pásová píla na drevoKaždá pásová píla na dreve sa odlišuje zliatinou, šírkou a tiež veľkosťou, tvarom a frekvenciou zubov. Nedostatočná kvalita pílenia je často spôsobená nesprávnym plátnom, ale nesprávnou voľbou čepele. V tomto prípade existuje veľa vlastností, ktoré musíte pri kúpe orientovať. Preto je potrebné pochopiť, ako si vybrať pásovú pílu.

Najdôležitejšie kritériá na výber píly sú:

 • rozsah práce a frekvencia ich konania;
 • charakteristiky dreva (hrúbka, plemeno, vlhkosť);
 • tvar, veľkosť, frekvencia zubov;
 • šírka čepele;
 • kvalita ostrenia;
 • výrobcom.

pásová pílaVšetky tieto parametre ovplyvňujú hlavné charakteristiky píly:

 • jeho rovnomernosť;
 • hrúbka;
 • prítomnosť trhlín a triesok;
 • vibrácie v procese.

Rozsah práce

Najjednoduchším kritériom je množstvo materiálu, ktoré sa má orezať. Pre jednorazové použitie je lepšie si vybrať lacné plátno so štandardnou tvrdosťou. Na trvalé používanie musíte zakúpiť najvyššiu kvalitu pásovej píly na dreve. Nástroj vyrobený z pevnej ocele bude trvať oveľa dlhšie, takže investícia sa vyplatí.

Šírka čepele

šírka čepeleŠírka musí byť zvolená na základe pracovných podmienok. V prvom rade je potrebné zamerať sa na typ stroja, odporúčania pre výber píly sa musia pozrieť v návode na obsluhu.

Šírka pásov sa pohybuje v rozmedzí 14-80 mm, štandardná hodnota je 38-41 mm.

Pri nákupe tiež zvážte nasledujúce nuansy:

 • tenké tkaniny rýchlo zakrivené pri práci s hrubým drevom;
 • široké listy dávajú rovnomernejšie rezanie;
 • hrubé píly ľahko deformujú tenké a plastové tyče v dôsledku silného ohrevu;
 • Niekedy je potrebné urobiť rez pod uhlom a to výrazne ovplyvňuje hĺbku rezu.

Aké hroty sú potrebné

vidieť zubyPred voľbou pásovej píly musíte určiť typ zubov, ktorý bude optimálny pre prácu.

Najprv musíte určiť hustotu chrupu:

 • čím častejšie sú zuby, tým lepšia je kvalita nápoja, je to dôležité najmä pri vykonávaní dekoratívnych prác;
 • čím menej často, tým vyšší je tlak na každý jednotlivý zub, čo je vhodné pre tvrdé drevo;
 • Čím častejšie sú zuby, tým rovnomernejšie je stres šírený na webe, je menej deformovaný;
 • Čím častejšie sú zuby, tým nižší je tlak na každý a tým dlhšie slúžia.

Related  Bosch perforátor v službách amatérov a profesionálov

Ďalším parametrom je veľkosť zubov:

 • Veľké rozmery sú potrebné na hrubé rezanie, napríklad na rezanie veľkých guľatiny;
 • Malé rozmery sú vhodné pre tenkú preglejku a dekoratívnu prácu.

Nezabudnite vziať do úvahy rozstup zubov, sú tu 2 odporúčania:

 • Pre tenkú preglejku je potrebný široký rytmický krok.
 • Pre silné tyče je potrebný úzky krok.

Aby ste zabránili upchatiu čepele, môžete si vybrať plátno s variabilným rozstupom pre rezanie jemných hornín.

V skupine píly na strome, zuby nestoja presne, ale v uhle jeden k druhému. Tento dizajn sa nazýva elektroinštalácia, je potrebný na zníženie úrovne vibrácií a to má priaznivý vplyv na odolnosť proti opotrebovaniu a životnosť nástroja.

vedenie zubovŠtandardné usporiadanie je trojité so striedavo nakloneným ľavým a pravým zubom a ďalším rovným zubom, ktorý stojí medzi nimi. Tento typ sa používa pre väčšinu úloh, môže sa použiť na rezanie obrysu. Skupinové usporiadanie je odlišné v tom, že priamky a hroty naklonené doľava alebo doprava, stávajú v pároch. Táto forma robí pílenie efektívnejšou, ale tkanina je zároveň drahšia.

