rezbaSotva sa naučil držať predmety v ruke, má malý muž túžbu po kreativite. V priebehu času bude mať príležitosť vyskúšať si rôzne druhy remesiel: vyšívanie, modelovanie, origami, drevorezba, kreslenie. Samozrejme, tieto špecifické schopnosti, ktoré dieťa dostalo v ranom detstve, budú užitočné. Niekedy sa jednoduché hobby postupne stáva koníčkom a potom sa stáva záležitosťou celého života. Pred mnohými storočiami v Rusku bol jedným z hlavných typov tvorivosti drevorezba. A v 21. storočí stále spôsobuje ľuďom skutočný záujem.

Populárne typy zložitého umenia

proces závitovaniaPo dlhú dobu si ľudia zdobili svoje domovy drevenými predmetmi z rezbárstva. Všetky druhy obrazov, kuchynské potreby, náboženské predmety, detské hračky sa považovali za cenné veci pre každú rodinu. Možno práve preto sa objavili rôzne druhy drevorezby. Najobľúbenejšie sú nasledujúce možnosti:

 • geometrie;
 • ploskovyemchataya;
 • priekopa;
 • plastika;
 • úľava;
 • prelamované;
 • nákladného listu.

Našťastie zoznam nekončí tu, pretože táto kreativita sa šíri po celej našej obrovskej krajine. Zoberme do úvahy len niektoré z nich.

geometrický závitGeometrické rezbárstvo dreva zahŕňa použitie rôznych postáv v diele. Sú to trojuholníky, kruhy, štvorce a polyhedra. Používa sa na výrobu nábytkových prvkov, náradia pre domácnosť, ako aj remesiel na stenový papier. Najstarším typom takejto rezbárskej práce je trojzubá vyrezávaná rezba. Jedná sa o jednu z najjednoduchších metód, pretože je vykonávaná iba jedným nástrojom – nožovou zárubňou. Pri takomto rezbárstve sa vyžaduje jednoduchá sada objektov:

 • vápenová doska;
 • špeciálny nôž – prevýšenie;
 • linka;
 • ceruzka.

Po prvé, náčrty sú nakreslené na doske z geometrických tvarov alebo hotových ozdôb. Pre začiatočníkov je lepšie nevyužívať zložité výkresy, aby sa práca stala bezchybnou. Pri prvých prácach sa približuje materiál z listnatých stromov, pretože na ňom je výhodnejšie vykonávať rovnaké čiary ostrý nôž.

Drevený povrch by mal byť čo najjemnejší. Dosiahne sa tým plánovaním dosky. Nepotrebuje však brúsenie brúsnym papierom. V opačnom prípade sa nite nevykoná presné a presné a nástroj sa rýchlo stane tupým.

Metóda plano-vlna sa používa na vystrihnutie v rovine priehlbín rôznych veľkostí a tvarov. Môže to byť oválny kontúr a všetky druhy konvexity.

drážkovaný pohľad na rezbárstvoZávitový pohľad na vlákno je tiež považovaný za pomerne jednoduchý. Vykonáva sa pomocou skladačky. Náčrt ľubovoľnej postavy položenej na drevenej rovine sa rozrezáva pozdĺž obrysu. V dôsledku toho vychádzajú pekné ručne vyrobené predmety. Na vytváranie objektov na pozadí, pomocou ktorých sa dajú vidieť iné lišty, sa používa drážka. Často sa to nazýva otvorená carving a používa sa na ozdobenie nábytku v barokovom štýle. Môžu to byť aj prvky skriniek, okenných rámov, dverí a niekedy dekoratívnych obrazoviek. Ak sú artefakty pripojené k špeciálnej základni, potom sa tento typ vlákna považuje za fakturovaný.

Proces spracovania štrbinou začína náčrtom, ktorý sa aplikuje na predbežne uzemnený obrobok. Prevádza sa na povrch špeciálnou šablónou alebo priehľadným bielym papierom. Potom sa na obrysoch urobia otvory a vyrežte tenkou pílovou čepeľou na pracovnú plochu.

reliéfne rezbárstvoReliéfna rezbárka zahŕňa dve hlavné metódy: ploché a nepočujúce. Navyše možnosť neschopných sluchu naznačuje nízku alebo konvexnú úľavu. Spodná línia spočíva v tom, že výkres je vytvorený na pozadí pozadia.

