jedli vo voľnej prírodeKaždý, kto aspoň raz v živote premýšľal o kráse nášho prostredia. Večne zelené cedry a smreky, mohutné duby, štíhlé topoly a krásne brezy ohromujú svojou nádherou.

A ako príjemné tráviť čas v ihličnatých lesoch, užívajúc jedinečnú arómu? Aby zažili takéto potešenie čo najčastejšie, mnohí ľudia na svojom pozemku rastú stále zelené krásy smreka.

Čo je pre tento strom príťažlivé? Jeho vzhľad, užitočné vlastnosti, ako aj jednoduchosť starostlivosti.

Všeobecná charakteristika stálezeleného stromu

majestátny smrekMajestátny smrk rastie takmer po celej severnej pologuli. Sú známe v Amerike, Európe a Ďalekom východe. Takéto stromy zdobia pohoria Ural a Kaukaz. Rastú v stepní zóne a pestujú sa v mestách. Sú základom sibírskych taigy, kde vládne nedotknutá krása prírody. Vyskytujú sa v zmiešaných lesoch, dokonale susediacich s listnatými stromami.

Smrekové stromy sú štíhlymi stromami, ktoré rastú od 35 m do výšky 50. V prvých 10 rokoch rastú veľmi pomaly a len vo výške. Za rok – len pár centimetrov. V tomto období strom tvorí koreň jadra, ktorý je pevne upevnený v pôde. Po 15 rokoch sa začína rozvíjať povrchová časť koreňového systému. Vďaka tomuto rastu smreka sa zrýchľuje až do veku 120 rokov a potom opäť spomaľuje.

Strom má korunu pripomínajúcu pyramídu s špicatým hrotom. Na celom kmeň, takmer kolmo k nemu, sú husté vetvy. Kmeň mladého smreka je farbený šedo-hnedou farbou. Staršie stromy sa vyznačujú šedou kôrou, ktorá sa odlupuje malými tanieriami.

svieže borovicové ihlyŠtvorstranné alebo ploché ihly rastú na vetvách v tvare špirály. Jeho životaschopnosť pretrváva už 6 rokov. Ten, ktorý vypadne, sa pravidelne aktualizuje. Farba ihiel je:

  • zelená;
  • blue;
  • žltkastý;
  • modro-šedé.

vysoký stromOkrem toho sú ihly očarujúce, aj keď veľmi ostré. Napriek tomu je smrek zobrazený na fotografii úžasný.

Ako každý strom, smrek kvitne a nesie ovocie. Zvyčajne ide o kužeľ tvaru valcovitého tvaru. Rastú až 15 cm na dĺžku a pozostávajú z malých šupiek, v ktorých sú semená skryté.jedľa z ovocia

V polovici jesene dozrievajú a sú unášané poryvom vetra v rôznych smeroch. Každé semeno nestrati svoju klíčivosť už 10 rokov, takže nie je známe, kedy a kde sa objaví nový strom.

Pre úspešný rast vždyzelenej krásy sú potrebné vhodné podmienky. Ide o:

  1. Tienistá oblasť.
  2. Mierna vlhkosť.
  3. Vhodné podnebie.
  4. Voľná ​​pôda.

Zvyčajne sa strom nebaví chladného počasia, ale príliš horúce a dlhé leto mu môže spôsobiť ublíženie. Preto rastie vo vašej dacha smrek, musíte zvážiť podnebie.

Ak usadíte mladé stromy na otvorenom priestranstve, môžu trpieť spáleninami. Smrek potrebuje mierne zalievanie a bojí sa sucha.

V prírodnom prostredí je okolo 50 druhov stálezelenej krásy. Mnohé z nich rastú v prírodnom prostredí. Ostatné sú považované za dekoratívne, takže sa pestujú v mestských oblastiach a v predmestských oblastiach.

Related  Pamätajte si školský program – koľko miligramov v gramoch

Populárne druhy jedľa v prírode

Vzhľadom k tomu, že stále zelený smrek má iný tvar koruny a farby ihiel, sú rozdelené na rôzne druhy. Zoznámime sa s najobľúbenejšími odrodami.

Spoločný európsky smrek

Smrek európskyStále zelená krása tohto druhu dosiahne výšku 30 m. Niekedy sú skutoční obri – asi 50 metrov. Koruna európskeho smreka má tvar kužeľa, v priemere môže byť približne 8 metrov. Najčastejšie je hustá s špicatým vrcholom.

Pobočky sa nachádzajú na kmeňovom telese v klesajúcom tvare alebo sa rozprestierajú. Kôra je hladká, tmavo šedá farba. V dospelosti sa stáva načervenalý a exfolia s tenkými platňami, čo sa považuje za prirodzený proces.

Pre európske ihly ihličnatého ihličia sú charakteristické, tuhé a pichľavé na dotyk. Má štvorstranný tvar s ostrým hrotom. Farba – tmavozelená s lesklou kvapkou. Ihly zostávajú na vetvách asi 12 rokov, po tom sa rozpadajú a nahradia novými.

