inokulové slivkyAlycha je známa svojou odolnosťou voči chorobám, škodcom a poveternostným podmienkam a je široko používaná záhradkármi na štepenie švestek. Takáto metóda umožňuje nielen šetriť priestor a pestovať dva rôzne druhy ovocia na jednom strome, ale aj výrazne zvýšiť výnos a zlepšiť celkové charakteristiky.

Takže pomerne často namiesto veľkej slivky sľubovanej predávajúcim rastie nenáročný strom s malými plodmi, čo navyše ešte môže ublížiť. Je škoda vykopať ho a prečo? Ak budete pestovať zostávajúce zdravé vetvičky sliviek alycha, budúci rok budete môcť jesť vynikajúce ovocie a po niekoľkých ročných obdobiach sa poskytne bohatá úroda.

Očkovacia látka sa má podávať na začiatku jari, predtým, než sa púčik začína na stromoch. Je možné zasadiť niekoľko druhov čerešňových sliviek naraz na jednu slivku, čo zvýši výnos.

Výber a príprava zásob

V prípade podnoží vyberte mladú slivku vo veku 4-5 rokov s hrúbkou kmeňa najmenej 4 cm. Treba poznamenať, že čím staršia bude populácia, tým ťažšie bude očkovanie.

Na strome nájdite zdravú, nepoškodenú vetvu a používajte ostré strihanie strihu alebo pílu, aby ste odstránili viac ako polovicu mladých výhonkov. Rezanie okrajov rezu nožnicou. Uprostred odizolovaného konope urobte hlboký pozdĺžny rez (až 5 cm). Podnož je pripravený.

Výber a príprava štepu

Na slnečnej strane vonkajšej časti koruny čerešne, od strednej vrstvy vyberajte a nakrájajte ročný zdravý výhonok. Musí mať už zrelé drevo.

Odrežte hornú časť a pripravte 15 cm dlhú stopku. Znižte rez na oboch stranách nožom, aby ste vytvorili klin.

Pri odrezkoch je lepšie použiť strednú časť výhonku.

Ako správne vysadiť švestku v štiepení?

Teraz môžete pokračovať priamo k očkovaniu:

  1. Krížovo prilepte klinu-privo do štrbiny (pozdĺžny rez) na umývadle.
  2. Utesnite okraje miesta s štepom.
  3. Je ťažké zabaliť očkovanie záhradným dymom.
  4. Vložte vrecko z celofánu na vtlačenú stopku a zatiahnite konce plastovej pásky pod štep. Ušetrí z jasného slnka a udrží vlhkosť.

Aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti z rezu na vrchu slivovice, mala by byť tiež pokrytá záhradným lakom.

Keď sa vrúbľovaná vetvička zakopne, balík sa musí odstrániť. Potvrdenie, že vakcína bola úspešná, bude slúžiť ako výrast obličiek.

Related  Trøffelvirksomhet

Video o štepení švestky do slivky