Actinidium colomicta v krajineActinidia sa vzťahuje na rastliny lianate, s silnou strom-ako stonku a veľké množstvo veľkých listov. Medzi všetkými odrodami je aktinid colomictum, výsadba a starostlivosť, ktorá je relevantná pre moskovský región a severnú časť Ruska. Táto rastlina je známa aj ako severné hrozno, ktoré získala ako výsledok vonkajšej podobnosti ovocia s hroznovým hroznom. Pestuje nielen pre bobule, ale aj ako okrasné rastliny.

Vlastnosti aktinidie colomicta

aktinidia na mriežkeOdvodené odrody aktinidie tolerujú ťažké zimy. To je aktinidium colomicta, ktorá je vodcom v mrazuvzdornosti. Môže odolávať teplotám -35 stupňov. Znalosť toho, ako je vysadenie a stiahnutie aktinidie colomictus v Uraloch, ako aj na Sibíri, je jednoducho nevyhnutné pre majiteľov dachov, ktorí chcú na svojom mieste pestovať nezvyčajnú rastlinu. Keď rastlina trpí jarnými mrazmi, rýchlo sa zotaví a uvoľní lístie zo spánkových púčikov.

Pohlavie aktinidie sa nemení počas celého obdobia rastu. Na získanie kvalitnej a bohatej úrody sa odporúča ponechať 5 koreňov žien a 2 samce na jednom mieste.

samčej a ženskej kvety aktinidieActinidium colomicta, ktorého plody majú vysoký obsah kyseliny askorbovej, bude veľmi užitočná pre ľudí. 100 g bobúľ predstavuje viac ako 1 tisíc mg tohto cenného vitamínu. Ak chcete získať dennú dávku vitamínu C, stačí jesť dve bobule aktinidie. Z toho vyplýva, že za rok potrebuje človek len 1,5 kg bobúľ.

V komentári záhradkárov poznamenal, že táto rastlina nie je ovplyvnená škodcami, obchádzajú ju vedľa seba, a preto nemusia utrácať dodatočné finančné prostriedky na boj.

Actinidia colomicta, opis odrody:

 1. Trvalka rastlina s kudrnatým kmeňom, ktorá môže pripevniť podperu až do výšky 8 m.
 2. Predpokladaná dĺžka života dosiahne 30 rokov.
 3. Obdobie kvitnutia je neskoro – polovica júna. Teplota normálneho kvetu by nemala byť nižšia ako 0 stupňov. Prvé kvety sa objavujú iba počas 4-5 rokov života rastlín. Mužské vzorky majú kvitnúce kvety a samice kvety tiež majú veľkú paličku.
 4. Ovocie dozrieva sa v septembri – začiatkom októbra. Zrelé plody majú tmavozelenú farbu s jemnou a jemnou textúrou. Výnos jedného kríka je približne 1-2 kg.
 5. Chuť je sladká a kyslá alebo sladká, s ananásovou príchuťou.

Vyberte miesto

aktinid v blízkosti budovyPred výberom miesta na výsadbu kolonitu aktinidium je potrebné študovať jeho hlavné črty:

 • liana sa neustále rozširuje, niektoré vzorky dosahujú výšku až 8 metrov;
 • Koreňový systém rastliny je blízko k povrchu.

Na základe týchto funkcií si musíte vybrať miesto, ktoré chcete pestovať. Pre tieto účely sú ideálne malé stinné plochy, na ktorých bude mať veľký priestor na voľný rast rastliny. Za priaznivých podmienok sa na ňom vytvoria viaceré bočné výhonky. Actinidia nemá rád nadmerne sušené pôdy, preto je potrebné starostlivo monitorovať napájanie.

Najlepšou možnosťou je vysadenie aktinidie pozdĺž plôch alebo vedľa akýchkoľvek konštrukcií. V tomto prípade získate nielen užitočné bobule, ale získate aj okrasné rastliny, ktoré zdobia plot. Jediná vec, ktorú je potrebné zvážiť, je umiestnenie odtoku, pretože rastlina netoleruje nadmerné zmáčanie, rovnako ako prehnojené pôdy.

Výsadba aktinidie vedľa záhradných stromov sa neodporúča, lebo jednoducho ich zabije. Minimálna vzdialenosť medzi lianou a stromami by mala byť približne 6-7 m.

Požiadavky na pôdu

Actinidia vyžaduje kyslú alebo slabo kyslú pôduActinidia rastie dobre na pôde s malým obsahom zložiek, ako je dusík a fosfor. Je však lepšie odmietnuť kultiváciu liany na alkalických pôdach, tento typ je pre ne absolútne nevhodný. Optimálna možnosť je kyslé alebo mierne kyslé pôdy, prípadne neutrálne. Podľa štruktúry by pôda mala byť voľná, ale nie piesčitá. Hlinaté pôdy tiež nie sú vhodné na pestovanie tejto plodiny.

