé sfarbenie. Všeobecný tón listov je tmavozelený a žily sú oveľa ľahšie. Kvety tejto kultúry sú biele alebo s ťažko viditeľným lilačným odtieňom, malé, zhromaždené v apikálnych drobných kvetenstvách.

Plextantus sa otočilPlectranthus verticillatus alebo Plectrantus zahalený má hladké vajíčko v tvare listov svetlo zelenej farby. V tomto prípade stonky a dokonca aj špendlíky listov sú fialové alebo fialové. Kvitnutie sprevádza vzhľad bieleho kvetu zdobeného vínovými alebo fialovými škvrnami vo vnútri koruny.

Madlagascar PlectratusJedným z najviac podobných druhov mäty piepornej je Plectranthus madagascariensis. Malý, až 1 meter vysoký ker s plíživými alebo plíživými výhonkami sa pestuje ako ampelová kultúra a dobre sa usadil v záhradách európskej časti krajiny.

Mona LavenderPlectranthus hybrid “Mona Lavender” je prekvapivo krásna hybridná forma. Ako vidíte na fotografii, v domácej mincovni tohto druhu vzpriamené výhonky vytvárajú kompaktný ker 50 cm vysoký, listy pozdĺž okraja majú zárezy. Kvitnutie je bohaté, veľmi atraktívne. Jednotlivé kvety, ako levanduľa, majú krásny fialový odtieň. Listy s dĺžkou až 5 cm majú hustú zelenú alebo dokonca fialovú farbu, ktorá je bežnejšia na mladých lístiach.

Ako pestovať mäta domy – video