begónieTešiť a potešenie luxus kvetu Begonia je dlhšia ako jeden rok v prípade, prevziať zodpovednosť za ukladanie do offseason a zabezpečiť riadnu starostlivosť o kvety v zime.

Typy Begónie

Predtým, než budeme hovoriť o tom, ako zachovať begóniá v zime, začnime rozlišovaním niekoľkých typov begónie:

  • okrasné a opadavé;
  • huňatý;
  • hľúzovité.

Žltý begónKaždý z nich počas zimného obdobia vyžaduje určité podmienky zadržania.
Bush-tvarované a okrasné-listnaté druhy nepotrebujú špeciálne podmienky zimovania. Že nemali v zime zomrie, je to v chladnom počasí plodiny vädnúcich stoniek a slamy zamulchirovat kríky alebo záhradka lupeňov jesenné dostačujúce.

Najnáročnejšia starostlivosť a údržba v zimných húb begónie.

Krása a dĺžka kvitnutia tohto nádherného kvetu priamo závisí od toho, ako sa starať o begóniá v zime.
Ak begónia dlho nekvitá, alebo má malé a malé kvety – znamená to, že bola v zime nesprávne skladovaná.

Starostlivosť o begónie pestované v krajine

hľuzovité begónieDospelé rastliny majú pomerne veľké hľuzy. Ak rastú na otvorenom priestranstve, a pokúšajú sa ich nepoškodiť, vykopávajú, keď prichádzajú prvé mrazy.
Avšak nestojí za to spěchať vykopať rastlinu, pretože jeseňové mrazy hľúz nepoškodia.
Je potrebné počkať, kedy sa samotná kvetina pripraví na zimovanie – to znamená, že vegetatívna časť zhasne, listy začnú žltnúť a vypadnú.

Navyše, na konci vegetačného obdobia sa hľuzy výrazne zväčšujú, zvyšujú ich hmotnosť, pretože všetky živiny zaniknú, keď nadzemná časť vyparí. Súčasne sa položia púčiky obnovy, z ktorých sa vyvíjajú nové výhonky po prežitiu begónie.

Kopanie, budete musieť znížiť omrznuté stonky, takže povrchové procesy (konope) vo výške nie viac ako 3 cm. Tento postup zabráni vzniku patogénnych húb, ktoré prispievajú k infekcii hľúz.

hľuzovitý begónia s klíčkamiPotom je rastlina očistená od pôdy, vložená do škatule a umiestnená na sucho v dobre vetranej, teplej suchej miestnosti. Po dvoch týždňoch, keď sú korene zaschnuté, odstráňte kŕmené klíčky a zvyšnú zem.

Ďalej, hľuzy sú položené v drevenej krabici v niekoľkých radoch a naliate s riečnym pieskom alebo suchou rašelinou s prídavkom vermikulitu.
Pridávanie vermikulitu je veľmi žiaduce, pretože kvôli jeho schopnosti regulovať vlhkosť substrátu je podstatne znížené riziko hniloby koreňov.

Je dôležité, že hľuzy nasypte zmesou piesku tak, aby boli navzájom izolované – čo znižuje percento ich výpadu.

Pripravil prezimovanie Begonia umiestnený na chladnom mieste, kde by teplota nemala presiahnuť 10 ° C, vlhkosť 60%, – je zvyčajne pivníc a pivníc.
Rastlina zostane v spánku takmer tri mesiace – od polovice novembra a takmer do konca februára, počas tejto doby nemôžete vode, inak sa prebudíte spiace puky.
Pravidelne, ale aspoň raz za mesiac sa pozerajú na stav hľúz na prítomnosť hniloby plesní a koreňov.
Ak sa zistí lézia, je lúpaná a ošetrená koloidnou sírou alebo zelenou hmotou. Ak je lézia rozsiahla, rastlina sa odstráni, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.

Skoro na jar, v marci, keď hľuzy začínajú prebudiť spiace kvetné puky, ktoré sú extrahované z piesku a umiestni sa na mokrej klíčenie substrátu pripraveného pridaním rašeliny humusu a vysoko kvalitné riečneho piesku, ktoré bolo prijaté v rovnakej výške.
Kontajnery s klíčiacimi hľuzami sú umiestnené bližšie k svetlu, zavlažovanie je obmedzené, teplota obsahu je okolo 18 ° C.
Hľuzy klíčia pomaly a nerovnomerne. Najprv sa zakorenili. Klíčky, ktoré sa objavia neskôr, by mali byť od slnka tieňované a častejšie by sa mali vetrať, ale nedovoľte, aby boli kontaminované.

Tento čas je vhodný na rozdeľovanie hľúz a ich rozmnožovanie. Rez sa spracuje s koloidnou sírou v prášku alebo práškového dreveného uhlia.

Mnoho ľudí môže úspešne zachovať Begonia zimu v škatuliach s kúsku pôdy na balkóne, ak nezamŕza, alebo v najchladnejšie miesto v byte – z balkóna alebo dverí.

Ako udržať mladé hľuzy begónie v zime

Všetky tieto akcie sú vhodné pre zdravé a silné hľuzy. V prípade, že sú veľmi malé a chudobné, bude to musieť prísť iným spôsobom.
Faktom je, že správanie mladých rastlín a dospelých kvetov je veľmi odlišné, preto sa hľuzy rôznych veľkostí počas obdobia odpočinku líšia.

  • Malé uzliny prvého roka kvetu by mali byť v zime udržiavané na chladnom mieste a musia byť pravidelne napojené, inak by sa koreňový systém mohol zmenšiť.
    Obdobie odpočinku v prvom roku je pomerne bežné, pretože počas zimného obdobia ich výhonky nezmiznú, hoci rast stúpa.
  • Po vykopaní takejto hľuzy sa umiestni do plastového vrecka naplneného suchou rašelinou a umiestni sa do domácej chladničky. Pravidelne kontrolujte begóniu. V prípade predčasného vzhľadu výhonkov, musia byť vylúpené, pretože nie sú životaschopné.
  • Mladé begóniá môžu zostať stráviť zimu v škatuliach umiestnených na chladnom mieste svetla, mierne napojené. S nástupom jari sú vysadené v samostatných hrncoch so substrátom.
    Pôda sa transplantuje na začiatku stabilnej pozitívnej teploty.

Zimná starostlivosť o domáce begónie

Begonia, pestované v kvetináčoch v lete, kvitne až do neskorej jesene. S nástupom chladného počasia sa vrhá do pokoja. V súčasnosti sa neodporúča transplantácia begónie, ale je potrebné skrátiť zalievanie. Voda by mala byť iba vtedy, ak je pôda v banke úplne suchá, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobné korene.

So začiatkom vykurovacieho obdobia je vzduch v byte veľmi suchý, takže je potrebné striekať vzduch v blízkosti kvetu denne pomocou striekacej pištole.

Ako vidíte, v zimných mesiacoch je jednoduché zaobchádzať s begóniami, stačí vám na to len trochu zaoberať. Odpoveďou bude bohatá a jasne kvitnúca záhrada.

Begonia hľuzy – ako ušetriť v zime (video)