studený akumulátorExistujú veci, bez ktorých môžete žiť, ale keď sa objavia v dome, život je oveľa jednoduchšie, že sa stanú nenahraditeľnými a nevyhnutnými. Ide o užitočný vynález – studený akumulátor.

Chladenie: vlastnosti a aplikácie

studené akumulátory pre vrecká na chladničkyChladiaci akumulátor je malý prístroj, ktorého hlavnou funkciou je udržiavať chladnú teplotu dlhú dobu. Batéria je jednoduchá: tesne uzavretá nádoba naplnená látkou, ktorá má veľkú tepelnú kapacitu, tj schopnosť odoberať teplo a tým ochladiť predmety.

Použitie studenej batérie je veľmi pohodlné a efektívne v chatkách, v teréne. Dokonale udržiavajú chlad v chladiacich vakoch ako chladiacu súčasť. Výrobcovia odporúčajú používať 1 štandardnú batériu na 15 litrov objemu chladiacich produktov, ale pre efektívne uchovanie chladu je lepšie použiť 2-3 nádoby.

A v domácich stacionárnych podmienkach môžete úspešne použiť batériu na šetrenie energie, umiestniť ju do mrazničky, a tým udržiavať v ňom stabilnú teplotu a dokonca zvyšovať silu zmrazovania. Batérie budú slúžiť aj v prípade hygienického rozmrazovania chladničky.

V prípade problémov s elektrickou energiou batéria pomôže ukladať výrobky, až kým problém nevyrieši elektrickou energiou.

Priemyselné chladiace akumulátory sa používajú na predaj mrazených výrobkov a na prepravu výrobkov s rýchlo sa kaziacimi vlastnosťami.

Príprava a činnosť

možnosť uloženia produktovPripravte sa na používanie studenej batérie nie je ťažké. Kontajnery sa umiestnia do mrazničky vrátane maximálneho režimu chladenia na čas potrebný na úplné zmrazenie kvapaliny. Doba zmrazovania priamo závisí od typu plniva. Potom ho môžete používať v izometrickom vrecku počas dňa, akumulátor odoberie teplo z produktov a udržuje ich v čerstvom stave.

Doba použiteľnosti batérie závisí od niekoľkých faktorov:

 • typ batérie;
 • izolačné vlastnosti a objem vrecka;
 • racionálnosť umiestnenia;
 • počiatočná teplota produktu.

V závislosti od objemu vrecka možno budete potrebovať niekoľko batérií. Je veľmi dôležité, aby boli správne umiestnené v priestore vrecka:

 • môže byť umiestnená nad rámec ustanovení;
 • horizontálne vrstvy na posun;
 • miesto nad a pod.

Related  Tipy pre alergikov: čo robiť, keď sa jedná o ambróziu

Keď sa kompozícia rozmrazí v nádobe na batérie, vyberie sa z vaku, premyje sa vodou, osuší sa a znovu sa umiestni do mrazničky.

Batériu udržiavajte v chlade, kým ju nepoužívate, je potrebné v chladničke, to zaručuje bezpečnosť batérie a predlžuje životnosť mrazničky.

Druhy chladiacich akumulátorov

Konštrukčné vlastnosti chladiacich akumulátorov závisia od ich účelu. Najčastejšie sú obdĺžnikové a ploché, čo zabezpečuje dobrý kontakt a zapadajú. Plášť je vyrobený z pevného, ​​silného polyméru, ktorý nemení jeho tvar, ani z hustého plastového filmu, ktorý umožňuje, aby batéria dostala požadovaný tvar pred zmrazením.

Výrobcovia najčastejšie vyrábajú tri hlavné typy chladiacich akumulátorov, v závislosti od plniva:

 • gél;
 • vody a soli;
 • Silikón.

gélový studený akumulátorGélová batéria je gélové balenie na báze karboxymetylcelulózy, používa sa na duálne účely ako chladiaci prvok a prvok schopný v prípade potreby udržiavať vysokú teplotu. Dobrá životnosť je dlhá. Bezpečné a účinné.

voda-soľ akumulátor studenejForma vody a soli studeného akumulátora v pevných plastových nádobách je schopná udržiavať teplotu od -20 do +8 stupňov Celzia. Pohodlné, že môžete pridať roztok do kontajnera.

silikónová studená akumulátorová batériaSilikón – fóliová taška s náplňou obsahujúcou silikón. Napriek tomu, že teplota jeho zloženia je v rozmedzí od 0 do +2 stupňov Celzia, ale trvanie udržiavania tohto teplotného režimu môže trvať až sedem dní.

Výber správnej batérie

Pri výbere chladiacej batérie je dôležité vziať do úvahy, že charakteristická modrá farba nemá žiadne funkčné vlastnosti: takýto efekt poskytuje farbivo. Životnosť akumulátorov vyrobených priemyselne je neobmedzená. Výrobcovia zaručujú ekologickosť a bezpečnosť materiálov, ktoré nemenia ich charakteristiky v závislosti od času a náhlych teplotných výkyvov. Zvyčajne kapacita štandardnej batérie je 250-800 ml.

Pri výbere batérie pre vaše potreby zohľadnite jej parametre: objem, konštrukcia, zloženie plniva.

Batéria s vlastnými rukami

studenej vodyBatérie je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach, môžete objednávať na internetových zdrojoch, ale môžete to urobiť sami, podľa princípu “lacné a rozhnevané”. Kľúčovým bodom je samozrejme zloženie kvapaliny, ktorá sa používa ako plnivo plastovej nádoby. Pri priemyselných batériách obsahuje zloženie chladiva: vodu, antibakteriálnu prísadu a karboxymetylcelulózu. Druhý slúži ako zahusťovadlo a reguluje expanziu vody počas zmrazovania.

Related  Dravý obyvateľ sladkovodných telies – chrobák

Vzhľadom na vyššie uvedené, ponúkame niekoľko receptov na prípravu kvapaliny pre domáce studený akumulátor.

Recept # 1

studená skladovacia soľVýrobný proces:

 • v litre obyčajnej pitnej vody, prednostne teplej, pripraví nasýtený roztok obyčajnej soli a pridá sa asi 400 gramov chloridu sodného (stolová soľ);
 • Pridajte do zloženia tri litre vody a pridajte potrebné množstvo tapetovej pasty. Konzistencia kvapaliny musí byť podobná gélu;
 • roztok nalejte do plastových nádob s viečkom alebo plastovými fľaškami;
 • vložte do mrazničky a zmrazte.

Takáto batéria môže dlhodobo udržiavať teplotu vo špeciálnom vrecku až do -20 ° C.

Recept č. 2

Glauberova soľ na chladenieV prípade domáceho studeného akumulátora je potrebné pripraviť 20% roztok soli Glauberovej soli. Pre 100 gramov roztoku sa má použiť nasledujúci pomer: 20 gramov bezvodej soli, 1 gram CMC (tapetová pasta) a určité množstvo vody.

Takéto zloženie batérie môže udržovať teplotu studenej na -10 ° C.

Recept # 3

To je najjednoduchšie, je možné povedať vyššiu moc metóda s vytvorením studenej batérie. Je potrebné miešať vodu a tapetové lepidlo v pomere: 96 gramov + 4 gramy.

Mínus 1 ° C vo vrecku s výrobkami môže vytvoriť podmienky pre chladničku a umožní vám to chvíľu vydržať.

V domácnosti je ťažké dodržať požiadavky na tesnosť, preto by sa mala venovať zvláštna pozornosť bezpečnosti pri používaní domácich chladiacich batérií, najmä ak sú určené na chladenie potravín.

Video o príprave studenej batérie