šťuka domáce solenieMnoho milovníkov nasolených rýb nemá žiadnu predstavu, ako si samičku naberať sami. Ak sa jej chuť ukázala byť jemná, potrebujete vedieť nejaké triky jej solenia.

Prečítajte si článok: Ako správne nasýtiť tuk?

Podrobný proces pre morenie

šťuka na morenie domaNajprv musíte pripraviť ryby na nakladanie, dôkladne ich opláchnuť a odstrániť nadbytočné časti. Patria medzi ne hlavu, chvost a plutvy. Vnútorné prvky Pike sú tiež odstránené. V takom prípade sa uistite, že nedošlo k poškodeniu žlčníka. Potom sa kostra odreže, pričom hrebeň prerezá cez zárez na zadnej strane.

Na odstránenie zvyškov čriev z kostry použite utierku. Voda sa najlepšie nesmie umyť ryby vo vnútri.

vyčistite a nakrájajte rybyNevyhnutné zložky:

 • klinček;
 • čierna alebo červená paprika;
 • bobkový list;
 • 7 lyžíc hrubej soli na 1,5 kg šťuky;
 • rozmarín.

Pred nakladaním šťuky musíte miešať všetky pripravené zložky, a to soľ a korenie. Jatočné telá by sa mali tretiť vnútornými a vonkajšími koreniami. Ak ho rozrežete na kúsky, proces solenia bude rýchlejší.kúsky šťuky potrasené korením

Ryby sa umiestnia do pripraveného kontajnera a stlačí ho zaťažením. Nezabudnite dať bobkový list. Ak je tlak ťažký, šťuka bude suchá. Štipka sa uchováva 2 dni pri izbovej teplote, po ktorej sa náklad odoberie a soľanka sa odčerpá.

Ak nemôžete počkať dva dni, po dvoch dňoch zjedzte slanú šťuku, odstráňte ju zo slaného nálevu a namočte ju do studenej vody. Potom by mali byť jatočné telá pokrčené a rozrezané na kúsky, ak ste tak ešte neurobili. Filet je posekaný citrónovou šťavou a posypané bylinkami. Nechajte ryby nasiaknuť 20 minút a pridajte kúsky nakladanej cibule.

Ako nakladať šťuka, aby sa mierne solené? Ak to chcete urobiť, skráťte čas, ktorý je pod útlakom. Pridávanie octu do slaného nálevu vás ochráni pred parazitmi, ktoré môžu byť prítomné v rybách. Ak je to potrebné, môžete pridať cesnak a ďalšie korenie.

Ako vyčistiť šťuku na sušenie

vyberanie šťuky na sušenie

Pri procese solenia používajte nádobu, ktorá nie je oxidovaná. Na tento účel je vhodná smaltovaná nádoba, ako aj plastová alebo sklenená nádoba vhodnej veľkosti.

Ak sa chcete dozvedieť, ako vyberať šťuku na sušenie, aby sušené ryby ukázať chutné, potom vziať na vedomie jednoduché tipy. Je dôležité správne pripraviť ryby a nemali by sa mýliť s potrebnou koncentráciou soli.

Začneme proces prípravy:

 1. Ryby sa dôkladne umyjú a vyberú z vnútra, v tomto prípade sa ukáže, že sú suché. Ale ak chcete, šťuka nemôže byť vypitvaná.príprava šťuky
 2. Pripravte smaltovaný obal s dostatočným objemom a nalejte soľ na dne s vrstvou 1 cm.
 3. Položte šťuku do panvice vedľa seba a na vrchnej strane ju zakryte vrstvou soli s centimetrom. Takže položte všetky ryby. Nalejte poslednú vrstvu soli.
 4. Na vrchnej strane veka položte záťaž v podobe hmotnosti alebo nádoby s vodou, aby ryba mohla spustiť šťavu.
 5. Odstráňte panvicu na tmavé miesto po dobu 2 týždňov.

Po dvoch týždňoch, v ďalšom štádiu solenia šťuky doma, ktorých recepty dávame v tomto článku. Po solení je ryba namočená 2 dni v studenej vode.

Tento proces je nasledovný:

 1. Soľná šťuka je už vytiahnutá pod záťažou a dôkladne umývaná.
 2. Potom sa musí dať do nádoby s chladnou vodou.
 3. Po dvoch dňoch sa ryby vyberú a zavesia tak, aby prebytočná kvapalina skla. V tomto okamihu sa jeho príprava na sušenie skončila.

Ako vyčistiť šťuku na fajčenie

solenie šťuky na fajčenieK dispozícii je ďalšia možnosť výberu šťuky – v udiarenskom objekte. V tomto prípade je proces prípravy rýb mierne odlišný.

Je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

 1. Pomocou ostrého noža oddeľujeme hlavu a urobíme rez na chrbte.
 2. Začneme pripravovať fyziologický roztok. Za týmto účelom nalejte vodu do vybranej nádoby a odošlite ju na platňu. Do kvapaliny bude potrebné pridať pomerne veľké množstvo soli.
 3. Prineste soľanku do varu, nemusíte ju ochladiť. Potom nakrájame rybu do hrnca horúcej kvapaliny a necháme ju 3 hodiny.
 4. Štipku vyberáme a umyjeme ju studenou vodou.
 5. Tým sa dokončí príprava rýb na fajčenie.

Pred vysychaním šťuky na fajčenie si dôležitú radu. Ak chcete skontrolovať slanú soľ na sily, vyberte lúpané zemiaky v surovej forme a ponorte ich do hrnca s vodou. Ak sa zemiaky objavili, pridali ste dosť soli.

šalátová šťukaAk budete dodržiavať všetky potrebné odporúčania, potom sa ryby stanú voňavými a pikantnými. Použite tieto jednoduché recepty, keď nechcete stráviť veľa času vychystávať šťuku doma, ale chcete vychutnať jej jemnú chuť. Jedlo môže byť prezentované vašej rodine alebo priateľom na slávnostnom stole alebo jednoducho variť ryby na večeru na akékoľvek prílohy. Prajeme Vám príjemnú chuť!