plošný reliéf na drevoMetóda rovinného sklonu sa vykonáva tak, že vzor a okolité pozadie sú vytvorené v rovnakej hĺbke v celej základnej oblasti. Nevidiaca rezba je charakteristická konvexným vzorom, ktorý nemá ploché obrysy. Takéto výrobky sú cenené za vysoko dekoratívne a bohaté zloženie. Koniec koncov, v lietadle vzniká zvláštna miniatúrna krajina s výšinami, depresiami a depresiami. Ak chcete vytvoriť takéto majstrovské diela, majstri používajú prvky takmer všetkých typov drevorezby. Preto by sa začiatočníci mali naučiť každú metódu oddelene, aby uplatnili zručnosti v zložitejších remeslách.

Prvé kroky na ceste k majstrovstvu

zdobenie domu drevenými rezbármiHistória ukazuje, že drevo sa tradične používa na zdobenie obydlia. V dnešnej dobe sú v múzeách alebo výtlačkoch miestnej histórie vystavené rôzne fotografie, kresby a náčrtky dreva. To naznačuje, že inteligentní ľudia, pripravení sa učiť, dokážu zvládnuť tento druh umenia. Drevo je nádherný prírodný materiál, z ktorého je možné vytvárať dekoratívne kompozície, obrazy, prvky nábytku a kuchynské náradie. Po zvládnutí základov starovekého umenia sa niektorí stali skutočnými majstrami drevárskych remesiel a venovali to všetkým svojim životom.

Ľudová múdrosť hovorí: “Licha problém je začiatok.” Tak to je, ak sa nič neurobí. Praktické tipy na rezbárstvo pre začiatočníkov otvoria dvere odvážnym ľuďom vo svete nádherných remesiel s vlastnými rukami. Po prvé, musíte pripraviť nástroje a porozumieť základným nuansám remesiel.

Pre začiatočníkov je žiaduce, aby si vybrali vysokokvalitné a trvanlivé vybavenie pre prácu s cieľom získať cenné zručnosti v remeselnej výrobe.

nástroje na rezbárstvoPre rezanie dreva je potrebné pripraviť nasledujúce nástroje:

 • ostrý nôž;
 • dláto;
 • skladačka;
 • dláto;
 • vŕtačky;
 • ihly;
 • škrabka;
 • bary;
 • elektrická vŕtačka;
 • vŕtačka;
 • frézka.

Samozrejme, nováčikovia budú musieť kúpiť špeciálnu sadu nástrojov na rezbárstvo dreva, ktorá zahŕňa nôž, brúsku a šľahačku. S ich pomocou je veľmi praktické zvládnuť zručnosti starovekej zručnosti.

Ďalším krokom je výber surovín. Je to v závislosti od kvality výrobku. V prírode existujú dva druhy dreva: tvrdé a mäkké. Prvá skupina zahŕňa mahagón, dub a buk. Druhá – lipa, osika, borovica, kožušina, breza. Samozrejme, že je ľahšie pracovať s mäkkým drevom, ale s jedným zlým pohybom, to rýchlo kazí. Napriek tomu sa považuje za najvhodnejšiu surovinu pre začiatočníkov.

Tvrdé drevo používajú odborníci, pretože sú veľmi drahé.

Okrem pevnosti materiálu hrá kľúčovú úlohu aj farba dreva. Správnou surovinou pre učenie majstrovstva je breza. Zázračne sa podáva na rezanie a vŕtanie ľubovoľným smerom. Pri výbere výkresov na rezbárske práce na drevo treba mať na pamäti, že brezové drevo stmavne v priebehu času. Napriek tomu je s tým veľmi jednoduché pracovať.výber vzoru pre rezbárstvo

Keď je vybraný vzor, ​​musí sa preniesť na drevený obrobok. Vo veku technológií môžete použiť hotové fotografie alebo kresby, ktoré poskytujú špecialisti. Predmety obrazov sú veľmi odlišné, ale každá má svoju jedinečnú krásu. Keď je všetko pripravené, môžete začať vytvárať svoje vlastné majstrovské diela. Neoceniteľnou pomôckou pre začiatočníkov sú tematické hodiny drevorezby.

Majstrovská trieda jednoduchých remesiel

rezbaKeď sa pozriete na hotové remeslá, zdá sa, že nie je ťažké ich robiť vôbec. Preto mnohí amatéri ľudového remesla vzali nástroj do vlastných rúk a začali pracovať. Aby ste nakrájali obyčajnú kvetinu, musíte pripraviť takýto súbor objektov:

 • prázdne drevo;
 • dvojitá mäkká ceruzka;
 • sledovací papier;
 • sekáča.

