výsledkom kampane pre hubyPravidlá pre zber húb sú rady a odporúčania skúsených hubárov, ktoré umožnia nielen ťažbu bohatej úrody, ale aj zachovanie zdravia. Lepšie je pre začiatočníkov, aby ich sprevádzal spoločník. Pomôže rozlíšiť jedlé huby od jedovatých, vystavených húb a povie vám, ako sa správne správať v lese. Pre obyvateľov mesta bude táto prechádzka obzvlášť užitočná, ale aj menej nebezpečná, ak sa nebudete oboznámiť s technológiou zberu a bezpečnostnými opatreniami vopred.základné pravidlá výberu húb

Kde môžete zbierať rôzne huby a kde je lepšie, aby ste za nimi nechodili

pestovať huby v lesePrvá rada skúseného hubára je zber húb v lese. Môžu rásť aj v iných oblastiach, ale zástupcovia lesa sú pre zdravie bezpeční. Existuje niekoľko miest, kde možno nájsť huby a neodporúča sa ich zhromažďovať:

 • na cestných komunikáciách;
 • v blízkosti polí, kde možno zaviesť nebezpečné pesticídy;
 • v umelých výsadbách umiestnených medzi políčkami;
 • vedľa skládok, cintorínov, pohrebiska, skládky.

naučiť sa rozlišovať medzi dobrými a zlými hubamiĎalšou zásadou zhromažďovania húb nie je vzdialenie sa od ciest alebo ponechať orientačné body na vašej ceste. Samozrejme, v preplnených miestach bude úrodu menej pôsobivá než v odľahlých oblastiach, ale bude to oveľa bezpečnejšie. hľadanie húbSkúsení pestovatelia húb vedia všetky cesty a rysy lesa, v ktorom trávia čas, ale neriskujú príliš ďaleko.

Huby sa môžu skrývať pod trávou a listami, a mali by byť hľadané nie s rukami, ale so špeciálnou vetvou.

Huby radšej rastú pri stromoch a otvárajú listy. Na cestách sú v menšom množstve, najmä v oblasti, kde ľudia často idú. huby v blízkosti stromuNiekedy stojí za to niekoľko desiatok metrov od cesty a tam bude veľké množstvo húb. Často môžu byť pokryté padlými listami alebo zlúčené farbou so zemou. Už v lese nájdete dlhú tenkú vetvu, s ktorou môžete zdvihnúť listy a skontrolovať terén na prítomnosť húb.

Je potrebné zohľadniť dĺžku denného svetla. V lese západ slnka príde rýchlo a je potrebné vypočítať čas tak, aby mal čas vyliezť z lesa do tmy.

Ako zhromažďovať a skladovať huby?

pravidlá zberu húbZbierajte huby v kontajneri s hustými stenami. Na tieto účely je vhodné vedro alebo koš. V baleniach netolerujú dopravu a môžu sa poškodiť cestou domov. Okrem kapacity je potrebné mať so sebou základný inventár:

 • nôž na rezanie húb;
 • prostriedky komunikácie – je však potrebné zvážiť, že mobilná komunikácia nemusí fungovať hlboko v lese;
 • kompasom;
 • oblečenie, v ktorom bude pohodlné ísť na dlhú vzdialenosť;
 • dodávka vody a potravín;
 • súprava na prvú pomoc s nástrojmi na spracovanie a ošetrenie rán, ako aj iné lieky podľa indikácií.

Related  Tipy pre alergikov: čo robiť, keď sa jedná o ambróziu

V pravidlách pre zber húb nie je uvedené, musíte ripovať alebo rezať. Skúsení pestovatelia húb preferujú, aby ich opatrne oddelili nožom a umiestnili rez s listami. rezané huby s ostrým nožomTvrdia, že tieto manipulácie chránia mycelium pred poškodením a vyvolávajú rast nových výhonkov. Biológovia majú na túto tému iný názor. Tvrdia, že huba je vzdušnou časťou tohto organizmu, určená na tvorbu a skladovanie materiálu na reprodukciu. Ak ho roztrhnete, mycelium netrpí.

Bezpečnostné opatrenia

ideme spolu do lesaZhromažďovanie húb nie je len prechádzkou pozdĺž vybavených ciest. V lese je ľahké sa ztratiť a zabudnúť na čas, najmä ak je huba glade. Pred odchodom je potrebné oboznámiť sa s bezpečnostnými pravidlami:

 • zhromažďovať iba známe huby, v extrémnych prípadoch tie, ktoré vyvolávajú pochybnosti. vložte do samostatnej nádoby;oblasti jedlých húb
 • Neskúšajte surové huby, aj keď patria k jedlým druhom;
 • Neodchádzajte ďaleko od orientačných bodov a nenechávajte deti bez dozoru;
 • Nepoužívajte rozmazané huby alebo tie, ktoré majú zahustené nohy;
 • v lese je lepšie držať skupinu a nosiť s nimi komunikačné prostriedky;
 • Pred odchodom dokončte súpravu prvej pomoci prostriedkami na ošetrenie rán, proti otravám a uhryznutiu hmyzom.
 • listy zdvihnúť dlhú vetvu, nie ruky – pod nimi nemusí byť huba, ale jedovaté zviera alebo hmyz.

Je dôležité vziať iba tie huby, ktorých pôvod je nepochybný. Zhromažďovanie bieleho húb je až po informovaní – existujú falošné druhy, ktoré sa ťažko odlíšia zvonka, ale spôsobujú intoxikáciu a vážne poškodenie pečene.

úspešná kampaň na výrobu húbZbierajte huby lepšie a bezpečnejšie v spoločnosti. Počas prechádzky je ľahké sa uniesť a vypnúť známu cestu. To platí najmä pre začiatočníkov, ktorí sú pripravení ísť na neznáme miesto pri hľadaní miesta na huby. čas ísť domovJe tiež potrebné vziať do úvahy, že čas nepríjemne letí a je nevyhnutné sa dostať von z lesa pred tmou. Ak budete dodržiavať všetky pravidlá a nebudete zanedbávať bezpečnostné techniky – táto činnosť prinesie veľké množstvo nielen húb, ale aj dojmy.

Related  Znalosť obilnín

Ako zbierať huby – video