pílený ebenEben je rastlina, ktorá rastie v trópoch, patriacich do rodu Khurma, ktorý má čierne (v niektorých oblastiach čierne s pruhmi) jadro. Distribúcia: tropické lesy Afriky, ostrovy Indického oceánu, niektoré časti Ceylonu a Indie, juhovýchodné a južné oblasti Ázie. Drevo sa potopí vo vode. Ďalšie názvy rastlín: “strom hudby”, čierny, “zebra”, mpingo. Od staroveku ľudstvo používa kôru, lístie a drevo tejto rastliny, vzhľadom na to, že je magická.

Prečítajte si aj článok: praktické tipy na rezbárstvo!

druhy

Pod stromom ebony sa rozumie niekoľko plemien. Medzi najobľúbenejšie rozlíšenie patrí:

  1. Kamerunské eben je ťažené v Afrike a najčastejšie sa nachádza v predaji. Drevo je väčšinou maľované čierne, množstvo vzoriek má šedé žily. Charakteristickým znakom tohto materiálu je prítomnosť otvorených pórov.Kamerunské ebenové
  2. Ceylonový eben z tejto oblasti najvyššej kvality. Preto je problematické. Medzi hlavné vlastnosti ebenového dreva patrí: vysoká tvrdosť, dokonale spracovaná, leštenie dosiahne najlepší účinok, pri bližšom preskúmaní viditeľných pórov prakticky chýba, drevo je odolné voči vode a termitom.Ceylonový eben
  3. Makassar eben sa ťaží v Indonézii. V opačnom prípade sa to nazýva farebné ebenové kvôli bielemu dreva na bledožltých farbách a zaujímavému sfarbeniu samotného jadra. Je čierna so zložitým vzorom pásikov svetlo žltého a hnedého. Vlastnosti takéhoto dreva sú veľmi odolné, husté.Makassar ebony
  4. Madagaskarské ebenové. Drevo je tmavo hnedej farby, pomerne hustá, odolná voči termitom a vode, pri pozornom sledovaní sú viditeľné malé póry.Madagaskarské ebenové
  5. Munský eben je získaný vo Vietname a Laose. Na vlastnosti dreva je podobná odroda Madagaskar.

Výhody a aplikácia

výrobky z ebenového drevaHodnota dreva v jeho farbe (celá krása môže byť odhadnutá z fotografie ebenu) a odolnosť voči rôznym vonkajším vplyvom. Treba poznamenať, že aj hmyz nepoškodzuje strom. Drevo je rýchlo leštené a po tomto postupe získava kovový lesk a stáva sa chladným na dotyk.

Related  Trojpodlažné stromy sú úžasný vynález!

ebony-drevo gitaruVzhľadom na hustú štruktúru a odolnosť vlhkosti z ebenu sa vyrábajú hudobné nástroje (flauty, oboes, klarinety, klavírne kľúče). Zvláštnou hodnotou je strom pre gitary. Niektoré časti tohto nástroja sú z neho vyrobené. Takže krk nesie ťažisko gitary a nenosí sa veľa a leštená škrupina nevydáva pri hraní podivné zvuky, pretože mediátor sa z chomáčiky strčí.

Z ebenu robia šachy (čierne figúrky), rukoväte nožov, rôzne exkluzívne výrobky suvenírov. Samozrejme, ich náklady sú zďaleka nízke.

obchod na predaj výrobkovStrom v nábytkárskom priemysle sa stal veľmi populárnym. V 17. storočí to ocenili majstri a používali ho na inlay a dyhovanie.

Na začiatku 19. storočia. Egyptská, rímska a grécka kultúra sa stala módnou, čo viedlo k výrobe a distribúcii kočíhových stoličiek. Výrobky boli veľmi silné, ale zároveň elegantné a navonok sa zdali byť bezvýznamné.

Pretože, ako v ebenovej situácii, eben je často falšovaný, je dôležité vedieť, ako identifikovať skutočne cenné plemeno.

Overovanie je pomerne ľahké. Ak to chcete urobiť, musíte vziať predmet do ruky a posúdiť jeho závažnosť. Skutočný ebenový výrobok, dokonca aj s malou veľkosťou, bude ťažký.

Nuance práce s drevom

ebenový procesSpracovanie a príprava ebenu pre ďalšiu prácu je náročný proces, pretože strom je veľmi zle vhodný na sušenie, rezanie a pílenie.

Pri príprave sa používa predsušenie. Ak to urobíte, dva roky predtým, ako bol strom vystrihnutý, sú kruhové zárezy na trupu. Vďaka nim rastlina prestáva rásť. Aby sa rezané drevo nevysušilo príliš rýchlo, je chránené pred prievanmi a slnečným svetlom. Okrem toho sú konce spracované špeciálnym materiálom. Až do času práce s ebenom (napríklad rezanie soch), strom by mal vysušiť asi 2-3 roky.

lunárna ebenová rukoväťPri práci s ním musíte používať veľmi ostré a odolné nástroje, ktoré zabraňujú praskaniu alebo praskaniu dreva. Pokiaľ ide o vlastnosti, pole nie je prakticky navlhčené kvapalnými roztokmi. Napriek tomu je drevo veľmi leštené a výrobok môže mať zrkadlový lesk. Ďalšia vynikajúca kvalita dreva mnohých odrôd ebenu – po spracovaní horúcim v pare sa ohne. Okrem toho môžete dodať, že strom je veľmi krásny, má jedinečné vlastnosti, takže nepotrebuje antiseptickú úpravu ani etch.

Pri práci s ebenom je potrebné nosiť ochranné prostriedky, pretože prach z ebenového prachu silne dráždi pľúca, pokožku a oči.

Ebony sa nevyskytuje pri masovej spotrebe, pretože je veľmi cenná a prístupná len bohatému vrstvu obyvateľstva. Preto ak sa na trhu tvrdí, že máte pred sebou kus ebenu, potom sa snažíte podkopať falošný výrobok, alebo sa vyrába z lacných plemien. Berte do úvahy, aby sa dokonca aj sochárstvo zo surového dreva je problematické, pretože je založené na osobitnom vyúčtovaní štátu.

Related  Make vaše stránky slnečné výsadbou žltých rastlín v záhrade

Výrobky z ebenového videa