Zoberte tiež do úvahy tvar zubov. Profil je lepšie vybrať pre typ dreva, ktorý sa má rozrezať:
druh zubov

Úroveň ostrenia

pásové ostrihanie pílyKomplexný, ale veľmi dôležitý parameter pre hodnotenie. Je potrebné skontrolovať ostrosť zubov, urobiť to ručne, skúsenosti sa vyžadujú. Rovnako je potrebné byť presvedčený o homogenite materiálu, možno ho odhadnúť na jednotnosť farby a faktúru kovu. Pokiaľ je to možné, zakúpte si čepele, kde sú poskytované služby na opätovné otočenie plátna. Ak chcete pásovú pílu na drevo s vlastnými rukami, aby ste zaostrili, nezabudnite uviesť, koľko cyklov je povolené pre čepeľ.

Výrobcovia píli

V podstate kvalitné nástroje vyrábajú európske a americké spoločnosti. Pri výbere píly by sa mala venovať zvláštna pozornosť výrobcovi:

 1. Arntz (Nemecko). Najväčšia spoločnosť, ktorá dodáva píly všetkým európskym krajinám. Vyznačuje sa vysokou kvalitou, ale aj vhodnou cenou. Sortiment zahŕňa vysoko pevnostné disky z tvrdej zliatiny.
 2. Lenox (USA). Spoločnosť je zaujímavá, pretože platí pre všetky svoje rezacie kotúče špeciálny náter Armor vlastného dizajnu (nitrid hliníka-titánu). Nástroj sa vyznačuje vysokou pevnosťou a dlhou životnosťou.Lenox (Spojené štáty)
 3. Wikus (Nemecko). Sortiment firmy sa vyznačuje širokou paletou nástrojov. Podľa počtu rôznych modelov je lídrom medzi pílami.
 4. Forezienne (Francúzsko). Spoločnosť vyrába kvalitné disky, ktoré sú vystavené opakovanému pečeni. Nástroje sa vyznačujú výnimočným rezným výkonom, vysokou pevnosťou.
 5. Lennartz (Nemecko). Jedna z najväčších firiem, ale zameriava sa na výrobu pásových pílií. Výber nástrojov na disku je dostatočný, ale nie taký veľký.
 6. Doall (USA). Malá firma, ktorá vyrába kvalitné zariadenia. Píly majú dlhú dobu, majú výborné ukazovatele výkonu. Spoločnosť sa úspešne osvedčila na trhu.

Related  Ktoré ohrievače vody sú najlepšie pre dacha?

Urobte pílu vlastnými rukami

pásový rezací mechanizmusAk máte zručnosti a špeciálne nástroje, môžete si nôž urobiť vlastnými rukami. Mechanizmus samotného stroja je mimoriadne jednoduchý, pripomína bicykel s kolesom a pedálmi, ale medzi nimi nie je retiazka, ale čepeľ píly. Prvé koleso je pripojené k akémukoľvek rotačnému motoru (môžete použiť vŕtačku). Druhé koleso je potrebné len na upevnenie píly.

Pásová píla sa vyrába na dreve vlastnými rukami v súlade s niekoľkými pravidlami:

 1. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rámu stroja a upevneniu kolies. Konštrukcia musí odolávať silným vibráciám a kolesá sa musia ľahko otáčať a pevne sedieť na stroji.
 2. Píla musí byť bezpečne pripevnená, nesmie letieť a zraniť niekoho počas práce. Toto je hlavná bezpečnostná požiadavka.
 3. Samotná čepeľ sa musí zakúpiť v obchode, pretože je vyrobená zo špeciálnej ocele a je veľmi ťažké vyrobiť zuby samostatne.

Robíme pásovú pílu s vlastnými rukami – video