litchi strom na parapeteNiektorí ľudia veria, že pestovanie exotického ovocia doma je nemožným snom. Odvážni záhradníci však prelomili stereotyp a ako odmenu získali krásny litchi s jedinečným ovocím. Za to stačí pochopiť základné pravidlá pestovania rastlín a pekný zahraničný hosť sa usadí na okne.

Vonkajšia charakteristika stromu

litchi strom na záhradeV prírodných podmienkach sa strom nachádza na území Číny a Thajska. Rastú do výšky 30 metrov a produkujú ovocie podobné čerešniam alebo malým slivkám. Existujú aj iné názvy stromov, napríklad:

  • “Rajské hrozno”;
  • “Ovocie lásky”;
  • “Čínska čerešňa”;
  • “Ligi”;
  • “Lisi”;
  • “Čínska slivka”.

mladý líči stromLitchi patrí k rodine Sapindovovcov a je dokonale kultivovaný doma. V uzavretom priestore môže rastlina dosiahnuť výšku 2,5 metra, čo je celkom prijateľné pre domácu rastlinu. V Rusku sa ovocie pestuje v záhradách. Pritom je opatrne chránená pred mrazom a suchým vetrom. Takéto extrémne podmienky vedú k strate listov a výskytu trhlín na trupu a vetvách.

litchi strom vo vaniLychee má predĺžené mäsité listy mierne lesklého charakteru. Farba – tmavozelená. V strede dosky prechádza hlavná žila, z ktorej sa rozvetvenia vyskytujú v rôznych smeroch. Tento “embosovanie” je považovaný za vrchol zámorského návštevníka. V tvare listy pripomínajú predĺženú elipsu, ktorá sa znižuje na základňu rastliny.

lychee ovocieOvocie v podobe vaječného lychee má malú veľkosť približne 4 cm v priemere. Vonkajšie sú pokryté jemnou pokožkou. Chuť pripomína hroznové bobule alebo slivky, čo naznačujú rôzne názvy stromu.

Exotické lýkové plody sú široko používané na liečbu rôznych ochorení srdca, obezity a hematopoézy.

Tajomstvo pestovania domu

liči kostíPretože rastlina má množstvo prospešných vlastností, mnoho ju pestuje ako rastlinnú rastlinu. Nasledujúce aspekty by sa však mali zvážiť:

  • teplota vzduchu v obývacej izbe;
  • príslušný zavlažovací režim;
  • zloženie pôdy na pestovanie.

vyberte kosť na pestovanieProces, ako pestovať stromček štíhly doma, začína nadobudnutím samotného plodu. Zrelé plody sa odrežú a vyberajú z neho kosť. Potom sa dôkladne umyje a zasadí do pripravenej pôdy.

Je žiaduce znížiť kameň ihneď do pôdy, pretože rýchlo stráca jeho klíčenie. Ak chcete dosiahnuť konečný cieľ – pestovať lektinový strom, je lepšie použiť niekoľko semien.

Keď je kameň už v zeme, kontajner je pokrytý plastovým vreckom na vytvorenie skleníkového mikroklímu. Potom sa nádoba umiestni na teplé miesto a čaká na vznik prvých listov. Zvyčajne po 2 alebo 3 týždňoch od pôdy stúpa prvá zelená. Počas tohto obdobia sa film odstráni, aby sa rastlina mohla aktívne rozvíjať. Od mája do začiatku septembra musí lektinový strom dodržiavať správny teplotný režim, ktorý nepresahuje 35 stupňov Celzia.

Keď sa objavia prvé výstrely, teplota v miestnosti by mala byť v rozmedzí 25 stupňov.

musia spĺňať teplotný režimPo vytvorení zelených výhonkov by sa mali denne napojiť. Tak vzniknú podmienky, ktoré pripomínajú prirodzené prostredie, v ktorom rastl stromček. V priebehu času sa sadenice stúpajú nad pôdou na výšku 20 cm. Od tohto momentu sa začína rozvíjať koreňový systém rastliny, ktorý spomaľuje rast zemskej časti ovocia.

Aby sa korene mohli voľne pestovať v rôznych smeroch, je žiaduce transplantovať sadenice do objemnej nádoby.

Pravidlá opatrnej starostlivosti o exotické ovocie

úroduKeď sa strom začína zakorenovať a stúpa nad zemou, musí poskytnúť dostatok svetla. Ideálnym miestom pre neho je okenný parapet veľkého okna. Je dôležité, aby zariadenie malo prístup k osvetleniu 12 hodín denne. V zime múdri záhradníci používajú umelé osvetlenie.

Related  Tajomstvo pestovania cukety: rady od skúsených letných obyvateľov

Starostlivosť doma na litchi poskytuje kompetentné zavlažovanie. Rastlina nemá rád extrémne sucho, rovnako ako nadmerná vlhkosť. Preto je žiaduce sledovať ho nepretržite. Ak má dom nízku vlhkosť, sadenica by mala byť sprejovaná rozprašovačom. Voda je najprv obhájená, aby sa čistila od veľkých nečistôt a privedie sa na izbovú teplotu. V opačnom prípade môže rastlina trpieť.

litchi v miestnostiJe tiež dôležité, aby sa rastlina nakrájala včas. Prvýkrát to treba urobiť 3 mesiace po výsadbe. K tomu použite hnojivo, ktoré je bohaté na minerály. Ďalšia dávka sa podáva, ak je strom starý 1 rok. Po ďalšom roku sa hnojivo naleje do pôdy každé 2 mesiace. Vďaka kompetentnému kŕmeniu bude v dome vyrastať nádherný lesný strom, ako je to znázornené na obrázku.

Zaraďte rastlinu iba v prvých dvoch rokoch, aby ste ju získali krásnym tvarom. Následne sa odstránia iba sušené vetvy alebo listy. Ak častým prerezávaním dochádza k narušeniu tvorby panikulárnych kvetení. Takže ovocie sa nezdá čoskoro. Napriek tomu veľa záhradníkov obdivuje lesík doma. Možno stojí za to vyskúšať pestovanie exotického stromu a vychutnať si chuť záhradného ovocia.

Transplantácia Lychee – video