Mäta môže byť zhromaždená a vysušenáLeto končí rýchlo a iba zber pomôže v zime používať liečivé vlastnosti domácej lekárne záhrady. Ako vysušiť mätu a iné voňavé bylinky na ochranu esenciálnych olejov, existuje niekoľko spôsobov. Hlavnou podmienkou je včasné zhromažďovanie rastlín a súlad s odporúčaniami odborníkov.

Podmienky zberu mäty na zimu

Na výrobu liekov potrebujete kvitnúcu mätuTermín na zber surovín je etapa, kedy dosiahla zrelosť na trhu. To znamená, že príprava zelenej hmoty by sa mala zachovať v čase, keď dôjde k maximálnej koncentrácii živín. Kedy zbierať mätu na sušenie na zimu? Čas na zber liečivých surovín je obdobie kvitnutia. V tomto bode je rastlina naplnená životodarnou silou. Peppermint rastie na jednej plantáži na päť rokov, zatiaľ čo výnos v druhom, treťom roku je najvyšší.

Rezanie farieb mäty na plantážachV prípade mäty sa obdobie zberu listov a stoniek uskutočňuje v júni a júli v závislosti od regiónu. Ak prvýkrát odrezanie vrcholov rastlín o tretinu, potom na konci júla druhá úroda bude rásť. Čistenie by sa malo vykonať v prvej polovici dňa, pred teplom, aby sa zachovalo čo najviac éterických olejov. Medzi časom rezania rastliny a začiatkom sušenia by nemalo trvať dlhšie ako dve hodiny. Neskôr listy už stratia jasnú zelenú farbu a vysušená hmota bude šedá.

V starých časoch v Rusku bola mäta nepostrádateľným atribútom kúpeľa. Birch metla s mäsovou parou v kúpeľoch čierne ľudia stúpali a cár Peter I. Po kúpe pili “chlad”, infúziu mäty.

Zhromaždená plodina máta bude liečebná, ak sa budú dodržiavať pravidlá:

  • Rastlina nebola ošetrená pesticídmi počas obdobia rastu;
  • Automobilová zaneprázdnená trasa prechádza nie viac ako 200 metrov od miesta zberu rastlín;
  • letáky sa zhromažďujú nie skôr ako začiatok kvitnutia bush;
  • vetvy s listami sú rezané na plné kvitnúce plantáže;
  • čistenie sa vykonáva v dopoludňajších hodinách v suchom počasí.

Related  Talianske nápady na varenie cestovín z cestovín

Ako sušiť mätu na zimu doma?

Suchá mätaSušenie je konzervácia, spôsob odstraňovania vlhkosti. Súčasne sa zastavia biochemické procesy. V suchom materiáli sa mikróby a plesne nevyvíjajú, sú aktívne len vo vlhkom prostredí. Ak chcete zachovať vôňu korenistých bylín, musíte ich správne vyschnúť:

  • bez prístupu k slnečnému žiareniu;
  • vo vetranej, tmavej miestnosti s teplotou vzduchu až do 30 ° C 0;
  • zväzok drieku je zavesený metlou;
  • listy obsahujú tenkú vrstvu a pravidelne ted.

Jeden spôsob, ako uschnúť liečivé rastliny domaExistuje niekoľko spôsobov ako sušiť mätu doma. Stará klasická metóda zahŕňala zavesenie nosníkov na laná v podkroví vetranej miestnosti. Počas dobrého počasia tieto trámy vyschnú v prirodzenom stave počas jedného týždňa. Zároveň sa všetky aromatické látky pohybujú počas sušenia na listové listy. Zariadenie sa považuje za suché, ak sa listy ľahko oddelia a oddelia sa od stonky. To je to, čo musíte urobiť po ukončení sušenia.

Ak sa zbierajú iba listy, potom je potrebné ich vysušiť na tmavom mieste a rýchlejšie. V ideálnom prípade, ak je sušenie dokončené za dva dni. Bolo by zbytočné používať ventilátor na rýchle odstránenie vlhkosti.

Sušič na ovocie a zeleninuAk chcete kolekciu vysušiť doma, môžete použiť špeciálnu sušičku na zeleninu a ovocie. Zariadenie má rôzne režimy vykurovania, musíte použiť tie najslabšie. Navyše, vrstva listov by mala byť tenká, takže sušenie je rýchlejšie.

Po dlhú dobu sušili rastliny vo vidieckych domoch na ruskom kachíne. Teplý suchý vzduch v ideálnom prípade suší mechy liečebných poplatkov. Jediná vec, ktorá bráni získať jasnú zelenú, bude neprítomnosť výpadku. V tomto prípade sú zväzky pokryté denným svetlom papierovými uzávermi.

Sušička s ventilátoromAko sušiť mätu na zimu, ak je na ulici dlhé počasie? Môžete použiť mikrovlnnú rúru. V tomto prípade sú listy položené v jednej vrstve, kachle sa pravidelne zapínajú 10 sekúnd. Za celkom 15-45 sekúnd sa listy vysušia. Správne sušená mäta zostáva zelená.

Related  Teší nás zázvorové sušienky

Tak sušené mäty a iné bylinky za starých čiasAk je mäta v sušičke vysušená, treba ju zohriať na minimálnu teplotu a režim ventilácie sa zapne. Prehriatie zelenej hmoty zmení nielen farbu, ale zničí vôňu. Listy, vysychanie, začínajú deformovať, okraje stúpajú. Aby ste predišli nadmernému vysušeniu materiálu, musíte skontrolovať vlhkosť listov častejšie. Optimálne je, ak sušenie trvá asi 20 minút.

Mäta, sušená v rúreNa sušenie v režime s najnižšou teplotou je možné použiť sušičku pre domácnosť. Nevypĺňajte všetky zásobníky súčasne, aby ste zabezpečili rýchle sušenie. Listy v sušičke by sa mali sušiť počas piatich minút.

Listy sú odstránené v sklenenej nádobe so znečistenou zátkou, v tejto forme si zachovávajú vôňu až do dvoch rokov. Zber môžete skladovať vo zväzkoch v papierových vreciach tesne uzatvorených plátennými vreckami. Ako ukladať mätu závisí od počtu polotovarov. Ak sa pripravia rôzne bylinky, najlepšie skladovanie bude sklo. Môžete však vytvoriť zbierku niekoľkých bylín, ktoré budú vitamínovým čajom. Mincovňa na čaj uschovať ako zvyčajne, neskôr zmiešaný s ostatnými – tymián, oregano, kipreem.

Suchá máta na čajSkladovanie mäty v suchom tmavom chladnom mieste umožní dlhodobé používanie rastliny ako príchuť ochutenia alebo na lekárske účely. Spočiatku je potrebné skontrolovať obsah vlhkosti v produkte, v prípade potreby ju vysušiť.

Zber mäty v poľnohospodárskych podnikoch

Môžete si kúpiť suchú mätu v lekárňachV prípade veľkých plôch sa vyberanie mäty vykonáva pomocou špeciálnych zariadení, ktoré kosia rastliny a zhromažďujú v kontajneroch. V budúcnosti sa voľná hmotnosť umiestni do špeciálnych skriniek s fúkaním, do cyklónových sušičiek alebo dehydratovaných vo vákuových prístrojoch. Potom sa suroviny rozdrvia a posielajú na ďalšie spracovanie. Časť hmoty sa používa v lekárskej zbierke alebo je balená v čistej forme. Väčšie množstvo je zamerané na výrobu dávkových foriem.

Video: Ako sušiť mätu na zimu v sušiči Isidri?