Nezrelé kužele európskej obyčajnej jedleZačína kvitnúť koncom jari alebo začiatkom leta. Na vetiev sa objavujú mužské načervenalé kvetenstvo a ženské zelené špendlíky. Ovocie – valcové kužele 15 cm dlhý v nezrelé forme, sú natreté zelenou alebo fialovú farbu, kedy dozrievajú. – Vezmite na červenkasté sfarbenie.

Ak chcete pochopiť, ako rýchlo vyrastie smrek, môžete ho sledovať. Za prvých 10 rokov sa mladý strom prakticky nachádza na mieste. Ale to je len na prvý pohľad, len smrek najprv rastie veľmi pomaly. Ale potom sa rast zrýchľuje. Každý rok kmeň rastie 50 cm na výšku a 15 cm na šírku. Ak trpíte prvých 10 rokov, obdržíte majestátnu zelenú krásu ako odmenu.

Okrem toho existuje mnoho dekoratívnych druhov smreka spoločné.

Acrocona

smrek AcroconaStrom vyrastie až do výšky 3 m. Šírka koruny je 4 m. Tvar je široký kužeľ. Vetvy sú napoly vynechané, na ktorých rastú štvorstranné ihly podobné ihly. Zvyčajne je tmavozelená s lesklou kvapkou.

Mladý strom má šedú a hladkú kôru. Neskôr sa stáva načervenalé alebo hnedé, čo znamená nerovnosť.

Za rok vyrastie smrek vo výške o 10 cm a na šírku o 8 cm. Kvitne v máji. Po prvé, kužele sú ružové. Keď dozrievate – získajte červený odtieň.

Tento druh smreku je považovaný za odolný voči mrazu a odolný proti odtieňom.

Aurea

jedľa AureaSmrek tejto odrody môže rásť až do výšky 10 m. Jeho jedinečná krása sa prejavuje v žiarivo žlto-bielom ihla. Za to sa nazýva zlatá.

Ak strom vyrastie na otvorenom priestranstve, môže trpieť slnečným žiarením. V tieni strácajú zlaté ihly svoj jedinečný odtieň. V priebehu roka narastie na 12 cm.

Will Zverg

Will Willer ZvergMalá, stálezelená krása rastie len do 2 metrov. Priemer koruny dosahuje 80 cm. V mladom veku strom má hladkú hnedú kôru. S vekom sa kmeň nadobudne načervenalý odtieň a drsnosť.

Related  Pestujeme vlašské orechy na mieste: vlastnosti starostlivosti

Ihly s tetraedrálnou konfiguráciou, pripomínajúce dlhé ihly. Na mladé sadenice, to je svetlo zelená, na dospelých sadenice – v tmavom tóne. Zvyčajne rastie pomaly.

Trpaslík smreka Will Tsverg má rád tieňované miesta, takže pri výbere miesta na pristátie by ste mali zvážiť túto skutočnosť. V opačnom prípade strom môže trpieť spálením.

nidiformis

jedľa NidiformisJedinečný dekoratívny smrek tohto druhu sa podobá veľkému hniezdu. Má okrúhlu korunu. Niekedy je plochá, ale vždy vyzerá elegantne a kompaktne. Priemer je 2,5 metra.

Rastú až do výšky 1,2 m. Ročná miera rastu je 5 cm, ihly sú jasne zelené, krátke a tuhé.

Nidiformis dokonale toleruje tieň. Nemá rád stagnáciu vody. Frost. Často sa používa na ozdobenie záhradného priestoru.

Vyberte si jedlo v detskej izbe pre vašu záhradu – video

Smrekové špiculy

pôvabný smrek jedľaSmrek je tiež široko rozšírený v prírode. Vyskytuje sa v malebných údoliach horských riek alebo potokov v Kanade a Spojených štátoch. Strom patrí rodine “Pine”. Rastú až 30 metrov, zatiaľ čo kmeň môže mať priemer 1,5 metra. Skutočne majestátna krása!

Ihly jedli pichľavé plechovky rôznych odtieňov. Farba sa líši v rozsahu modrozeleného a modrastého odtieňa. Kužele majú najprv načervenalú farbu a keď sú zrelé – svetlohnedé. Dĺžka je od 5 do 10 cm.

Smrek je považovaný za strom starého časovača. Trvanie jej života dosahuje 600 rokov. Za svoju nezvyčajnú krásu sa stala symbolom amerického štátu Colorado.

Názov “Smrek smrk” sa vzťahuje iba na divoké stromy. Varianty variantov sa nazývajú Glauca.

Takáto stálezelená krása miluje veľa svetla, aj keď sa cíti skvele v tieni. Kultúrne možnosti sú dobre zavedené v mestských parkoch a prímestských oblastiach. V tejto fotografii – smrek Glauca smrek je zobrazený v celej jeho sláve a majestátnosti.

nádherný dospelý krásny smrekExistuje veľa ozdobných odrôd, odvodených od pichľavých krás. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky, na ktoré chcem upozorniť.