Treba mať na pamäti, že sú vhodné iba špeciálne dláto na rezanie dreva. Mali by mať v tvare písmena V, úzke a polkruhové. Ďalším krokom je kresba. Môžete ho prevziať z internetu. Na tento účel sa na obrazovku aplikuje hárok papiera, schéma sa prekreslí a potom sa aplikuje na drevenú rovinu.vyberte obrázok

Začnite pracovať so strednou časťou náčrtu, opatrne vyrezaním kruhu. Potom pomocou sekáča v tvare písmena V, plátky sú vyrezané pozdĺž obrysu. Odpadové drevo medzi nimi sa počas práce odstráni. Ak takýto dláto nie je k dispozícii, profesionálne nože na rezbárstvo dreva, ktoré nie sú horšie ako práca v tomto remesle, bude robiť.kreslenie obrázka na strome

Do vonkajšej časti okvetného lístka je vystrihnutý polkruhový sekáč. Vyzerá to ako obrys srdca, ale to nie je strašidelné. Potom urobte rezy vo vnútornej časti okvetného lístočku a spájajte ho so stredom kvetu. Zostáva len na okrúhle a kvetina je pripravená. Teraz môžete obdivovať prvé vytvorenie vašich rúk. Neoceniteľnou pomocou pre začiatočníkov je tematické video o rezbárstve, ktoré vyzýva na bezodkladné začatie práce.

Moderná technika pre skúsených remeselníkov

V modernom svete sa mnohé diela dlho vykonávajú mechanicky. Nezostávajte zaostávať v tomto a aplikované plavidlo. Použitie technológie umožňuje majstrom ušetriť svoju energiu a drahocenný čas. Stroje na rezanie dreva umožňujú rýchlo a kvalitatívne pripraviť počiatočný materiál na prácu. Jedinou nevýhodou takýchto zariadení sú vysoké náklady, ale ľudia, pre ktorých nie je len hobby, sú pripravení kúpiť.

pantograf

pantografZariadenie je určené na prácu s akýmikoľvek drevenými povrchmi. Vykonáva operácie rôzneho druhu, oba volumetrické a v lietadle. Pantograf sa používa na manipuláciu s oblúkovými, ohýbanými alebo rotujúcimi časťami. Takže s obrábacím strojom vyrezali rôzne prvky nábytku, sochy alebo panely.

vŕtačka

vŕtačkaVynikajúce zariadenie na prácu s tvrdým drevom. Je dôležité brať do úvahy vlastnosti a umiestnenie vlákien prírodného materiálu. Pomocou vŕtačky majstri ostrie nástroje, leštia drevo a v prípade potreby leštia.

Na prácu s vrtákmi sú vhodné stromy s hustým drevom, ktoré nemajú tendenciu strihať.

Frézka s programovým ovládaním

frézkaTáto technika sa používa predovšetkým na výrobu dreveného nábytku s vyrezávanou výzdobou. Stroj je určený na prácu s preglejkami akéhokoľvek druhu a dreva. Má vysokú funkčnosť a technické možnosti. Pri práci na takomto zariadení je dôležité používať špeciálne ochranné pomôcky – okuliare a rukavice. Postupujte podľa pokynov na používanie zariadenia.

skrinkaAko ukazuje prax, takéto stroje zjednodušujú proces obrábania dreva. Umožňujú vytvoriť obrovské množstvo produktov v krátkom čase. Zariadenia sa používajú nielen v priemysle, ale aj v osobnej dielni.

V každom prípade produkty vyrobené vlastnými rukami prinášajú skutočnú spokojnosť s osobou. Vytvárajú príjemnú atmosféru v dome, pomáhajú vyjadrovať pocity majstra svojim príbuzným a dlhodobo slúžia dobru domácnosti. Drevené remeslá dlho zachovávajú svoju prírodnú krásu a nikdy nechodia z módy. Drevorezba je umenie, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu. Je k dispozícii každému, kto chce ovládnuť toto remeslo. Hlavnou vecou nie je strach z neúspechov, ale ochota učiť sa, brať nástroje a vytvárať majstrovské diela.

Video lekcia dreva rezbárstva pre začiatočníkov