V miestach s blízkym výskytom podzemnej vody sa neodporúča pestovať aktinidiu, pretože jej nadmerná vlhkosť môže poškodiť.

Výsadba Actinidium Colomycetes

vysádzanie aktinidových kolóniíSortiment aktinidových kolónií na Sibíri je veľmi populárny. Rastlina sa môže vysádzať na jar aj na jeseň, po mrazoch alebo pred ich nástupom.

Na pristátie aktinidie sa pripraví jamka (50 x 50 x 50) s predbežným pokladaním drenážnej vrstvy. Je zvykom používať štrk, drvený kameň alebo zlomené tehly. Takáto vrstva by mala byť minimálne 10 cm, potom je naplnená záhradná pôda s medzivrstvami suchého humusu.

Ak je na stavenisku ešte stále ťažká pôda, do drenážnej vrstvy sa pridá piesok. V záhrade sa môže pridávať popol (1 kg), superfosfát (0,2 kg) a síran draselný (0,1 kg).

Naplnenie jamy so zemou tvorí malý kopec pozdĺž svojho centra, do ktorého je umiestnená sadenica aktinidie. Aby sa zabezpečilo, že mladé korene nie sú vysušené a nezaútočené škodcami, sú pred zasadením namočené do hlineného blaftu.

Na konci výsadby je sadenica napojená (vo výške 2 vedrá na 1 kebúrik). A zem okolo nej je trochu utlmená. Koreňový krk by mal byť vyrovnaný s povrchom zeme.

Otvor okolo krbu by sa nemal robiť, aby sa v ňom vylúčila akumulácia dažďovej vody.

Starostlivosť o aktinidiu

Na zvýšenie výnosu a tvorbu ozdobných rastlinných druhov je potrebné náležite postarať o to.

Actinidium colomict, ošetrovateľstvo a jeho hlavné fázy:

 1. Zavlažovanie – časté, ale bez vzniku stagnácie vody. Je potrebné neustále udržiavať vlhkosť pôdy, pretože korene rastliny sú plytké. Pre normálny rast vegetatívnej časti rastliny je potrebný vlhký vzduch, preto sa v horúcom počasí odporúča sprejovať listy vodou, najlepšie dvakrát denne, ráno a večer.
 2. Najlepšie spracovanie závodu sa vykonáva na začiatku leta. Za týmto účelom použite infúziu muline, zriedenej vodou v pomere 1:10. Môžete použiť aj iné druhy minerálnych hnojív.
 3. Aby nedošlo k vyschnutiu pôdy, odporúča sa, aby bola mulčovaná rôznymi spôsobmi. Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom je vyplniť povrch pilinami.
 4. Odroda Actinidia colomicta, výsadba a ošetrovanie na predmestiach a na Sibíri tiež poskytuje úkryt pre zimné obdobie.

Prerezávanie Actinidia a pre to, čo je potrebné

Rezanie aktinidia na jeseňPrerezávanie rastlín sa vykonáva bezprostredne po jeho kvitnutí alebo neskorej jesene, potom, čo všetky listy spadli. Na jar sa počas obdobia odpadu neodporúča odstrániť rastlinu, pretože rastlina môže oslabiť alebo úplne zomrieť kvôli strate šťavy. Prerezávanie aktinidie zahŕňa zriedenie rastliny, rovnako ako vyrezávanie slabých a uschnutých vetví.

Tvorba aktinidových kolónií

schéma tvorby kutzu pre aktinidiuPestovanie aktinidie a udržiavanie kolomiktických druhov tiež implikuje jej formovanie, ktorého odroda závisí od oblasti, v ktorej sa pestuje, miesta pestovania a typu mriežky.

V strednom páse sa aktinidia pestuje vo forme puzdra, umiestneného na mriežke, v tvare ventilátora. Ak to chcete urobiť, vyberte 3-4 základné, vertikálne výhonky, ktoré budú rukávy ventilátora. Na jeseň, po páde listov, ich vrchol je odlúpnutý až do úrovne mŕtveho konca viniča, vďaka ktorému v budúcom roku rastú bočné vetvy. Výber z týchto výhonkov najsilnejší, viazaný na mriežky, so smerom v rôznych smeroch.

Nasledujúci rok rastú krátke vetvy a sú pripravené priniesť ovocie. Sú zviazané vo vzpriamenej polohe. Za rok budú mať opäť výhonky, ktoré sa budú musieť prepojiť v horizontálnej polohe a narovnať ich v rôznych smeroch. Zastrešenie, ktoré už bolo oplodnené, sa odporúča skrátiť o 5 obličiek, počnúc od vrcholových bobúľ.

Video o vysadení aktinidií