scarab chrobákHistória Egypta je plná tajomstiev a tajomstiev. Grandiózne pyramídy a múmie faraónov, posvätné zvieratá a skarab, ako jeden zo symbolov bývalej veľkosti starovekej civilizácie. Egypťania ho obdarovali božskosťou a početné mýty a legendy spolu s pyramídami vytvorili znak egyptského cestovného ruchu. Aby sme pochopili, prečo táto malá chyba zaslúžila celosvetovú slávu, dozvedáme sa viac o nej.

Kto je posvätný scarab?

dospelýPosvätný scarab – konkrétne náš hrdina patrí tomuto druhu – je čierny matný hmyz s takmer okrúhlym, hladkým telom s dĺžkou 25-35 cm. Starší ľudia sú časom lesklé. Na hlave chrobáka je čelný výčnelok a oči rozdelené na hornú a spodnú časť. Na každej nohe sú ostrohy. Sexuálne rozdiely v nich sú slabo vyjadrené. Spodná časť tela je pokrytá tmavo hnedými vlasmi. Na fotografii scarab chrobáka, strieľal v režime “makro”, a to sú tieto funkcie.

Tieto chrobáky sa stretávajú na pobreží Stredozemného a Čierneho mora, v južnej a východnej Európe, na Arabskom polostrove, na Kryme, v Turecku a samozrejme v Egypte.

Scarabovia patria k chrobákom, ktoré sa živia hnojom hovädzieho dobytka, koní, oviec.

Hlavným rysom chrobákov je spôsob, akým kŕmia. Omotajú dokonale hladkú guľu z beztvarého množstva exkrementov a vykopávajú ju do zeme, kde sa potom používajú ako jedlo.

pracovné scarabyScarab žijú asi dva roky. Takmer celý svoj život trávia pod zemou a chodia na povrch v noci. Zimovanie, vyhĺbenie do hĺbky 2 metre. Odchod chrobákov začína v marci a trvá do polovice júla.

Pri príprave lopatiek sa vytvárajú pary a ďalšia práca prebieha spoločne. Pár scarabov vykopá nory s hĺbkou 15-30 cm, ktorá končí v komore. Po párení, samce listy, a žena začne valiť špeciálne hrušky v tvare hrušky a vloží vajcia do nich. Na konci norky zaspáva.

Scarab beetle noryPo 1 – 2 týždňoch sa larvy chrobákov vyliahnu. Za mesiac jedia jedlo, ktoré pre nich pripravili ich rodičia, a potom sa zvrhli do pupa. Za nepriaznivého počasia zostávajú mláďatá v nory pre hibernáciu. Na jar mladí brouci opúšťajú nork a prichádzajú na povrch.

Related  Pôvodný obchod – chov bažantov

Vedci sa domnievajú, že hnojisti v horúcom tropickom podnebí zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri spracovaní obrovského množstva hnoja, ktoré produkujú divoké a domáce bylinožravce. Iba rozšírené v Afrike, slony konzumujú asi 250 kg jedla denne a trochu menej návratu k prírode vo forme hromady hnoje.

Pred nejakým časom sa úsilie dovážaných scarabovcov v Austrálii a Južnej Amerike prepracovalo na nespočetné množstvá hnoja, s ktorým sa miestny hmyz prestal vyrovnávať. Na novom mieste sa scarabovia nezvykli, ale dokonale splnili svoje úlohy.

Odkiaľ pochádzajú mýty o scaraboch?

pohanského boha KheprihoPri pozorovaní škarabov si Egypťania všimli zaujímavú črtu – brouci sa zveria vždy z východu na západ a lietajú len v poludnie. Pozorní Egypťania v tejto súvislosti videli brouky so slnkom. Svetlo smeruje z východu na západ a zmizne za horizontom, takže zajtra sa znova objaví na východe.

Scarab socha v EgyptePodľa presvedčení starých Egypťanov bolo slnko božstvom, ktoré prinášalo život všetkému životu a vzkriesenie po smrti. Cyklus vývoja scarabov vo vnútri hnoja a jeho vznik na povrchu Egypťanov koreloval s pohybom Slnka. Podobnosť zasiahla starých ľudí toľko, že boh Hepri, zosobňujúce stúpajúce slnko, bol vykresľovaný skarabom namiesto hlavy.

V Luxore je socha posvätného scarabu, toto miesto je osobitne uctívané turistami a miestnymi obyvateľmi.

Úloha scarab v živote starovekého Egypta

staroveký rukopisEgypťania mali poetické náboženské texty, ktoré nazývali “scarab” od Boha, ktorý žije v srdci a chráni vnútorné svetlo človeka. Symbol chrobáka sa tak postupne stal spojením medzi božským princípom a ľudskou dušou, spájajúc ich.

Symbol posvätného scarabu sprevádzal starých Egypťanov celý svoj život a spolu s nimi prešiel podľa ich viery do posmrtného života. Ak bolo telo po smrti mumifikované, namiesto srdca bol postavený obraz posvätného chrobáka. Bez neho by nebolo možné vzkriesiť dušu v posmrtnom živote. Dokonca aj na primitívnej úrovni medicíny starí ľudia pochopili dôležitosť srdca v ľudskom tele, a namiesto toho predstavovali obraz posvätného chrobáka, verili, že predstavoval primárny impulz k znovuzrodeniu duše. O niečo neskôr namiesto figuríny šarabového chrobáka Egypťania vytvorili srdce keramiky a mená božstiev na ňom boli znázornené vedľa symbolu posvätného chrobáka.

Čo znamená amulet so scarabom v našej dobe

šarlátový amuletVždy ľudia verili v zázračnú silu rôznych amuletov, ktoré prinášajú šťastie, bohatstvo, šťastie. Egyptské talismany medzi nimi, vzhľadom na ich starobylý pôvod, sú považované za najsilnejšie.

Related  Cenný darček pre ľudí – korkový strom

Talisman scarabovho chrobáka je jedným z najuznávanejších a je ponúkaný turistom ako suvenír. Spočiatku boli amulety vyrobené z kameňov, drahokamy i okrasné. V priebehu kurzu bola zelená žula, mramor, čadič alebo keramika, ktoré po vysušení boli pokryté zeleným alebo modrým azurom. Teraz sú turistom ponúkané kovové amulety zdobené kameňmi.

brošňa scarabPred zakúpením talismana s obrázkom scarabového chrobáka by človek mal poznať jeho význam. Obchod pomáha svojmu majiteľovi získať sebavedomie, dosiahnuť túžby a dosiahnuť stanovené ciele. V prvom rade ide o prácu a tvorivú činnosť. Keďže scarab je symbolom života, verí, že si zachováva mladosť a prináša krásu ženám. Silná polovica ľudstva s pomocou musí nájsť stabilný zisk a vysokú pozíciu v spoločnosti. Študenti si s sebou vziajú talisman na vyšetrenie a v dome je symbol posvätného chrobáka schopný poskytnúť ochranu pred zlodejmi, požiarmi a inými problémami.

Predpokladá sa, že nadané amulety sú silnejšie, ale liečba amuletmi musí byť úctivá a opatrná. Negligentný postoj k magickým predmetom ak kultúre a mytológii druhého môže byť pre človeka nebezpečný.