Povedzte mi, v akej starostlivosti potrebuje orech? Pred troma rokmi vysadili sadenice veľkoplodé orech, prežitie bolo úspešné. Nechcel by som zničiť stromy nesprávnym prístupom, pretože nemám žiadne skúsenosti so záhradkárstvom.

orech

Niektorí záhradníci, ktorí zasadili oštep na mieste, okamžite na to zabudnú a veria, že orech bude rásť bez účasti a po desaťročí sa čuduje, prečo nie je úrodu. Samozrejme, že vlašský orech je jedným z najnáročnejších záhradných dlhovekov, ale potrebuje aj určitú pozornosť. V opačnom prípade, namiesto veľkého vysokého stromu s lebkou sa rozpadne drobivé hlboké drobné plody.

Starostlivosť o orech je jednoduchá a zahŕňa:

  • pravidelné zavlažovanie;
  • periodické horné obväzy;
  • prerezávanie;
  • liečba škodcami a chorobami.

Režim zavlažovania

zalievanie

Frekvencia zavlažovania priamo závisí od frekvencie zrážok a veku stromu. Mladé sadenice orechov, od jari do jesene, potrebujú veľmi hojné zavlažovanie 2 krát za mesiac. Ak sa však leto ukáže byť daždivé, nie je potrebné dodatočné navlhčenie, aby sa korene nestratili. Pri absencii jesenných dažďov, mladá lieska potrebuje zavlažovanie pohlcujúce vodu na dobré zimovanie.

Veľké matice, ktorých výška presahuje 4 metre, nepotrebujú napájanie (s výnimkou dlhého sucha), pretože ich silné korene sú schopné odoberať vlhkosť z hlbín zeme.

Pokiaľ ide o uvoľnenie pahorku po zavlažovaní, často to nie je nevyhnutné, aby sa nepoškodili korene. Stačí stačiť na dve sezóny a na jeseň perekopki. Matice všeobecne nemá rád nadmerné rušenie, a na ochranu pôdy pred tvorbou suché kôrky, je lepšie použiť mulčovanie.

Funkcie hnojiva živín

orech s ovocím

Napájanie matice začína štvrtým rokom života. To platí pre tie semenáčiky, keď boli vysadené v pristávacej jamke potrebné na vývoj drevených látok. Ich orech je zvyčajne dostatočný na prvé tri roky.

Od štvrtého roku po výsadbe na jar by mali byť dusíkaté hnojivá (dusičnan amónny), a na jeseň – minerálne prípravky, ktoré obsahujú draslík a fosfor (draselné soli, Superfosfát).

Orezanie matice

prerezávanie

Počas prvých piatich rokov života orechov sa tvorí koruna stromu:

  • na rok-starý orech vybrať a nechať najsilnejší únik, ktorý sa stáva hlavným, a na zostávajúcich vetvách, aby prichytil vrcholy;
  • neskoršie bočné výhonky sa musia odrezať, až kým sa na strome nevytvoria 6 až 10 kmeňových ramien (sú vytrhnuté).

Related  Užitočné informácie pre začínajúcich hubárov o pravidlách zhromažďovania húb

Keď sa vytvárajú obrysy koruny, samotná matica sa sama vyrovná. Zostáva len na vykonanie sanitárneho prerezávania, vyrezávania poškodených a chorých výhonkov, rovnako ako tie vetvy, ktoré vstupujú do koruny.

Formovanie prerezávania je lepšie stráviť na jar a sanitárne – na jeseň.

Preventívna liečba

Matice, rovnako ako ostatné záhradné stromčeky, láska škodcovia a choroby, takže je lepšie prijať opatrenia a chrániť ju pred porážkou, než sa aktívne liečiť.

Pre prevenciu matice musia byť dvakrát ročne nastriekať roztok síranu medi na začiatku jari, kedy sa púčiky doteraz kvitol a v neskorom jesene potom, čo opustí spadol.

Video o funkciách tvorby mladého orecha