Kvitnúca olejnatá reďkovkaReďkovka olejná – každoročné krmivo a med medu. Vzťahuje sa na rodinu krížom. Široko používaný ako siderat – zelené hnojivo. V semenách rastlín obsahuje až 50% rastlinného oleja. Používa sa vo varení, potravinárskom priemysle, farmakológii, kozmeteológii, ako aj pri výrobe biopalív.

Olejnatá reďkovka nemá koreňové plodiny, len kvety a semenáOlejnatá reďkovka je rastlina s výškou približne 1,5 m. Listy majú tvar rezu. Plody oleja reďkovky je panvica, 6-8 cm dlhá, naplnená semenami. Na rozdiel od reďkovky obyčajné reďkevné olejové ložisko netvorí koreňové plodiny. Jeho koreň je zosilnená tyčinka v hornej časti s konármi. Kultúra je oceňovaná pre intenzívnu tvorbu zelenej hmoty v chladnom počasí. Vhodný na neskorý výsev v oblastiach so studeným podnebím. Môže sa pestovať na ťažkých hlinených pôdach, odolných voči suchu.

Reďkovka olejnaté ako siderat

Použitie olivovej reďkovky ako siderataPoužitie olivovníka ako siderata v posledných rokoch sa stáva strategickým významom kvôli rozsiahlemu vyčerpaniu pôd.

Ochrana a obohacovanie pôdy

Orechová reďkovka má silný koreňový systém. Dlhý koreň vytvára výstup z nižších vrstiev pôdy na povrch živín. Pri hnilobe sa kosená zelená hmota premenila na hnojivo bohaté na humus a organické.

Palacinka reďkev je jedným z najúčinnejších plodín používaných na ochranu pôdy pred eróziou na jar a na jeseň obdobie, a v prípade, že rastliny nie sú čisté v zime, si zachovávajú sneh, čo prispieva k hromadeniu vlhkosti v pôde a menej mrazu.

Kultúra má dobrý účinok na štruktúru pôdy, uvoľňuje ju a poskytuje drenáž aj v hlbokých vrstvách. Výsledkom je zvýšenie priepustnosti vlhkosti a vzduchu v pôde.

Z zvyškov koreňov je pôda obohatená o minerálne prvky. V priemere na hektár pôdy dostáva:

  • dusík – 85 kg;
  • fosfor – 25 kg;
  • draslík – 100 kg.

Fytosanitárne vlastnosti

Údržba éterických olejov v rastline podporuje opozíciu voči vrakovým a plesňovým ochoreniam. Olejnatá reďkovka sa používa na preventívny boj proti drôtom, zemiakovým výbežkom, rizoktaniozom, nematódam. Husté lístie dobre odtienkujú pôdu a potláčajú klíčenie buriny. Orechová reďkovka je hlavnou plodinou používanou v boji proti ťažko odstrániteľným burinám, ako je pšenica. Prehnité vrcholy slúžia ako vynikajúca plemenná plocha pre červy a iné biologické organizmy, ktoré majú priaznivý vplyv na pôdu.

Nepoužívajte olejnaté reďkovky ako siderat ako predchodca kapusty.

Olivová reďkovka ako kŕmna plodina

Výsev olivovníka ako kŕmnej plodinyAko rastlinné oleje krmivo reďkovky považované za dozrievanie a trvalo vysokej výťažky. Priemerný poplatok je 300-400 kg / ha, zatiaľ čo aplikácia hnojív môže byť dosiahnutý index 700 kg / ha. Obdobie od výsevu až po formáciu je iba 40-50 dní. Na sezónu je možné vykonať až 3 kosenie. Zelená hmota kŕmenie hospodárskych zvierat v čerstvej forme, pripravenej z neho ako siláž, seno, brikety, trávne múčky. Silo olej reďkev obvykle s inými ročných tráv zavedie do vika, hrachu a ovsených ovseného zmesí. Kultúra v štádiu 3-4 listov je dobrým doplnkom kukurice.

