Nedávno som mal malý kaktus. Dali mi to, aby som kvitol, teraz kvety už klesli. Skôr, také “trny” som nemal, radšej rastliny s listami. Povedzte mi, ako často by som mal vodu kaktus a ako to správne robiť?

kaktusyMnoho začínajúcich pestovateľov kvetov verí, že kaktusy sú najprestížnejšie rastliny, pretože takmer nepotrebujú zalievanie. Vo všeobecnosti sú, samozrejme, správne, ale to, čo sa to týka, nie je úplne pravdivé. Hoci rodiskom väčšiny kaktusov je púšť, kde sú zrážky veľmi malé, bez vody, nemôžu existovať. Čo povedať o kvitnúce odrody tejto pichľavé krásy – určite potrebujú vlhkosť.

Správne a hlavne včasné zavlažovanie je kľúčom k dobrému stavu rastlín. Keď viete, ako často potrebujete vodný kaktus, môžete nielen pestovať veľkú a krásnu kvetinu, ale aj čakať na zrodenie stopky.

Frekvencia zavlažovania

kaktus zalievanie

Potreba kaktusov vo vlhkosti je predurčená mnohými faktormi, medzi nimi:

  • druhová príslušnosť;
  • podmienky zadržania;
  • čas roka.

K dnešnému dňu existuje veľa druhov kaktusov. Existujú medzi nimi odrody, ktoré dokážu dlho zvládať bez vody, pretože sa hromadia vo svojich vodných rezervách (napríklad rastliny pochádzajú z Afriky). Súčasne však existujú také kaktusy, pre ktoré je predĺžené sucho jednoducho smrteľné (tropické a lesné druhy). Preto je dôležité zvážiť pôvod určitého druhu.

Pokiaľ ide o podmienky zadržania, všetko je pomerne jednoduché – čím je teplota nižšia, tým menej by sa malo zalievať.

A samozrejme je potrebné brať do úvahy všeobecné odporúčania týkajúce sa frekvencie zavlažovania kaktusu v závislosti od sezóny. V zime výrazne klesá dĺžka dňa svetla, čo ovplyvňuje rýchlosť rastu kvetov. V tejto súvislosti plán zavlažovania pre väčšinu druhov kaktusov vyzerá takto:

  • od novembra do marca – ak je kvetina udržiavaná v chladnej a temnej miestnosti, jednorazové zavlažovanie stačí mesiac alebo dokonca aj bez nej;
  • Apríl – máj – postupne odoberajú kaktusy zo zimného odpočinku, pravidelne navlhčujú vzduch a vody dvakrát za mesiac;
  • od júna do augusta – keď kaktusy na slnku a horúcom počasí, voda aspoň raz za 5 dní, ale ak je leto daždivé a chladné – len raz týždenne;
  • September – október – skrátenie zavlažovania až raz za mesiac.

Aby voda rýchlo prenikla do koreňov a nestala sa v hrnci, mali by ste dať drenáž na dno vázy a tiež použiť správnu pôdu (zmes rašeliny, piesku a univerzálnej pôdy).

Ako vodné kaktusy?

kaktus v panvici

Väčšina kvetinárstva vodu kaktusy priamo do hrnca. Možno to urobiť, ale je potrebné vziať do úvahy, že voda by nemala spadnúť na samotný kaktus.

Pre zavlažovanie týmto spôsobom je lepšie použiť zalievanie.

Existuje však viac výhod pre napájanie kaktusov v palete, keď voda prichádza k nim zospodu cez drenážne otvory. Po prvé, pôda sa nerozmazáva v banke a nie je riziko zmáčania koreňového límca a po druhé vlhkosť koreňov príde rýchlejšie, pretože sú bližšie k spodnej časti banku.

Teda, starať sa o ich kaktusy a zalievať ich, musíme vziať do úvahy nielen ich vzhľad, ale aj čas roka, ako aj podmienky pre ich údržbu.

Related  Žito ako hnojivo pre zemiaky

Vlastnosti zalievanie kaktusy – video