Obzvlášť pôsobivé sú stále zelené stromy s modrými alebo šedivými ihlami. Líšia sa v kónickom tvare koruny, na ktorej sú kužele rovnomerne rozptýlené. V prirodzenom prostredí žijú viac ako 600 rokov. Tie isté, ktoré rastú na súkromných pozemkoch, žijú na 100 rokov.

K dnešnému dňu chovatelia odstránili viac ako 70 druhov modrého smreka. Obraz Glaucovej jedle je jedným z príkladov ľudskej tvorivosti.

ozdobný smrekNielen klasické verzie modrých jedlí, ale aj exemplárov poddimenzovaných, súvisia s dekoratívnymi druhmi. Niektoré z nich pripomínajú vždyzelené kríky s nadýchanou korunou. Vyrastajú až na výšku 1,5 metra.

Prakticky všetky dekoratívne odrody smreka sú mrazuvzdorné a dokážu odolávať teplotám vzduchu až -35 ° C. Zvážte niektoré populárne odrody.

Smrek (Picea abies) – modrý trpaslík

modrý trpaslík smrekNajčastejšie tento druh smreka sa používa na ozdobenie chaty a záhradné chodníky. Vzhľadom k tomu, strom stúpne nie je väčší ako 2 m, jeho pobočky neviažu nad hlavou. Rastú pomaly – 3 alebo 5 cm za rok.

Related  Nepríjemný známy alebo kto sú parazity húb

Jedľa sa nebojí tieňovaných miest, preto v takýchto podmienkach nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Stačí, ak pravidelne pozorujeme rastlinu a ak je to potrebné, ošetrujeme chemické látky z parazitov. Modrý trpaslík smrek sa reprodukuje hlavne pomocou odrezkov. Z tohto dôvodu nie je ťažké chovať doma.

Blue Beauty Oldenburg

Blue Beauty OldenburgNázov odrody naznačuje, že strom bol chovaný v Nemecku. Rastú až 15 m na výšku, s ročnou mierou rastu 35 cm. Smrek má kužeľovitú korunu, ktorej priemer môže dosiahnuť 7 metrov.

Ihly sú modré, ale ťažké na dotyk. Miluje úrodnú pôdu a priestranné pozemky. Používa sa ako okrasný strom v parkoch alebo v predmestských oblastiach.

Smrek modrá Glauca

modrý smrek glaucaJe zaujímavé, že tento druh evergreenovej krásy je dvoch odrôd:

  • classic;
  • trpaslík.

Klasická verzia stromu rastie na 25 metrov. Používa sa na ihličnaté plantáže na vidieku. Navyše, klasický modrý smrek glauca dokonale zdôrazňuje architektúru mnohých administratívnych budov. Pigmentová verzia modrého smreka dosahuje výšku maximálne 2 m. Rýchlosť rastu je 10 cm ročne.trpasličí modrá jedľa glauca

Ak chcete vynásobiť tento druh smreka, vyberajú sa najlepšie sadenice pestované zo semien. Často sa strom pestuje odrezky. Správne výsadba a starostlivosť o smrek Glauca pomáha získať krásny strom.

Rastlím taký smrek na jar lepšie na navlhčenú hlinitú pôdu. Takže môže posilniť a pripraviť sa na zimu. Počas teplého obdobia sa strom kŕmi špecializovanými hnojivami.

Ak chcete vysadiť trpaslík modrý smrek, nepoužívajte úplne tieňované oblasti. Príliš vlhká pôda môže viesť k hnilobe trupu.

Pravidelné chmývanie pôdy v blízkosti koreňov stromu podporuje rýchly rast. Hlavná vec je robiť to opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Ak sa ihly objavia červenkastým odtieňom, znamená to, že strom narazil na hubu. Chrániť smrek pred chorobami pomôže špeciálnym chemikáliám.

V horúcich letných dňoch pre mladé sadenice je na týždeň dostatok 12 litrov vody. Nemalo by však byť príliš zima.

Ako môžete vidieť, výsadba a starostlivosť o trpaslíkové druhy smreka je veľmi jednoduché.

smrekový glaukóm globusMnoho záhradníkov priťahuje trpasličí smrek Glauca Globosa. Spočiatku strom má sférickú korunu, ktorá je mierne sploštená. Po 15 rokoch sa objaví hlavný výstrel, ktorý mu dáva trojuholníkový tvar. Na tejto fotografii smrek Glauca Globosa pripomína pôvodnú modrú guľu, ktorá dokáže vyzdobiť všetky miesta dacha.

Na rozdiel od opadavých stromov, vždyzelené krásy nikdy neopúšťajú svoj podstavec. Nenajdú svoju nenapodobiteľnú domácnosť po celý rok. Prečo nevytvoriť modrú jedľu pre skutočný pôžitok z prírody? Mnohí už dlho uvažovali o tejto kráse.

Typy a typy jedľových stromov pre chaty – video