Ako kŕmna kultúra by sa mali rastlinné olejnaté semená pestovať v zmesi so slnečnicou, fazuľami a obilninami.

Pestovanie olivových reďkoviek spolu so slnečnicouPestovanie olivových reďkoviek umožňuje prechádzanie pasienkov zvierat koncom jesene. Vegetácia rastlín pokračuje aj pri teplote +5 až 6 ° C. Režiská na olejnicu neumierajú pri mrazoch na -4 ° C a silnejšie rastliny sú schopné tolerovať negatívne teploty na -7 ° C.

Related  Zabaliť pásy pre ovocné stromy, aby si vyrobili vlastné ruky, nie je ťažké

Podľa výživy majú ryšavé olejnaté semená podobné vlastnosti ako zmiešané krmivá, lucerny, klobása a ďatelina. Obsahuje vysoký obsah bielkovín – až 26%. Na porovnanie: u kukurice je tento ukazovateľ na úrovni 7-9%. Proteín je dobre vyvážený aminokyselinami. Kultúra je bohatá na fosfor, draslík, vápnik, horčík, zinok, železo. Počas obdobia kvitnutia obsahuje kilogram vrcholov 30 mg karoténu a 600 mg kyseliny askorbovej.

Reďkovka olivy ako rastlina medov

Perfektný medReďkovka je uznávanou medovou kultúrou. Jeho hlavnými výhodami sú dlhé kvitnutia (až 30 dní) a oslobodenie nektáru v chladnom období. Medosbor sa vyrába na začiatku jari a v polovici leta, kedy ostatné melliferové kultúry už vybledli. Obsah sacharózy, fruktózy a glukózového nektáru je 20%. Med má silnú arómu a vysokú hojivosť.

Vzhľadom na rýchlu kryštalizáciu medu sa neodporúča ponechať med v plástoch na zimu.

Včely jednoducho obdivujú farbu olivyVčely radšej navštevujú ohniskové pole v dopoludňajších hodinách a oblačno. Ráno kvitnú kvety v dňoch 6-7 ráno.

Pestovanie reďkovky

Semená reďkovky na siatieOdpoveď na otázku “kedy sa pestuje olejnatá semienka” závisí od cieľov. Semená sa môžu vysievať od apríla do polovice septembra. Najvyššie výnosové výnosy boli vysadené v apríli. Na kŕmenie a ako šírka sa reďkovka po 15 cm osije v radoch. Spotreba osiva je 2-3 g / m2. Hĺbka výsevu je 2 až 4 cm.

Neskoré plodiny vyžadujú väčšiu spotrebu semien. Pri zasiatí po 10. auguste sa norma zdvojnásobí, pretože na jeseň je rast rastlín výrazne spomalený. Neskoré plodiny nie sú vhodné na šľahanie.

Pri zmiešanom očkovaní s jarným vetvom sa používa pomer reďkoviek k wiki 1: 6. V tejto schéme stonky na reďkovky slúžia ako podpery pre lezenie.

V prípade medu a semien sa olejnaté semená roztierajú medzi riadkami o 40 cm.

Prvé výhonky sa objavia až po 4 dňoch a za 40 až 50 dní je možné vyrobiť prvé kosačky na kosenie. Kvitnú sa približne 40 dní po vzniku.

Related  Zoznámte sa s časovo testovanými letnými odrodami jablone Medunitsa

Pri siderácii v zimných plodinách je reďkovka odrezaná 3 týždne pred zasiatím.

Pre rozpad a tvorbu humusu zo zelenej hmoty je potrebné, aby bola pôda vlhká.

Pri príprave pôdy pre jarné plodiny je reďkovka ponechaná na mráz.

Zber semien koncom jeseneSemená sa zozbierajú koncom jesene. Lusky si zachovajú svoj tvar a sušenie osiva sa vyskytuje v prírodných podmienkach, čím sa šetria náklady na umelé sušenie.

V Rusku, si môžete kúpiť semená ropy reďkovky populárne odrody Sabine, Nick Prygazhunya, Brutus, dúha, Tambovchanka.

Video o vysiatí na jeseň